5 aylık birinden birkaç soru

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve altaylar tarafından 18 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba, öncelikle sitenizin gerçekten çok yararlı olduğunu söyleyerek konuya giriş yapmak istiyorum
    öncelikle yaşımın 15 olduğuınu belirterek konuya başlayayaım, 5 ay salon da çalıştım, 2 ay ara verdim şimdi, whey kullanarak evde çalışyıroum 45 kg lik flanş setim ve 1 uzun 2 kısa çubuğum var
    1. karın çalışırken direk mekik mi iyi yoksa elimize ağırlık takarak, ensemizin arkasında 5 kg lik fanş gibi şeyler tutarakmı çekmek daha faydalı olur(mesela 5kg lik bilek ağırlı + 5kg lik flanş ile 14 ten fazla yarım mekik çekemiyorum, yoksa ağırlıksız 200 tane gibi yada kafamı karnıma değdirmeye çalışarak(elbetteki kimse değdiremez ama bu şekilde deneyince çok daha fazla zorlayabiliyiroum) 50 tane falan mı yapmalıyım
    2. alt karını çalıştıran hareketler mi daha öncelikli yoksa üst karını geliştirenlermi?
    3. yaşım 15 olduğundan sanırım göğüs kafesimin ve omzumun genişlemesi birçok kişiye göre kolay, göğüs sanırım pull over ile genişliyor, omzu genişletmek için deltoidi çalıştıran hareketler yeterlimi, yapılacak başka bir hareket daha varmı?
    4. yaşımı düşünerek(boyum da 1.72) en fazla kaç kg lik ağırlı elimde tutmalıyım(omurgama baskı uygulayacağını ve uzamak istediğimi de düşünürsek)
    5. ben geceleri yüz üstü yatıyorum, acaba bu göğüs/karın kaslarımın gelişmesini ewngellermi? sanırım omuz için yan yatanların sırt üstü yatması tavsiye ediliyor, bende sırt üstü mü yatmalıyım
    teşekkürler

2. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    176
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    1-peşpeşe elli mi çekiyim yüz mü çekiyim safhasını geçmişsin. sana daha şiddetli hareketlerle en az 3 hareketten oluşan bir karın programı yazmak lazım. yerde mekik çekerken ağırlık yüklenmek pek iyi bir fikir değil. zaten mekik kendi başına iyi bir fikir değil.
    2-alt karın üst karın programda yer değiştirebilir. peş peşe yapman kafi.
    3-bir press ve bir açma mutlaka olmalı.
    4-çok kafana takıyorsan çalışmaları oturarak yap. o zaman istediğin kadar ağırlığı elinde tutabilirsin.
    5-bu şimdiye kadar forumda okuduğum en saçma soru. sahiden birileri bir yerlerde omuz kaslarının sağlıklı gelişmesi için sırt üstü yatmayı mı tavsiye ediyor? yan yatmak engelliyor muymuş? bu konuda bilgiye sahip olan arkadaşlara benim de bir sorum olacak, altaylarınkiyle birlikte benim sorumu da cevaplarlarsa sevinirim:
    -omuz çalışanların yan yatmaması tavsiye ediliyormuş. ben de gluterus maksimus çalışıyorum. neremin üzerine oturmalıyım?

(altaylar programını yolla da üzerinden konuşalım. bütünü bilmeden üçünü beşini hesaplayamayız ki )

altaylar bunu beğendi.
  3. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle teşekkürler
    evet ağırlık işinden vaz geçtim p90x e başlayacağım
    yüksek ağırlık kaldırmayı istememe amacım omur iliğime yük binmesin diğe, oturmakla ayakta durmak arasında sadece bacak eklemlerime yük binip binmemesini değiştiririrm sanırım
    yatma işini söyleyende buradaki bir hoca idi, bana sadece yan yatmamamı söyledi, nedenini sorduğumda cevap alamadım omuz a kendim yordum, eğer başka bir sebepten yat yatmamak gerekiyorsa lütfen söyleyin

Sayfayı Paylaş