2 aydır çalışıyorum sorunlar..(resimli)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve mburakgunduz tarafından 31 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. mburakgunduz

mburakgunduz Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar 2ay 10 gündür falan salona gidiyorum. İlk ayımda gittiğim günlerle vücudun bütün bölgesini çalıştırıyordum 2. ayımda piramit programına geçtim omuz-sırt-kanat-bacak-biceps-triceps gayet olumlu cevap verdi programa. Her bölgeyi haftada bi kez çalışıyorum. Ama göğüs programından bi türlü verim alamıyorum çünkü program bana çok saçma geliyor çok fazla hareket var salondaki hoca verdi bunu bana.Boyum 1.93 kilom 92 şuan yağ oranını tam bilmiyorum ama karın kaslarım belli oluyor kısmen.

Butterfly 3 set - 12,10,8
    Bench Press 4 set -8,8,6,6
    Bench Üst Sehpa 4 set -8,8,6,6
    Becnh Alt göğüs Sehpa 4 set -8,8,6,6
    Pullover 3 set-10,10,10
    Dumbbell yana açış 3set-8,8,8
    Cable Cross 3set-12,10,8
    Dips 3set-7,7,7

Programım böyle sizce de çok fazla değil mi? Sağ ve sol göğüs arasında dengesizlik var zaten bunu yaptım 2 kez sonra fark açılmaya başladı çünkü sağ olumlu cevap veriyo sol overtraning oluyo sanırım. Ben de 2 kez uyguladım bi daha yapmadım. Daha az hareket yaptım üst göğüs ve orta göğüs için dambell press yaptım eşitlenmeye doğru gidiyolar diğer hareketleri de karışık yaptım ama eksilttim çoğunu. Sorum şu artık sabit bi göğüs programı yapmam lazım en azından 1 ay için sizin öneriniz nedir?

http://f1203.hizliresim.com/v/z/3ytvg.jpg
    http://f1203.hizliresim.com/v/z/3ytvp.jpg
    http://f1203.hizliresim.com/v/z/3ytvz.jpg

Eksiklerimi belirtirseniz sevinirim umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Göğüs kasları hakkındaki yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
    Kol 2 ay önce 34dü şimdi kaç bilmiyorum.

2. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Resimlerden gözüktüğü kadarıyla öyle bir orantısızlık göremyorum göğüs kaslarınızda.
    Biraz psikolojik olduğunu düşünüyorum sorununuzun.
    Ya da resimlerden anlaşılmıyorsa; zamanla düzeleceğinden emin olabilirsinizi.
    Benim de sağ ve sol kolum arasında bir orantısızlık vardı, zamanla düzeldi.
    Ancak elbette bu kendiliğinden olmadı. Öncelikle programınız gerçekten çok ağır.
    Hele ki 2 aydır vücut geliştirme yapan birisi için.
    Size tavsiyem 1 press 1 açış hareketi şeklinde çalışın ve press hareketlerine dumbell ile girin.
    Bu göğüs kaslarınızdaki orantısızlığın geçmesi için oldukça etkili olacaktır.
    Ayrıca şu alt göğüs hareketlerini programınızdan çıkartın.(Dips, alt göğüs press ve cable cross)
    Programınız şu şekilde olsun;

Dumbell Bench Press 4 set
    Dumbell Yana Açış 3 Set
    Dumbell Üst Göğüs Press 4 Set
    Incline dumbell yana açış ya da Kelebek 3 Set
    En son da Pullover yapın 3 Set

Benim fikrim bu şekilde... :)
    Saygılar, başarılar. ;)

mburakgunduz bunu beğendi.
  3. mburakgunduz

mburakgunduz Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    TürkYurdu çok teşekkürler forumu bi kaç haftadır okuyorum bi kaç mesaj attım ve forumdaki hava çok güzel gerçekten üslubun için ayrıca teşekkürler :)

4. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    selamlar,

yukarıdaki arkadaşımın söylediği gibi programının iki aylık birine göre oldukça ağır olduğunu düşünüyorum. ben de göğüs programı konusundaki nacizane fikrimi söyleyebilirim, henüz dördüncü ayına girmiş biri olarak aramızda pek fark olmadığını düşünüyorum, benim göğüs programım şu şekilde;

bench press - 12-10-8-6
    incline bench press - 3x10 (smith machine kullanıyorum bunda)
    dumbell fly - 3x10
    pec deck - 3x10
    pullover - 3x10

arkadaşımın söylediğine oldukça yakın nitekim. :)
    kolay gelsin.

5. kalkan333

kalkan333 Yeni Üye

Beğenileri:
    412
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Bodyforumtr
    allah allah ben evde 2 aydır yapıyorum çok büyük sonuç aldım. siz 4 aydır spor salonuna gitmenize rağmen nasıl pekbisonuç alamadınız ona şaşırıyorum

6. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Ahmet'ciğim her konuya böyle atlarsan "troll" olarak görülüp banlanırsın haberin olsun. Arkadaşın sorusuna gelince, bu aralar herkes konu açmaya başladı bir ay giden bile foto vs koyuyor, kas gelişimi için 6 ay gibi bir süre bekleyin en azından.

7. 3mr3

3mr3 Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    orantısızlık ben de göremiyorum kaldıki kaslarımız elektrik teli değil öyle over-trainingden bahsedip yok yandı falan diyemezsin. uzun süreli antreman sonucu vücut yeterli besini alamadığı zaman görülür. çalışmaya devam et extradan bi bölgene önem verme. hocanın verdiği programı uygulamaya çalış.

8. ali43

ali43 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    program evet ıkı aylık ıcın agır lakın arkadas orantısızlık oldugunu dusunurken sız ne diye dumbell presslerı onerıyorsunuz anlamıs degılım orantısızlıkları gıdermek ıcın calısma bar ıle yapılır dumbell ıle yapılan calısmalar orantısızlıkgı gıdermekten daha cok aradakı farkı acar...yanı dumbelle calısırsan bu sorun daha da artacaktır bar ıle yap bu programı...

9. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Biraz düz mantık kullanalım. :)
    Bar ile çalışırken iki göğüs bölgesi de eşit şekilde çalışmaya devam edecek.
    Ancak; dumbell ile çalışırken örneğin 12 tekrar yaptığımız bir set düşünelim,
    hareketin sonunda zayıf olan bölgemiz daha çok zorlanacak ve diğer bölgeye nazaran biraz daha fazla acı ve gelişme göstererek diğer bölgeyle eşit hale gelecek.
    Burada hareketleri nizami ve doğru kiloda yapmanın önemi oldukça büyük.
    Yani sol kolunuz zorlandıkça sol göğsünüzü çalıştıracak press hareketini yaparken kaçamak yapmamak. ;)
    Zaten barbell bench press yaparken özellikle son tekrarlara doğru güçlü olan kolunuzdan ve dolayısıyla o kolun bağlantılı olarak çalıştırdığı göğüs-omuz bölgesinin daha fazla çalıştığını hissetmiyor musunuz?

Son düzenleme: 31 Mart 2012
  10. ramley

ramley Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    İnsanın sol göğsü sağ göğsünden büyük olur. sebebi kalptir.

11. mburakgunduz

mburakgunduz Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar teşekkürler dediğiniz gibi hareketleri azaltıp dumbell presslere ağırlık vericem programımı da bozmuycam. Ramley benim sağ göğüs daha büyük geliyor bana ama kişiden kişiye değişebilir o durum. Bu arada şunu da belirtiyim barla yaptığımda fark açılıyordu o yüzden dumbell la yaptım son antremanlarımı en azından kafam rahat ediyor takmıyorum bi taraf mı daha çok çalıştı diye ve eşitlenicek yakında az kaldı. TürkYurdu' nun dediği gibi hareketlerden sonra özellikle üst göğüs dambıl da sol daha çok zorlanıyor ve gelişmeye daha müsait oluyor. Tabi nizami yapabileceğimiz ağırlıklarla kaldırmak lazım yoksa yine dengesizlik olur.

TürkYurdu bunu beğendi.
  12. ali43

ali43 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    mantklı dusunuyorsak eger siz yanlış düşünüyorsunuz;)
    soyle soyleyım once sızın dedıgınızı anlatayım:
    dumbell ıle gırdıgınız zman calışmaya mısal 20ser kılo gırdınız bu agırlıkta guclu olan kasınız cok daha nızamı sekılde yapar hareketı zayıf olan kol ıse hareketı daha zor yapacaktır yanı daha bozuk bu da nızamı olarak yapan ve zaten daha güçlü olan kas daha nızamı calısarak daha cok gelısecektır...
    gelelım barla yapılan calısmaya:
    barla yapılan tum calısmalar dumbellere gore daha nızamıdır dengede tutmak daha kolaydır bu yuzdendır zaten yenı baslayanlara barla yapılan hareketler gosterılır...esıtlemnme nasıl olacak dersenız?? soyle mısal vereyım 70 kg bar press gırdınız hareketın nızamı dumbell kadar bozulmayacak kollar bu yku paylasacaktır.sandıgınız 40 kg yı guclu 30 kg yı zayıf olan kas kaldırıyor mantıgı yanlıstır sızın boyle hıssetmenızın sebebı guclu olan kasın daha az zorlanıyor olmasıdır.netıce olarak agırlık esıt dagılacak ve zayıf olan kas daha cok zorlanacak ve daha hızlı gelıserek orantısızlık gıderılecektır...daha cok zorlanan daha cok gelısır...weightlifter

13. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle açıklamanız için teşekkürler. :)
    Ancak ben sağ ve sol göğsüm arasındaki küçük çaplı orantısızlığı dumbell ile çalışarak giderdim.
    Denendi ve onaylandı.
    Bu her zaman söylenen bir şeydir.
    Ağırlık ne kadar serbest olursa o kadar iyidir orantısızlığı gidermek için şeklinde...
    Ben zaten demiyorum ki 70 kiloluk bir bench presste 30'a 40 şeklinde bir dağılım olur diye kollar arasında.
    Elbette eşit ağırlıklar kollara omuzlara ve göğüslere dağılacak. :)
    Eee, hal böyle olunca gelişme de eşit olacak.
    Şimdi şöyle düşünün ikisi de aynı gelişirse ne olur?
    Aradaki fark devam eder değil mi?
    Ama nizami bir şekilde dumbell bench press ile geride olan göğüs bölgemizi daha çok geliştirerek diğeriyle arasındaki farkı kapatmaya imkanımız var.
    Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.
    :)

ali43 bunu beğendi.
  14. ali43

ali43 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    :D sanırım anlasamıyoruz:D
    ıkı kolun da ıkı gogsunde veya ıkı omuzunda esıt kılolar kaldırdıgını kabul edıyorsunuz amenna burda anlasıyoruz lakın bu durumda gelısme esıt olmaz.zayıf olan kas daha cok zorlanacaktır.daha cok zorlama da esıttır daha cok gelısme:D tabı normal sartlar altında abartmak adına degıl...
    kendı deneyımınıze de saygı duyuyorum dogrudur esıtlenmıs olabılır evet dumbell ıle yapılan calısmalar daha yararlıdır yelpazesı genıs cunku...lakın estlemek ıstenen gruplar bar ıle calısılmalıdır....bench_O

15. DarkNRoll

DarkNRoll Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    28
    programın dengesiz bence arkadaşım dipsi çıkar öncelikle,daha sonra da programını bir tüm göğüs hareketi-bir açış hareketi ve bir incline hareketi olarak ayarla,bunu sırasıyla yap.6 hareket de yapabilirsin ama bu sırayla olsun.göğüslerine gelince dengesiz olması normal zaten sağlak olan çoğu insanın sağ göğüsü daha güçlüdür..benimki de bu şekilde ama tedirgin olmaya gerek yok zamanla çalışınca aradaki fark kapanıyor zaten.başarılar :)

16. mburakgunduz

mburakgunduz Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Nizami yapılan taraf daha çok gelişir diyorsunuz biz de dumbellla yaparken iki kolun da nizami şekilde yapıcağı ağırlıkları seçicez zaten yoksa eşitliycem diye hareketi bozmanın bi anlamı olmaz. Benchte 70 yapıyosan dumbellla da 20-20 ya da 22.5-22.5 yaparsın her iki kol da nizami çalışır böylece. Sol az da olsa daha çok zorlanır ve fark yavaş yavaş kapanır. Yüksek kiloyla yapınca elbette nizami olmaz.

17. TürkYurdu

TürkYurdu Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    0
    Bu mesajınıza kadar ne demek istediğinizi tam anlayamamışım. :)
    Bu mesajınız sayesinde düşüncenizi çözdüm sanırım.
    Benim de söylemek istediğim şuydu;
    Şimdi sol göğüs kısmımızın sayısal değeri 0 olsun.
    Sağ göğüs kısmımızınki ise 1.
    Bar ile bench press yaparken güçlü olan kolumuz zorlanma anında daha çok devreye girdiğinden ona bağlantılı olan göğüs kısmımız daha çok gelişecektir diyorum ben de, yani; 1 değeri verdiğimiz sağ göğüsümüz +1 gelişmeyle 2 değerini alırken, 0 değerini verdiğimiz sol göğüs kısmımız +0,5 gelişmeyle 0,5 değerini alacak. :D
    Bu elbette hareketi nizami yapıp yapmıyor olmanıza bağlı.
    Benim anlatmakl istediğim şey; dumbell press hareketinde ağırlıklar birbirinden bağımsız olduğu için böyle bir kaçamağı yapmamızın olasılığı düşecektir.
    Dumbell bench genelde izole bir şekilde yaparak göğüs bölgemizi şekillendirmeyi ve iç göğüs kısmımızı doldurmayı, bench press ise hacim ağırlıklı bir çalışmayı amaçlar.
    Umarım siz de beni anlamışsınızdır. :)
    Üslübunuz ve bana konuyu izah etme gayretiniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme: 3 Nisan 2012
    ali43 bunu beğendi.
  18. ali43

ali43 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    :D daha fazla yazmayalım tartısma platformuna döndü konu...amlasabıldıyseek ne mutlu:)

19. undisputed01

undisputed01 Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Bazı yorumlara takılmamanı öneririm , boyun 1.93 bile olsa 92 kiloda yağ oranının düşük olması kolay birşey değil , okuyunca göbekli bi adam beklemiştim :) Sağ ve sol göğüs için de göğüs hareketlerine devam et dumbell ile yapılan

20. dj_ugur88

dj_ugur88 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Çok büyük sonuç dediğin ne acaba çok merak ettim :badgrin::badgrin:

Sayfayı Paylaş