14 yaş - beslenme ve çalışma

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Dawnguard tarafından 2 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Dawnguard

Dawnguard Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar, yaklaşık 5 aydır vücut geliştirmeyle uğraşıyorum. evde çalışıyorum. ama hem kısa hem zayıf olduğum için iyi bir sonuç alamıyorum. aslında gözle görülecek bir sonuç elde ettim fakat artık daha fazla kas kütlemi arttıramıyorum. yaşım 14, kilom 46, boyum ise 1.61.

sizden istediğim, sağlıklı kilo almak için neler yemeliyim? genelde evde tek oluyorum o yüzden fazla yemek hazırlayamıyorum. okul başladığında düzenli yemek yemeye başlayacağım. çok yiyorum fakat düzensiz yediğim için kilo alamıyorum. okul olduğunda kalktığım gibi bir adet suda yumurta, bir bardak ta süt içiyorum. ondan birkaç saat sonra da yarım ekmek kahvaltılık yiyorum. ondan sonra ne yapmamı önerirsiniz?

vücut geliştirmenin ilk 1. ayını şınav-mekik ile yaptım. 2. ayda bir çift 3kg dumbell - göğüs yayı ve el yayı satın aldım. 3. ay barfiks aleti alıp programıma barfiks ve dips ekledim. 4. ay ise iki adet 8kg dambıl ve 20-40kg arası ayarlamalı el yayı aldım.

geliştirmek istediğim bölgeler: omuz, biceps, triceps, ön kol, karın, adonis ve göğüs. genellikle geceleri yatmadan önce, yemek yedikten birkaç saat sonra egzersizimi yaparım. egzersizimi yaptıktan sonra da 1 adet yumurta ve 1 bardak sütümü içerek yatarım.

tavsiyeleriniz nelerdir? kilo almak için neler yapmalıyım? kaslarım bir yere kadar ilerledi ve daha da geliştiklerini göremiyorum zayıf olduğum için. hem de ağırlığı arttırmama ve her ay yaptığım hareketleri rağmen. bana beslenme ve çalışma programı hazırlayan birileri çıkarsa minnettar olurum. herkese iyi günler, iyi çalışmalar. dumbelllls

2. Grendel

Grendel Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Çalışma programına şu an pek bi şey diyemicem çünkü evde çalışıyorsun sınırlı yani forumdaki hareketlere bakıp bunları evdeki imkanlarına uyarla.Beslenmeye gelince gelişme çağındasın biraz proteini artır.Günde 2 yumurta yiyiyorum diyosun 4 veya 5 ye ama 1 tane sarı ye geri kalanının beyazını ye süt güzel günde 1 litre civarı kırmızı eti öneririm aminolar bakımından zengin, beyaz etide ihmal etme tavuk ve özellikle balık çok iyi olur sabah peynir örneğin Lor peyniri onu bulamazsan beyaz peynir,tam tahıllı bi gevrek ye yulaf ezmeside olabilir ama tadı kötü olduğu için bu yaşta sıkılırsın mesela corn flakes falan yiyebilirsin yani çeşitli sağlıklı bi beslenmen olsun ve şu an için sadece bu spora bağlı kalma futbol, basketbol gibi bi mücadele sporunuda yapsan iyi olur senin için.

3. rund3v1l

rund3v1l Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Erzurum
    Gelişememenin nedenleri ;
    1. Çok fazla antrenman yapıyor olabilirsiniz. Bu durumda bir hafta dinlenmeyi deneyin ve yeniden başladığınızda ilk bir, iki hafta çalışmasını kolay tutun ve çalışmanızı değerlendirin.
    2. Yediklerinizin besleyici olduğundan emin olmalısınız. Eğer vücudunuza kendini yenileyecek kaynaklan vermezseniz, asla gelişemezsiniz.
    3. Vücudunuz her çalışmada aynı egzersizleri yapmaya alışmış olabilir. Egzersizleri ve uyguladığınız sistemi değiştirerek bunu engelleyebilirsiniz.
    4. Genetik zirvenize ulaşmış olabilirsiniz. Herkes 50 cm.lik kollara sahip olamaz veya dünya rekoru sayılacak bir atletizm derecesine erişemez.

-----------------
    Beslenmen ile tavsiyem ;
    vücut geliştirmek istiyorsan karbonhidrat yüklü besinler yemen.
    ------------------
    Beslenmeni düzenlemeni tavsiye ederim , beslenmek kötü ise asla gelişemessin istersen yıllarca çalış.

4. Grendel

Grendel Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    rund3v1l doğru yoldasın abi sanırım Herkes İçin Spor adlı kitabı okuyorsun.Bu kitabı bende okudum tabi her zaman bakmayada devam ediyorum.Eski olmasına rağmen harika bir kitap.Kitab vücut geliştirme adına hemen her şeyi açıklıyor.

5. rund3v1l

rund3v1l Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Erzurum

teşekkürler

6. Dawnguard

Dawnguard Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cevaplarınzı için teşekkürler deneyeceğim hepsini.

Sayfayı Paylaş