42 yaş ve spor

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve alev tarafından 24 Kasım 2006 başlatılmıştır.

1. alev

alev Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    42 yaşındayım önceleri spor yapmama rağmen bir süre (10 yıl kadar) ara verdim(bu arada 2 çocuk ve bir miktar kilo ilave oldu hayatıma :( ).Tabii bu süre içinde zaman zaman spor yaptım ama çok kısa süreli oldular. Şimdi hem aldığım kiloları atmak hemde tekrardan forma girmek için ciddi bir çalışma içersindeyim (yaklaşık 3-4 ay oldu). Ama zaman zaman kafama takılmıyor değil nereye kadar sınırlarımı denemeliyim, denemeliyim diyorum çünkü kendimi zorlanmış hissetmiyorum.Pazartesi-cuma 5 gün kardio çalışıyorum ve 3 gün ağırlık.Haftada iki kezde yoga fit derslerine katılıyorum. Nabız aralığımı vs kontrol altında tutuyorum ama tüm bunların dışında dikkat etmem gereken birşey varmı diye merak ediyorum.İnternette şöyle bir dolaştım artık orta yaş sayılıyormuşum öylemi davranmalıyım yani?Oysaki kondisyonum spor salonundaki gençlerden iyi :) .Yoksa kendimi rahat bırakıp vücudumumu dinlemeliyim.Fazla araştırma sonunda kafam karıştı yani, bana yardımcı olursanız sevinirim.

2. morpius

morpius Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    sproun yaşı olmaz

bence sporun yaşı olmaz onuniiçin hiiçde geç bir yaş değil ben senin yerinde olsam hemen bu hafta sonu yani yarın başlardım ;)

3. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    neyin doğru neyin yanlış olduğunu sen bizden iyi bilirsin. ne de olsa babam yaşındasın. Sence bu siteden yada sokaktaki adamdan sporu boşver tavsiyesi gelir mi? bazen insanlar boşuna lakırdı yapıyor gibime geliyor. :roll:

4. alev

alev Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yanıtın için teşekkür ederim curl ama anlayamadığım birşey var.
    * Baban yaşında olanlar spor konusunda bilgi alışverişinde bulunulmak için açılmış bir formdan yardım isteyemez mi?
    * Gençsin ama sanırım yazdıklarımı okuyup algılayamamışsın. Acaba ben sporu boşvermekten mi söz etmişim yoksa yaşıma göre hızımı düşürüp düşürmemem gerektiğini mi sormuşum?
    * Evet haklı olduğun bir konu var bazen insanlar boşu boşuna lakırdı ediyor.
    * Son olarakta herkes herşeye atlayıp yanıt vermek zorunda değil verecek yanıtı olmayanlar susma hakkını kullanabilir.

5. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    7 Nazik ve Saygılı olun. Uygunsuz dilde konuşmaktan ve kişisel saldırılardan kaçınalım.Aşağılayıcı, kaba, ahlâk dışı, nefret dolu, tehditkâr ve kanunlarla çelişecek içerikler gönderemezsiniz. Bunları dikkate almamanız durumunda, duruma gore uyarı alırsınız veya siteden süresiz/süreli uzaklaştırılırsınız (süresiz uzaklaştırıldığınızda servis sağlayıcınız da durumdan haberdar edilir). /Yönetim

:x :x

6. alev

alev Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Sanırım küçükken başına gelen birşeylerden dolayı hemcinslerine!!! yani bayanlara karşı hinçlısın CURL. Spor yapan biri olarak bu kadar düzeysiz olmanı başka birşeye bağlayamam, tabii gerçekten spor yapıyorsan. Belkide çarpık çurpuk kompleksleri olan birisin ve kendini böyle gerçeksiyorsun, başkalarına saldırarak. Unutma köpeklerin duası kabul olsa gökten kemik yağarmış.

7. kerem_tan

kerem_tan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    curl karşındaki kişi ister 12 ister 42 yaşında olsun hiç önemli değil saygı ve terbiye çerçevesinde konuşman gerek. eğer ailenden almadıysan bu saygıyı ve terbiyeyi senin gibi birisine bizim söyleyecek hiçbirşeyimiz yok. Bu söylediğimi güzelce üzerine alınabilirsin.

8. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Böyle ahlaksizca konusan birinin forumumuzda yeri yok.

CURL forumdan Uzaklastirilmistir!
    Kisilik bozuklugu - Umarim düzelir...

9. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle sizden, bazı nahoş kişi ve durumlardan dolayı özür dileriz, her ne kadar bu olaylar bizden değil kişilerden kaynaklanıyor olsa da...

yaşa ve spora gelince...yaşınızın ya da bayan olmanızın herhangi bir olumsuz etkisi yok....elbette ki, erkekte olsun kadında olsun, yaş ilerlemesinin getirdiği bazı dezavantajlar oluşacaktır...ancak bunlar abartı boyutta değildirler...

sınırları nereye kadar zorlamak gerektiğine gelince...kalbinizi ve eklemlerinizi aşırı derecede zorlamayacak dereceye kadar....kabataslak ölçütünüz bu olmalı...buna dikkat ediyorsanız, kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız o kadar antreman yapabilirsiniz...öncelik vermeniz gereken kardiyodan ziyade ağırlık çalışması...ağırlık çalışmaktan korkmayın, "kas yaparım" vs vs türünde bir endişe taşımayın, 1 ay 3 ay futbol oynama ile nasıl Maradona olunmuyorsa, bir anda kas yığını haline de gelmezsiniz...ayrıca...kas kütlesi oluşturmaktan da korkmayın, bu sizin yararınıza olacaktır ilerleyen yıllarda...

beslenme konusunda herhangi birşey sormamışsınız ama günlük vitamin ve mineral (özellikle de kalsiyum) alımınıza özen gösterin...

özetlemek gerekirse; sizi sınırlayan ya da sınırlanması gereken çok fazla bir faktör yok...sınırlarınızı en iyi vücudunuz anlar...o size en uygun cevabı verecektir sınırlarınızı zorladığınızda...

10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Öncelikle sitemize hoş geldiniz umarım bazı tatsız mesajlardan dolayı bizi yalnız bırakmazsınız eşim flex-point size mutlaka önerilerde bulunacaktır bende bildiğim kadarıyla bir kaç cümle geçeceğim

Öncelikle 42 yaşındasınız yani 40 yaşını aşmışsınız şuan vucut sisteminizde yavaşlamalar mevcut bu sistem değişikliğinden dolayı kalp kasınız yapmış olduğunuz işlerden dolayı kaslarınızdan daha çabuk yoruluyor yani 40 yaşına kadar önce kaslar sonra kalp 40 yaşından sonra önce kalp sonra kaslar yorulur buradaki değişim erkeklerde daha geçtir kadınlarda sitemin bölünmesi annelik yapısı vs vs den dolayı biraz daha erkendir bu ne kadarda kitaplarda yazsa ve prof söylese yaklaşık 5 senedir sürekli gelen bayan öğrencilerimden 37 yaşında başlayıp ta şuan 42 yaşına gelmiş bir öğrencimden farkede biliyorum o yüzden siz kendinizi fizik olarak olmasa bile sistem olarak orta yaş ta görün bu hem sağlığınız açısından hemde spor yaşantınız açısından size yardımcı olacaktır

11. alev

alev Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle tüm yanıtlar için teşekkür ederim.Evet sanırım biraz eksik bilgi vermişim.Sabahları aç karnına (aslında bir bardak şekersiz nescafe içerek) spor yapıyorum ama spordan sonra az miktarlarda 5 öğün yemek yiyiyorum.Önceleri çok fazla sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeme rağmen vermem gereken 5-6 kiloyu veremeyince protein ağırlıklı beslenmeye döndüm ve hemen etkisini gösterdi.İlk öğünümü spordan hemen sonra yağsız süt ile 20 gr. protein tozu şeklinde alıyorum.2_3 saat aralarla tavuk salata, ton balıklı kepekli tost(yada pirinç tavuk), 1 meyve, haşlanmış sebzeli et şeklinde devam ediyorum.(Bazen akşam ekmek arası peynir kaçamakları oluyor maalesef) Vitamin olarak B6 ve C vitamini takviyesi alıyorum(gh'ı tetiklemek amaçlı) Birkaç ay önce yapılan testlerimde kalsiyumum normalin alt sınırlarına yakın çıktığından kalsiyum kullanmıştım ama su ara kullanmıyorum.
    Cardio çalışmalarımda ise nabız atışımı 144 e çıkartıyorum.Ardından haftada 3 gün ağırlık çalışıyorum(ve 2 ders yoga).Bedensel olarak hiçbir problem yaşamıyorum zaten burada bu soruları sorma nedenimde bu yüzdendi.Bunca zaman aradan sonra daha kondisyonsuz olacağımı sanıyordum.Çalışma bittikten sonra içimde daha da çalışma isteği oluyor bazen sırf kalori yakmaya devam etmek için yürüme bandında yürüyorum.Akşamları dinlenik nabzım 60 ın altında çıkıyor son zamanlarda 57-58 falan.
    Onun için merak ettim bu performans normalmidir yoksa dikkat etmem gereken başka noktalar varmı diye?

12. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    bi kaç gündür foruma giremiyordum işlerimin yoğunluğu dolayısı ile...bugün açtığımda neler olmuş neler ben yokken. neyse bu tatsız olaylara kafanızı takmayın. yönetimin de dediği gibi bi kaç kendini bilmez insan yüzünden forumumuz böyle lekeleniyor.

bana söz kalmamış. eye see you ve flexor gereken açıklamayı yapmış. ve sizin izlediğiniz yol da çok çok güzel tebrik ederim. gerçekten bilinçli yapıyorsunuz bu işi. böyle devam edin ve sporla kalın...

sevgiler...

Sayfayı Paylaş