1. Değerli Üyemiz

Başlık açmadan önce fotoğraf ekleme kurallarını okumayı unutmayınız!

Unutmayın ki; ancak usulüne uygun eklenen fotoğraflarla ve kendiniz hakkında vereceğiniz detaylı bilgilerle

sağlıklı yorumlar alabilirsiniz. Kurallara uygun açılmış bir başlık çok daha fazla üyenin başlığınızı okumasını ve

yorumlamasını sağlayacaktır.

Fotoğraf ekleme kurallarını okumak için lütfen tıklayınız!

Forum düzenine katkınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Notu Gizle

14 Yaş, 57 Kilo

Konusu 'Üye Fotoları' forumundadır ve atakan966 tarafından 20 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 48 üye.
  1. atakan966

atakan966 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Yorumlarınız için teşekkür ederim, evet araştırmaya devam, hacimle ilgili pek bir takıntım yok, kollar dışında. Zamanla o da olucak inşallah, en büyük hedefim salona gitmek..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:48 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:43 ----------

Haha teşekkürler :) Son ekledim resimlerde 60 kilo civarıyım. Ölçülerimi malesef bilmiyorum bayadır ölçmediğim için, ama tahmini olarak kol 32-33, bel 74 falan, göğüs 95-97 arası, omuzda 108-110 civarı olması lazım.

2. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Haklısın bacak konusu muamma.. Belirlenen bazı hareketler var boy konusunda ama ayrı bir nokta da herkesin fizyolojisi farklı.. Yani bir hareket bir sporcuda negatif etki yaratmazken başka bir sporcu için yaratabilir..

Sizin için şunu söylemek istiyorum, 14 yaşında biri için vücudunuzun gelişimi yeterli sadece fit kalmak için bu düzeyde devam etmelisiniz diye düşünüyorum.. 17 yaş gibi yani lise son civarlarında gelişiminize ve isteğinize bağlı olarak yüklenmeye başlayabilirsiniz.. Belki bir kaç yıl sonra bu sporu yapmak istemeyeceksiniz.. :)

@enwer-34; Yıllar önce Fransa'dan tanıdığım bir bodybuilder arkadaşım var.. Kendisinin youtube'da videoları da var (bende açılmıyor galiba yeniden kapandı).. Bir tanesinin linkini buraya koyuyorum http://www.gamaniak.com/video-4869-lorenzo-musclor.html 16 yaşında bu kondisyonda ve 13 yaşlarından beri yaptığını biliyorum.. Avrupa'da yaş sınırlaması var ise bu arkadaş niye etkilenmemiş..

3. atakan966

atakan966 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Lise son zamanında zamanım olmıycak büyük ihtimal ama össden sonra ciddi ağır çalışmak istiyorum.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

4. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Bacaklar salona başlayınca düzenli çalışılacağından ötürü daha iyi olacaktır.. ÖSS'de hedef nedir?

5. atakan966

atakan966 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Ankara veya Gazi Diş planlıyorum umarım olur..

6. enwer-34

enwer-34 Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    havaalaninda isci
    Yer:
    İstanbul
    atakan son kez yaziyorum avrupada cocuklarin vg yapmalari yasak ve spor salonlaronda izin verilmiyor sadece doktordan rapor alinindiktan sonra kayit yapiliyor kardio icin lütfen iddali iddali cevap yazma

7. atakan966

atakan966 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    enver yaşın kaç bilmiyorum da benim kimseyle gereksiz tartışma yaratma gibi bi çabam yok, ama senin var gibi duruyor. Asıl sen iddalı cevap yazıyosun, neyse uzatmak istemiyorum bilen bilir, Avrupa bu yönüyle de bizden çok daha ilerdedir, spor yaşı çok daha aşşağıdadır. 16 yaş altını türkiyede bulunan yabancı asıllı spor salonları almaz, Base, sports vb. Belki burda yanılıyosundur

8. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Tek başına olmuyor bildiğin gibi :)

Enver isimli abimiz bildiğim kadarıyla ek besin işi ile uğraşıyor ve dünyada gerçekleşen vücut geliştirme fuarlarına da katılıyor. Yanlış biliyorsam lütfen düzeltin. Tartışmanıza gerek yok, her ülkede uygulamalar ve hukuki düzenlemeler farklı bildiğiniz gibi; AB dahilinde olmaları bile belli bir düzeni getiremedi henüz Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde.

Son düzenleme: 12 Aralık 2010
    enwer-34 bunu beğendi.
  9. atakan966

atakan966 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Evet olmuyor haklısınız :)

Benim saygım sonsuzdur ama bu kadar ısrar etmesi ve kanıtlama çabası içinde olması hoşuma gitmedi. Belki de AB'deki farklı ülkelere göre konuşuyoruz dediğiniz gibi.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:28 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:52 ----------

Ev ortamında, boya etki etmeyecek bacak hareketi bilen varsa yardımcı olabilir mi acaba ?

10. enwer-34

enwer-34 Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    havaalaninda isci
    Yer:
    İstanbul
    yigenim benim yasim avatarin altinda yaziyor iddali konusuyorum cünki kendim bu isin icindeyim ben tartisma yapmiyorum gördügümü söylüyorum
    dünyani her yerinde spor 3 yasinda baslar ama vg deil ben internetten gördüklerimi yazmiyorum sana :) yasadiklarimi yaziyorum

11. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    umarım sizin için en iyisi olur :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:19 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:47 ----------

Enwer-34 bey; BB'de en azından yasal bir yaş sınırlaması yok.. var ise düz mantık halter sporunu da bahsettiğiniz yaşlarda yapmakta yasak.. yani yıldızlar kategorisini yok mu sayıyoruz?

http://bodyspace.bodybuilding.com/MaRcO-RoMaNo/

yukarıda link verdiğim arkadaş 17 yaşında ve çok daha önce başladığı sanıyorum ki bellidir..

veya yıllardır yaptığım gibi youtube'a girip "bodybuilder 13 yo" ve türevinde aramalar yaparsanız bahsettiğiniz şeyi pek doğrulamıyor..

https://www.youtube.com/watch?v=Ap5h_HAdE4Y

https://www.youtube.com/watch?v=t4Nid0rUakY

https://www.youtube.com/watch?v=ZW2TmYVYkcg&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=p9075LQ7K2g

bu konudaki görüşleriniz neler?

bahsettiğiniz husus ile ilgili de eğer var ise link ile kaynak göstermenizi ayrıca rica ederim..

12. enwer-34

enwer-34 Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    havaalaninda isci
    Yer:
    İstanbul
    arkadasim atakan kardesimizin diyorki avrupada vg ye cok kücükm yaslarda basliyorlar bende idda ediyorum herkes kücük yasta baslayabilir ama bir vg salonuna giripte üye olamaz bakin size avrupanin en büyük spor merkezinin
    linkini yolluyorum http://www.mcfit.com/mcfit-agb.html 1.4 bölümünde ne yaziyor bunu googledende tercüme yapabilirsiniz bu spor merkezi almanyanin heryerinde var 24 saat acik ve ayligi 15 euro. karateymis judo tekwando jimnastik tenis bunun gibi sporlara anaokulunda bile kayit olabiliyorsun ama vg gibi yerlerde üye olamazsin insallah hak vermissinizdir
    ayrica youtubeden yollamis oldugunuz linklerdeki cocuklar vg ile hic bir alakasi olmayan cocuklar kanimca

13. FasT

FasT Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Enver abimiz doğru söylüyor. Araştırdım, Hollanda'da 18 yaşın altındakiler ancak ebeveynlerinin izniyle(en az 15 yaşında olmak şartıyla) üye olabiliyorlar. Bırakalım AB ülkelerini, Avustralya'da dahii durum bu şekilde..

@atakan966 Son olarak araştırma yapmadığın, doğru bilgi sahibi olmadığın konularda iddia etmemeni öneririm.

enwer-34 bunu beğendi.
  14. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    öncelikle faydalı yanıtınıza teşekkür ederim. şöyle bir durum var arkadaşın dediği ile sizin iddianızı karşılaştırırsak çıkışınızın pek anlamlı olmadığını düşünüyorum. bildiğiniz üzere özellikle de Avrupa ve Amerika'da bodybuilding sadece salonda yapılan bir spor değil. yapı itibari ile garajlarda bile bizim ülkede ki bazı salonlarda olmayan aletleri bile satın alıp çalışabiliyorlar. yani illa salonda başlar demiyor arkadaşımız, evde de çalışma yapabilirler ki bahsi geçen ülkeler de çocuğun bu tür sporlar ile uğraşmasını destekleyen ebeveynleri barındırıyor.

verdiğiniz linki anlayacak kadar Almanca'ya sahibim :) fakat bu link sadece bir spor salonunun ki. kurumsal bir politika da olabilir. ben 8 yaşımdayken bir semtte oturuyordum ve judoya gitmek istedim. semtteki tek salonun sahibi yaşımın küçük olduğunu ve 10 yaşımdan önce kayıt olamayacağımı söyledi. bugün baktığımız zaman neredeyse 5 yaşındaki çocuklar bu sporu yapabiliyorlar. belki de o yaştaki bireyin yaşı itibari ile salon uğraşmak istemiyor olabilir veya bunun gibi pek çok neden de sayabiliriz.

tespitiniz de çok haklısınız, seyahat yorgunu olduğum için konuya uygun olmayan linkleri gönderdim. biraz daha bahsettiğim noktayı desteklemek istiyorum;

https://www.youtube.com/watch?v=vKZDycrNimk
    yıllardır takip ettiğim bu arkadaş 14 yaşında başladı ve salonda görüntüleri de vardı fakat zaman içinde kaldırdı. hala da devam ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=yKLl8l59IiA
    evde yapılabileceğini düşünmediğim bir vücut olduğu için ekledim. keza 15 yaşında.

https://www.youtube.com/watch?v=Lmk6aSdDSX0&feature=related
    https://www.youtube.com/watch?v=Roec7-HrWSw&feature=related
    mesela yukarıda ki arkadaş 14 yaşında ve salonda çalışıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=MvZB35XCPog&feature=related
    bu arkadaşta 14 yaşında ama çalışmalarının 13'e dayandığını düşünüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=kV5NDScEvCw&feature=related
    bu arkadaşın da 13 yaşındaki biri olarak çalışabileceğini düşünebiliriz.

2006-2007 yıllarında çok araştırdığım için biliyorum, bodybuilding forum sitesinde gerçi şimdi o bölüm kalmadı galiba dün kısıtlı zamanda göremedim, 12-13-14-15-16-17 hatta 11 yaşlarında üyeler salonlarda posing fotolarını paylaşıyorlardı. hatta bir kaçı ile görüştüğümüz de oldu. yani atakan'ın dediği kesinlikle doğrudur. bahsettiğiniz olayı Lorenzo'nun ve bir iki kişinin hatta biraz daha araştırırsak daha fazla bulacağımız kişinin görüntüleri ve çalışmaları ile pek bağdaştıramıyorum. ama yasaksa bile, biz de de ne yasaklar var (mesela sigara yasağı, internetin adil kullanım koşul limiti, arka koltukta çocuk koltuğu gibi) uygulanıyor mu derseniz orası meçhul. belki de böyle bir durum olabilir.

eğer hukuki bir yasaktan bahsediyorsanız bunun linkini rica etmekteyim. yanıtlarınıza tekrar teşekkür ederim.

@Fast screenshot kaynağınızın linkini verirmisiniz?

Son düzenleme: 14 Aralık 2010
  15. enwer-34

enwer-34 Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    havaalaninda isci
    Yer:
    İstanbul
    arkadasim benim kücük oglum 11 yasinda o bile 2 kiloluk halterle calisma yapiyor evde bu insanin genetiginde var durduramazsin benim anlatmaya calistigim devlet destekli yada spor salonlarina katiyen üye olamazsin bu yasta nerdenmi biliyorsun diye sorarsan avrupada 25 senedir bu isin icindeyim kendimde spor yapiyorum simdi istersen 4 yada 5 spor salonunu dolasirim direk sana bilgi veririm yani youtubeden falan video koyarak deil kendim bizzat gider sorarim

16. atakan966

atakan966 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Enver abi yanlış anlaşılma olmuş sanırım, ben dinamiğin de dediği gibi salona yazılma yaşından bahsetmiyorum, spora başlama yaşından bahsediyorum. Eğer o yaşta başlayıp adam gibi bir vücuda sahip olamasalardı tabi ki üstüne tartışmazdık. Ama forumdaki çoğu amatör sporcuyu 2 ye katlıycak vücutlara sahip olanlar var. Bu olay benim ilk olarak gittiğim gemi seyahatinde aklıma takılmıştı, benden en az 1-2 yaş küçük Fransız çocuklar, çok iyi fiziklere sahiplerdi. Merak edip onlarla sohbet imkanı bulduğumda sormuştum, ancak çok iyi ingilizce bilmedikleri için pek bir bilgi edinemedim. Sonra yabancı forumları araştırmaya başladım. Bana sorarsanız nerde yaptıkları umrumda değil, benim ilgilendiğim kaç yaşında salona başladıkları da değil, herşeye rağmen elde ettikleri fizik. Baştan beri anlatmaya çalıştığım da salona değil spora başlama yaşıydı. Evet söylediğiniz bilgiler doğrudur ona bişey diyemem, ama madem bu kadar bilgilisiniz neden gelip beni bu spordan vazgeçirmeye çalışıyorsunuz. Vg boy kısaltır, vg şöyle yapar yok böyle yapar... Bunları herkesten duyuyorum, forumun içinde de aynı şeyi görünce sıkıldım. Sert veya gereksiz çıkışmışımdır belki, kusura bakmayın. Yalnız hala neden genç yaşta bu spora başlamaya karşı olduğunuzu anlamış değilim.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:13 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:02 ----------

Fast, ben x ülkesindeki y salonuna 12 yaşında çocuklar üye oluyor demedim. Avrupada spora başlama yaşı daha aşşağıda dedim. Salonların prensipleri hakkında pek bir fikrim yok, ancak hepsi gerekli program uygulandığında 13 yaşında vg'nin bir zararı olmayacağını biliyordur. Risk almak istemediklerini düşünüyorum. Biliyoruz ki bench press yaparken bile yılda kaç tane sporcu ölüyor barı düşürerek, - ki bunlar genelde genç ve amatör sporcular-. Bir diğeri de salonların supplement satma olayı olabilir. O yaştaki çocuğa tabi ki ek ürün veremiycektir. Salonların neden böyle bir kural koyduğu konusunda iddalı değilim, bunlar sadece fikir, farklı düşünüyorsanız veya biliyorsanız buyrun anlatın biz de öğrenelim.
    Tekrarlıyorum, benim iddaam salona değil spora başlama yaşı hakkındaydı. Ben de sana bidahakine anlamadan tersini idda etmemeni öneririm. Ve unutmamak lazım ki, vg hakkında bulduğumuz veya sahip olduğumuz bilgilerin çok az bir kısmı kesin doğrudur. Ki buna internetteki bilgilerin kimin tarafından yazıldığını bilmediğimizi de eklersek, düşünün artık...

17. FasT

FasT Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bana öneride bulunabilmek için önce ne yazdığını bilmen, sonra benim ne yazdığımı anlaman gekir.
    Ayrıca tartışmaya çalıştığın konu vücut geliştirmenin içerisinde bulunan bilgilerle ilgili olmayıp, gittiğin o Avrupa'daki spor salonlarının kayıt alma yaşıdır. Önüne şartname koyuyorlar, bu şartların kesinliği kimseye göre değişemez. Adı üstünde..

@Pembe yazıya gelince,
    Ben sadece tartışmaya çalıştığınız konuyu araştırdım. Araştırmamın sonucunu da kanıtla gösterdim. Enver abimiz sayesinde bilmediğim, yanlış bildiğim bir şeyi öğrendim. Boy uzamasına engel olması görüşüyle ilgili de Enver abimize katılmıyorum, o ayrı konu. Ben engellemez görüşündeyim. Engeller diyen bilimsel yazılar var, engellemez diyen bilimsel yazılar var. Bundan önce o konuyla ilgili herhangi bir görüş dile getirmedim zaten.

O kanunu neden koyduklarıyla ilgili konuşabilecek kadar birikime sahip değilim ama anladığım kadarıyla o kurallar spor salonu tarafından değil, bulundukları ülkedeki federasyon tarafından konuluyor.

Tartışmayı daha fazla uzatmanın manası yok. Herkes edinmesi gereken bilgiyi edindi sanırım. Resimlerini paylaştığın konuyu da daha fazla kirletmeyi istemem açıkçası..

Son olarak bu spora uygun yaşta başladığını düşünerek, hayatındaki sorumlulukları engellemeyecek şekilde devam etmeni dilerim. Hayatında ve bu sporda sana başarılar dilerim.

18. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Şu var cok erken yaşlarda vg.' e başlayan bir kişi kasların gelişmesi sonucu kemikler kasların baskısıyla, sıkışımıyla gelişimini tamamlıyor ve uzamayı engelliyor. Bu yüzden yaşı kücüklere pek önerilmiyor. Ama boyu uzattığıda bilimsel olarak kanıtlanmış. Arnold' da çocuklukdan beri yapıyordu ancak bilinçsizce yapılan her spor sağlıga zararlıdır. Diye düşünüyorum

19. dinamik.ip

dinamik.ip Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    değerli enwer-34; sanırım yazdıklarımı ya tam okumadınız ya da Türkçe anlaşamıyoruz (eğer Avrupa'da yaşıyorsanız doğaldır da).

burada Fast'inde katılımı ile ben cahilce bir olayı savunuyormuşum gibi hava oluştu. bunu açıklığa kavuşturmak için yazıyorum.

atakan demiş ki; bu spora diğer ülkelerde daha erken yaşlarda başlanıyor. deseydi ki 10 yaşında şu adlı salona yazılıyor o zaman celallenmeniz doğru ve yerinde olurdu. fakat salona yazıldığını iddia etmeden salona yazılamaz inkar etme diyorsunuz. öncelikle bu çıkışınızın mantıksız ve haksız olduğunu kabul etmeniz gerekiyor. çünkü haksızsınız.

değerli oğlunuza başarılar dilerim. umarım sağlıklı ve iyi bir sporcu olur. fiziksel olarak görmediğim için bilmiyorum fakat belirlediğiniz programın faydalı olduğunu düşünüyorum. (bildiğiniz üzere gdo'lu besinler (ve bunun gibi etkenler) ile erken ergenlik ve dolayısı ile erken gelişme yaşıyor çocuklar.. sitemizde olan 11 yaşındaki çocuk benden uzun ve yapılı. bu çocuk için 2 kglık halter yeterli olmaz tabii ki de her kişinin fizyolojik ve fiziksel yapısına göre program yapılmalıdır.) ki oğlunuz da atakan'ı doğrular nitelikte hareket ediyor zira halter ile başlar devamı da gelir. :)

ben sizin bilginize laf etmiyorum. diyorum ki bu işin kanunu vardır. bu kanunu bana iletirseniz dediklerinizin bir ülke politikası olduğunu öğrenmiş olurum. zira benim bir çok tanıdığım çocuk var ve çoğu da tanıştığım dönemde (13-14 yaşlarında) yapılıydı bu sporu yapıyordu.

keza belirli bir dönem Amerika'da bulundum orada da 13-14 yaşlarında bb yapan çocuklar vardı.

youtube veya bodybuilding forum kaynaklarını size yakın olmadığım ve dediklerinizin aksini kanıtladığı için koydum yani öyle boşa atmıyorum.

en basit örneği Lorenzo adlı arkadaş 13'lü yaşlarından beri yapıyor. veya diğer görüntülere bakın onlarında yaşları belli spor salonunda çalıştıkları dönemler belli. boşa atmıyorum yani :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:03 ----------

atakan haksız olsa ifade ederim ama arkadaşın dediklerinde kesinlikle yanlış bir ifade bulunmamakla beraber haklıdır da.

"Gençlere özel program yazarak çalıştıran çok spor salonu var, (...)" genç tabiri 15-24 yaş arasına kullanılmaktadır. (kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Gençlik ) programları hocalar yapar. eğer bu yaş grubundan biri gelip çalışmak ister ise buna özel çalışma programları hazırlanır. Avrupa'da veya Amerika'da hatta ülkemizde de kişilere özel çalışma programı oluşturan hocalar dolayısı ile spor salonları vardır (çok düz mantık düşünürsek veya bir önceki mesajımda verdiğim linklere bakarsanız görebilirsiniz).

herkese ifade ediyorum eğer Avrupa'da bir kanun var ise bu kanunu lütfen yukarıda verdiğim link gibi kaynak gösterirmisiniz? zira var ise buradan suç duyurusu yapalım Lorenzo adlı arkadaş 13 yaşlarından itibaren halen salonlarda çalışmaktadır. :)

kanıtla gösterdim cümlenizin muhatabı benim o kaynağın linkini de sizden rica ettim fakat vermediniz.

A.B.D.'de 13-16 yaş grubu bu spora çok ilgi duyuyor ve icra ediyor. bunu çok değil biraz araştırırsanız anlayabilirsiniz. keza Fransa'da ve Rusya'da da.

eğer bahsettiğiniz gibi her ülkenin federasyonu kendi kurallarını koyuyor ise bunu Avrupa ile kısıtlayamayız ve enwer-34 bey'in dedikleri maalesef yine boşa çıkıyor.

bence de tartışmayı fazla uzatmanın anlamı yok atakan'ın etmediği bir kelamdan ötürü yeterince yükleniyorsunuz ve bu gerçekten çok garip bir hal aldı. ve kesinlikle katılıyorum bir kelam etmeden önce iyice araştırmak gerekliliğini.

20. enwer-34

enwer-34 Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    havaalaninda isci
    Yer:
    İstanbul
    arkadasim ben size link göndermistim avrupada spor salonlarina kac yasindan itibaren kayit yaptirma hakkinda görmemezlikten gelmeyin lütfen .
    avrupada 25 senede epey bir spor salonlarina girdim ciktim bir kismet olmadi 11 12 yada 13 yasinda bir gencle tanismak malesef :).
    oglum bir vg ci deil bu yüzden ben 2 kilodan fazlasini tavsiye etmiyorum
    atakan arkadasimiza bu sporu simdi yapma dememin sebebide sudur o kadar harika bir alt yapisi varki 16 yasinda baslasa bile 18 ine geldiginde müsabik olabilecek kapasitede
    sizinde dediginiz gibi uzatmanin anlami yok .

Sayfayı Paylaş