16 yaş

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve ofrome tarafından 26 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. ofrome

ofrome Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar yaşım 16 boyum: 175 kilo:58 haftada 4 gün FLEXOR hocanın önerdiği
    hareketleri 6 kg lık dumbellar ile yapıyorum kaslarda belirgin bir sıkılaşma oldu.

Bazı yerlerde okuduğuma göre ağırlık çalışması ileride büyümeye engel olabiliyormuş.

Sizce dumbellar ile çalışmaya devam mı ediyim yoksa sadece kendi vücut ağırlık ile mekik ve şınav mı yapıyım ?

Hareketlerin ileride vucudun irileşmesine engel olacağından korkuyorum.

sadullah34 bunu beğendi.
  2. HamzaYüksel

HamzaYüksel Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    6kg 16 yaşa göre fazla.Dambılla çalısacaksan o yaşta 3kg dambılla veya dambılsız sadece vücut ağırlıgınla çalışmalısın.6kg gerçekten 16yaşa göre fazla kemiklerinin erken sertleşmesine yol açabilir.

En sağlıklısı gelişim dönemimde vücut ağırlığında çalışmaktır.Vücut ağırlığında şınav ve mekik yapmalısın.

ofrome bunu beğendi.
  3. kaanmert

kaanmert Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    28
    şinav ve mekik konusunda HamzaYüksel'e katiliyorum
    fakat 6kg düzenli çalişma ile pek zarar vereceğini düşünmüyorum sonuçta sadece dumbell çalişiyorsun boyunu uzatmasini engelleyecek boyutta çalişmiyorsun eğer korkum var diyorsan haftada aralikli olarak 2 veya 3gün çalişabilirsin ama squat,barfiks,şinav,mekik temel bunlardan geçiyor sonuçta bence squat yapmasan bile barfiks şinav mekik bunlardan vazgeçme düzenli yap dumbell'da pek problem çikaracağini sanmiyorum düzenli beslen,antreman sonralarina dikkat et iyi çalişmalar :)

ofrome bunu beğendi.
  4. Fantastix

Fantastix Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    tam tersine bence uzamada faydalı olur eklemlere yüklenmezsen tabiki
    Yani kaldıramıyacağın ağırlıklarla uğraşma

ofrome bunu beğendi.
  5. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Bu konu forumda nerdeyse hergün tartışılıyor forumda arama yapmanı öneririm. Çünkü devamlı aynı şeyler yazılıp duruyor her açılan başlığın altına.

ofrome ve HamzaYüksel bunu beğendi.
  6. "FURKAN"

"FURKAN" Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    ortalama haftada 1 böyle bir konu açılıyor ben yinede cevap vereyim. Bu boy kısaltır bence tamamen saçmalık ha gidip 100 kilonun altına gireceksen o zaman ayrı ama 16 yaşındaki bireye de 6 kg dumbell fazla demek şaşırtıcı.Örnek verecek olursam, Ben 15 yaşındayım bazen salonda 30 kilonun altına girdiğim oluyor ama başladığım ilk günden beri 4 cm uzadım, zaten yukardan baskı yapan hareketlerden kaçınmak gerekir sende eğer eklemleri zorlayacak hareketleri yapmazsan zararını görmezsin.Herşey genetiktir tabi ama yine örnek verecek olursam Arnold 17 yaşında v.g şampiyonu olmuş ama boyu 1.88 herşeye aldırmamak lazım.

sadullah34 ve ofrome bunu beğendi.
  7. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    mekık sınav zaten yapman gerek bıze bıle salonda yaptırıyorlar ısınma amaclı ama fayfdası var tabı 6 kg neye gore agır anlamadım gogus ıcın 6 kg hıcbısı sınav ceksen daha agır oluyor omuz ıcın yana acmada agır olabılır ama yukarı kaldırma hareketınde sorun olmaz

ofrome bunu beğendi.
  8. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Gerçekten 6 kg hiçbirşey. Kardeşim 16, ben 20 yaşındayım ve beraber antreman yapıyoruz. Kardeşim yardımsız 25-25 kglerle bench dumbell press yapıyor, +200kg leg press, 40kg clean press, 20-20 shoulder press yapıyor ama benimle aynı boyda. Spor büyüme hormonu seviyesini patlatır. Ama 100kg bench altına yatıp, 140 kg squat yapıyorsan bu durdurabilir işte onun nedeninide forumda araştır bir sürü yerde yazıyor.

9. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    377
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    bench in boy kısaltıcagına inanmıyorum.deadlif squat yapmayın yeter

ofrome bunu beğendi.
  10. sadullah34

sadullah34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    13 yaŞindayim

Merhaba. Ben 13 yasindayim. Boyumun uzamasını engellemeyecek aksine uzatmak üzere ne tür hareketler yapabilirim. 4 Kg Lik Dambıll aldım değiştirmek istiyorum kaç kilo ile değiştirmeliyim ? Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş