2.Öğretim Harçları Kaldırılmadı

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve themertyildiz tarafından 27 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Bursa
    Üniversitede Harçlar Kaldırıldı

Üniversitelerin birinci öğretiminde harçlar kaldırıldı. Müjdeyi, Bülent Arınç verdi.

Hükümet sözcüsü ve Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın mensuplarının karşısına çıktı.
    Gündeme dair soruları da cevaplayan Arınç, "Bundan böyle birinci öğretimde harçlar kaldırılmıştır" dedi.
    Toplantı sonrasında bir "müjde" açıklamak istediğini belirten Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite öğrencileri için harçların kaldırılacağı müjdesinin, bugün bir kararnameyle gerçekleştirildiğini belirtti.

Arınç, şöyle konuştu:

"Sayın Başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması, yani harçlar tamamen kaldırılmıştır.

TOPLAM 3 MİLYON 475 BİN 874 ÖĞRENCİ FAYDALANACAK
    2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır"

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANIP YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Arınç, birinci öğretimden ve açık öğretimden harçların kaldırılmasının bugün gerçekleştiğini ifade ederek bu akşam mükerrer veya yarınki Resmi Gazete'de kararnamenin yayımlanacağını bildirdi.

Alıntı : http://www.haberler.com/universitede-harclar-kaldirildi-3895095-haberi/

Son düzenleme: 27 Ağustos 2012
    Danny Boy ve Dexter_Morgan bunu beğendi.
  2. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    925
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci- Besyo
    Yer:
    İstanbul
    ahahahahah o ne saçma iş ya:D Bunun mantığını çözen var mı açıklasın? Çok saçma yani a.ö'yü kaldırıyorsun 1.öğretimi kaldırıyorsun 2. öğretim duruyor.

themertyildiz bunu beğendi.
  3. pedro

pedro Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    AYDIN
    sonra secimlerde harcları kaldırdık derler.zten para 2.öğretimlerden alınıyor.bari yapacaksanız bi işin doğru düzgün yapın.

Son düzenleme: 28 Ağustos 2012
  4. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Bursa
    [YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=1gH4wxCTSf8[/YOUTUBE]

5. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    925
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci- Besyo
    Yer:
    İstanbul
    imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması

Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir

Harç març kaldırılmadı yine sığır sığır yedik. Katkı payları kaldırıldı sadece harç parasını yine ödüyoruz. Arayıp sordum ben zaten içerikte de bu kestiğim yerlere dikkatli bakılırsa sadece katkı payı diyor. Yine ödüyoruz. Bi yerden alsalar öbür yeden geçireceklerdi tamamen kalksa, gerçi daha ne kadar geçireceklerse bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör: 13 Eylül 2012
  6. DEXONİA

DEXONİA Üye

Beğenileri:
    743
    Ödül Puanları:
    103
    Asıl parayı 2. öğretimden götürüyorlardı zaten 1. öğretim kaç kuruş veriyorduki kaldırdılar?Tamamen göz boyama.

7. ---RamSes---

---RamSes--- Üye

Beğenileri:
    130
    Ödül Puanları:
    0
    2. ögretimler ve uzaktan eğitimler özel ögrenime girer ve bu yüzden harç değil ögrenim ücreti öderler sonuç olarak 2. ögretim eğitmenleri gece görev yaparlar ve mesaiye girer fazla ücret ödenir uzaktan eğitim ise evine getirilen eğitim hizmeti nedeile özel eğitime girer, bu yüzden harçlar kaldırıldı ancak öğrenim ücretleri kaldırılmadı arada ki fark bu devletin böyle gördüğü yok vede gündüz çalışma olanakları oldugu göz önünde bulunduruluyor bu ücretler uygulanırken

8. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.408
    Ödül Puanları:
    123
    Yasa gereğince sadece harçlar kaldırıldı açık öğretimden de öğretim gideri ücretleri tahsil ediliyor.

9. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Üniversite yıllarında çok sıkıntı çekmiş birisi olarak devletimin yeterince güçlenmesi ve eğitimin tamamen ücretsiz olduğu günlerin gelmesini umut ediyorum.Gerçekten bu harçların sıkıntısı acayip oluyor,ödeme günlerinin genelde yapılması gereken diğer harcamalara denk geldiği için.Yine de Allah devlete millete zeval vermesin.

10. DEXONİA

DEXONİA Üye

Beğenileri:
    743
    Ödül Puanları:
    103
    2. öğretim eğitmenleri gece falan görev yapmıyor millet 2. öğretimleri saat 11 de falan ders işliyor sanıyor heralde bizim okul 3te açılıyor 8 gibi kapanıyor çalışma olanağı falan yok varsa bu saatlere göre çalışılacak iş söyleyin bilelim?Ben harçtı öğrenim ücretiydi carttı curttu anlamam neticede para alıyormu devlet alıyor.

11. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    2 senedir 2.öğretimim ben daha akşam derse girdiğimi hatirlamiyorum

DEXONİA bunu beğendi.
  12. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Bursa

Özel mi ?

Devlet üniversitesinde okuyoruz bilmem farkındamısınız vakıf üniversitelerinde okumuyoruz.

Ne olursa olsun eğitimin parasının olmasının bir bahanesi olamaz.

Danny Boy, pedro ve DEXONİA bunu beğendi.
  13. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    73
    ablam hacettepe de okuyor bu sene harç ödemedik üniversiteler kendi işlerini kendi mi yapıyor acaba?ablam 1. öğretim.

14. gurur

gurur Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    iİinci öğretim harçları kalkmaz çünkü mesai saati içinde değildir.
    Ayrıca daha iyi bi üniversitede ya da daha iyi bölümde fakat ikinci öğretim olarak okuyabilecekken birçok öğrencinin bu tercihte bulunmamasının sebebi yüksek harçlardır Eğer harçları kaldırılırsa bu öğrencilerin hakkı yenmiş olur. Ve geriden gelen ikinci öğretim puanları örgünlerin üzerine çıkar bu da saçma bi dengesizlik getirir.
    Bu benim görüşümdür, herkese saygılar.

EDİT: Bence en uygunu bir sonraki tercih döneminde tüm harçların kaldırılması ve sadece yeni kayıt yapan öğrencilerin bu uygulamadan yararlanması olası bi eşitsizlik durumunu giderir gibi.

Son düzenleme: 18 Eylül 2012

Sayfayı Paylaş