17 Yaş İçin?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve raemonn tarafından 22 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. raemonn

raemonn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar. Öncelikle belirtmek istiyorum ki forumda yeniyim, eğer hatalı bir başlık açtıysam, yanlış yere yazdıysam şimdiden özür dilerim, uyarın lütfen.

Başlıkta da yazdığım gibi, 17 yaşındayım ve lise 3 öğrencisiyim. Her zaman ortalama bir vücudum oldu. İnce yapılı sayılırım ama çelimsiz de değilim. Boyum 1.75, kilom 65. Karın kaslarım sert fakat tabi ki baklavalar görünmüyor henüz. Kollarımı ve bacaklarımı beğenmiyorum. Bacak neyse de... Kollarımın biraz daha kalın olması gerekiyor diye düşünüyorum, bileklerim de ince.

"Bunun vücut geliştirmeyle ne alâkası var?" diyebilirsiniz ama mazur görün, kendimi geliştirebilmek için ne yapabileceğimi hiç bilmiyorum. O yüzden bazı sorular soracağım ve yardımcı olmanızı rica edeceğim.

Maddi imkânlarım kısıtlı, bu yüzden spor salonuna gitme şansım maalesef yok. Ben baklavaların görünür hale gelmesini, kollarımın biraz genişlemesini ve bacaklarımın sağlamlaşmasını istiyorum. Basketbol kulübüne yazılmak gibi bir fikrim de var, belki profesyonel basketbolculuk için geç ama şansımı yine de denemek istiyorum zira yıllardır basketbol oynuyorum.

Kısaca sorularım şöyle,

1) Baklavaların görünür hale gelmesi için ne tavsiye edersiniz?

2) Kollarımın ve bacaklarımın sağlamlaşması için ne yapmalıyım?

3) Çok düzenli beslendiğimi söyleyemem, okulda kantinden yemek zorundayım, haliyle yemek falan alamıyorum. Nasıl bir beslenme programı takip etmeliyim? Annem aşçı olduğu için evdeki yemeklerle pek ilgilenmiyor, yine de kendi imkânlarımla yaparım yemek. Hani bol bol yiyip çalışarak onları kasa dönüştürmek vs. vs. Böyle bir durum varsa, ne yapmam gerekir?

4) Mekik çekerken küçük kardeşimi ayaklarımın üzerine oturtuyorum doğrulmamak için. Okulda beden dersinde dizlerimizi karnımıza çekerek mekik çekmiştik geçen sene, becerememiştim. 160 santimetre boyuyla 85 kiloluk arkadaşım çekmişti, ben çekememiştim, niye bilmiyorum. Birisi ayaklarıma otururken iyi çekebiliyorum ama diğer türlü doğrulamıyorum. Güçsüzlükten mi bu, yoksa nasıl çekeceğimi falan mı bilmiyorum? İki mekik çeşidi neyi etkiler, neyi geliştirir? Ya da mekik çekmem şu aşamada fayda sağlar mı?

Şimdilik böyle. Sizler cevap verdikçe kafama takılan yerler olursa yine soracağım. Çok fazla kas yapmayacaksam da en azından "taş gibi" bir vücuda sahip olmak istiyorum.

ErcinTT bunu beğendi.
  2. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Foruma hoşgeldin,

İlk cevabı ben atayım sana :)

Baklavaların görünür hale gelmesi için elbetteki protein alımı hat safada yağ ve minimum seviyede olmalıdır.Karın bölgesi max. tekrarlı hareketlerle çalısılan bir bölgedir yani yorma taktiği uygulanır.

Beline karın bölgene belinin yanlarındaki bölgelere çok özen göstermelisin bu 3lüyü iyi birleştirirsen güzel sonuç elde edersin.

Kolların ve Bacakların için eve dumbbell seti alablrsin Forumda yeni baslayanlar için evde dumbbell programı var Flexor hocanın onu kullanabilirsin.

Hız koşusuda bacaklarını güçlendiricektir mesela 200m. yi sürekli daha süratli daha kısa sürede koşmayı dene bacaklarna max kuvveti ver bu gücünü arttırıcaktır.

Okula ekmek arası peynir,ton balığı,vs gbi şeyler götüreblrsin.Beslenme çok önemlidir bir şey inşa etmek istiyorsan önce malzemeni tam oturtman gerekir :)

Sana tavsiyem sabah kahvaltısında 2yumurta-100gr beyaz peynir-7-8zeytin yeterlidir ama bundan 1 saat sonrasına 80gr lık bir çikolata falan koyman gerekli.Bu ekmek arası olayı burada çok iş görüyor sana extradan 1öğün sağlıyor.Öğle yemeğini çeşitlendirirsen çok iyi olur okul kantinleri genelde tek yönlüdür sen buna karşın evden 1 elma 1mandalina götürebilirsin.Akşam yemeğine kadarda 2 öğün daha tüketmelisin bu senin kendine kalmış bir sey bol proteinli yicekler tüketebilirsin veya 500ml süt de olabilir.Akşamda kendi kafana göre takıl ama yemeklerini hep çeşitlendir :) :)

mekik çekmek gercekten zor ama mekik hareketlerini yarım yapma tam nizami şekilde yap 1-2-3-4-5-6 tekrar gittikce güçlenirsin.

Mekik çeşitleri genelde karın ve bel bölgesini etkiler.

Kendimce bir şeyler yazdım inşallah yardımcı olabilmişimdir :)

Kolay gelsin

3. umut205gti

umut205gti Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    çorlu
    spor salonları çok pahalı yerler değil . okulda kantinden yemek yerine yanında sandiviçini okula götürsen ya da ufak tefek şeylerden harcamalarını kontrol etsen inanıyorum ki bir salona kayıt yaptıracak parayı rahat rahat biriktirirsin.

tabiki salona gitmeden de çalışırsın ama bir yere kadar .

4. raemonn

raemonn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hoşbulduk, öncelikle cevaplarınız için ikinize de teşekkür ederim...

Cevaplarınız doğrultusunda sormak istediğim diğer şeyler var,

1) "Yağ ve minimum seviyede olmalıdır." demişsiniz, sanırım yağla birlikte bir şey daha var... Nedir o? Karbonhidrat mı?

2) Bol protein içeren, bana faydalı olabilecek ve kolay bulunabilecek yiyecekleri öğrenebilir miyim? Mesela söylediğiniz gibi, ton balığı, yumurta, zeytin, peynir... Bunlar haricinde bolca da sebze tüketmeliyim sanırım, en büyük eksikliğim o.

3) Bel, karın ve bel etrafı bölgesine özen göstermek için ne yapmam gerekiyor ağırlıklı olarak? Dediğim gibi, ben sürekli mekik çekiyorum ve bir aksilik olmazsa her akşam 2 saat kadar basketbol oynuyorum. Mekik için nasıl bir düzen tavsiye edersiniz? Günde kaç mekik çekmeliyim? Sanırım zamanla artması gerekiyor bunun. Ama karın zarı diye de bir şey var, hakkında hiçbir bilgiye ulaşamıyorum, onun yırtılmasından da korkuyorum. Kaptırınca çok fazla çekiyorum ve ağrıdan 3 gün hareket edemiyorum sonra.

4) Yormadan kastınız sanırım vücudu yormak, haliyle yağların erimesi ve kasların ortaya çıkması... Böyle mi oluyor? Yoruldukça, çalıştıkça eritiyorum ve kaslar görünür hale geliyorlar. Mantık bu mu karın bölgesi için?

5) Dumbbell programını görmüş ve hareketleri incelemiştim fakat ayrıca bir bilgi varsa bakmadım. Benim ne kadarla başlamam ve ne kadarla devam etmem uygundur? Yani kaç kiloyla ne kadar çalışmalıyım, neye ne zaman geçmeliyim?

6) Hızlı koşu demişsiniz fakat ben daha çok tempolu yürüyüş ve hafif tempoda koşu düşünmüştüm. Sürekli basketbol oynasam da devamlı hızlı koşmuyorum. Bir süre 3-4 kilometre tempolu yürümeyi düşünüyorum ara ara dinlenerek. Sonra da hafif tempoda koşmayı. Küçüklüğümde denemiştim ve faydasını görmüştüm, bacaklarımın sertleştiğini hissetmiştim bir süre sonra. Bu işime yarar mı? Yoksa direkt olarak hızlı koşudan mı başlamalıyım?

7) Boyum iyi güzel de enime de genişlemek istiyorum biraz. Sanırım en çok genişlemesi gerekenler de kollarım. Kas genişletmek, vücudu geliştirmek için bir yöntem var mı?

8) Tüm bunlar haricinde verebileceğiniz genel tavsiye var mı?

5. 007EMRE

007EMRE Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    1) Evet doğru yağ minimum seviyede olmalıdır.Ancak yağsız da olmaz zeytin yağ fındık yağı ve kuruyemişlerden gelen yağları abartmadan tüketmelisin çünkü bu yağlar kilo yapmaz ve senın için bi sakıncası olmaz.Karbonhidratlara gelince bunları enerji için tüketmelisin en fazla karbonhidrat alımını sabah ve öğlen yapmalısın akşama doğru azaltmalısın.Karbonhidrattan derken komplex olanlar yani makarna,pilav,bulgur pilavı,esmer pirinç,kepek ekmeği,buğday ekmeği,çavdar ekmeği,yulaf ezmesi vs..

2) Günlük alman gereken protein miktarı normal bi insanda kilosu * 0.5 dir.Ancak v.g yapanlarda bu oran artar. Kilon*1.5-2 olur.Yani senin kilon 65 olduğuna göre 65*2 : 130 gr protein yapar günde ancak sen bunu hergün yapamaya bilirsin yinede 100 gr falan almaya gayret et.Protein içeren besinler Hayvansal gıdalar,Baklagiller vs. Yumurta,Beyaz et ürünleri,Kırmızı et ürünleri,Süt,Peynir vs.

3) Mekik yapabilirsin seninde söyediğin gibi 4 set 15 tekrar yap zamanla arttır.Kendine göre ayarla ancak hep aynı hareketle de olmaz yere uzan ayaklarını havaya kaldırıp indir,Ayaklarını kendine doğru çek yerde böyle devam et.

4) Çok fazla da abartma bence çünkü bu seferde yağların erimesi fazla kaçarsa kaslarında erir.O yüzden dikkatli ol doğru protein alımını yapıp kasları beslemelisin,Proteinler kasların yakıtlarıdır.

5) İlk başta 3-4 kilo ile yap hafif gelirse 5 de yap,4-5 hafta sonra arttır kiloları zaten güçlendikçe kendin hissedersin ne zaman arttırman gerektiğini.Bi programı en fazla 1-1.5 ay yap daha fazla yapma sürekli aynı hareketleri vücudunun gelişmesini engeller.

6) Bacaklarını güçlendirmek için hızlı koşuda iyidir,hızlı yürüyüşte ama bence ip atlama imkanın varsa ip atla ancak atlamayı ayaklarını fazla kırmadan yap bacaklarını iyi geliştirir.Bunun yanında koşuyuda yaparsan daha iyi olur.

7) Bu sorunun cevabı doğru egzersizler,doğru beslenme,düzenli dinlenme sonucunda zaten olur :)

Bunların dışında verebileceğim bi tavsiye azmini kaybetme hergünde çalışma çok fazla çalışmakta iyi değildir.Atıyorum 2 gün çalış 1 gün dinlen çünkü kaslar asıl dinlenme esnasında gelişirler.Sabırlı olursan zamanla istediklerin olur :)

6. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

1- Çok özür diliyorum kontrol etmiştim ama gözümden kaçmış kusura bakmayın evet orası Karbonhidrat olucak ama kardonhidrat alımı orta düzeyde olmalıdır.

2- Çiğ maydonoz ve çiğ ıspanakta glutamin miktarı çok yuksektir bunları tüketmen işine yarar ayrıca bunların emilimi için Avitamini içeren havuç.

3- Karın zarını hiç duymadm bu konuda bilgi bulup bizimle paylaşırsan çok sevinirim.Mekik ilk olarak alt karın bölgesinden başlamalı daha sonra orta karın bölgesi ve en son crunch yani sıkıştırma işi hareketler konusunda yardımcı olucam.Eğer o kadar kasıyosa 1 gün aralıklarla günde 2set Max. tekrar yapabilirsin.

4- Evet oldukça mantıklı yormaktan kasıt çalıştıgın bölgedeki kas grubunu yormak ve yakmaktır hani calısınca o bölge ısınır ya işte bunu sağlamalısın o bölgede katabolik olayları yani parçalama işini max seviyeye tasımalısın.

5- İlk 3 ay flexor hocanın programını kullanabilirsin.Ağırlıkları kendine göre belirle ama sectgn ağırlıklar ile set sayısını tamamlamaya özen göster.Ben baslamak adına 5kg öneririm.

6- Bacak kuvvetini arttırmak istiyorsan hızlı koşmalısın ve kısa süreli Max. enerji vermelisin bacaklarına.20dk lık orta tempoda ısınma yürüyüşünden sonra Kuvvet koşusu yapmak bacaklarını çok güçlendiricektir.

7- Beslenmek ve vücut geliştirme ama çok hacim kazanmak istemiyorum dersen kısa süreli vg den sonra fitness yapablrsn.Nede olsa sporcusun.

8- Aklıma gelirse yazıcam :)

Kolay gelsin.

7. raemonn

raemonn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim. Sanırım 3.5 aylığı 100 lira olan bir spor salonu buldum, babamla konuşup onun da onayını aldım. Kısa süre sonra umarım başlama imkânım olur. Kafama takılan bazı şeyler de var ama bununla birlikte.

Örneğin çevremdeki bazı insanlar, "Daha gelişim çağındasın, kendini yorarsan boyun kısa kalır, gelişemezsin." diyorlar. Ama forumda görüyorum, 14 yaş için dahi program var. Sonuçta ben her yerinden kas fışkıran, milyon tane kimyasal kullanıp kas torbasına dönüşen biri olmak istemiyorum ki.

Kondisyonumun yükseldiğini hissediyorum. Eskiden akşam maçından sonra, bir gün kendime gelemezdim, uykulu olurdum. Şimdi haftanın 4 günü 2.5 saat kadar oynuyorum, ondan sonra da canavar gibi sağa sola koşabiliyor, mekik çekebiliyorum.

Ama bu söylenenler canımı sıkmadı değil. Doğruluk payı nedir bunların? Vücut çalışmak gelişimi neden engellesin ki aşırıya kaçmadıktan sonra? Spor salonunda zaten bize söylemeyecekler mi neyi ne kadar yapmamız gerektiğini?

8. Kaka'22

Kaka'22 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    ben gittim spor salonuna keşke bırakmasaydım yemin ediyorum dinamo gibiydim kimse tutamazdı beni kondisyon zaten sorma hem kroscuydum 5000 m yarışları falan hem futbolcu hemde voleybolcu ama şimdi düşüşlerdeyim gittimi bırakma yani.

9. ErcinTT

ErcinTT Yeni Üye

Beğenileri:
    315
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent

Kendini yorarsan boyun kısa kalır hurafe :) Onca basketbol oyuncusu gunde 3-4 saatlik antreman yaparak profesyonelliğe ulasıyorlar ve boyları gayet uzun ha basketbolda atlama zıplama var diceksin normal ama herkes genetik yapısına uygun spor seciyor emin ol hiç 2.10cm boyunda fotbolcu gordunuzmu? :)

bunun gbi dusun boşver sen milleti ama antremanlarnda ısınma hareketlerinde zıplamak ip atlamak boy acısından çok işini görür tekrar Kolay gelsn ...

Sayfayı Paylaş