2. el fiyatı nasıl belirlenir?

Konusu 'Alış-Satış' forumundadır ve kerimagil tarafından 12 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Birçok kişi 2. el fiyatını çok fazla yazıyor.
    Anlatamıyorsunuz, anlamak istemiyorlar.

2. el satan kendi maliyetini hesaplıyor, 2. el diye biraz düşürüyor.
    Sonra kargo alıcıya ait, peşin para istiyor, söküp kargoya veremem diyor.
    Gel evden al götür diyor sadece.

Lütfen şunu göz ardı etmemek lazım.

Mesela ben yakın bir zamanda 2.124 liralık bir çalışma istasyonu aldım.
    2. el satmak isteyen hadi bi 300 indiriyor. fiyat 1.800-1.750 diyor.

Halbuki;

Bu fiyatın içinde
    --- kargo ücretsiz
    --- garantisi var.
    --- kurulum ücretsiz.
    --- taksit imkanı var.
    --- Ve kutusundan ilk çıkaran siz oluyorsunuz.

Gelen kargo 3 parça çok ağır kutularla geldi. Eğer ben kargoya versem en az 250-300 lira olmalı. Belki daha fazla.
    Sonra 12-24 ay taksit imkanı içinde. Bu imkan büyük bir farklılık. Buna da 250-300 lira fark en az olur.
    Garanti büyük bir ihtimalle olmuyor. hadi buna da 200 insin.
    Kurması evden alması alıcıya aitse, Söküp kurma en az 100-200.

Buyur nerden hesaplarsanız hesaplayın. 1000 lira düştü.
    yarıya indi.
    Bu olağan durum.

2. el ahlakı halen yerleşmedi.

O kadar garip, uçuk kaçık örnekler var ki sormayın.
    Adam fotoğraf koymadan satmayı düşünüyor. Olacak şey değil.

Son düzenleme: 12 Mayıs 2013
    Blonde, bady ekrem, Mert53 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    O zaman size soralım, bu yakın zamanda 2.124 liraya aldığınız istasyonu satacak olsanız 1.124 liraya satar mısınız?

3. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Evet.
    Gelip evden kendi alacaksa, nakliyat ona aitse, kurma vs ona aitse 1.100 liraya peşin satarım.

Yazdıklarımda sizce gariplik mi var?.

Hesap kitap ortada.
    Buyur hesabı siz yapın.

2. el satanlar ayakları yere bassın, matematik e başvursunlar biraz.

Ama kurmayı ben yaparsam, taksit imkanı tanırsam GET gibi, ambalajlama ve kargo bana aitse. o zaman 1700 olur.
    Ama bir yıl sonra aynı makina 1400 civarı düşer. Falan filan.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:46 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:42 ----------

Bahsettiğim çalışma istasyonu Marcy SM 6200
    Çok memnunum.
    Tavsiye ederim.

Son düzenleme: 13 Mayıs 2013
    ertugrula bunu beğendi.
  4. hakusama

hakusama Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    bunun adına serbest piyasa ekonomisi deniyor.
    ben istediğim fiyata satışa koyarım , benim istediğim fiyata almak isteyen varsa gelir alır.
    yoksa zaten satamam , illa satmak istiyorsam fiyat düşürürüm.
    bazı ürünler vardır ki. aldığınız fiyatın üstüne bile satabilirsiniz ikinci elde.
    örneğin yurt dışından bir ürün getirirsiniz 5 tane , 4 ünü satıp kar edersiniz.
    alacak adamda kar eder. 1 tane getirse o ürünü sizden alacağı fiyatın üstüne mal eder.

genel olarak dediğiniz doğru aslında ikinci elde fazla para isteniyor gibi görünüyor ancak ikinci el ürün almak isteyenlerde öldü fiyatına almak istiyor ürünleri.
    misal mağazada 100 liraya satılan bir ağırlığa 10 lira teklif edenler oluyor.
    ağırlığın eskimesi , bayatlaması falan olmaz. ancak adam o fiyatı layık görüyor.
    kargo falanda yok ha bu dediğimde götürüp ben teslim edeceğim evine.

yakın zamanda evdeki baya bir spor malzemesini satışa koyacağım bakalım istediğim fiyatlara ulaşabilecek miyim.

5. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    kerimagil yanlış anlamayın sıfıra yakın fiyatları filan savunduğum yok, hele hele kargoya bile vermekten aciz gel evimden götür diyen adamlara uyuz olurum. :)

Demek istediğim bir ürün alınır alınmaz yarı fiyatına düşmez. Ürünün sağlamlığına, yıpranmışlığına göre bir fiyat belirlenir, sıfıra yakın ürün %20 veya en çok %30 ucuz olmalıdır, ama ahı gitmiş vahı kalmış bir ürüne yarı fiyatı bile fazla olur.

Yaptığınız hesaba gelince, iki kalemde itiraz edilebilir. Birincisi kargo meselesi, böyle ağır veya hacimce büyük gönderiler için zaten kargo tercih etmez ferdi müşteriler, bunu ancak çok indirimli gönderebilen firmalar yapar. Bizim gibi ferdi müşteriler ise normal şehirlerarası otobüsleri tercih eder, bu şekilde aklınıza gelebilecek en ağır kargo 50 liraya istediğiniz yere gider. İkincisi ise vg ürünlerinde garantinin pek de bir anlamı yoktur, hele hele kaliteli bir ürün alırsanız ömürlük olur zaten, bende de marcy'nin sehpası var, 2. el aldım kim bilir kaç yıllık ama taş gibi.

O zaman iki kalemde 500 liralık indirim ortadan kalktı. Bir de söküp kurmaya neden para veriyoruz onu anlamadım? Kurulum şeması ile biraz yatkın bir tanıdığınızla kolaylıkla halledilir, maliyeti de sadece ikram edeceğiniz bir çay olur. 100-200 lira da oradan düştük mü?

Yani öyle aldığımız gibi fiyat bin lira düşmez benim hesabımla. Neticede temelde fikir birliğimiz var, uygulamalarımız biraz farklı. :)

6. MaXimuS_

MaXimuS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    adam istediği fiyattan satar yahu kime görene isteyen alır isteyen almaz serbes piyasa şartı böyle.

7. blue35

blue35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    bende ikinci el ürün sattım sıfırının yarı fiyatına şu bir gerçek arz talep meselesi.kelebek makinasını üzerinde 90 kg ağırlık var 300 tl verdim.paraya ihtiyacım vardı makina boşta duruyordu sattım. makinayı alan şahıs demedi bunun hakkı 500 tl diye herkez kendi çıkarını düşünüyor.
    keseri hep kendi tarafına vuruyor örnek plaka imal edip satayım dedim maliyetine vermek zorunda kaldım.
    Konu ikinci el ama ben sıfır makinalar içinde örnek vereyim.
    sıfır vücut geliştirme makinalarına örnek kelebek ,cable cross,smiht makinalarına 1400$ verirmisiniz? çohunuzun vercehine inanmıyorum.çoğunuza göre çok ,ama öyle değil
    kullanılan malzeme,kalite,işçilik,kurulum,garanti ,işletme giderleri,kar payı makinaların değerini bu fiyata çıkarıyor. ben bu parayı veririm kendim tornacıyım makina imalatında çalıştıhım için ve bir kaç vücut geliştirme makinası imal edip sattıhım için kaç paraya mal olduğunu biliyorum.

8. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Herkes istediği fiyatı yazar. Satışa koyar.
    Mesele o değil.
    Satabilir mi?
    Karşıdaki sıfır fiyatı görüyor. Kolaylıkları biliyor. Riskleri biliyor.
    Mantıksız rakam yazan kendi söyler kendi dinler.

9. aphelion

aphelion Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    ben cevap yazıp eleştirdiğim zaman ateş püsküren kendini zeki sanan satıcılar var burada

üstelik adminlerde siliyor bu tür mesajları !

misal örnek;

standart döküm ağırlık seti piyasa fiyatı (HBurada) 220 tl

buradaki satıcı ; ben hiç kullanmadım aldım duruyor, fotorafa gerek yok 200 peşin e satıyorum

e kardeşim taksit yok, muhatap kurumsal değil garantisi yok, parayı havale istiyorsun, satış linki açarsam komisyonu sen ödersin diyosun ? yok daha neler ? kargo ? aynı şehirden alacaklara satıyorum :D he canımın içi he

10. brhmcr

brhmcr Guest

Herkes istedigi fiyata satmakta ozgur, siz de almamakta. Ancak bildirmek isterim ki satis yapan bir uyeye uslubunuzu bozarak ettiginiz mudahale tabi ki silinecektir.

11. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Bu benim aldığım sm 6200 3 adet koli ile geldi. Her biri bir buzdolabı büyüklüğünde. Çok ağır az buz değil. Şimdi ağırlıkları net hatırlamıyorum. Ama çok ağır. Çünkü kalın kaliteli ürün.

Kurmasını ben yaptım zaten. Adamların gelip kurmasını bekliyemedim.

Ama 6 saat sürdü. Ve kafam bir kazana döndü. ilk malzemeleri takarken. 3 kalın demiri birbiriyle tutturup takmak lazım. Mutlaka iki kişi lazım.

Şehirler arası otobüse 3 buzdolabını teklif et. ve sana 50 lira tamam desinler.
    Sonra evden otobüse, sonra otobüsten tekrar eve bir pikap lazım. onlara da para ver.
    Buyur 300 lirayı bulur.

2100 liralık sıfır aleti 1700 e sonra herşeyi bana ait olacak şekilde alacak kadar ben enayi değilim.
    Başkasını bilmiyorum.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:12 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:08 ----------

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/alis-satis/satilik-marcy-sm6200-calisma-istasyonu-75440.html

Buyrun bir arkadaş 2000 lira satıyor.
    kurma taşıma alana ait...

Alın güle güle kullanın.

Satan da bari sıfırı ne kadar oldu diye merak etse çok sevineceğim

12. hayalevi

hayalevi Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    arkadaş neyin hesabını yapıyorsun ürün benim istedigim fiyata satarım az veya çok alacak adamla pazarlık yaparım uyarsa satarım uymazsa satmam

13. bady ekrem

bady ekrem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    kerimagil size kesinlikle hak veriyorum . Elbette isteyen istediği fiyata satar(Karşınızdaki kişi araştırmadan bihaber yada zengin olmadığı sürece yada hayatmemat pahasına ihtiyacı olmadığı sürece) . Fakat dediğiniz gibi 2. el ahlakı halen yerleşmedi... Vurgulanmak istenende zaten bu kimse size " zorla hayır o fiyata satmayacaksın , üstüne bana para vereksin " de demiyor . Tabiki ölmüş eşşek fiyatına almak isteyenlerde az değil . O sebeple makul ve mantıklı bir fiyatta buluşmak ve birazda pazarlık koymak en iyisi .

14. onur372

onur372 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Örnek: Sıfır fiyatı 150 lira tutan bir ürünü adam 180-200 lira arası fiyat istiyor. Gülermisin ağlarmısın bilemedim :) Sıfır aldığında 150 lira verek + kargo bedava. Bu 180-200 liraya hem 2. el hemde kargo alıcıya ait ne oran var ne orantı. Benim anlamadığım bu ürün 2. el olunca değerleniyormu :D weightlifter

bady ekrem bunu beğendi.
  15. bady ekrem

bady ekrem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Kesinlikle hemfikirim !

Aynen öyle .Örneğin dökümün kilosunu sıfırını 3 tl ye buldum fakat millet 3.5-4 arası satmak isteyince ikinci elini ,buna kızdığımdana32 dumbelllls İstanbulda oturduğum mevkiden 60 km uzakta ağırlık satışı yapan bir yerden gittim aldım plakaları ve bavulla taşıdım ve bunu 2 kez yaptım(ikinci seferi uygun fiyata ikinci el bulup aldım) . Tabi metrobüs+metro kullandığım için millet ceset taşıyorum zannetti :D Görevliler kıllanıp bavulumu kontrol etti hyper_Bu vesile ilede yolda konuşup tanıştığım iki kişi ilede arkadaş oldumthums: Yani getiriside oldu bana ,kaslarımı geliştirmemde cabası:D

16. loveofbody

loveofbody Yeni Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    nerde 3 tl ye buldunuz ?

17. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    sirkecide 3 tl ye almıştım ben döküm, siyah döküm ama krom kaplamalı olanlardan değil

18. bady ekrem

bady ekrem Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bayrampaşadan . Fakat arkadaşın dediği gibi sirkecidede satılıyor . Sirkecide Spor dükkanlarının olduğu yerde . fakat bazıları pahalı satıyor. Özellikle iç dükkanlara sorarsanız dökümün kilosu 3 tl gümüşlerin yani parlak olanların kilosunuda 4 tl ye pazarlıkla alabiliyorsunuz .

19. karakesk

karakesk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    yok öyle bir dünya arkadaşım adam delta vinly 59 kg seti 140 tl istiyor kargoyu da biz ödeyeceğiz zaten hepsi burada 150 ile kargo bedava şuan 120 ye satıyor kargo fiyatını bilmiyorum yani o derece az mantıklı olun ürün ikinci el ise değeri düşer.

20. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara

Sayfayı Paylaş