30 dk lık salonlar ?

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve tazefasulye tarafından 29 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. tazefasulye

tazefasulye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba! 9 aylık, sezaryenle dünyaya gelmiş bir bebeğim var. Doktorumun da önerisiyle 5 aydır step - aerobik ve pilates yapıyorum. Boyum 1.62, şu anki kilom 63. (Doğuma 84 ile gitmiştim.) Son 3 aydır diyetisyen kontrolünde 10 kg kaybettim. Mutluyum :) ama vermek istediğim 5-6 kg daha var.

Soruma gelince; step yaptığım salonda talep azaldı, 2 kişi kaldık, muhtemelen grup kapanacak. Salon da şu "30 dk spor yap, git" salonlarından biri. Haftada 5 gün 30 dklık spor işime yarar mı? Çünkü yağ yakımının 15 dk çalıştıktan sonra başladığını sanıyorum. O salonların daha çok sıkılaşma için uygun olduğunu duymuştum, ne derece doğru, bilmiyorum.

Bu arada 10 senedir her sene (senede 5-6 ay) step - aerobik içeren derslere giriyorum. Yüksek tempolu çalışmayı seviyorum. Yağ yakmak için en uygun ne yapmalıyım? Salona gitmek yerine tempolu 60 dklık yürüyüşler ya da sokak bisikleti daha mı uygun olur?

Yoksa başka bir salona gidip koşu bandı - eliptik ve ağırlık çalışması yapsam? Görüşlerinize ihtiyacım var.

Katrem bunu beğendi.
  2. caneser

caneser Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    kayseri
    30 dk lık spor yeterli bir süre. önemli olan beslenmeye dikkat etmektir. diyet yapıldığı sürece 30 dk spor amacınıza ulaşmanıza yardımcı olur.

Katrem bunu beğendi.
  3. Acheron

Acheron Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Spinning derslerine girmeniz de kilo vermeniz acisindan epey yardimci olacaktir.

Katrem bunu beğendi.
  4. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    caneser arkadaşımızın dediği doğru. fakat bu 30 dklık sporun bile iyi planlanmış egzersiz rutininden oluşması gerek. bu gibi yerler genelde kişinin kendi kuvvetine göre ayarlanan fitness ekipmanlarıyla istasyon şeklinde çalışmayı amaçlıyor. benim önerim fitness makinalarının ve serbest ağırlıkların olduğu daha kapsamlı bir salonda çalışma yapmanız.

step-aerobik türü dersler yağ yakımına büyük ölçüde yardımcı olur. eğer grup kapanacaksa siz bunu ağırlık çalışması ile telafi etmeye çalışın. hem yaz döneminde daha ideal olur böylece kas kütlenizi arttırarak bazal metabolizma hızınızı da arttırmış olursunuz. ve ağırlık çalışması sizi daha da şekle sokacaktır.

deja-vu ve Katrem bunu beğendi.
  5. Katrem

Katrem Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Diyelimki gunde sadece bir saat fitness salonunda calisma imkanimiz var bunun yarim saati kosu bandi bisiklet vs.. desek diger yarim saatini agirlik bacak kol calismasi yapsak haftada bir kere pilates bunlari calismaya baslamanda yarim saat onceden allcura marka L-Carnitini kullaniyorum 3 haftada kac kilo verebilirim ? ve bu sekilde calismak dogru bir yontem mi ?

6. caneser

caneser Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    kayseri
    ayda 4 kiloya kadar alma ve verme uygundur. fazlası vücuda zararlıdır. yani buda yaklaşık haftada 1 kilodur. yeme düzeninizi haftada max 1 kg verecek şekilde birkaç hafta deneyerek ayarlayınız. beslenmede özellikle yulaf gibi kaliteli karbonhidrat içeren besinleri kesinlikle öneririm. beslenme düzeni iyi olduktan sonra günde 30-60 dk programlı çalışma amaca ulaştırır. çalışmalarda yağ yakımı için özellikle bacak hareketlerini öneririm.

Katrem bunu beğendi.
  7. Katrem

Katrem Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Ilginiz cevabiniz icin cok tsk.ler.
    BURDA sorumustum ama cevap alamadan konu cope tasindi :)

Belimde fitik kalcamin ustunde siyatgim oldugu icin fazla zorlama yapamiyorum ve her aleti kullanamiyorum
    :( ama yapabildikleriminde yakasini birakmiyorum :)
    2 sene kadar kortizon igneleri tedavi ilaclar derken kilo aldim bayagi ne kadar dikkat etsemde, spora baslayali 3 hafda oldu ve suan 74 kilodayim (vermis halim ) 3 hafda spora devam sansim var bu arada ne kadar kilo verebilirsem kar diye dusunuyorum

Beslenme konusunda yaglanmadan beslenme konusunda sizlerin tecrubelerine ihtiyacim var dogrusu forumu satir satir okumaya calisiyor ama geneldle erkekler icin oldugu ve sorunsuz insanlar icin bilgiler oldugundan biraz fazla soru soruyorum hos gorun beni:eek:

8. caneser

caneser Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    kayseri
    beslenme konusunda aynı şeyler sizin içinde geçerli. mantık yine düşük kalorili çok öğün olmalı. beslenmede protein miktarı bol olmalı ve enerji kaliteli karbonhidratlardan sağlanmalı. vitamin ve su alımıda çok önemli. protein miktarı ve vitamin eksikliği oluşursa vücut zayıf düşecektir. bunlara özellikle dikkat edilmeli.

Katrem bunu beğendi.
  9. tazefasulye

tazefasulye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    cevaplar için tşk ederim. Yeni bir salona başladım, daha büyük ve kapsamlı. 40-45 dk 7 - 7.5 hızında yürüyorum, sanırım iyi yağ yakıyorumdur. Bİr de bacaklarım ve kalçalarım çok iyi toplandı. O kadar pilates ve step yaptım, son darbeyi yürüyüş vurdu diyebilirim. Artık selülitlerim sadece sıkınca görünüyor =)

Diğer yandan 1,62 boya 60 kiloyum şu anda. ama 38 beden giyiyorum. Hatta 36 lar biraz sıkarak olmaya başladı. 55 e inmek, hatta atletik bir vücuda sahip olmak istiyorum. Bol bol sırt - göğüs - omuz ve kol çalışıyorum. Karın ve yan karını zaten...

10. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    pilates ve step derslerini bir kenara atmayın, eğer şimdi kendinizde toparlanma hissediyorsanız büyük ölçüde step ve pilatesin etkisi vardır. ilk başladığınızda spor bir mucize değil ki size daha 1 ayda mükemmel vücut vaadetsin. şimdi aldığınız yarar baştan beri süregelen egzersizlerinizden kaynaklı.

artık iyi bir dönemdesiniz. sabırla devam ederseniz bundan sonraki değişiklikler daha da hoşunuza gidecek.

deja-vu ve tazefasulye bunu beğendi.
  11. tazefasulye

tazefasulye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkürler. Zaten step derslerine gönülden bağlıyım, eski popülaritesinin yok olmasına üzülüyorum. Birlikte ve müzik eşliğinde yapılan 45 dklık bir dersi tek başıma haldır huldur yürümeye tercih ediyorum. ama şu anda oturduğum semtte hiçbir salonda step - pilates yok. Kışın da 1-2 salonda oluyor. Ben de şimdilik dik bisiklet - koşu bandı ve eliptik ile çalışıyorum. Artı fitness tabi.

Kilo kaybettikçe hedefimi daha aşağıya çekiyorum (aslında yükseltiyorum). 73 kg iken hedefim 60 idi. 62 ye indim, hedefim 58 oldu. Şu anda 59 um, yeni hedefim 55. Eşim 50 yi isteyip istemeyeceğimden emin olmak istiyor =)ama 36 beden şortları giydikçe, üstten ve yanlardan taşanlar beni rahatsız ediyor. 55 olursam gayet iyi olacağım ve duracağım artık =) Acelem yok, sabırlıyımdır =)

Sayfayı Paylaş