2022 Dünya Kupası Statları

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Despo tarafından 10 Aralık 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Geçtiğimiz günlerde 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapma hakkı kazanan Katar, bu dev organizasyona muhteşem statlarla ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

İşte Katar'ın birbirinden iddialı statları...

Kaynak: fanatik.com.tr

diez bunu beğendi.
  2. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    işin entresan daha da tarafı, organizasyon bittikten sonra bazı stadlar ortadan kaldırılacak!...

3. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    hakkaten mi ? böyle saçma şeyi yapmazlar sanırım..

4. TheSingleWolf

TheSingleWolf Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Adana
    ağzım açık kaldı.birde ortadan kaldıracaklarmış.ben hergün stadı izlerim içim açılır.özellikle deniz kenarındaki stadyumu

5. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    alıntıdır:

840 bin nüfusa sahip Katar'ın 2009 verilerine göre 100.9 milyar dolar büyüklüğünde gayri safi hasılası bulunuyor. Kişi başına milli gelirin 121 bin dolara ulaştığı Katar'da işsizlik oranı binde beş civarında.
    2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak Katar, bu sürece kadar statlardan, alt yapıya, altyapıdan iletişime yaklaşık 30 milyar euroluk bir yatırım yapmayı planlıyor. Neredeyse toplam milli gelirinin üçte birine karşılık gelen bu tutarla, modüler nitelikte yapılacak statlar klimalı olacak ve turnuva sonrası sökülüp ihtiyacı olan başka ülkelere satılacak.

http://www.dunyagazetesi.com.tr/eko-spor-tugrul-aksar_109_0_yazar.html

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:28 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:26 ----------

zira bildiğim kadarıyla bu tip büyük alanlar için ülkenin arazisi yok. işleri bitince sökülecekler...ülke çok küçük çünkü :D

6. alistanblue

alistanblue Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ticaret
    Yer:
    İstanbul
    Türkiye değilde futbol konusunda "0" olan katar' a verilmesi çok saçma aslında ama adamlar reklamlarını iyi yapmış görünüyor.

7. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Seçilmesinin en büyük etkeni herhalde ekonomisi olmalı. Bunları yapabilecek(daha doğrusu yapmak isteyen) başka ülke yoktur herhalde Dünya'da.

8. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Türkiye ile Katar'ı bu konuda aynı cümle içerisinde kullanılmış anlayamadım. Türkiye Cumhuriyeti bu turnuvaların hiçbirine aday olmadı; olsa idi sanırım alay konusu olabilirdi. Dünya Kupası'ndan bahsediyoruz. İspanya, Portekiz gibi ülkeler bile tek başına adaylık koyamadı; ikili ortaklık olarak aday oldular. Bu kadar basit değil bu işler.

Avrupa Şampiyonası adaylığında bile Türkiye'nin sunduğu ''1 Milyar TL'' lik bütçe komiteyi oldukça güldürmüştür. Şurada gördüğünüz stadyumların bir tanesi zaten bu değerin oldukça üstündedir. Türkiye'de kaç tane hazır stadyum var ? Futbol ülkesiyiz diyoruz bir tane ultra modern stadyum inşa edemedik maalesef. Fransa'nın Lille takımının yeni hala inşaatta olan stadyumunun değeri 1.5 milyar Euro kadar.

Bu bahsettiğimiz ülkelerin ulaşım konusunda olan üstünlüklerinden zaten bahsetmeye gerek bile yok. Bakırköy tarafından Mecidiyeköy'e 2 saatte zor gidilen bir şehir İstanbul ve bu şehir ülkenin en önemli şehri. Turist adamı metrobüse bir kez bindirsen iki hafta kendine gelemez o manzaradan sonra.

diez, dinamik.ip, metall ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    O sökülecek stadyumlardan birini bizim ülkeye aldırsak keşke :)

2 yıl önce TFF'ye proje gönderdim. Orada ciddi ciddi ülke futbolunun değeri nasıl artar diye araştırmalarımı aktardım. 2. lige kadar Tüm Statların yeniden yapılması gerekliliğini anlattım. Kaynağın nereden oluşturabileceğini anlattım. Yani boş konuşmadan çözüm gösterdim. Spor Bakanlığı başta olmak üzere TFF'ye Kulüpler Birliği'ne gönderdim.

Sonuç şudur ki, geri dönüş olmadı. Ama Euro 2016 adaylık dosyasında ve Federasyon başkanının bahsettiğim konulardan bazı cümleleri kullandığı gördüm.

Eğer stad yapmazsak, kaliteli oyuncu gelmez, geldiğinde de ciddiye alıp oynamaz (bkz. Anelka, bkz. Quaresma, bkz. Roberto Carlos) ki öyle de oldu. Bir İspanya'da oynamak var bir de bizim teneke statlarda. Bir futbolcuyu havaya sokan ambiyanstır.

Sonuç olarak, şehirleşme yani altyapı, çarpık kentleşme gibi sorunları da çözülmeli. Futbolun değeri ancak böyle artar.

@SSUO; Yapılaşma ve sportif tesis, mimari konularını yıllardır keyif ile takip ediyorum. Bahsettiğiniz stat sanırım Le Grand Stade. Ama bedeli 1,5 milyar değil.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=571021 (burada görseller bulunmakta)

Doğrudur statlarımız iyi değil ama Atatürk Olimpiyat Stadı ve Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı UEFA 5 Yıldızlı Elit Statlar kategorisindedir. Yani ülkemizde 2 tane elit stadımız var :)

Ben size bir link daha vermek istiyorum. Burada neden ülkemizin spor tesisleri dolayısı ile sportif açıdan gelişmediğini anlayabilirsiniz.

Bu linkte 2011 Trabzon Gençlik Oyunları için Pelitli'de yapımı süren (galiba) 7500 kişilik spor salonu bulunmakta (galiba diyorum çünkü inşaatın yakınındaki tabelanın birinde 5000 diğerinde ise 7500 kişilik olduğu yazıyor).

Görselleri görünce dedim ki tamam çok güzel bir iş yapılıyor. Daha sonra aşağıdaki linkte de görüleceği üzere salonun dışını bildiğimiz 2. kalite sactan kaplıyorlar. İşte bizim estetik anlayışımız maalesef bu kadar.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=94964&start=130

Bu mantıkta olduğunuz sürece bize bırakın Dünya Kupasını, Avrupa Şampiyonasını bile vermezler.

SSUO bunu beğendi.
  10. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Evet, söylediğin gibi stadyumun yapım maliyeti 350 milyon Euro'ymuş. Fakat ''değeri'' hakkında D-Smart yayınında yetkili spikerin söylediği bedel 1.5 Milyar Euro idi. Sanırım ''değer'' konusunda ileride etrafına katacağı çeşitlilik, yeni yapılanma ve stadyuma özel ulaşım imkanlarının maliyetlerini ve kazandıracaklarını da katıyor olabilirler.

Ülkemizde 2 adet elit stadyumumuz var ama ne kadar yeterli olduğu konusunda zaten sende düşüncelerini benim yönümde aktarmışsın. Kadıköy Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nun Avrupa Şampiyonası listesine konmadığını da biliyorsundur; sebebi ise olası ulaşım sorunu imiş. ( İnönü'den sonra en muazzam yere sahip stadyumdur bana göre, Kadıköy'ün ''göbeğinde'' ve çeşitli ulaşım imkanları var; ayrıca stadyuma giderken taraftar topluluklarının bolca yiyeceği, içeceği, eğleneceği mekan bulunmakta yeri itibariyle ) Olimpiyat Stadyumu'nda iki kez Fenerbahçe maçı izledim, yazın bitimine doğru; üşüdük. Sözü geçen iki stadyumu da ''Allianz Arena'' gibi bir stadyum ile karşılaştıramayız herhalde sözde aynı kategoride yer alsalarda.

Bu ülkede komplike bir futbol organizasyonu yapmak şuanda imkansız. Haydi diyelim stadyumları inşa ettiniz, ya ulaşım ?

Proje olayına gelirsek bence bu konuyu biraz daha kurcalamalısın; gerçekten öyle birşey olduysa, hukuki yollara başvur ama ne kadar uğraştıracağını zaten sen benden iyi biliyorsundur.

Son düzenleme: 12 Aralık 2010
    dinamik.ip bunu beğendi.
  11. Fυякαη Acαя

Fυякαη Acαя Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Kemerburgaz
    Çok İyi Statlar . Katarda Bu KAdar iyi stat beklemiyordum

12. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    SSUO; öncelikle yanıtınıza çok teşekkür ederim. Bu tür konuları çok fazla kişi ilgi göstermediği dolayısı ile konuşmadığı için harekete geçilmiyor. Biraz da toplumsal kalite anlayışı veya beklentisi ile ilgili de olabilir sorun. Bunun için tekrar çok teşekkür ederim.

Mesela Fenerbahçe'nin değeri 1.468.750.000 TL. Oysa kulübün aktifi, taşınmazı ve pasifi ile 550.000.000 TL olduğunu tahmin ediyoruz. Yani bu "değer" kavramı; yönetsel, işlevsel ve pozisyonel faaliyetlere göre konumlanıyor. Marka'yı bu işin dışında tutuyorum çünkü marka yukarıda gördüğünüz değerin yansımasıdır. Sonuç olarak; yapım maliyeti ile kullanımından başlayarak pek çok etken sabit olmamak koşulu ile bir değer yaratacak fakat bu bahsedilen değere ne kadar zamanda ulaşılabileceği muamma. Özellikle de bir taşınmazdan bahsediyoruz. Yine bahsettiğiniz gibi Euro 2016'nın getireceği mali getiriden bahsediliyor olabilir (gerçi o kadar getireceği kanaatinde değilim).

Kadıköy'e okulumdan ötürü hafta içi her gün gittiğim bir yer (aktarmadan ötürü) keza yılda bir kaç kere de maça gidiyorum. Bahsettiğiniz üzere stadın en güzel yanı ulaşımı, rıhtıma 10-15 dk, metrobüse yaklaşık 6-7 dk, tren istasyonuna 5 dk, bildiğim kadarıyla metroda geliyor yani her türlü alternatif ulaşıma yakın. En azından olimpiyattan daha yakın. Ben stat seçiminde şunu düşünüyorum, eğer diyorsak "İstanbul iki Kıta'nın köprüsü, hem Anadolu hem Avrupa şehri" ve bir şehirden en fazla 2 stat seçiliyorsa bu söyleve yakın bir eylem gerçekleşmelidir.

Aillianz Arena ile karşılaştıramayacağımız gibi bir çok stadı da karşılaştıramayız bence. Geçen gün okudum bir haberi paylaşmak istiyorum; http://ntvspor.net/haber/dunyadan-futbol/29507/3-mac-icin-yeni-stat Biliyorsunuz Eurovision Almanya'da yapılacak, 2. Lig takımı olan Fortuna Düsseldorf takımı son 3 maçını kendi stadında oynayamayacağı için 20.000 kişilik yeni bir stat inşa edecekler. Biz de ise bir çok stat 20.000 kişilik değil maalesef. Buradan mantık farkını çok rahat bir şekilde görebiliyoruz. Sonra da Almanlar ne güzel futbol oynuyorlar biz niye böyle olamıyoruz diyoruz.

Şehir planlamasını oturtmamız şart. Proje konusunda zaten geçmişte kaldı, hukuki olarak bir düşüncem olmadığı gibi gönderdiğim proje metinlerinden alınan cümleleri daha önce kullanmamalarına rağmen belki de metin yazarlarını değiştirmişlerdir :) (Hukuki olarak gelişmiş olsaydıkta açıkçası birşey yapmazdım.)

SSUO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş