%17 yağ oranıyla bulk mı definasyon mu?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve boatman's call tarafından 10 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. boatman's call

boatman's call Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    merhaba arkadaşlar. Spor geçmişim pek yok, uzun süreli kardiyo ve yanlış beslenmelerle geçmiş yıllarda 20 kilo verdim.

23 yaşındayım, şuan boyum 184, kilom 76. yağ oranım %17 civarında.
    doğru mu ölçtüm bilmiyorum ama; omuz 108, göğüs 97, bel 88, kol 33.

15 gündür vg ye başladım ve doğru,sağlıklı beslendiğime inanıyorum. günlük +400 500 kalori alıyorum. Haftada 3 gün antreman yapıyorum. %45 karb, %35 pro, %20 yağ alarak besleniyorum. %20 günlük yağ sizce fazla mı? biraz kısmalı mıyım? Sorum şu ki; bu yağ oranıyla bulk yapmaya devam etmeli miyim? ayda 2 kilo almayı planlıyorum, aşırı yağlanmaktan korkuyorum haliyle. Ya da definasyonla yağ oranımı düşürüp öyle mi bulka geçmeliyim? Definasyon yapmak için yeterli kasım yok, biraz mantıksız geliyor. Bir yol gösterebilirseniz çok memnun olacağım, kafam çok karıştı.

2. imagine40

imagine40 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Fitness Trainer
    Ölçülerine bakarak konuşacak olursak en can sıkan süreç bu.benzerini kendimde yaşadığım için seni anlayabılıyorum..fotoğraf olsa daha sağlıklı yanıtlar alırsın.
    bana kalırsa diyet yapman lazım.bel ölçüsü fazla. zaten kasım yok diyeceksin fakat kolun 35 e ulaşmadan belin çoktan 90 ı bulmuş olur buda epey fazla.
    önce bir yağlar gitsin sonra temiz bulk yaparsın. süreç çok uzun olur ama güzel olur. protein oranını biraz daha arttırabılırsın. ayrıca haftada 3 gün senin gibi yeni başlayan biri için az sayılır.

boatman's call bunu beğendi.
  3. boatman's call

boatman's call Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    http://i.hizliresim.com/OZ4RD0.jpg
    http://i.hizliresim.com/zVomMB.jpg
    http://i.hizliresim.com/GkMvDy.jpg
    http://i.hizliresim.com/ylZPq0.jpg

vücudumun durumu bu. Definasyon sürecinin motivasyonumu düşürmesinden korkuyorum. 6 ay boyunca güzel beslenip ayda 2 kilo alarak bulk yapıp sonra definasyona geçmem mümkün olmaz mı sizce? 3 gün az olduğunun farkındayım ama gittiğim spor salonu haftada 3 güne müsaade ediyo, bi dahaki ay başka bir salona geçip 4 gün gitmeye başlayacağım umarım.
    ilgilendiğiniz için teşekkür ederim ayrıca

4. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    ilk ay 3 gün güzeldir onunla ilgili sorun yok. fiziğe gelirsek şu an skinny fat denebilecek bir yapıdasın , bu şekilde yağ yakman zor olabilir kas kütlen az görünüyor. benim fikrim +500 kalori ile devam etmen ve kas kütleni artırabildiğin kadar artırman. şimdi diyete girersen hem yeterince yağsız olamazsın hem de tığ gibi kalırsın bu yüzden diyeti tavsiye etmiyorum.

5. boatman's call

boatman's call Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    çok teşekkür ederim.bir sorum daha olacak. günlük ortalama 290-300 gr karb, 200-210 gr pro 125-130 gr yağ alıyorum.kalori doldurmak için günde 150 gram civarında çerez yiyorum. yani yağlar kuruyemişlerden ve zeytinyağından geliyor genelde.sağlıksız yağ tüketmiyorum. Bu oranlarda beslenmem doğru mu bu durumdayken? karb ya da yağı azaltmalı mıyım?

Lightning35 bunu beğendi.
  6. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    değerler güzel 3000-3200 civarı kalori çıkıyor ki yeterli olacaktır. protein miktarı ihtiyaç duyacağın miktarın 40 gram civarı üstünde ama hiçbir sıkıntı olmaz çünkü bunlara bitkisel proteinler de dahil. bu şekilde güzel verim alabilirsin diye düşünüyorum.

7. boatman's call

boatman's call Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    hocam çok teşekkür ederim. Umarım bu beslenme düzeniyle güç kazanıp ağırlıkları arttirabilirim.

8. Gökmen Keskin

Gökmen Keskin Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zonguldak
    vücut yapının 2 eksisi var yağ oranı hem biraz fazla hemde kas oranı düşük evet hacim alıp kas miktarını arttırmak güzel ama bunun yanında zaten şuan fazla olan yağ oranında fazlalaşmış olacak ve definasyon için ekstra ekstra zaman gerekecek. Bence yapman gereken kalori açığı oluşturup yağ oranını düşürmek sonra kontrollü şekilde hacimlenmek ayrıca yeni başlamış olman avantaj kas gelişiminde hızlı olacağı için kas kütlende artıcaktır yağ yakarken..

9. boatman's call

boatman's call Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Doğru söylüyorsunuz. en doğrusunun bu olduğunun farkındayım ama son senelerim kilo vermekle geçti sürekli, ve yanlış şekilde kilo verdim. Bilmiyordum hiçbi şey. Gerçekten çok sıkıldım kalori açığı oluşturmaktan. Hem anladığım kadarıyla bulk yapmam tamamen yanlış değil, yine işe yarar diyosunuz anladığım kadarıyla. 20 gündür temiz beslenerek kilo almaya başladım bile hatta, buna başlamışken devam edeyim diyorum. Sizce kaç kiloya kadar bulk a devam edeyim peki? 5 ay sonunda 85 kilo olduğumda definasyona başlamak uygun mudur? Ve normal kötü kilo almışım gibi durmayacak sanırım değil mi? yoksa daha mı önce ya da daha mı geç başlamalıyım

10. Gökmen Keskin

Gökmen Keskin Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Zonguldak
    bu kişiden kişiye değişir ben definasyon dönemini hesaplıyorum kalan ayıda bulka ayarlıyorum ortalama 6 ay bulk yapıyorum. tabi yaptığın yanlış değil, definasyonu göz önünde bulundurursak biraz daha zor sadece. yani tabiki kas oranında arttığı için o kadar şişko bi görüntü oluşmaz diye düşünüyorum. umarım herşey planladığın gbi gider başarılar

11. ManOfMayhem

ManOfMayhem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaslar 185 cm boy 84 kiloyum 22 yasindayim.%18.5 yag oranim var ama tum yagim belimde ve bacaklarimda.fitness gecmisim var ancak sizce yag yakarakmi yoksa bulk yaparakmi vg ye baslamaliyim

12. Gokkker86

Gokkker86 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Önemli bir konu hortlatmak lazım :D

Sayfayı Paylaş