6 Aylık Rezalet

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve dumbbell26 tarafından 30 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. dumbbell26

dumbbell26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Arkadaşlar merhaba ben 17 yaşındayım , Haziran ayında fitnessa başladım.Başladığımda boyum 1.76 , kilom 68 idi. İlk 4 ay civarı ölçülerimde ve vücudumda pek bir değişim göremedim,bunu da henüz yeni başlamış olmama verdim.4-5.ay arasında değişimi biraz olsun fark ettim göğüs ve kollarımda.Karın bölgesi çalışmıyorum antrenörüm kilo al vs. şeyler söyledi ama onun dışında her bölgeyi çalışıyorum.Şuan 1.78 boyunda 71 kiloyum.
    Sorunum ise forumda olsun çevremde olsun birçok arkadaşın gelişimlerini görüyorum oldukça iyi. 3 ayda bile benden çok gelişen var. Oysa zamanında 1 ay kadar protein tozu bile kullandım.Ben vücudumda 6 aylık bir değişim asla göremiyorum 6 ayda neler yapılır neler millet 3 ayda yapmış ben 6 ayda bunun çeyreğini mi yaptım diyorum ve çok üzülüyorum,motivasyonum yerle bir oluyor.Bu sporda en önemli şey motivasyon. Bilgili arkadaşlar lütfen bir yol göstersinler benim gelişmem neden bu kadar vasat durumda ? Son zamanlarda bu motivasyon kaybıyla salona bile gitmez oldum. Her ay düzenli ölçülerimi aldırıyorum gelişme yok en fazla 1 cm oynuyor o da bir yada iki bölge. Neden gelişmem bu kadar kötü anlamıyorum lütfen yardımcı olun adam gibi gelişmek istiyorum ama bir şey eksik işte olmuyor olmuyor. Zararın neresinden dönsek kardır diyerek buraya başvurdum önümde 6 ay gibi bir sürem daha var Haziran başında fitness olayı bitecek benim için tabi gelişmeye bağlı olarak ölümüne devam ederim şu 6 ay içinde yaza kadar istediğim vücudu elde edebilirsem.. Yardımcı olabilecek,fikri olan,destek çıkan herkese şimdiden çok teşekkürler Allah razı olsun diyeyim inşallah şu kalan 6 ayda istediğim vücudu yapmama yardımcı olabilen birileri çıkar..

2. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.249
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Belki futbol oynamak için kabiliyete gerek olabilir ama vücut geliştirmek için gerek yok. Doğru bilgiler ışığında besleneceksin, antrenman yapacaksın ve dinleneceksin. Bunları doğru yapıyorsan gelişirsin. Başka yolu yok.

Aşağıdaki linkte bulunan ve beslenme ile ilgili olan başlıkları incelemeli ve yazanları uygulamalısın. Antrenmanlarda lay lay lom yapmamalı gücünü sonuna kadar tüketmelisin.

Bodyforumtr kullanım kılavuzu | BodyForumTR Vücut Geliştirme Forumu

CasLoWeD ve 0xhex bunu beğendi.
  3. BrockLesnar

BrockLesnar Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    6 ayda gelişiminin durumu nedir ki ? Yani ilk 6 ayda ölçülerde tabii bölgesine göre de değişir en azından 4-5 cm artış olur. Bir de her 3 ayda şöyle oldum böyle oldum diyene bakma adamın spor geçmişi var atıyorum yüzme yapıyor zaten temeli atmış 3 ayda iyi bir seviyeye geliyor, ki bir çok kişinin de bu konuda riyakar davrandığını düşünüyorum. 3 yıl salona giden adam 1 yıllık gelişimim diye koyuyor, sözüm meclisten dışarı, o yüzden bunları bu kadar kafana takma ama dediğim gibi anormal bir yerinde sayma varsa bu durumda beslenmeni kontrol etmen gerekir. Ayrıyetten anladığım kadarıyla ektomorf yapıya sahip olabilirsin ki ektomorflar için gelişme çok zorlu bir süreçtir ancak beslenme konusunda da ne kadar yerlerse o kadar iyidir yani esnek davranma şansları var. Her vücut tipinin + ve - leri mevcut o yüzden en doğru yöntemi yine sen bulacaksın ancak şunu da bil 6 ay bu spor için çölde bir kum tanesi sayılır. 6 ayda az buçuk beslenmeyi nasıl oturtacağını, hareketlerin doğru yapılışlarını kavrarsın ve vücudun aslında olması gereken şeklini alır.

Kısacası sen ölçülerini bi yaz buraya değişim ne kadar olmuş bakalım. Bir de her ay ölçü alma. 3 ayda bir ölçü almak idealdir.

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.788
    Ödül Puanları:
    123
    Günde 3000 kalori (en az, gerekirse daha fazla) ve 140-150 gr protein alıyor musun? Çalışma programın nasıl? En az 7-8 saat uyuyor musun? 6 ayda 3 kilo almışsın, nasıl kas oluşmasını bekliyorsun ki? Vcücudun kas yapmak için günlük ihtiyacının üzerinde kaloriye ihtiyacı var ve yeni başlayan birisinin ilk yıl 8-12 kg kas kütlesi edinme potansiyeli vardır, hele ki senin gibi genç yaşta. Alınan her kilonun da yarıya yakını yağ olacağı için bunun gerçekleşebilmesi en az ayda 2 kg alman lazım. Maksimum kas kütlesi için 6 ayda 75-80 kilo arasına gelmiş olmalıydın, 3 kilo almış olman demek 1.5 kg kadar (kişiden kişiye, genetik yapıya göre değişir bu) kas kütlesi edinmen demek ve dediğin gibi bu az.

Zaten eldeki veriyi ortaya koyunca sorunun kaynağı ortaya çıkıyor. Yazarken ben de beyin cimnastiği yapmış oldum. Belki antrenmanında da hatalar vardır ama en büyük sorun az yemen. Sadece daha çok ye, her şey güzel olacak.Bir de forumlarda atılan fotoğrafların hepsine inanma. Çoğuna polemik çıkmasın diye cevap yazmıyorum ama aralarında epey eksik bilgi veren arkadaşlar var.

BrockLesnar, sthammer ve wrestler bunu beğendi.
  5. dumbbell26

dumbbell26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    bu spor sabır işidir biliyorum ama yani örneğin benim arkadaşım var benim hazirandan beri elde ettiğim gelişmeyi 3 ayda elde etti. Spor aktivitesi yok sadece futbol var onu da zaten birlikte oynuyoruz okulda başkada yok yani ve benim 6 aylık gelişimimi elde etti. Sadece resimlere dayanarak bu düşünceye kapılmadım yani. Aşağıda yazdığım gelişim de son 2 aylık yani 2 aydır ölçülerim bu şekilde ne artıyor ne azalıyor 4.aydan beridir böyle bu ölçüler şuan 6.5 ay oldu tam olarak.

6 aylık gelişimi yazayım önce-sonra olarak ;
    Omuz : 106-114
    Göğüs : 83-94
    Kol : 28-34
    Bel : 75-80

Evet ölçüler bunlar teşekkürler ilgilendiğin için ..

6. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    666
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    6 ayda ölçülerin daha ne kadar fark etmesini bekliyordunuz omuz 106 -126 mı yada kol 28 -38 mi olmalıydı .6 ay burada birşeyler konuşmak için çok erken kendini başkalarıyla kıyaslama herkesin bünyesi farklı sert idman yap iyi beslen
    Bende naturel gelişimimin sınırlarındayım yılda 2 cm ölçü alsam öper başıma koyarım :) bak hiç şikayet ediyormuyum :)

7. dumbbell26

dumbbell26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Hocam okul gibi bir durum var bu çok etkiliyor beslenme düzenini bir türlü düzene sokamıyorum beslenmeyi. Sabahları 4 yumurta beyazı yerim mesela okulda şnitzel yerim ama akşam yemeğinde annem ne yaptıysa eyvallah der yerim mecburen yani düzenli beslenme programım yok.Dediğim gibi arkadaşım var canlı örnek yani resim değil gelişimi gözümün önünde oldu 3 ayda. Mesela onunda beslenmesi benim gibi yani ekstra bir şeyi yok birlikte antrenmana gidiyoruz ama neden onun öyle oldu gelişimi de benim olamadı diyorum bendeki sıkıntı ne acaba diyorum beslenme aynı antrenman aynı uyku düzeni ortalama aynı.Ayrıca onun vücut tipi bariz şekilde ektomorf , benimki mezomorf. Kendimdeki sıkıntıyı bir türlü anlamıyorum gerçekten motivasyonum dibe vurdu canım gitmek istemiyor spora gitmiyorum çok büyük hevesle başlamıştım oysa.. Sizin önerebileceğiniz bir beslenme programı var mıdır elimden geldiğince uymaya çalışarak yapayım ?
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Aralık 2013 ---
    gelişim ölçülerde iyi gibi duruyor da vücutta pek bir fark etmiyor yahu yaza kadar benim üçgen bir vücuda kavuşma hayalim vardı bu hayal bana çok uzak geliyor şuan :D Kıyaslama olarak değil de bendeki sorun ne acaba olarak düşünüyorum bir türlü de cevap bulamıyorum maalesef

8. BrockLesnar

BrockLesnar Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Vücuduna ne denli haksızlık ettiğini bilemezsin. Bu ölçüler gayet iyi gözüküyor. Sen mucize bekliyorsun ama bu sporda mucize diye birşey yok, bu ülkede okul-iş şartlarıyla, kırmızı eti doğru düzgün bulamazken, supplemente para yetiştiremeden yumurtayla-tavukla-lor peyniriyle bu işi kovalayan bir sürü insan var, sen 6 ayda arnold olurum diye düşünürsen çok yanılırsın. Arkadaşının senden daha iyi durması belki yağsız bir yapıya sahip olması olabilir. Bizim salonda benle aynı boyda fakat 70 kg bir arkadaşım var, boylarımız 1.81 ben 81 kg'yim o 68 kg sanırım anlamışsındır vücut tipi farkını, o mesela yağsızlıktan abs lere sahip benimse yağ oranım el vermediğinden abslerim yok. Yani düşük yağ oranı demek kas olsa da olmasa da görüntü demek...

İşin kısacası düşük yağ oranı demek kasların gözükmesi demek belkide yağ oranın sıkıntılı yağın altında ne olup bittiğinden haberin bile yok... O yüzden en azından bir 6 ay daha çalışmalarını sürdür. Yaz başı veya ortasında sert bir diyet yaparsın fazla yağlarından kurtulur şık bir görüntüye kavuşursun. Kışın yine yüklenmeye başlarsın böyle böyle en azından 3-4 yılda gıpta edilecek bir vücudun olur. Bunun için Bulk ve Definiton'un ne olduğunu öğren.

O yüzden bahaneye yer yok. Çalışmaya devam.

9. dumbbell26

dumbbell26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    yağ oranı konusunda araştırma zaten yaptım internette %12 çıkıyor internete güvenilmediği için bir alışveriş merkezindeki alete gittim orada %5.9 çıktı ki bu da imkansız. Yağ oranımı bilerek hareket etmek istedim ama öğrenemiyorum doğru sonucu bir türlü..

10. BrockLesnar

BrockLesnar Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Onların hiç biri doğru kararı vermez hastanelerden falan yaptırman lazım ancak şu foto belki fikir verebilir.

11. dumbbell26

dumbbell26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    fotoğraflara göre yağ oranım %15-20 arasında gibi gözüküyor oldukça fazla bu spor için. %10-12 olan vücut tam istediğim tip ideal bir vücut. Yağ oranımı düşürmek için neler yapabilirim ?

12. xxxx1112

xxxx1112 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    gen hepsi gen kardeşim bende senin gibiyim çocuk hiç fitness yapmamış ben 4 aydır yapıyorum bi geldi 10 ay fitness yapanları bile geçiyor

13. BrockLesnar

BrockLesnar Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    dumbbell 26 diyet yapman gerek ama önceliği hacim kazanmaya ver çünkü diyet demek düşük kalori almak demek. ha hem kas kütlesi kazanıp hem yağ atmaz mısın atarsın zaten biraz olsun yediklerimize dikkat edip yapay şekeri vb. kestiğimizde vücut toparlanıyor bir miktar. dediğim gibi kas kütlesi + yağ yakımı titizlik ve emek gerektiren bir konu forumda bir çok başlık var bununla ilgili araştırman yeterli.

14. dumbbell26

dumbbell26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    peki bunu 6 ay içerisinde gerçeleştirebilir miyim ?
    --- Mesaj birleştirildi, 31 Aralık 2013 ---
    işte onlarda bütün morali alıp götürüyorr maalesef

15. BrockLesnar

BrockLesnar Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    6 ay çok kısa bir süre vg için ama hem idmanlarının hem de yemeğinin hakkını verirsen neden olmasın ? Ki zaten gayet güzel gelişim kaydetmişsin. Nisan-Mayıs dönemine kadar bulk gitmeye devam et Haziran ayında sağlam diyete başlar yağları atarsın.

16. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    907
    Ödül Puanları:
    123
    Gen diye birşey yok. sadece avantaj/dezavantaj sağlar sana genetiğin. O gördüğün tipler büyük ihtimalle yağsızlardır bu da onları gelişmiş gibi gösterir. Mesela bizim antranörde yağlı ama tabiri caizce izbandut gibi :D leg presste 650 kg giriyor , makınelerın hepsınde zaten son ağırlıkta yapıyor ama karın kasları yok , define değil ne yani bu adam kassızmı oluyor şimdi?

Beslenme bi kere en önemli şey istediğin kadar idman yap beslenme olmazsa bu işin hiç bi anlamı kalmıyor , sosyal aktivite oluyor. Programını değiştir verim alamıyorsan, tekrar sayısını az tut mesela 8-10 gibi.6 ay kısa bir süre zaten Şu sıralar kas kütleni arttırmaya bak sonra yağ oranını azaltman daha kolay olur ulaşırsın hedefina kolayca. Ölçülerde gayet normal.

O gelişenler yukarıdada yazılmış önceden spor yapmışlardır alt yapıları vardır

17. dumbbell26

dumbbell26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Peki mesela ek besin almayı düşünüyorum ne önerirsiniz gelişimime göre ? Aminoasit mi protein tozu mu nedir yani ?

18. Mehmet7

Mehmet7 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Hatay
    ikisini bir almanı öneririm

Sayfayı Paylaş