8 aydır vücut geliştiriyorum sonuç hüsran.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Marmeladov tarafından 29 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Marmeladov

Marmeladov Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar herkeze. Başlıkta belirttiğim gibi 8 aydır düzenli vücut geliştiriyorum. 3. aydan sonra protein kullanmaya başladım. 5 ayda 4 kutu protein tozu(optimum, ultimate, gaspari, ve american pure whey ) 1 kutu animal pak, 350 tablet universal amino asit, yaklaşık 2 kg'da twinlab gainer tükettim.

En baştaki hedefim ciğerleri açmaktı (sigarayı bıraktım da) o yüzden ilk 3 ay antremana koşu ile başladım bu sırada yağlar azaldı ve karın kaslarımın hepsi nerdeyse görünüyordu (yine de yağ oranım %17 civarında az değil yani)

Spora başladığım 8 ay boyunca ağırlıklarım düzenli olarak arttı bundan memnunum mesela dumbell Triceps Extention hareketini 5 kg ile yaparken şimdi 12.5 kilo ile nizami 8 tekrar yapabiliyorum, bench presste 80 kg'a kadar çıktım ama asıl sorun "Hacim" kazanamıyorum! 8 ayda kolum sadece 2cm aldı! başlarken 32ydi şu an(ve bikaç aydır olduğu gibi) 34 cm. yani yerimde sayıyorum motivasyonumu kaybetmek üzereyim.

az veya proteinsiz beslenen bi insan da değilim her vücut geliştirmecide olduğu gibi benim için de beslenme nerdeyse saplantı haline geldi... ama hacim alamıyorum

boy 1.83 (uzun kaslar ince kemikler ektomorfum sanırım)
    kilo 78-80 civarı geziyor pek tartılmam
    başlarkenki ölçülerim

göğüs 98

omuz 116

bel 94

kol 32

şu anki ölçülerimden sadece kolu biliyorum o da 34

programım 2 güne ayrık

1.gün göğüs kanat bilek karın

2. gün omuz triceps biceps karın

bacak antremanı yapamıyorum sağ uyruk kemiğimin kalça kemiğine birleştiği yerde ağrı oluyor üstüne gitmiyorum.

lazım olursa fotograf da yükleyebilirim

Edit: forumu spora başladığımdan beri takip ediyorum bütün cevaplarımı konu açmadan araştırıp bulurum genelde ama bu sefer tıkandım. yanlış bir girişim yaptıysam affola

Son düzenleme: 29 Mayıs 2011
  2. moment

moment Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Gaziantep
    Merhaba arkadaşım spora başlamadan önce kollarında yağlanma varmıydı ? ve bu yağlanma 5cm kadar varmıydı ve şu an kollarında yağlanma var mı eğer öyle bişey ise mesela spora başkamadan önce kollarında 4cm yağ tabakası var ise ve şu an o yağ tabakası yok ve +2 cm büyümüş ise sen 6cm geliştirmiş oluyorsun kolları bel çevreni ölç bir de kilona bak bel çevrende incelme ve kilonda artış varsa bu gelişiyorsun demektir biraz doğal beslen arada doymuş yağ da yüketmek gerekir çünkü hormon arttırıcı etkisi var önce hacim yapıp sonra kilo vermelisin buna dikkat et

3. ozen

ozen Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    moment arkadaşın dediğine katılıyorum
    bir de her insanın vücudunda favori ve en zayıf kası wardır . favori kas en iyi gelişen kasındır zayıf kasın ise en yavaş gelişen kasındır. örneğin benim bacaklarım omuz toplarım ve trapezlerim favori kaslarım ne kadar az çalışşsam da yine büyüyolar ama kollarım ve sırtımda çok ufak bir artış oluyor o yuzden yılma devam et :)

4. Marmeladov

Marmeladov Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    kollarımda hiçbi zaman aşırı yağlanma olmadı hatta ilk başladığımla şu an arasındaki yağ farkı 1 cm'i geçmez

spora başladığımda 81 kilo civarındaydım bi dönem 77 ye kadar düştüm şu an 79lardayım

sanırım benim favori kaslarım kanat ve göğüs diğerlerinde ses seda yok supplementi bırakmaya karar verdim ya hiç yada çok az işe yarıyo bunun için o kadar para vermeye deymez sanırım

5. mahasamatman

mahasamatman Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Bende 1 senedir bu sporla uğraşıyorum ve çok güzel sounçlar aldım. Ama bana kalırsa sizin sorununuz biraz beslenmeden birazda çalışma şeklinizden kaynaklanıyor.

Ben bu konlarda söz sahibi birisi olmasamda benim aklıma gelen şeyler beslenmenizde sadece protein değil , karbonhidrat ve yağ alımınıza da dikkat ediyormusunuz ? yeterinde karbonhidrat ve yağ almazsanız aldığınız proteinin pek bir anlamı olmuyor (kendim bu hatayı yaşadım, oradan biliyorum)

ve de acaba antremandan sonraki gün çalıştığınız kasların hafifçe ağrıdığını hissediyormusunuz? eğer ertesi gün kaslarınızda hiçbir yorgunluk belirtisi hissetmiyorsanız çalıştığınız ağırlık az geliyor demektir.

Benim buradan öğrendiğim ve sonuçlarını çabucak aldığım bir yöntem, çaılşmanızın son setinin son tekrarında artık hayatınız buna bağlı olsa bile kaldıramayacağınız şekilde ağırlıkları ayarlamak (tabi sakatlanacak gibi değil , ama vücut sınırınızın maksimumuna ulaşmak)

Birde sürekli aynı programımı uyguluyorsunuz?
    belli aralıklarla çalıştığınız hareketleri değiştiriyormusunuz? (ortalama 2 ayda bir yada 30-40 antremanda bir)

sürekli aynı programla giderseniz kaslarınız bir süre sonra buna alışır ve gelişme durur, o yüzden düzenli olarak "kasları şaşırtmak" gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca şunuda belirtmekte fayda var, bu sporta 1. yıl (benimde 1 senem) vg açısından bizim gibi yeni başlayanlar için daha vücudun yeni yeni şekillenmeye başladığı dönemdir, 1. senenin sonunda six packlerin ortaya çıkmasından çok yağ oranınızın belli bir seviyeye inmesi ve hafifte olsa kasların belirginleşmesini beklemeniz gerekir, yani 8 aydır çalışıyorum, neden ben 300 spartalıdaki adamlar gibi olamadım hala demeyin, düzgün bir vücut için en az 2 sene çalışmak gerekiyor diye düşünüyorum...

Kendimi de sizide daha yolun çook başında görüyorum, o yüzden moralinizi ve motivasyonunuzu bozmayın ve hedeflerinizi daha gerçekçi bir şekilde ortaya koyun derim. 1 sene daha bu sporda ısınmaya başlamaktır.

Burada yanlış verdiğim bir bilgi olduysada hocalarımız lütfen beni de düzeltsin, tamamen kişisel deneyimlerime göre yazdım.

Marmeladov bunu beğendi.
  6. numlock01

numlock01 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ustalarım hakketten ya bi çaresi yokmu ? Protein kullanıyorum ama Kollarda 6 ayda 1 cm bile ilerleme yok.Triceps gelişti Biceps hala aynı :D

7. moment

moment Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Gaziantep
    Doğal beslenmeniz gerekiyor daha önce dediğim gibi doymuş yağların hormon arttırıcı etkisi bulunmakta yağlanma gibi bir sorununuz yoksa yani zayıfsanız rahatlıkla tüketebilirsiniz sadece protein tozunun kasları geliştirmede yeterli olduğuna inanmıyorum kırmızı et, yumurta ,süt,balık bunlardan bol miktarda yemen gerekir bol su içmen gerekir ayrıca tekrar sayısını da kontol edin hacim için max 10 tekrar diyor bütün hocalarımız

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:17 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:15 ----------

SPORCU BESLENMESİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

Günlük enerji gereksinimini karşılamak amacı ile az miktardaki yağın fizyolojik yönden yeterli olacağı ileri sürülmektedir. Yinede diyetteki yağ miktarının enerji gereksinime göre alınması daha uygun olmaktadır. Enerji gereksinimi karşılamak amacıyla günlük diyette ortalama % 30 yağ alınması yeterli olmaktadır. Ancak günlük alınan yağın ortalama yarısı besinlerin bileşiminde bulunan yağlardan karşılanmaktadır. Bu nedenle yetişkinlerin günlük diyetle kiloları başına 1 gr: görünür ve görünmez yağ almaları yeterli olacaktır. Vücudun ihtiyaçtan fazla alınan yağ sporcuların performanslarını olumsuz yönde etkileyerek şişmanlığa neden olur. Sporcularda fazla yağ tüketimi kas günü azaltır, kaslardaki enerji depolarının yeterli kullanımı için karbonhidrat ve proteinin dengeli olarak alınması gerekmektedir. Kısa ve orta şiddetli yüklenmelerde enerji gereksinimi için karbonhidratlardan faydalanırken, uzun süreli yüklenmelerde yağlardan faydalanırız.
    Steroller
    Sterol veya steroid denilen çeşitli maddeler de lipitlerin genel özelliklerini taşırlar. Kolestrol, safra tuzları, cinsiyet hormonları ve bazı hormonlarla D vitamini bu yapıda olan maddelerdir.
    Kolestrol : Vücut sıvıları ve hücrelerde serbest yada yağ asitleri ile esterleşmiş olarak bulunur. Kolestrol dışarıdan alındığı gibi vücut tarafından da sentezlenir.Bu maddenin sentezinde karbonhidrat yağ ve amino asit metabolizmasında oluşan Asetil Koenzim A kullanılır ve karaciğer etkinlik gösterir. Safra asitleri ve bazı hormonlar da kolestrolden sentezlenir.
    (alıntıdır:************)

Sayfayı Paylaş