7 aylık boş çaba resimli..

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve aybars-16 tarafından 5 Mart 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    7 aydır yapıyorum salonda çekindiğim bazı resimlerim var biraz eski olsalar bile yorum yapıp öneride bulunmanızı istiyorum.yeni salona başladım ve hocam sadece omuzumun geliştiğini söyleyip beni ilk başlayanların yaptığı programa başlattı. resmen ezildim. boyum 1.76 şu anki kilom 72. başladığımda 82 kiloydum ve kastan eser yoktu. bunuda göz önünde bulundurun ve ilk defa şu an supplement kullanmaya başladım optimum %100 whey. buyrun resimlerim.
    http://img225.imageshack.us/i/grnt014pe.jpg/
    http://img231.imageshack.us/i/grnt025a.jpg/
    http://img534.imageshack.us/i/grnt038c.jpg/
    http://img833.imageshack.us/i/cimg3483.jpg/
    http://img849.imageshack.us/i/cimg3474.jpg/

2. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    7 aylık çalışmanın karşılığı bu olmamalı.
    ben sadece programda yanlışlık olduğunu düşünmüyorum. kasları çalıştırmaktan çok kemikleri eklemleri yormuş olabilirsiniz.
    şunuda söyliyeyim avantajın şuanda yağlardan kurtulmuş olman iyi çalışmalarla yaza kadar çok daha iyi olabilirsin.

3. deli-3

deli-3 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    bence iyisin

4. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    Eski halin iskeletse.7 aylık çalışma için fena değilsin. beslenmene önem verip hareketleri daha nizami yapmaya çalışırsan üzerine koyarsın.

5. osmanaga

osmanaga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    27 kiloyla scout curl mu yapıyorsun?

6. redblood

redblood Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Antalya
    kisisel fikrim bence fena degilsin sonucta 7 ayda cok cok siradisi bir gelisme beklememek lazim ki whey proteine yeni baslamissin ve bunu artik dunyada kimse supplement olarak nitelendirmez yurtdisinda kekin icine bile artik whey protein konulabiliyor,bizzat kendim yaptigim icin biliyorum kimi musteriler pancake in icie istiyorlar,yani sende moral bozacak hele hele 7 aylik bos emek diye nitelenebilecek bisey asla yok olabilir belki bundan cok az daha ii labilirdi ama bu su an hic bisey olmamis demek degildir duzgun bir beslenme disiplinli bir antrenman ve cok okuyarak bilgi sahiib olarak bu isi cok kisa surede cozersin bende 4 sene aradan snra tekrar donddum ve kendimi toparlamaya calisiyorum ayni husranin cok ama cok fazlasini bir donme yasadim zararin neresinden donersek kar diyerek tekrar basladim ve su an allahin izni ile ii gidiyor,ii calismalar,NEVER GIVE UP.......

7. reebok95

reebok95 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle kendine haksızlık ediyorsun.hele birde 10kilo verdiğini göz önüne alırsak, gayet güzel bir vücut yapmışsın 7 ayda.aynen devam...

8. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    %95 inanmıcaksınız ama omuz triceps ve göğsüm çok güçlü. beli kaldırarak yapılan benchte 100 kiloya kadar çıktım, omuz press 55 kiloyla yapıyordum serbest ağırlığa geçeli 1,5 hafta olmuştu korktuğum için arttıramıyordum kiloyu multi omuz makinesinde basarken 60 kiloyla çalışıyordum. fark ettiyseniz resimlerde omuzum ve tricepsim bicepsime göre çok fazla. he bide göğüsü ne kadar basarsam basayım hacimlenmiyor, üstünde yağ olduğundan dolayımı bilmiyorum ama hacimlenmiyor.

9. vol_kan

vol_kan Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    kilo verdiğinide varsayarsak şuanki durumun gayet iyi yedi ay için. dikkat ettiğim çok ağır kilolarla çalışıyor olman. ağır çalışacağım diye hareketleri düzgün yapamazsan ağır kilolarla çalışman bir anlam ifade etmez

10. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    bu fotolar bir kaç ay önceki halim ama şu an da pek fark yok yani. yorumun için sağol vol kan fazlasıyla haklısın. ama göğüsü ne kadar nizami yaparsam yapıyım hacimlenmiyor. sadece omuzve tricepsim gelişti malesef

11. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    bu fotoğraflara göre sağlıklı yorum yapmak zor ama özellikle kol çalışmaların yanlış sanırım hep omuza yedirmişsin hareketleri uygun pozlarla fotoğraf çekebilirsen hocalarımız güzel tavsiyelerde bulunacaktır.

12. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    bugün salona arkadaşla beraber gidersek fotoğraf çekmeye çalışıcam

13. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Walla bence 0'dan başladıysan bu vücuda gelişme yok denmez gayet güzel. En azından yağsız kas kütlen var, çoğu insan gibi body yapıyoum diyip kendini yemekle yağ ile kalınlaştırmamışsın.

Bazı şeyler genetik meselesi benim de o kadar çalışmama rağmen tricepslerim hep küçük ve kısa. Ayrıca bu arz yağ oranı az vücutta göğsün acaip şekilde şişmesini beklememelisin.

14. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    tabiki beklemem ama göğüsün omuza bağlanan yerdeki o çizgi mesela eskiden bende görülmüyordu yağdan ve kassızlıktan. şimdi şu omuz çalışırkenki fotoma bakarsanız görücekseniz o çizgi baya belirgin mesela. ama üstümü çıkardığımda göğüsümde hacim göremiyorum kas göremiyorum açıkçası. ben kendi istediğim vücut doğrultusunda çalıştım biraz bacak ve sırta fazla yüklenmedim. kolada fazla yüklenmek istemedim çünki istediğim vücut manken vücudu diye tabir edilen vücutlardan. onlarında kol ve sırtı geniş değil sadece göğüsleri ve mideleri iyi. göğüse ne kadar yüklensemde hiç verim alamadım açıkçası.

15. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
  16. metall

metall Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    son fotoda duruş pozisyonun baştan aşağı yanlış.

kapasitenden çok daha ağır girdiğin ortada.

bu şekilde devam etmemelisin.

17. thebarley

thebarley Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    ben iyi beslenemediğini düşünüyorum..sanırım karboyu azaltıp diyet yapmışsın iyide yapmışsın ama yeterli bu kadar yemeğe yüklen bence..tabi bu benim fotolardan çıkardığım gözlemim..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:59 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:55 ----------

bu arada metall in dediğine katılıyorum..hareketler nizami ve yedirerek yavaş yavaş..aman sakın başkaları gibi ego tatmini yapma sonra neden gelişemiyorum diyip sporu bırakanlardan olma..bak sana örnek vereyim bi çok insan bicepsin kısalığından yakınır..genetiğin önüne geçilemez tabi ama barbell da barı en aşağıya kadar indirip kolu gererek ve tekrar yukarıda kaldırarak yapılan harekette biceps her yönüyle çalışıyor..aslında olay bu kadar basit ama mesele uygulamakta..yani nizami ve etkili tekrarlar..

18. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaş öyle durmamı istemişti o yüzden o kadar zorlandım açıkçası. göğüs ve bicepste şu ana kadar pek nizami çalışmamıştım sadece gücümü harcamısım bunu anladım. ama artık nizami yapmaya çalışıyorum özellikle bicepsi. o hareketide uzatma amaçlı yapıyorum zaten duruşumdanda görülüceği gibi tamamen salabiliyorum kolumu 1-2 saniye bekleyip öyle kaldırıyorum. ama göğüsle programım var. bench basarken hissedemiyorum göğüsümü ne kadar yavaş yaparsam yapayım

19. xpoyrazx

xpoyrazx Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    senin durumunda olan birisini tanıdım,5 ay çalıştı ama ortada hiiç bir şey yoktu. sen yine omuz falan yapmışsın:))) çoğu kişi biceps yapar göğüs yapar ama omuzları seninki kadar yapamaz:D

ben o kadar bilgili değilim ama şu aklıma geldi.
    Overtraining e düşmüş olabilirsin. söz konusu arkadaşım da bu Overtraining(aşırı çalışma)
    denen şeye düşmüştü. kaslar bir zaman sonra gelişimi durduruyormuş falan. istersen burayı bi oku. belkide senin çözüm burada saklıdır. dediğim gibi tam anlamıyorum ama yinede kafanda bir fikir bulunsun istedim. buna da bakmanda yarar olabilir.

Aşırı Çalışma (Overtraining)

ASIRI CALISMA

Aşırı çalışma(overtraining) ülkemizdeki vücutçuların çoğunun düştükleri durumdur.Bunun sebebi belki sabırsızlığımız yada delikanlı adam çok kaldırır anlayışından kaynaklanmaktadır. Aslında temel sebep cahillik.Bu sporda lider ülke olan A.B.D'de sadece bir üniversitede kas gelişimi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar bizim bütün üniversitelerimizde yapılanların üzerinde.Türkiye'deki anlayış herseyde olduğu gibi kopya etmek,nasıl olsa adamlar bizim yerimize yapıyor.Neyse sonuçta vücutçularımızın büyük bir bölümü yerinde saymakta.
    İlk önce sabırlı olmayı öğrenmek gerekiyor.Kas gelişimi çok yavaş ilerleyen bir süreçtir. Öyle kulaktan duyma yok bir ayda 10 kg almış,2 iğne vurmuş 5cm yapmış gibi söylentiler saçmalıktır. Mükemmel bir vücut için en azından bir 5 sene gerekli. Ama tam burada antrenmanlar aşırı çalışmaya dönüşürse 5 yıl 7-10'u bulabilir.

Aşırı zorlama:Kasın normalin üzerinde baskıya tabi tutulması sonucu fiziksel ve psikolojik etkenler sonucu performansın düşmesi ve kasın yenilenmesinin birkaç gün veya hafta sürmesi.

Aşırı çalışma:Kasın normalin üzerinde baskıya tabi tutulması sonucu fiziksel ve psikolojik etkenler sonucu performansın düşmesi ve kasın yenilenmesinin birkaç hafta veya ay sürmesi
    Masala bir gün çok zorladınız tamam sorun yok.Fakat bu zorlamalar devamlı olursa ilk önce aşırı zorlama gerçekleşir,daha sonra bu zorlamalar devam ederse aşırı çalışma’ya dönüşür. Sonuçta kas geliştiremezsiniz artı hastalıklara kapı açarsınız ve durumunuz daha da kötüleşebilir.

Aşırı çalışma sonucu oluşan negatif etkilerin temel sebebi kortisol hormonudur.Aşırı zorlama gerçekleştiği zaman kortisol proteinleri karaciğere taşır ve proteinler enerji sağlamak için glikoza dönüşür(glikogenesis).Bu nedenle antrenman öncesinde ve sonrasında yüksek oranda protein,karbonhidrat tüketmek gerekiyor. Antrenmandan sonraki ilk 6 saat içinde ikişer saatlik aralarla karbonhidrat alınmalı.Fakat bu 6 saatlik periyotta alınılacak karbonhidratlar çabuk sindirildiğinden basit,nişasta-seker menselli olmalı.Kompleks olanlar daha sonra bir dahaki çalışma için depoları doldurmak için kompleks karb. olmalı.Katabolik bir hormon olan kortisolun diğer bir ana nedeni stres. Bu yüzden stres ile basa çıkmayı ve zihinsel yorgunluğu alt etmek gerekli.

Diyelim ki göğüste 8*8 çalışıyorsunuz bir gün de 6*6'yi deneyin. Ağırlığı azaltın,kaykılmadan muntazam formda yavaşça kaldırın,aralarda 2-3 dakika dinlenin. Ertesi gün göreceksiniz ki etki ayni,o zaman 2 set fazla çalışıyordunuz demek ki. Vücudunuza kulak verin,onun verdiği sinyalleri algılamayı öğrenin. Çoğu profesyonel vücutçu set saymaz istedikleri şişmeyi(pump),zorlamayı yakaladıkları zaman çalışmayı bırakırlar. En önemlisi dinlenmedir. Dinlenme kasın geliştiği,yenilendiği safhadır. İyi dinlenin,ertesi gün gidip de maç yapmayın. En az 8 saat uyuyun,ayni saatlerde yatağa girin ve kalkın. 2 ayda bir 1-2 hafta bos geçirin,asla ayni kası bir hafta da 2 kereden fazla çalıştırmayın,hatta 1 defa çalıştırın(yoğunluk çalışması,bulk için). Fiziksel dinlenme kadar zihinsel dinleme de önemlidir. Kafanız rahat olmalı. Stres katabolizmanin temel nedenidir. Kedi köpek besleyin,masaj yaptırın,arada hamama gidin,meditasyon yapın,devamlı techno-metal yerine dinlendirici slow bir şeyler dinleyin,açık havada yürüyüş yapın…

GELISME

İste isin sikici tarafı.Her şey iyi,güzeldi ama simdi tik yok mu?Evet her vücutçunun başına bela olan gelişememenin nedenleri neler?Kilit nokta püf noktalarda bahsettiğimiz üzere Vücut uyumunu bertaraf etmek.İnsan vücudu mükemmel bir yapıya sahiptir,çeşitli durumlarda çeşitli stratejiler belirler.Bağışıklık sistemi vücudumuzun en önemli stratejilerinden biridir.Yapısına giren her yeni maddeyi her mikroorganizmayı önce tanımlar,bilgi edinir ve kodlar.Ve bir daha onu gördüğünde artık hazırdır.Çünkü onu tanımaktadır ve bir stratejisi vardır.Masala ilk sigara yada içki içtiğiniz ani hatırlayın vücudunuzun tepkisi nasıldı?Simdi nasıl?Bu farklılığın nedeni vücudunuzun ilk soku artık atlatmış ve onu tanımaya yarayan reseptörler ondan sıkılmaya başlamıştır.Ve beklenen tepkiyi vermesi için şaşırtılması gerekir.Yani dozun arttırılması yada ara verilmesi.

İste bizim bu bertaraf işleminde en önemli silahımız şaşırtmadır. Öncelikle gelişim nasıl gerçekleşir? Aslında çok basit. Biz ne yapıyoruz? Ağırlık çalışıyoruz,kasları yorup zorluyoruz. Niçin? Kasın yetersizliği karsısında strateji geliştirmesi için. Yani kaslar zorlandığı zaman tepki verir,strateji geliştirir. Stratejisi de "Ben çok zorlanıyorum,kapasitem yetersiz kalıyor. Güçlenmem lazım-büyümeliyim!" İste gelişme budur. Fakat zamanla kaslar antrenmanlarımıza adapte olur,uyum sağlar. Ve artık gelişmez. Çünkü alışmıştır,bu antrenmanlar ona olağan gelmektedir. Dolayısı ile onu geliştiremez sadece formda tutar. Bu nedenle vücut uyum aşamasına girdiği zaman hemen onu şaşırtmalıyız. Hareketlerle, programlarla, tekniklerle, setlerle, tekrarlarla, çalışma zamanlarıyla, tekrar hızıyla, dinlenme zamanlarıyla oynamamalıyız. Değişiklik aramalıyız ki şaşırtabilelim. Uzun süredir gelişemiyorsanız mutlaka aşağıdakilerden pay çıkarmalısınız.

Şaşırtıyor musunuz?Aşağı yukarı 2 ayda bir antrenmanlarınıza değişiklik katin.

Yeterli dinleniyor musunuz?Ağrıya kulak verin,bir kaç ayda bir 1-2 hafta tamamen bos geçin.

Fazla mi çalışıyorsunuz?Fazla çalışma kası yakar geliştirmez.Uyarımı gelişme yerine gerilemeye çevirmeyin.

Az mi çalışıyorsunuz?Bu sefer uyarım sinyallerini etkisiz kılarak gelişmezsiniz.Azı çoğu siz yapınıza göre belirleyeceksiniz.

Yeterli besleniyor musunuz?Yetersiz kalori,vitamin,mineral ve protein malzemeden çalmak gibidir.

Hareketleri doğru yapıyor musunuz?Uyarımı etkin kılmak için hareketleri etkili biçimde yapmalısınız.

Yukarıdakilere uyarsanız kesinlikle gelişebilirsiniz.

20. aybars-16

aybars-16 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    bu olayı bu kadar bilgili olmasamda bende biliyordum. aynen yazıda dediği gibi, delikanlı adam çok basar, uzun idman yapar gibi bişi oldu başlarda bende :) ilk iki ay 5 saat spor salonunda durduğumu biliyorum. sonra bu 3e indi. çok dinleniyordum paso muhabbet ediyorduk bunda hocamın suçu fazla tabi... 2. aydan sonra zaten diyete başlamıştım 3 ay boyunca diyet yaptım. yumurta, et falan seven biri değilim. bide yemek yemeyince iyice düştü protein alımım neredeyse 0 denecek kadar azdı. 10 kilo verdim ama buna rağmen göbek ve göğüslerimde fazlasıyla yağ var. bunun sebebide kilonun yağdan değil kastan gitmiş olması bence. tabi bunu anlayınca iş işten geçti. hala fazla yağım var ama diyet yapmaktan korkuyorum açıkçası. yazıda anlayamadığım bi kaç şey var. her zaman kasın kaldırabildiği maximum kiloyla çalışın diyorlar son sette. bende böyle çalışıyorum. ama yazıda zorlamayın gibi şeyler deniyor. ben buraları pek anlamadım açıkçası ama yinede teşekkürler poyraz kardeşim

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş