2 aydır yapıyorum, bir kaç sorum olacak

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve my7 tarafından 9 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. my7

my7 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese merhabalar,

Arkadaşlar bu sporda 2. ayımı bitirdim. Düzenli olarak haftada 3 gün gidiyorum. Uykuma ve beslenmeme de elimden geldiğince dikkat ediyorum. Herhangi bir destekleyici besin kullanmıyorum.

Benim sorunum şu: Başladığımdan bu yana, çalıştığım ağırlıkları çok az arttırabildim. Örneğin Göğüs press makinesinde 2 aydır 10 kg anca arttırabildim. Fransız triceps'i çalışırken ise başladığımdan beri 5 kg çalışıyorum ve herhangi bir arttırmaya girdiğimde zorlanıyorum, 8 tekrar yapmam gerekiyorsa 6. tekrarda kalıyorum. Kısacası gelişmemi sağlayacak ağırlık arttırma konusunda çok yavaş olduğumu düşünüyorum. Deneyimli insanlar olarak sizlere de sormak istiyorum, 2 ay için bu konuda çok mu acele ediyorum, yoksa biraz geri mi kalmışım gelişim açısından?

2. mady44

mady44 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Biraz acele ediyorsun tabii, ilk 1-2 ayı adaptasyon süreci olarak görmek lazım, bu dönemde vücut daha tam hazır değilken hızla kilo arttırma zaten yapmamalısın, kaldı ki hiç arttıramamış değilsin. Bazı hareketlerde daha doğrusu kaslarda ise kilo arttırma süreci daha yavaş ilerler, kendi örneğinde de gördüğün gibi bench'de her ay kilo arttırarak ilerleyebilirsin ancak örneğin omuzda lateral hareketlerini aylar aylar aynı kiloyla çalışabilirsin. Rakamlara takılı kalma fazla, 8./10. tekrarı güç bela bitirdiğin ağırlıkla çalıştığın sürece doğru ağırlıktasın.

my7 bunu beğendi.
  3. my7

my7 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevabın için teşekkür ederim mady44. Kasın çalışıp çalışmadığını yanma hissinden anlamaya çalışıyorum , yanma olmayınca da çalışmıyor gibi bir psikoloji içerisine giriyorum sanırım.

4. mady44

mady44 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Kastaki laktik asit birikmesi bu hissi veriyor sana, bu olmuyorsa kas çalışmıyor demek değildir, max ot antremanında örneğin 5-7 tekrar aralığında hareketi yaparak bunu engellemeye çalışırsın. Ertesi günkü kas ağrılarını referans alarak ne derece kası vurduğunu anlaman daha kolay, ama ağrımıyorsa gelişmiyor demek de değildir :) o yüzden hareketi nizami yaptığından emin ol, zamanla vücudunu dinlemeyi öğrenip hemen yorumlayacaksın bu tip şeyleri.

Sayfayı Paylaş