4 Aylık Değişim ve Bazı Sorular

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FerhaTR tarafından 12 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. FerhaTR

FerhaTR Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Merhabalar BodyForumTR ;

Öncelikle kendimi tanıtayım. Ben Ferhat. 20 Yaşındayım.Aydın Nazilli' liyim. Şuanda Elazığ'da Fırat Üni. de Otomotiv Mühendisliği okuyorum.

Bu sporla 17 yaşında tanıştım. O zamanlar psikolojik rahatsızlıklarım vardı. İnsanların benimle dalga geçtiğini düşünürdüm. İnsan içine çıkamazdım. Arkadaş sayım oldukça azdı. Bunun üzerine doktora gittim. Doktor Paxil denilen
    bir ilaç verdi. Bu ilaç bana iyi gelecekti ve mutluydum. Ama ilaç kilo aldırdı. Ve hayatımın en kilolu zamanlarını yaşıyordum. 69 kilodan 86 kiloya kadar çıktım. Bu ilaç bana iyi gelecekti ama bana kilo aldırdığı için yine aynı noktaya geldim. İnsan içine çıkmakta, konuşmakta çok zorluk çektim. Suskundum iyice sustum. Kilo aldığım için spora gitmeye karar verdim. Fakat hemen gitmedim. Spor hakkında 1,5 sene gibi bir süreçte A'dan Z'ye tüm herşeyi araştırdım. Beslenmesinden antreman tekniklerine kadar. 1,5 sene sonunda ailemi zorda olsa ikna ettim ve spora başladım. Bu sporda hızlı ve sağlıklı sonuç için supplement kullanmam gerekliydi ve ailemden gizli supplement aldım. Fakat ailem farkına varınca hepsini çöpe attılar. Sporu bıraktım. 20 yaşında üniversiteye başlayınca ailemden uzak olduğum için istediğim gibi sporu yapabilirdim. Ve 4 aydır sporu büyük bir sevgiyle yapıyorum.

Bu 4 ay içinde çok yol kat ettim. 86 kilodan 74 kiloya düştüm ve bu kiloyu sağlıklı şekilde verdim. Psikolojik sıkıntılarım geride kaldı hapı bıraktım ve sporla hastalığımı yendim. Ailemin bana gönderdiği aylık 400 lirayı spora harcıyorum ve bu spor benim hayat tarzım. Herhangi bir ihtiyacım değil. Hayatımın her dakikası bu sporla.[​IMG]

Önceki Halim : https://www.hizliresim.com/NAdyvg
    Sonraki Halim : https://www.hizliresim.com/8Z3GpW

Ve Siz Değerli üyelere Bir sorum olacak;

Kas Hacmi için çalışmam gereken antreman tekniği 3 set 10 tekrar halinde her set arttırılan ağırlıklar olduğunu öğrendim fakat bu ağırlıkları ayarlayamıyorum. Sizce ağırlıkları nasıl ayarlamalıyım ?
    Şimdiden yanıtlarınız için teşekkürler. Bu arada programlama derslerinden aldığım bilgilerle 20-30 yaş arası zayıflamak isteyen bir bireyin kilosuna göre alması gereken Protein Karbonhidrat ve Yağ oranları ayrıca gün içinde alması gereken kalori miktarını hesaplayan kendimce bir program yaptım. İsteyen herkese programı gönderebilirim.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler..

İyi Forumlar...

2. Emrah Eray

Emrah Eray Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    23
    Meslek:
    Bilgisayar Programcılığı
    Yer:
    Sinop
    Ferhat dostum öncelikle hoş geldin forumumuza. Fotoğraflarda baya bir değişiklik var. Verdiğin 12 kilo az değil. Tebrik ederim ve başarılarının devamını dilerim.

3 set 10 tekrar kesin bir koşul olmayıp, genel kabul görmüş tekrar sayısı tek bir tekrar yapabildiğin ağırlığın %70'i ve 8 ile 12 tekrardır. Örneğin öününde 10 kiloluk bir dambıl var ve gözüne kestirdin kaptığın gibi gerekli konumunu aldın pozisyonu ayarladın zorlaya zorlaya kaldırdın ve indirdin haydi bir kez daha dedin ve daha yarıya gelmeden pes ettin. İşte senin tek tekrar yapabildiğin en yüksek ağırlık 10kg olup genel kabul görmüş 8-12 tekrar yapman gereken ağırlık 10kgmın %70'i 7kgdır. 7kg ile 8 ila 12 arası tekrar yapman kas gelişimin için gereken tekrar sayısıdır.

Genel kabul görmüş kurallar sana uyar mı uymaz mı bunu deneme yanılma yöntemiyle göreceksin. Kimi dahada ağır girip (sallıyorum) 5 tekrarla iyi bir gelişim gösterirken kimi hafif ağırlıkla 30 tekrarla iyi bir gelişim sergileyebilir.
    Dahası omuzlar hafif ağırlıklarda ve yüksek sayılı tekrarlarda iyi bir gelişim gösterirken göğüsler düşük tekrar sayılarında, daha ağır kilolarda iyi bir gelişim de gösterebilir. Göğüs senin omuz senin. Bunları kafana takma ama ne yaptığına dikkat et ve ne yaptığını unutma. İster not al ister madem programcısın(bende programcıyım web programlama) hafızan iyidir unutmazsın ne yaptığını bir ay hafif ağırlıklarla çalış ama cidden tekrar sayısını çıtanın üzerinde tut. En önemli konu ise kendini şu kadar tekrar yapmalıyım diye koşul koyma. Başlarken 20 yapacağım de ve 18e geldiğinde hala inancın tam ve hala yapabilecek gücün var ise 25 yapacağım de. Belkide 30 yaparsın.

FerhaTR bunu beğendi.
  3. FerhaTR

FerhaTR Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Emrah Dostum öncelikle yazımı okuduğun için ve bana cevap verdiğin için çok teşekkür ederim.
    Bu öneriler çok işime yarayacak sağol.

4. ArL

ArL Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    Bi zamanlar 100 kilo obez biri olarak başarını azmini kutluyorum.
    Hacim için sorduğun sorunu okuyunca şöyle birşey paylaşmak istedim.
    4 yıldır bu sporu yapıyorum bütün bölgelerime hep 12 x 4 uyguladım 4 yıl boyunca sadece ayda bir süper set 1 de drop set uyguladım 4. yılın sonunda çok az gelişmiş bir kol ve definasyonla geçen 4 yıla rağmen herkezi şaşırtan bi sırt ve bacak kaslarına sahip oldum bu süreçde şunu öğrendim bunun AxB diye bi sabiti yok en iyi nasıl hissediyorsan kası öyle çalış 15 i geçirme 8 inde altına düşme benim tavsiyem az gelişen bölgelerde setleri de 5 6 yapabilirsin son zamanlar kendi programım 12 x 6 kol kasları için diğer bölgeleri 12 x 4 devam ediyorum.
    Ağırlık olayına gelince kendini sakatlamayacak şekilde 10-12. tekrarlar artık seni çok zorluyacak ağırlıklar seçmelisin birde ağırlıklarını not alarak çalış bu şekilde rahatça takip edebilir ve üstüne koyabilirsin.

5. Yamui-zz

Yamui-zz Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    Usta masallah fitlesmissin

6. FerhaTR

FerhaTR Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Yorumun için teşekkür ederim.
    --- Mesaj birleştirildi, 12 Nisan 2016 ---
    Çok sağol. Bir insanın inanınca ve isteyince yapamayacağı bir şey yok.

Sayfayı Paylaş