17 Yaşındayım yeni başladım Lütfen Yardım Edin

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve error37 tarafından 3 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. error37

error37 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    16 Yaşındayım. Boy:1.70 Kilo:49

Yeni başladığım için 2 adet 3 kglık dumbell aldım.

http://www.bodyforumtr.com/vbforum/evde-dumbell-ile-al-ma-t13409.html

Adresindeki programı uyguluyorum.Kol ve göğüslerde 25x4set yapıyorum. Omuz ve Arka kolda 12x4 set yapıyorum. Yalnız bu hareketlerin tamamını 1 günde yapıyorum. Yani gün gün ayırmıyorum. Yalnız ben göğüs ve kol antremanlarını bitirdikten sonra çok yoruluyor ve çok terliyorum. Daha sonra arka kol ve omuz antremanı için hiç hevesim kalmıyor.

16 yaşında olduğumdan okul var ve spor salonuna gitme imkanım yok.

-Bu şartlar altında bana ne önerebilirsiniz?
    -Bir de kilo almak istiyorum kilo almak için neler yapabilirim?

Şimdiden yorum yapan herkese teşekkürler.

2. gs01

gs01 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    25x4set bende yanlış bi yol. çünkü amacım kilo almak diyosun. yeni başlamışsın kas kütlesi olarak kilo alımı için genelde 6-8 tekrar yüksek agırlık öneriliyor elindeki agırlıklar bi süre sonra sana yetmeyecektir. eger imkanın varsa dumbell seti almanı öneririm. diger soruna gelince arka kol ve omuz antremanı için hevesin kalmıyorsa iki sebebi vardır diye düşünüyorum ya antreman öncesinde eksik besleniyosundur ya da çok tekrarlar seni sıkıyodur. bunlar benim fikirlerim diger hocalarımda sana yardımcı olacaktır ama beslenme konusunu forumda araştırırsan diger bilgilere ulaşabilirsin

3. error37

error37 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Galiba dediğiniz gibi sıkılmamın nedeni yüksek tekrar sayıları. Ailem sürekli dumbell almama kızıyorlar çünü bunları daha yeni aldım.

4. wolveron2

wolveron2 Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar ithalat/kurumsal satış
    Yer:
    İSTANBUL/mecidiyeköy
    Bak burda yapacağın antramandan daha çok beslenme olacaktır, kendine özel bir plan uygula nasıl kolay yapabiliyorsan, şimdilik 3 öğündede proteinli gıda almaya bak, tavuktur,yumurta, lor peyniri,balık,ton balığı gibi antreman yapmadan 1.5-2 saat önce makarnalı lorlu bir karışım mesale ye, sonra antraman yap ,bak hem enerjin yerine gelecek, hemde kilo alman kolay olacak,,

5. error37

error37 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgiler için teşekkürler yalnız bana önerebileceğiniz başka bir şeyler var mı? Ben kasların hacmini artırarak vücudumun dışarıdan bakıldığında düzgün görünmesini istiyorum.Elimdeki imkanlarla neler yapabileceğim hakkında biraz yardımcı olursanız ve bir de program önerirseniz çok makbule geçer.

6. gs01

gs01 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    barfiks çekecek yer bulabilirsen veyada bir barfiks demiri alabilirsen kendi vücut agırlıgınla gelişebilirsin. barfiks çogu bölgeyi çaluştıran bir harekettir. google dan vücut agırlıgınla yapabilecegin hareketleri araştır bi sonuca ulaşabilirsin

7. error37

error37 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğiniz gibi vücut ağırlıyla yapılabilecek hareketleri araştırdım ancak orada kaslara hacim kazandırmak isteyenler mutlaka dumbell çalışması yapmalıdırlar diyor.Ben ise kaslara hacim kazandırmak istiyorum.

Bir de orada setler arası dinlenme en az 1 dk olmalıdır ve üst limit yoktur. Önemli olan bir sonraki sette tekrar sayıyı tamamlayabilmektir diyor.Ben de bugün 5 kg lık dumbell denedim. Aralarda 45 saniyelik dinlenme ile ilk sette 12 tekrar yaptım ancak ikinci sette 10. tekrara zor geldim 3. ve 4. sette ancak 5 tekrar yapabildim. Eğer yukarıdaki bilgi doğruysa bende biraz fazla dinlenerek her sette 12 tekrarı tamamlayabilirim.

8. gs01

gs01 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    kas kütlesi artırmak istiyosan yani hacim kazanmak istiyosan max 8 tekrar yapmalısın yani 8 tekrar sana yetecektir. 12 ve üzeri tekrarlar kasların hatlarını çizmek içindir ama hatlarını çizebilmek için önce kas ktlesini artırmalıyız benim tavsiyem 8 tekrardır yeni başladıysan 3 set uygundur. diger konuya gelince barfiks ile belli bi noktaya gelebilirsin az da olsa kas gelişimi elde edebilirsin ama en etkili yöntem dumbell ile çalışmaktır. fakat elindeki agırlıklar bir süre sonra sana yetmeyecektir çaresini bulman lazımdumbelllls

9. RuZu

RuZu Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    eğer 17 yasindaysan agirliga giriş icin uygun bir yaş .. basketbolcular falan ciddi agirlik programlarina genelde bu yasta girerler ..

ama girmeden once tabiki kendi vucut agirliklariyla cok ciddi calismalar yapiyorlar ..

benim sana tavsiyemde dumbell arti kendi vucut agirliginla ciddi calismalar yapmak ..

bu tür calismalarla bile agırlıksız uzun süre calisan insanlar var .. illa dumbell veya agirlik calisman şart degil ..

eger düzgün beslenirsen kilo alırsın haciminde artis olur , bunu bide bu tarz calismalarla desteklersin .. bence insanlar o konuyu biraz abartio , dumbellsız olmaz die ..

Son düzenleme: 5 Ağustos 2010
  10. error37

error37 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Zaten bugün denediğim 5 kglık dumbelllar ile gerçekten farkı gördüm. Daha çok gerilme + Daha çok enerji + daha çok kasılma ve daha çok büyüme. 5 kg biraz zorluyor ancak 5kglık dumbell yeterli olur sanırım.

Bir sitede "Setler arası dinlenme süresi min 1dk üst limit yok. Önemli olan bir sonraki setteki tekrar sayısını tamamlamak." yazıyordu. Bu ne kadar doğru acaba diye sormak istiyorum.

http://www.bodyforumtr.com/vbforum/evde-dumbell-ile-al-ma-t13409.html

Yukarıdaki adresteki programı 5 kglık dumbelllar ile 12x4 set olarak uygularsam sanırım yeterli olacaktır.Omuz ve arka kol egzersizleri için 3 kglık dumbellarla yapacağım çünkü omuz ve arka kol egzersizlerinde setin başında gayet iyi gidiyor ancak 8. tekrara geldiğimde kaslarda bir anda yanma başlıyor.Bunun nedeni ne olabilir? Bir de omuzlarda Dumbbell Lateral Raises ve Latarel hareketlerini 1 kblık dumbellarla 12x4 seti zar zor tamamlayabiliyorum. Acaba omuz kaslarımı geliştirmek için önce nasıl bir çalışma uygulamalıyım?

Biraz fazla oldum galiba ama bu sorulara da yanıt verdiğinizde yakanızı bırakacağım. :)

11. gs01

gs01 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    yeni başladım diiyosun ben sana 8 tekrar öneririm. dinlenme süreside 45 sn ile 90 sn arası idealdir ben 60 sn olarak uyguluyorum. yanma hisside normal bence hissedilmesi gerekir yanmanın. mesela kendimden örnek verecek olursam omuz olsun bicep olsun triceps olsu hepsinde yanmayı derinden hissediyorum oralar yanarken terler akıyo benden antreman sonunda kaşık tutamayacak hale geldgim zamanlar oluyo :D ki bu da sıkı bi idman çıkardığının göstersegi olur :eek:

12. error37

error37 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Tüm yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş