3 Ayda, Yüzme ile güzel bir vücut ???

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve justbody29 tarafından 18 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. justbody29

justbody29 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba arkadaşlar.. Forumunuza yeni üye oldum..

Verilen bilgilerden dolayı admin arkadaşı ve üyeleri kutluyorum..

Gelelim soruma:

Ben 92 doğumlu lise 2 öğrencisi bir gencim.. 1.76 boyum var ve 76 kiloyum..

Fit bir vücumdum yok ancak bu yaz Allah izin verirse sahip olmak istiyorum..

Önümde 3 ay var.. Amacım 10 kilo vermek ve fit bir vücuda sahip olmak..

Belki aranızda bilen arkadaşlar vardır, İstanbul / Ataköy'deki Sports International adlı tesise üyeyim.. Yani yüzme ve vücut çalışma imkanlarım var.. Ne gibi bir egzersiz ve diyet programı uygulamalıyım...

Not: Vücut çalışmaktan çok yüzmeyi seviyorum.. Günde en az 30dk yüzebilirim..

2. ruthlesss

ruthlesss Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    yüzmenin artı yönü olarak özellikle kanat ve göğüse katkısı wardır.iyi bir vücut sahibi olmak sadece kanat we göğüslerle ölçülemez.
    The more exercise,the more gain hesabı ile hareket et :D

3. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    İyi beslen, iyi dinlen, öyle çalış ki kasların neye uğradığını şaşırsın.(çok mu klişe oldu) forumda faydalanacağın bilgiler oldukça fazla.bunun dışında üç ay sınırlı bir süre.
    Bu arada bizde nintendo wii ciyiz ;)

4. justbody29

justbody29 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    @ruthlesss

Ben çok abartı birşey istemiyorum... Şuan hafif yağlı bir vücudum var.. Onlar gitsin istiyorum ve biraz fit gözüksün istiyorum..

@qadir

hergün 45dk yüzsem yeterli olur mu ??

İyi beslenmenin yanında tabi..

Bu arada senide siteme beklerim.. Wii'ci karşim =)

5. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    can gerek fit bir wücut elde etme isteğin gerekse yaşını göz önünde tutarak ağırlık antrenmanlarıyla fazla kasmamanı öneririm.daha çok cardio we kondisyon ağırlıklı antrenmanlar yap.günlük 45 dk yüzme ise omuz kanat we kol kaslarının gelişmesini sağlayacak heleki diğer bölgelere göre dahada iyi duracaktır.
    protein ağırlıklı beslen.fazla yağlı, şeker we unlu gıdaları tüketme.
    on kilo fazla 5-6 kilo wererek amacına ulaşacağına eminim.belki üç değil ama 6-7 ay sonra alacağın sonuç seni oldukça tatmin edecek.
    şimdiden kolay gelsin

6. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    resim koyarsan daha iyi yorumlar alabilirsin.bu sekilde yorumlar cok dogru olmaz.

7. justbody29

justbody29 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    @qadir

Saol verdiğin bilgiler için..

3 ay'ım var ancak ne yazık ki.. 3 ay sonra okullar başlayacak.. ancak okullar başlayınca evde spor yapabilirim.. artık bi ürün mü tavsiye edersiniz bilemem..

Benim bi sorum daha olucak sana, benim biraz bacaklarım kalın.. Bacaklarımı nasıl bir spor ile inceltebilirim.. Bisiklet ile olur mu mesela ?

@saydam

resim koyardım da, internet ortamı olduğu için koymak istemiyorum...

Arkadaşların eline falan geçerse diye :)

8. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    yuzunu kapatip koyabilirsin.

9. zenden

zenden Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yüzme ile gayet fit bir vucut elde edılebılır ama bir body ci gibi belirgin kaslar elde edılemez...

Tabı yuzmenın hakkını vermek lazım öle 1 tur gidip 10 dakıka dınlenmekle olmaz...

10. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Vücut gelişme döneminde bir nevi hamur gibidir, damlanın kayayı oyduğu kararlılıkla sürekli aynı hareketleri yaparsan vücut buna adapte olur, ancak vücudun esnekliği, adaptasyon yeteneği azaldığı yetişkinlik döneminden sonra bu yapısal değişiklikler olmaz.
    Yüzmede kulaç atmak omuzlarını kemik genişliği anlamında genişlemeye zorlar.
    Ancak bu en çok 7-16 yaşları arasında olur, bu yaşlardan sonra yüzmenin etkisi kaslar üzerinde olur.
    Yüzme vücuttaki hemen hemen tüm kasları çalıştırır, ancak bu öyle hemen olmaz, hele 45 dakika yüzmeyle "fit bir vücut" fit bir vücut dediğin mütevazı bir hedef değilse olmaz.
    45 dakika non-stop yüzmek aslında harika birşey, onuda söyleyeyim.
    Tekniğini bilemiyorum, temponu bilemiyorum, ancak dakikada en azından 40 metre hızla 45 dakika yüzüyorsan, zaten bu 2 km.'ye yakın bir mesafe eder.
    Bu ciddi bir mesafedir, sıradan bir insanla kıyaslandığı zaman.
    Günde 2 km. yüzersen, ve buna göre düşük kalorili bir diyet yaparsan vücudunda fazla kilo kalmaz.
    Fazla yağlardan kurtulursun, ancak geniş göğüslü, kocaman yayvan kanatlı, dev omuzlu bir adam olmazsın, vücudun genel bir şekle girer.
    Haftada 4-5 gün yüzersen kilo problemin kalmaz, ancak 2 km. ve üzeri yüzmek kolay iş değildir, zaten 2 km. yüzecek hale gelen adam 3-4 hatta 6 km.'de yüzer, kırılma noktası 1 km'in üzeridir, iyi bir tempo ile o eşiği geçen insan yüzmeyide seviyorsa çok uzun mesafelere çıkabilir.

11. zenden

zenden Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Karasan non stop yuzmenden kasıt nedir?Yani mesela ben kendımden ornek verıyım..Yarı olımpık bir havuzda yuzuyorum (yüzme tekniğim özellikle kurbaga ve serbest de baya ilerledi) sanırım 25 m boyu havuzun...1 tur gidiş 1 tur geliş yaptıktan sonra 1-2 dakıka mola verip tekrar yuzmeye baslıorum...Sürekli bu şekilde tekrarlıyorum...Bu şekilde yapılan yuzme non stop olmuyor sanırım :)Yada şöyle sorualım vucuda etkısı olması acısından ne tarz yüzmek gerekiyor...

Açıkcası benımde yuzmeden cok bir beklentım yok sadece "fit","sıkı" bir bir vucut elde etmek amacıyla gidiorum ki yaklasık 1 sene oldu(haftada 3 gun giderim) ama hedefıme ulasabılmıs değilim...Belkide bunun nedeni yüzme'nin hiç bir sporun vermediği kadar inanılmaz bir aclık hissi vermesidir...Kendımı yuzmeden sonra yemek konusunda engellemeye calısıorum ama maalasef cok basardıgım soylenemez...

Her neyse su an için hedefıme ulasamamıs olsamda (hala bel yanlarında hava yastıklarım ve az biraz göbeğim var) en azından yapılabilecek en güzel sporu buyuk bır hırs ve azımle yaptıgım ıcın kendımle gurur duyuyorum (biraz pollynna gibi oldu ama olsun :D)

Bu arada;
    Ben bayadır forumun ve yüzme konularının sıkı takıpcısıyım,özellikle senın (Karasan) yazıların ilgimi çekerdi bir keresınde gene yuzme başlıgında; "benım en fit oldugum donemler her zaman yuzdugum donemler olmuştur" gibi bir mesajın vardı sanırım yamulmuyorsam...Burdan senın aynı zaman da iyi bir yüzücü oldugunu cıkarabiliriz sanırım :)

Son düzenleme: 19 Haziran 2007
  12. justbody29

justbody29 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar sizlere benim için çok önemli olan birkaç sorum daha olcak..

Bugün yüzmeye gittim.. Havuzun yaklaşık boyu 20 metre civarı..

12+12 olmak üzere 24 kere giddip geldim... arada da bi 5dk dinlendim.. Havuz dışında..

Ben 12+12 şeklinde yapacağıma direk 24 şeklinde yapsam, fazladan bir etkisi olur mu ? yoksa 12+12 daha mı iyidir.. Hemde arada 5dk dinlenmiş oluyorum...

Başka bir sorunum kahvaltı ve yemek problemi.. Kahvaltı etmeyi hiç sevmiyorum ve yersemde ancak tost yiyebiliyorum.. Sizce bu konuda ne yapmalıyım.. Ayrıca çok fazla yemek yiyen bir insan değilim ancak cola'dan vaz geçemiyorum.. Diet kola içiyorum.. Sizce kesin bırakmalımıyım ?

Ayrıca yüzmeden önce 10dk bisiklet çevirsem, 10dk yürüsem yararı çok olur mu ?

13. justbody29

justbody29 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul

bu arada istediği vücut bu elemanınki gibi..

14. turkovic

turkovic Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Doğru çalışma doğru beslenme ile o eleman dediğin kişiden daha iyi olursun bundan eminim.Resim ve gerekli bilgileri yazmamışsın okuduğum kadarıyla. Yardım için ayrıntılı bilgilerin gerekli ki ona göre herkes elinden geldiğince yardım etsin
    Başarılar!

15. turkovic

turkovic Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bu söylediklerinin yararı olur tabi ama bu iş süreklilik ister 3 ay gidip 5 ay gitmemekle olmaz sanırım.Kahvaltı yapmayı sevmiyorsan en azından mısırgevreği+süt karışımını dene seni besler

16. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Zenden yüzmeyi çok severim, ve evet kendimi iyi bir yüzücü sayıyorum, bu geçen hafta sezonu açtım, 1 km. yüzdüm zorlanmadan.
    Sebebi 14 yaşımda en enerjik çağlarımda günde 5 km.'in üzerinde yüzme alışkanlığım vardı.
    Ben kendim geliştirdim yüzme tekniğimi, kursa, okuluna gitmedim.
    Kondüsyon sporlarında geçerli olan bir kural var, yaptıkça daha çoğunu yapabilirsiniz.
    İlk olarak 20 metre zor yüzüyordum, sonra bu 200 metre, 2 km. oldu, arttıkça arttı.
    Ben dinlenmeden, sürekli yüzme yöntemi kullanıyordum.
    Ancak bilimsel olarak, interval yöntemi kondüsyon kazanmak için daha iyidir.
    Ancak interval derken, örnek olarak 200 metre yüzüp (3.5-4 dakikada) bir dakika dinlenmek.
    Sonra bunu tekrarlamak.
    Bu iyi bir yöntemdir, daha süratli kondüsyon kazandırır.
    Ancak tekniğiniz güzelse, dinlenmeden yüzerekte çok iyi bir kondüsyona ulaşabilirsiniz.
    Yüzmeden sonra acıkma olayı bende olmuyordu, yüzerek bir haftada 5 kilo verdiğimi bilirim, yani yüzerken beslenmeni kontrol altına alabilirsen süratle kilo kaybedebilirsin.
    Tabii haftada 5 kilo verdiğim dönem çok uzun mesafe yüzdüğüm dönemlerdi.
    Yüzüyorum diyebilmek için 1 km ve üzerinde yüzmen gerektiğini belirteyim, iyi bir sonuç için ise 2 km.'in üzerini tavsiye ederim.
    Yüzmede azim çok önemli, ancak küçük küçük aşamalarla ilerlenir.
    Yani bugün 400, haftaya 500, bir bakarsın 1 km, böyle böyle dudak ısırtan mesafelere ulaşılıyor, benim için böyle oldu.

17. enantioselectivity

enantioselectivity Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Akademisyen, teknokrat
    Yer:
    Istanbul

Diger cardio larin aksine, yuzme sporunda senin gittigin mesafeden ziyade nasil yuzdugun onemlidir. Iyi bir yuzucu, surtunmeyi minimuma indirip cok az bir eforla uzun mesafeler katedebilir. Dolayisi ile, harcadigin kaloriyi tur ile olcmek yanlis yonlendirir.

Ben de haftada minimum 5 gun yuzmeyi planliyorum yaz boyunca... Bir internet sitesinden asagidaki tabloyu bulmustum: 1 MİL (1.6 km falan) yuzunce harcanan kalori miktarlarini veriyor.

Beceri seviyesine gore
    Bayan Bay
    Musabik 180 280
    İyi yuzucu260 360
    Ortalama 300 440
    Dusuk 360 560
    Kotu 440 720

Gunde ortalama 500 kaloriyi hedeflemeyi dusunuyorum.
    (Bu arada havuz donuslerini nasil yaptigin da onemli, belki de en iyisi saat tutup yuzmek)

Hatta harcanan kalori hesabinda vucut kilosu bile onemli.

Geyigi cok uzatmayayim. Kolay gelsin.

18. justbody29

justbody29 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    @turkovic

3 ay gidicem ancak ondan sonra okullar açılıyor.. Saat 5te dönüyorum ve günde ortalama 1 saat çalışmam lazım.. spor tesiside 10-11e kadar açık...

Her gün babam götüremiyor böyle olunca.. Ama şimdi babam işe kalkarken bende kalkıp gidicem..

3 ay sonra ne yapıcam hiç bilmiyorum.. Evde bi kondisyon aleti falan alsam.. Haftada 3-4 gün gitsem olur mu ?

Ayrıca mısır gevreği + süt olayınıda iyi hatırlattın teşekkür ederim..

Resim istemişsin, en yakın zamanda koyacağım, ancak gerekli bilgileri verdim diye düşünüyorum.. Vermediysemde söyle veriyim..

Sizce kesinlikle ne yememeliyim ? Bunu sakın ağzına sürme dediğiniz ne var yani ?

Ayrıca şimdi fark ettim evde 5kg'lık ağırlıklar varmış.. Çalışsam yararı olur mu ? Yüzmeden önce mi, sonra mı çalışayım ?

Kolay gelsin..

19. turkovic

turkovic Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ne derece yemeğe saygılı olursun bilmiyorum ama benim yemek olayışu şekilde tavuk goğusu haşlanmış makarna yumurta yarım yağlı süt lor vs dikkat ettiysen hepsinin ortak ozelliği yağ oranınçok düşük ve bol protein içermeleridir.Kilo verim derken kas kaybın olmasın. Sende yiyeceklerin bu tip ozelliklerini takip edersen kendine gore liste çıkarabilirsin.Bu arada mayonez asla yemem(%80 yağ)evde de çalısabilirisn forumda bunun güzel örnekleri var.
    Başarılar!

20. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Türkiye şampiyonu bir arkadaşım vardı, 1.88 boyunda, kare omuz, tam bir cyborg diyebilirim.
    Elleri kürek gibi, yüzmek için yaratılmış, tip olarakta Türk demeyeceğiniz İsveçli görünüşlü bir adam.
    Dediğin gibi bir kulaç ile 5 metre gidiyordu diyebilirim.
    Ancak kimse öyle yüzmeyi hayal etmesin, genetik, fizyoloji ve çalışmanın ürünü istisnalar böyle yüzebilir.
    O tablodaki 1 milde 440 kalori harcayacak adamda 1 mil yüzemez size söyleyeyim, 5 kulaç atıp yerinde sayan bir adam zaten 1 mil çıkaramaz...
    Geriye rekreasyonel yani zevk için yüzen insanlar kalıyor, bu insanların harcayacağı kalori olarak 440 kalori verilmiş, çok iyi bir kalori miktarı.
    Sana tavsiye ettiğim hedefte 1800-2000 metre gibi 500 kalori civarı bir miktar.
    Genelde bilinmeyen birşey vardır, tamamen sıradan becerideki sağlıklı bir insan 1 sene düzenli çalışmayla maraton koşacak (42600 metre) hale gelebilir.
    Yüzmedede düzenli yüzen bir insan 3-4 ayda çok uzun mesafeler yüzecek hale gelebilir.
    Ancak yüzme irade işidir, çünkü çoğu insan iyi bir teknik geliştiremez (çünkü herkesin tekniği görüp öğrenme şansı olmuyor) iyi bir teknik olmadan, su ile kavga ederekte uzun mesafelere çıkmak çok zor.
    Tekniği oturtan bir insan, zaten düzenli çalışmayla yüzdüğü mesafeleri ciddi seviyelere çıkartabilir.

Sayfayı Paylaş