5 Aydır VG yapıyom, supplement kullansam mı?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve mrgreen tarafından 8 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar, ben yaklaşık 5 aydır vücut geliştirme yapıyorum ve şuana kadar epey bir yol aldım.

Yaşım 22 - Boyum 1.93 - Kilom 85 - Yağ Oranım 13%

Şuanki halime baktığımda istediğim hacim olayını yakaladığımı düşünmüyorum. Özellikle yağ oranımdan dolayı karın kaslarım ve genel olarak diğer tüm kaslarım yağların altında kalıyor gibi. Kilolu biri değilim ama hedefimde şuna benzemek istiyorum:

5 aydır başladığımdan beri hiçbir supplement almadım. Spora başlamadan önce bir böbrek taşı düşürdüm (kırdırarak) onun spora başlayarak hayatımda büyük bir değişim oldu. Ama supplementlere başlamaktanda biraz endişeliyim çünkü bendeki böbrek taşı olayı ırsi olduğu için supplementler yeniden böbrek taşı tetikleyici bir faktör olmasından korkuyorum. Ama supplementler olmadan o gereken yağ oranını 5%-8% oranına indirip gerekli hacim oranına gelebileceğimi sanmıyorum.

Acaba bana ne yapmam gerektiğini söyleyebilirmisiniz? Bana yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olurum.

2. mady44

mady44 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    mrgreen,

Fotoğraftaki ryan reynolds ile aynı vücuda sahip olmak için supplementler kesinlikle şart değil. Yağ oranını da indirebilir hacim de kazanabilirsin, supplementler açısından beslenmene yönelik olanları(whey,casein,amino vs..) doğal yoldan ikame edebilirsin, sadece yemek hazırlamak için biraz daha zaman ve emek harcarsın, aslında supplementler gerçek yemeği ikame etmek için tasarlanmış ama üşengeçlikten tersini arıyoruz, lafım sana değil kendime :) . Yağ yakımı konusundaki ürünleri ikame biraz daha zor ancak kafein tüketimin şu ana kadar düşük kaldıysa onu arttırarak bile fark yaratabilirsin. Performans arttırıcı(nox) ve intraworkout ürünlerini ise bence ikame edemezsin ama onlara henüz ihtiyacın da yok, ileride platoya girdiğinde kullanabilirsin. Kaldı ki 1.93 e 85 kg isen yağ olarak 2 kg. bile versen ben gayet iyi görüneceğini düşünüyorum. 2kg. yağ vermeyi kolay gibi lanse etmiyorum yanlış anlamasın özellikle bu konuda uğraşan arkadaşlar, demek istediğim senin çıkışın ile varışın arasındaki yol daha kısa sadece.

3. mrgreen

mrgreen Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    @mady44:

Cevabın için çok teşekkürler arkadaşım. Benim şuanki programımda haftada 3 gün vg yapıyorum. Antreman başlarında 35dk orta tempoda mutlaka koşuyorum yağ yakımı olarak. Su tüketimimde oldukça iyidir (malum, hem çok tüketmek lazım hemde bende uzun bir süre birdaha böbrek sorunu çıksın istemiyorum).

Ama yemek olarak günlük nasıl yemek yiyebilirim, nelerden uzak duruyum tam detaylı olarak bilmiyorum. Annem'in yaptığı yemekler sağlıklı ve güzel ama işte yağ oranını eritmeye yönelik değil sonuçta :D

Bana gerek yağ yakma egzersizleri ve gerekse diyet/yemek olarak neleri tavsiye edebilirsin? Yukardaki şekile supplementsizde girebilirsem ne mutlu bana :D

4. mady44

mady44 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Bir de şunu atlama tabi, baya uğraşsan da fotodaki vücuda kafanı yapıştırmışsın gibi bir görüntü elde edemezsin, hem genetik yapı kaslarımızın nasıl şekilleneceğini belirler ve her insanda farklıdır, hem de o foto siyah-beyaz olması yanısıra profosyonel bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş, üstüne de fotodaki kişi hollywood yıldızı ve muhtemelen photoshoplu. Kendine rakip olarak da gene kendini al, daha önceki resimlerinle karşılaştır geliştikçe, ünlülerle karşılaştırcağından daha fazla motive olursun.

Hep kilo almaya yönelik çalıştığım için yağ yakımı,diyet ve egzersizleri konusunda bilgim çok sınırlıdır, yanlış yönlendirmiyim seni. Beslenme bölümünü incele ve kendine bir yemek programı hazırla, o programı forumda eleştiriye yönelik sunarsan bilenler yardımcı olurlar, hazıra konup program istemezsen daha iyi cevaplar alırsınthums:

Sayfayı Paylaş