5.5 Yıllık Spor Hayatıma İlişkin Olarak...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Azazel tarafından 10 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Öncelikle herkese tekrardan selamlar...

Uzun süredir aranızda bulunamadım; okul hayatım, ÖSYM dil sınavları, tempo derken pek vakit bulamadım sizlerle beraber olmak adına; umarım hepiniz iyisinizdir...

Bu yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum; çünkü bunu yapmam gerektiğini düşünüyorum. Umarım beni yanlış anlamazsınız.

Kendim 5.5 yıldır kesintisiz olarak olmasa da bir zevk aracı olarak bu spor ile ilgileniyordum. Sevmiştim, zevk de alıyordum açıkçası, gerçekten stres atmamı sağlıyordu ki, özellikle yaşadığım yoğun eğitim hayatında bana çok etkisi oldu diyebilirim. Etrafımdaki çoğu insan derslerin verdiği strese bağlı olarak anti depresanlar kullanırken ben bu spor sayesinde gerçekten çok iyiydim. Her ne kadar hukuk sınavları bu sporda mehter takımı gibi 2 ileri 1 geri yol kat etmenize sebep olsa da seviyordum. En baştaki başlama sebebim çoğu insan gibi zayıf olmaktı, 52 kilo ile başlamıştım bu spora ve 78 kiloyu görmüştüm, evet. Gerçekten ben de inananamamıştım, çocukluğundan beri sıska, ince boyunlu, bilek gibi kolları olan ben çok değişmiştim. 25cm olan pazularım 37.5cm olmuştu, çoğu insan için bu rakam yüksek olmayabilir; fakat body adına başarım yadsınamazdı. Her neyse, konu bu değil. Belirtmek istediğim şu ki, artık bu sporu bırakmış bulunmaktayım. Bırakalı da yaklaşık 6 ay oluyor zaten. Eminim siz de merak ediyorsunuzdur bu kadar yol kat etmişken neden bırakıyorsun diye.

Yollar gidilir ama şunu da unutmamak lazım, bunların geri dönüşü olabiliyor.
    1-) Kilom 70, besin zehirlenmesi geçirdim ve 12 kilo verdim. Sonuç: 58
    2-) Kilom 72(Tekrar 58'den), mide rahatsızlığı(Burada başlıyor her şey) geçirdim ve sonuç: 61
    3-) Kilom 78(Tekrar 61'den), mide rahatsızlığı geçirdim ve şimdi 68 kiloyum.

Bu durumları 2 sene içerisinde yaşadım. Sorun kilo değil kesinlikle, ben severek yapıyordum bu sporu ama anladım ki bünyem bunu istemiyor. Sayısız mide rahatsızlıkları geçirdim. Girdiğim endoskopi sayılarının haddi hesabı yok. Önümüzdeki hafta içi tekrar kontrole gidiyorum tedavi neticesini öğrenmek için. Periyodik olarak biyopsi yapılıyor. Peki neyim vardı?

Yukarıda belirttiğim 2. aşama endoskopide antral gastrit teşhis aldım. 3-4 ay sonrasında ancak teşhis konuldu ve Helicobacter Pylori tedavisi gördüm. Aradan 1 sene geçti eskisinden çok daha kötü oldum ve tabi o arada supplement vb. ürünlere devam ediyorum. Günde 2.5-3 saat belki uyuyabiliyordum, üniversite sınav dönemimdi. Elim kolum bağlıydı. Art arda 12 sınavınız olunca hastaneye gidecek vaktiniz olamıyor, boşveremiyorsunuz; zira telafisi yok. Akademik kariyer düşünen biriyim, 3 sene boyunca uğraştığınız ortalamanızın ziyan olmasına göz yumamıyorsunuz. Tekrar doktora gidildi, bu sefer teşhis Pangastrit(İlerlemiş, midenin her yeri iltihap, yara). Bu sefer biri farklı 2 güçlü antibiyotik tedavisi tekrar. Tedavim bitti, düzeldim mi? Hayır, hala iyi değilim ve tekrar gidiyorum kontrole.

Peki bunlar neden oldu, sırf spordan kaynaklanan beslenme alışkanlığım, tozlar vs. mi demek istiyorsun diyeceksiniz bana. İnanın ben de bilmiyorum; fakat şunu belirtmek isterim, Allah nazardan saklasın ailemde hiç kimse mide rahatsızlığı yaşamadı şu ana kadar. Allah hepsine sağlık versin; fakat ben kendimi hissetmiyorum artık. Her an aklımda bir şüphe, 2 yıldır tedavi edilemedim, mide kanseri olacak mıyım, atrofik gastrit gelişecek mi, malt lenfoma oluşacak mı diye düşünmekten hayattan zevk almaz oldum. Keşke dedim kendi kendime, keşke hiç başlamasaydım. O kolları ince ama sağlığı yerinde, 4-5 bira için üstüne yemek yiyebilen o midem tekrar bana dönse dedim. Çok pişmanım. Bu spora harcadığım vakitle çok rahat 2 dil daha öğrenebilirdim; fakat malesef sadece İngilizce biliyorum.

Bunları içimden geldiği için yazdım. Kesinlikle ürün satımlarına ilişkin bir propaganda mahiyetinde değildir, lütfen beni yanlış anlamayın. Lütfen hijyene önem verin, yediklerinizi bir kez de benim için yıkayın; 2 olsun. Yaşadıklarımı yaşamanızı istemiyorum. Sağlığınız kıymetini bilin. Acı çektiğiniz zaman ne pazunuz, ne göğüs kaslarınız umrunuzda oluyor. Sağlık olsun, her şeyin başı sağlık derler ya, işte bu cümlerin anlamını artık çok iyi biliyorum ve eski sağlığıma kavuşmamın umuduyla sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.

Elimde birkaç toz var, samimiyetine inandığım maddi durumu iyi olmayan arkadaşlara kargo ücretini kendileri ödemeleri şartıyla gönderebilirim.

Kontrolden sonraki sonuçlarımı sizinle buradan tekrar paylaşacağım.

Düzeldiğim zaman farklı bir kulvarda(Tamamen doğal, protein hesabı yapmadan) ilerlemek kaydıyla tekrar sizlerle spor yapmaktan zevk alacağıma eminim.

Kendinize çok iyi bakın; hoşçakalın...

Son düzenleyen: Moderatör: 15 Eylül 2014
    Rpac, imladris, jkdo ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. ruthlesss

ruthlesss Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    valla dostum. tek tek okudum yazdıklarını. gercekten cok cok hevesın kırılmıs. ılk oncelıkle cok gecmıs olsun.

2sı su gastrıt olayı bnm de kafama takıldı :) 4 aydır yedıklerıme dıkkat etmeme ragmen 3 hafta once gastrıt teshısı konuldu. haplarımı almıyordum bu yazıyı okuduktan sonra haplarımı duzenlı olarak almaya karar verdım tesekkur ederım :)

3.su kafama cok pıs bır soru ısaretı koydun "ACABA BUNLARIN SEBEBI SUPPLEMENTLER MI?" dıye ama sanmıyorum ya olsa duyardı ksanırım :) neyse.cevaplar gelecektır gastırıtı olanlar yazsın banaklım :)

3. occaner

occaner Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    konya
    oncelikle cok cok gecmıs olsun. senın adına bu spora verdıgın emekler ıcın uzuldum acıkcası.
    ama ınsallah bu mıde sorununun sebebı supplementler degildir; ki bende boyle dusunuyorum.
    cunku oyle olsaydı profosyonel sekılde vg yapanların durumu dusunulemezdi bile :)

ama yınede cok cok gecmıs olsun dıleklerıı ıletmek ıstıyorum.

4. Emiroa

Emiroa Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Erdek
    Bünyen bu supplementleri kabul etmiyor olabilir...10 insanın 6sında alerji var sonuçta.. Tabi bu arada hangi suplemetleri kullandığını da bilmek gerekli...
    Ben şu ana kadar twinlab protein tozu,l-glutamine ve l-karnitin kullandım ve hala kullanıyorum... Bir sıkıntı yaşamadım...Başka ilave de kullanmayı düşünmüyorum..
    2 senedir yaşadığın talihsizlikleri bu spora bağlamak da tam doğru olmayabilir.. Neticede bünyenden kaynaklanan bazı sorunları daha önce yazdığım gibi supplementler le ters etkilemiş olabilirsin.. Bir de psikolojik durumunun da
    bazı ters etkileri olmuş olabilir... Derslerin stresi demişsin...Belki de gerçekten stresi atmak yerine baskıldın ve daha sonra daha büyük bir şekilde belki de bir depresyon ile ortaya çıktı..
    Kız arkadaşın ile ayrılman ve yaşadığın diğer tatsız olaylar için senin adına üzüldüm...Ama belki de bu yaşadığın ağır bir sınavdı ve seni öldürmediğine göre güçlendirdi...

Bence sporu bırakma, doğal yolla almaya çalış proteini... Ama sporun dozu eskisi kadar ağır olmasın..Yavaş yavaş her şey yoluna girecektir...Kal sağlıcakla...

5. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    öncelikle tekrar saglıgınıza kavuşmanızı temenni ediyorum.
    eğer insan spor yapabilecek durumdaysa sporun vucut saglıgı için yararı olur zararı olmaz.
    antrenmanlar ve beslenme insanın sınırlarını bilmesiyle daha verimli hale gelir. 58kg çok zayıfken hızlı kilo alma istegi olur insanlarda bu yüzdende beslenmede büyük bir degişime gidilir vucut bu değişime ayak uyduramayabilir ve rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.
    vucudu spora hazırlamak için bence ciddi bir ön hazırlık yapılmalıdır. her insanın bünyesi bir değil sonuçta spora başladıktan 3 ay önce son derece yetersiz besll
    enen biri spora başladıktan 3 ay sonra vucudunu zorlayacak derecede fazla yiyebiliyor. buda haliyle her vucudun ayak uyduramayacagı bir durum.
    bodyye yeni başlayanların ilk düşüncesi kilo alıyım olmamalı vucudumu bu zorlu maratona hazırlayayım olmalı. vucut geliştirme sporunu yapan bazı sporcuların miğdelerinde sorun olabiliyor bunun nedeni bu spordan çok dedigim gibi yanlış beslenmeden kaynaklanıyor.

Son düzenleme: 10 Nisan 2011
  6. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    COK gecmis olsun tez zamanda eskisinden daha iyi olursun ben ustalarin cevaplarini bekliyorum sahsen neden olmustur niye olmustur diye ?

7. TaoOfJeetKuneDo

TaoOfJeetKuneDo Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Hatay/İskenderun
    Çok geçmiş olsun,ALLAH acil şifalar versin.

Dediğin gibi insan sağlığının değerini kaybedince anlıyor.

İnşallah sağlığına kavuşur eskisinden daha iyi olur ve aramıza dönersin.

Seni öldürmeyen seni güçlendirir..

8. imladris

imladris Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    13
    çok geçmiş olsun. üzüldüm senin adına

9. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    ben de büyük geçmiş olsun diliyorum,
    çektiğin mide ızdırabının ne demek olduğunu ben çok iyi bilirim...

2005 yılında rutin devam eden mide rahatsızlıklarım sebebiyle doktora gittim,antral gastrit ve helicobakteri teşhisi konuldu o sıralar aktif olarak futbol oynuyordum bu illeti bilirsin, ne bişey yiyebilirsin ne de yediğin zaman mide ızdırabına dayanabilirsin...

neticede yetersiz beslenme sebebiyle 1.5-2 yıl içinde kronik sakat damgası yedim ve bu işin böyle yürimiyeceğini anladığım için herşeyden çok sevdiğim futboldan kopmak durumda kaldım üniversite sınavına girdim tıpkı senin vg yi bıraktığın gibi

aradan yıllar geçti vucudum spordan kopmuş olsa da zihnim asla bırakamadı hep o doğru zamanı bekledim, geçen sene vg ile tanıştım hayata bakış açım değişti...

vg'ye başlama sebebim bir nevi pisikolojik destek bulmaktı, sporu bıraktıktan sonra hayatımda bir düzenim kalmamıştı,sanki inadına herşey üst üste gelmişti, vg ye başladıktan kısa süre sonra inanırmısın mide rahatsızlıklarım o kadar hafifledi ki, önce 75 kilodan 70 kiloya düştüm şu anda 84 kiloyum ve bu zaman diliminde çok ağır bir besin zehirlenmesi geçirerek 8 kilo kaybettim, buna rağmen yılmadım devam ettim bu spora bağlandım, bu spor benim hayata dair zorlukları aşma sanatım oldu, bazen 2 saatte bir patlayana kadar yemek yemekten bıktığım zamanlar oluyor, karnım şişlikten hamile kadınlar gibi oluyor ama pes etmiyorum çünkü bu sporun bana verdiğini hayatımda hiçbirşey bana veremez, bu spor sayesinde hayata dair birçok sorun bana anlamsız kalıyor, örnek olarak kız arkadaşımla hararetli bir tartışmadan sonra olur böyle şeyler insanlar açlıktan ölüyor bize rahat mı batıyor diyebiliyorum...

supplementlerden şüphelenmişsin ama inan ki 1 yıldır kullanmadığım supplement kalmadı mideme hiçbir olumsuz etkide bulunmadı sadece verdiği şişkinlik diğer insanlara göre biraz daha fazla ama umrumda değil ki ben böyle çok mutluyum...

bu arada söylemeyi unuttum ben de kimya öğrencisiyim çalışma rutinim o kadar yoğun ki, ağız kokusunu çektiğim kişi sayısı o kadar fazla ki, tahammül etmem gereken birbirinden gerzek birbirinden duygusuz o kadar çok insan var ki etrafımda, ama hiçbirini umursamıyıp aralarda fakültenin önünde konservemi açıp yiyebiliyorum, etraftakiler tiksinerek baksadı labaratuardan çıkıp yumurtaları teker teker götürüyorum...

inan senin duygularını çok iyi anlıyorum fakat neden bu spor beni iyi bir yere götürürken, sana bu kadar kötülük etmiş olsun? Birşeyleri yanlış yapmış olamazmısın?

10. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    Çok benzerlerini yaşadım ne diyebilirm ki. gerçekten çok iyi anlıyorum

4 sene önce ramazan ayında midem kötü ola ola oruç tuttum. sonuçta gastrit oldum. 6 kg falan vermiştim o dönem. ona rağmen işin ciddiyetini anlayamadım. Şimdi diyorum keşke tutmasaydım çünkü reflü gastirit o zamandan beri geçmedi. hala midemde gurultu ekşime vs. duruyor. çok sinir bozucu.

O kadar ilaç tedavi endoskopi bende de işe yaramadı.

şu sıralar tekrardan spora merak saldım ancak bende senin gibi zor bir bölüm okuyorum(tıp) ve 1 ay vakit bulabilirsem 3 hafta bulamayacağım bunun farkındayım. Sınav stresi adamı bitiriyor zaten. Bugun bana çok lazım olan bi ders notunu bulamadım evde. terör estirdim resmen. halen de sinirim geçmedi....

Şu sıralar elimde protein tozu var optimum double chochlate. ancak onu bile içemiyorum tadından dolayı. içerken midem ağzıma geliyor....
    sütle içince tadı güzel oluyor ancak sütle içmemek gerek ve gaz da yapıyor o zaman.

Ancak şu sıralar şişkinlik ve kabızlıktan şikayetçiyim. bir süre muzlu süte ara vereceğim.

Bende yağ yakıp vucut geliştirmek istiyorum ancak şu sıralar sınav haftam. biter bitmez üniversitenin spor salonundan yararlanmaya çalışacağım.
    20 gündür yediklerime dikkat ediyorum mideyi hiç tıkabasa doldurmuyorum. hatta geçen çok sevdiğim gofretin besin değerine baktım 9 gr yağı görünce yemeden bıraktım.
    Ders çalışırken sabahlıyorum ben ki şu anda da sabahlama evresindeyim:D kafam allak bullak olmuş vaziyette ancak henüz abur cubur yemedim. eskiden olsa yemeden duramazdım valla. Ancak yinede tartıda bir fark yok. fitnesa bağlayayım bakalım o zaman sonuçları göreceğim inş.

moralini bozmak gibi olmasın ama o seneden beri oruç tutmamama rağmen hala midem düzelmedi. çok lanet bi hastalık bu. inş. sen sağlığına kavuşursun

Bu arada elinde hangi supplenmentler var pm atabilir misin?

Son düzenleme: 13 Nisan 2011

Sayfayı Paylaş