14 yaşındayım sizce hangi spor bana daha uygundur?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve vücutcuu tarafından 23 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Hangisi bana daha uygundur?

Anketin kapanma tarihi 23 Aralık 2011.
  1. Atletizm

oy sayısı 1
    4,2%
  2. Basketbol

oy sayısı 2
    8,3%
  3. Boks

oy sayısı 2
    8,3%
  4. Kickboks

oy sayısı 5
    20,8%
  5. Judo

oy sayısı 1
    4,2%
  6. Güreş

oy sayısı 1
    4,2%
  7. Vücut geliştirme fitness

oy sayısı 5
    20,8%
  8. Yüzme

oy sayısı 7
    29,2%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Birtürlü karar veremiyorum hangi sporu yapacağıma ben favori sporlarımı anket açcam bana en uygununu oylayın.Eğer antkette olmayan ve bana daha uygun gördüğünüz spor varsa söylersiniz.

Son düzenleme: 23 Kasım 2011
  2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Sana birkaç tavsiye vereyim dostum ben 17 yaşındayım kendi üzerimden ve yazdığın sporlar üzerinden gidelim eğer sen 14 yaşında bu sporlardan birine başlarsan ve ilgin var ise başarılı olarak sana 1 sene içerisinde verebileceği şeyi senin isteyip istemediğin önemli.Başlıyalım ,
    Atletizm , koşu, yürüyüş, atlama ve atma yeteneklerinden oluşan bir spordur ve en eski sporlardan birisidir.Bu yeteneklerini geliştirerek gücünü ve yeteneğini sonuna kadar kullanıp yarışlarda performansını göstermen gereklidir.Eğer ilgin varsa güzel bir spor ama çok çalışmalısın ve sana vericeği şey fit bir vücud olabilir ama tamamen fit olucaksın diye görme çünkü bu gücünü artıran bir spor.
    Basketbol , basketbol yaşına göre oynayayıp gelişirsen eğlenebileceğin bir spor tavsiyem eğer yeteneğin ve ilgin varsa hemen başla :) hem boy olarak sana bir avantaj sağlama şansın olabilir ama olmasa dahi bir takımda oynarsan klübde yani takım oyunun ne olduğunu anlarsın bu yaşta bunu kavrayabilmen sana herşeyde yardımcı olur.Spor ile uğraşmış olucağın için hantal göbekli bir vücudun olmaz.
    Boks , bir mücadele sporudur.Boksada eğer ilgin var ise birazda yeteneğin varsa çalışarak müsabakalara katılabilirsin ama benim pek ilgimi çeken bir mücadele sporu değil mesela ayağın içerdiği kickboks daha yatkın geliyor bana sen ne düşünürsün bilemiyorum ama ellere bağlı kalmak yerine elleri ve ayakları kullanmak daha mantıklı bunu seçmeni istemem mesel****imse yanlış anlamasın boks kötü demiyorum kişisel görüşüm...
    Kickboks , benim oy verdiğim şık buydu.Gerçekten güzel bir mücadele sporu çokta eski olmayan bir mücadele sporu.Gelecek vaad eden , çalışarak hayatındada sana yararlı yerleri olabilcek bir mücadele sporu müsabık olamasan dahi yaptığın şeyler sana yararlı olucaktır.Tavsiyem bunu seçmelisin.
    Judo , pek bilgim yok ama galiba yerde dövüş gibi birşeydi yorum yapmıycam bilmediğim şey hakkında pek konuşmuş olmuyum..
    Güreş , ata sporumuzdur.Güreş iyidir ama istediğin müsabık olmak ise yoksa sana pek birşey vereceğini pek düşünemiyorum..
    Vücut geliştirme fitness , eğer ki vücudunu geliştirmek istiyorsan sana istediğin şeyi vericek spor budur.Geliştirmekten kastım kasların çıkması , fit vücud veya güç antremanları istediğin biçimde bir salona kayıt olup ilerliyebilirsin.
    Yüzme , yüzmek 14 yaşında birisi için gerçekten yararlı bir spor deniyor ama eğer şartlar elverişli ise vücudunda biraz olsada gelişme verir ve müsabık olma şansın vardır yeteneğin ve ilgin varsa seçebilirsin.

Yukarıdaki şıkların hepsi sabır ile senin yeteneğin ve ilgine bağlı olarak seni geliştiricek sporlar bunu unutma hangisini istiyorsan uzun süreli yapıcaksan gelişme görüceksin ve tavsiyem Kickboks 4 ay JKD yaptım dövüş sanatları gerçekten çok muhteşem bir spor dalına giriyor JKD spor olarak pek birşey vermese dahi hayatında kendini savunmak herzaman gerekicektir..

ReSpawn ve vücutcuu bunu beğendi.
  3. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Yarın arkadaşımla beraber boks salonuna gicem gsim nün açtığı kapalı spor salonuna.orda jodo güreş falan bazı spor dalları var bedavadır diye umuyoruz.Sanırım ben en çok boksu seviyorum :) birde vg tabiki ama boksta vücut yapabilirim ağırlık falan çalışacağım yine.

4. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Vücudunu yıpratmamaya bak boks + vg yapıyorsun ve 14 yaşındasın :) Düzenli beslen ve yağlı yiyecekleri sil biraz beslenme bölümünü araştır dostum dediğim gibi 2 spor bi arada zor olucaktır bunun için zamanını iyi ayarlamaya çalış..Gelişme çağında olan biri olarak ağır günler geçirebilirsin :) Çok uyu bide..(8 saati aşma )

vücutcuu bunu beğendi.
  5. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Boksa başlayabilirsem hayırlısıyla ağırlık çalışmalarına son verebilirim çünkü salonda ağırlıkda kardiyoda yaparım.Gerek kalacağını sanmıyorum.Ama yine ağırlığa devam etsem iyi olur dimi benim için? 3 gün boks idmanı yapcam kesinlikle kardiyoda yaparım salonda.Mide egzersizleri yaparmıyım bilmiyorum hoca neder acaba yaptırırsa evde yapmam.İlk başlarda kesinlikle ağırlık çalıştırmaz o yüzden 2 gün ağırlı çalışağım evde.Sadece 4 kg dambıllar ile fazla ağıra gerek yok kondisyon için kas büyütmek için değil.

6. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Dostum bak bodyi hiç bırakmazsın sadece boks antremanı ile body antremanı arası 8 saat olsun bigün içerisinde düzgün beslenirsen vücud bunu yapmaya 1-2 haftada alışır..bodyi bırakmana gerek yok vücud yağ oranın 5 in üstündeyse cardio yapman zaten gerekli , ağırlık çalışması bırakılmaz ayrıca boks antremanı ile body antremanı arasında çok farklar var :D boksta bir ağırlık kaldırma olmuycağından güç antremanları hariç sana pek zorluk sağlamaz.Onun için sen sadece bu 2 antreman arasının 8 saat olmasına dikkat et birgün içersiinde yapabilirsin ikisinide bide iyi beslen

vücutcuu bunu beğendi.
  7. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Zaten boks idmanında yeterince kardiyo yapıcam o yüzden evde falan yapmama gerek yok.Boks idmanında hem ip atlayacağım hemde koşu yapacağım sürekli koşu koşu koşu.Boksta çok iyi yağ yakacağıma inanıyorum kas kaybı olmasında.Vücut yağ oranım %13 dü galiba yapmam lazım kardiyo.Haftada 3 gün kesin boks idmanı yapıcam 2 gün de ağırlık çalışırım.Eğer hoca salonda mide egzersizleri yaptırırsa veya yapın derse orda yaparım biter eğer demezse 2 günlük ağırlık antrenmanımdan sonra mide çalışırım bu kadar basit.İkisini beraber yapıcam zaten 3 gün boks 2 gün ağırlık.Kardiyo yapmama gerek yok salonda yaptırır hoca bol bol :) Bokstada bazı ağırlık antrenmanları var en azından yer hareketleri falan var yani.İyi bir beslenme ile boks yaparsam kas oranımda artış sağlayabilirim.

8. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    yazılanları okudumda yağı azalt yağı sil bu nedir ? Bu arkadaş 13 yaşında yağsız beslenmemi olur hiç? Bu arkadaş için doğru yağ alımı demek boy uzamasının devam etmesi demek. Bu yaşta yağ mı kesilirmiş? Yağ karbonhidrat protein bunlar kesinlikle tüketilebildiği kadar tüketilmeli bu yaşta neyin diyetini yapıyorsunuz gelişme döneminde? Sen 13 yaşında boks+ vg mi yapıcaksın ? Cok yanlış, yapman gereken üç ara üç ana öğün tüketip biraz daha yoğunluklu protein tüketmek olabilir ama kesinlikle yağ kesilmez ve sana en faydalı spor yüzme. Herşeye dış görünüş olarak bakma iç organlarınıda düşün akciğerlere ne kadar cok faydası olduğunu herkes bilir yüzmenin.

Ve bir boksör asla karın kaslarım görünsün diye mekik calısmaz sadece karın kaslarını güçlendirip aldığı darbeleri azaltmak için calısır. Cardio bu yaşta hiç ama hiç gerek yok zaten sana enerji lazım sende bunu cardioda harcarsan vay haline.

9. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Haha en doğru cevabı sen verdin abi şuana kadar :) olumsuz yönde bir cevap oldu ama güzel.Yağı kesmek derken tabiki yararlı yağları kesmeyeğim margarin kuyruk yağı tereyağı falan bu gibi sağlıksız yağları şekeri tuzu unu keseceğim protein karb. ve diğerlerine ağırlık vermeye çalışacağım doğru beslenme budur.kardiyo yaparsam enerjim düşer bu doğru ama beslenme olduktan sonra hiçbir sorun yok.Boks ve vg beraber yapabileceğimi sanmıyorum hatta benim yaşıtlarım arasında bu iki ağır sporu beraber yürütebilecek üstüne birde okul hiç düşünemiyorum yani bu konudan vazgeçtim zaten bu iki spor birbirinin zıttı kesinlikle her bünye kaldırmaz bunu vücut isyan eder kendi kendine kas yıkımı bile olur.Abi boksörlerin neden karın çalıştığını çok iyi biliyorum hatta boksörlerin neden ağırlık çalıştığını vücutlarının neden kaslı gözüktüğünüde biliyorum kaslar darbelere karşı bir kalkan görevi görüyor uyarıların beyine geç gitmesini sağlıyor sanırım böyleydi bir yerden okumuştum ben çok araştırıyorum bu sporlarla ilgili bilgileri.Herşeye dış görünüş olarak bakma demişsin bu doğru iç organ sağlığı için beslenme ve kardiyovasküler çalışma kesinlikle olmalıdır ciğer ve kalp demek kardiyo vasküler demektir.Buarada ben yarışmaya falan çıkmayacağım hazırlık döneminde bulk definasyon falan böyle bir dönemdede değilim sadece sağlıklı beslenmeye çalışıyorum spor yaptığım için dahada iyi beslenmem gerek.

10. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    Benim arkadaşımın yeğenleri var birisi 12 yaşında diğeri 14 yaşında yaklaşık 1.5 yıldır muay thai yapıyorlar, hocaları yakın arkadaşım. Yeğenlerimizin kendi kilolarında türkiye dereceleri ve avrupa dereceleri var. Sen evde 1.5 yıl antreman yapsan ne kadar ilerleyebilirsin? Demek istediğim bir antranör(işi bilen birisinden yardım alman) şart.

Sporu seviyorsun bu cok güzel istekli arzulusun fakat senin doğru calıstırılman lazım sanalda 10 fikir duyuyorsun 10 fikiride uygulamak istersen kendini 10 parca insana ayırmış olursun bu sporda temel esas bir hocan olur ve sen sadece onun calıstırdığı şekilde calışırsın. Cünkü senin göremediğin eksikleri hocan görür senin 3 aylık bilgin o hocanın 30 yıllık bilgi gecmişi vardır. Evde calısman yanlış değil calısabilirsin fakat spor salonunda öğrendiklerini evde tekrarlayabilirsin fazla yormadan kendini. Cünkü kas gelişimi ve güç kazanmak için kasların box & k,box & muay thai vs... gibi sporlarda en az 1gün dinlenmesi gerekir. Haftada 3gün bu sporlar için uygun olanıdır eğer fazla yağlı bir vücut varsa 4güne cıkartılıp proteine değer verilir. Sen daha 13-14 yaşındasın bir salona yazılman şart evde boks olmaz yani ilerleme kaydedemezsin bi yerden sonra. Ama vücut geliştirmede fit vücut istiyorsan evde yapabilirsin beslenmendede asla yağlı beslenmekten korkma ergenlik döneminde vücuda yağ gereklidir zaten en deli dolu çağlardasınız enerji harcıyor zıplıyor hopluyor koşturuyorsunuz.

Son düzenleme: 3 Aralık 2011
  11. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Abi ben forumda konularıma senden iyi cevap vereni görmemiştim çok doğru söylüyorsun.Abi o yeğenlerin 10 11 yaşında başlamış muay thai a ama ben 14 yaşında boksa başlayacağım lisans çıkarmam en az 2 sene sürer.Spor lisesinede gitmeyi düşünüyorum gitmek içinde bir branşa ihtiyacım var o yüzden benim 5-6 ayda lisans çıkarmam lazım böyle erken lisans çıkaran boksörler varmıdır? Ben azimliyim çalışırım.Abi bana bir hoca lazım doğru diyorsun bu işin yeri salondur.Hoca çalıştıracak ben çalışacağım.Abi 1 senedir takip ettiğim bir salon vardı sen galiba benim hiç salona gitmek istemediğimi hep evde yapmak istediğimi zannediyorsun trabzon daki salonlara hep bakıyorum kickboks var onu istemiyorum ya en yakını ve en iyisi osmanlı boks bak abi istersen hatta facebook tan ara turgut dereköylü antrenör resimlerine bak çok süper bir salon geçen sene gitseydim ücretsiz olacaktı ama kaçırdım şansımı bu sene 2000 001 doğumlulara ücretsiz yani 9 10 yaşındakilere neden onlara ücretsiz çünkü yaşları küçük bense 14 yaşındayım :( 34 e kadar lisans çıkarabilirim biliyorum ama geç oldu sanki.antrenman günleride pazartesi salı cumaydı.Zaten annem babamda pek iyi bakmıyor bu spora hele evde yapmama hiç iyi bakmıyor çünkü ip atlarken epeyi gürültü oluyor :) Abi bir sorum daha var önemli boksta çalıştıkça öğrendikçe dahada iyi oluyorsun torba döve döve yumrukların güçleniyor peki birinin boksa yeteneği olduğunu nerden anlayabiliriz?? Gelelim vg ye abi ben vg yi evde rahatlıkla yapabileceğime inanıyorum internetten öğrenerek işte böyle sitelerden kaparım birşeyler gelişim sağlarım mutlaka zaten 14 15 yaşındayım body e başlama yaşı bir sakınca yok dimi herkes diyorki boyun uzamaz sinir oluyorum hangisine inanayım.Abi sen yine taktın kafayı yağ konusuna :D ya yağ tüketmemek derken sağlıksız yağları kastediyorum ben kuruyemişlerde bulunun yağlar faydalıdır mesela omega3 falan bu sağlıklı yağları almam gerekli bunlar enerji veriyor karb.ın bittiği zamanlarda.Benim şuanki amacım yağ oranını %10 un altına indirip zaten %13 falan yağ oranım sonra hacimlenmek daha sonrada boksa başlamak.Abi ikisinide yap dersen olmaz çünkü çok ağır olur biryandanda okul var ergenlik sorunları falan hiç uğraşamam.Sadece birini seçmeliyim ama hangisini

12. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    Cok fazla ince detaya takılma spor salonuna yazıl akışına bırak başla boksa 5-6 ay yap vücutta şekillenir dert etme Squat mekik dips şınav bunları zaten yaparsınız her antreman sonu, ağırlıklı yada ağırlıksız. Lisans konusundada birşey söyliyemicem onu hocanla konuş seni yeterli gördüğü zaman 4-5.ayda ringlere bile cıkabilirsin.

vücutcuu bunu beğendi.
  13. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
  14. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Öncelikle lgilendiğin için çok teşekkür ederim.Abi boksta zaten kasların güzel gözükmesine gerek yok teknik önemlidir ha öyle yağ tulumu gibi bir vücutda olmaz zaten benim fit define bir vücudum var hacim yok ama olsun hızlıyım hacim yaparsam hızım düşebilir vg ye devam edersem 8 kilo alıcam 65 kilo olacam.Eğer devam etmezsem en fazla 60 kg olurum.Abi sence boks idmanından sonra bodyweight hareketleri ağırlık çalışması falan yapmalımıyım boksta zatenpatlayıcı kuvvet direnç antrenmanı yapıcam şınav mekik barfiks bunları yaptırır hoca salonda.Ayriyetten evde ağırlık çalışmasına gerek kalmaz galiba bunu öğrenmem lazım ona göre eve alet alacam.Boksta kasların amacını anladım.Vg de kaslar güzel gözükmesi için geliştiriliyor ama boksta darbelerin şiddetini acısını en aza indirgemek için yapılıyor şişman veya zayıf birinin karaciğerine aparkat geçirince olabilecekleri düşünemiyorum karın kasları çok önemli kol zaten önemli.Kaslar bu yüzden önemli acaba salonla çalıştırırmı yoksa evde çalışmam gerekmi? boksa başlayabilirsem 1 yıl sonra bölge şampiyonluğu olacak bu böyle devam edecek hayallerim var abi hırsım var azimli olacağım bu iş çalışmaktan önce istemekle olur benim isteğim var yüreğimi koyacağım ringlerde.Ya yüreğimi koyacamda ağızımın burnumun kırılmasınıda tamamen göze alamıyorum :) mesela benim avatarımda selçuk aydın o yumruğu attıktan sonra rakibinin çenesini kırıyor nasıl dayanıyorlar buna anlamıyorum.Benim başıma ringte sparring yaparken falan gelse ben boksu bırakırım basit birşey değil bu abi adı üstünde kemik kırılıyor ve antrenmanlardanda geri kalacağım.Ben bir boksa gideyimde yaşımda ilerlesin biraz daha sonra vg ye başlarım belki veya boksu hiç bırakmam bakalım zaman gösterecek.İki sporunda avantajı ve dezavantajı var öyle birşeyki ikisinide bırakamıyorum ikisininde çok yararı var ve hoşuma gidiyor.En iyisi ilk önce boks yapmak daha sonra yaşımda ilerler 16 17 yaşında vg ye başlarım başlarsam yine evde devam edeceğim.Abi 3 gün boks idmanı 2 gün ağırlık idmanı yapabilirmiyim bir zararı olurmu yani overtraining olurmu? Ağırlık idmanında tüm vücudumu çalıştırmalımıyım yoksa belli bölgelerimi boksta daha çok kullanılan bölgelerimi yani.Hangi antrenman sistemini uygulamalıyım mesela set sistem çok uygun geliyor bana 10 hareket varsa 10 set oluyor.Her hareketi 10-12 tekrar yaparım.Of kafam karıştı kafa_ bu gidişle spordanda soğuyacam ya sıkıntıya sokuyorum kendimi boşuna dimi :)

15. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    geç olmakla beraber
    :)
    judoyu seçtim.
    boks da iyidir, yüzme de, atletizm de!
    14 yaş için VG çok erken olduğuna göre, diğerlerinden herhangibirini yapsan iyi oluır.
    cimnastiki de düşün.

16. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    jimnastik bu yaştan sonra olmaz çok küçük yaşta başlamak lazım 5-6 yaşında esneklik için.Benim favorilerim vücut geliştirme boks isteğim var.

17. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    VG için çok gençsin.
    şu an için judo sana uygun dallardan biridir.
    VG hariç, ne istersen onu yap!

18. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Ya sen nerden aldın abi bu bilgiyi boy kısaltma bilgisini boyla hiçbir alakası yoktur.Eğer eklemlere baskı yapacak hareketler yapmazsan hiçbirşey olmaz bende zaten dumbell kullanacağım eklemlere 50 100 kg bir baskı yapmayacağım.

19. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    yukarıda nerede boy kısaltmasından bahsettim?
    :)
    dambılla VG olmaz
    sadece ağırlık çalışmış olursun

20. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Yani dumbell ile istediğin vücudu yapamazsın demek istiyorsun öylemi? Ha buarada bir yanlışınız var ağırlık çalışması ile kas oranı artırılabilir hemde kuvvet dayanıklılığı artırır kondisyon artar.Bunun yanında kardiyovasküler çalışma ve iyi beslenme ile mükemmel bir vücut yapılabilir.Dumbell ile evde yapabileceğime inanıyorum.

Sayfayı Paylaş