14 yaşındayım antreman programım uygunmu sizce?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve vücutcuu tarafından 5 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    1.GÜN
    GÖĞÜS
    flat bench press
    incline bench press
    dumbell flyes
    push up
    pullover
    BİCEPS
    hammer curls
    barbell curls
    concentration curls
    2.GÜN
    SIRT
    one arm dumbell rowing
    bent over barbell rowing
    bent over two arm long bar row
    barfiks
    BACAK
    barbell lunge
    squat
    leg extension
    leg curl
    calf raise
    3.GÜN
    OMUZ
    lateral raise
    military press
    front barbell raise
    TRİCEPS
    bench dips
    seated overhead barbell triceps extension
    triceps kickback

Merhaba ben sitenize yeni üye oldum abilerim yaşım 14 kilom 57 boyum 170 önceden body yapmışlığım vardı hatta devam ediyorum şuanda ama bu programı tamamen uygulamıyorum çünkü ağırlıklar ve sehpa eksik onları temin edicem sonra başlayacam.Şimdi sadece 2 tane 4 kg lik dumbell var.Aynı zamanda benim boksada ilgim var.İdmanı şu şekilde yapıyorum;pazartesi çarşamba ve cuma günleri.İlk önce dumbell ile yapılan programımda olan tüm hareketleri ve karın egzersizleri bu idmanın ağırlık çalışması bölümü kuvvet güç için.İkinci kısımda boks çalışmaları yapıyorum onlarıda sayayım gölge boksu torba ve hız arttırıcı çalışmalar yapıyorum şınava çok çok önem veriyorum.Bana önerileriniz nelerdir? bodyi bırak demeyin :) ya ben yaklaşık 1-2ay sonra zaten boksa başlayacağım kışı bir çıkaralımda :) daha sonra boksa gitmeyi düşünüyorum.Şimdilik evde body ile uğraşıcam hem kuvvetimi ve kondisyonumu artırmış olurum boksa hazırlık olur.Cevaplarınızı bekliyorum abilerin iyi forumlar herkese thums:

2. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Değerli üyemiz;

Konunuz ilgili bölüme taşınmıştır.

Lütfen başlık açarken en doğru bölüme başlık açmaya özen gösteriniz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Önceki bölüm: Antreman günlüğü

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

3. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Cevaplarınızı bekliyorum abilerim saygılar...

4. Shikamaru

Shikamaru Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    body için başlangıç yaşı 14 gösteriliyor bilimsel olarak. Daha 13 yaşındasın yerinde olsam cidden agırlık çalışmazdım. Kendi ağırlığınla çalış.

5. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    Videolarda görüyorsun küçücük çocuk çalışıyor. Forumda yazıyordu hangi konuydu bilmiyorum şuan ama 12 yaşında Amerikada spor yapan ve supplement kullanan var biz yabancı ülkere göre bu sporda vaya bir gerideyiz.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:29 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:26 ----------

Bence bir kaçını değiştir göğüs programı bittikten sorna biceps çalışamazsın çalışırsın ama 10 kg kaldıracağın idmanda 7-8 kg kaldırırsın. verim düşer yani o gün sadece göğüs gir bence
    pazartesi
    göğüs
    salı
    ön arka kol
    çarşamba
    sırt
    perşembe
    omuz ve bacaklar
    cuma cumartesi pazar ve diğeri antrenmanlarda karın kası kardiyo yapabilirsin.

6. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Abi benim antrenman günlerinin pazartesi çarşamba cuma olması gerekiyor en uygunu böyle.Ona göre değişiklik yapın.Ayrıca kardiyo yapmamın gerekli olduğunu sanmıyorum çünkü vücut yap oranım düşük.Karın kaslarını ben her antrenmandan sonra uyguluyordum galiba yanlışmış.

7. halil98

halil98 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    kardeşim seni anlıyorum bu sporu baya seviyorsun herhalde ama daha 14 yaşındasın boyun 1,70
    gelişimini tamamladığında 1,90'ı bulur en iyisi sen bol barfiks,mekik vb. hareketlere ağırlık ver çünkü gelişen kaslar bağlı olduğu kemiği sertleştirir boyun böyle kalır.böyle bir programı uygularsan boyun böyle kalır

8. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    Böyle birşey olabilir mi boy kısalması yerden ağırlık kaldırma eğilme bunun etkileri var ama günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayınca kemik erimesi olmaz ve günde 3-5 dakika barfix demirinde asılı durursan aksine boyun uzar. karın kası çalışmasına gelirsek bu forumda tartışıldı ama kesin karara varılamadı hergün çalışılmalı diyen var 1 gün arayla çalışılmalı diyen var haftada 4 kez antrenman yapabilirsin 3 kez yapman şart değil.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:59 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:56 ----------

şöyle olabilir ama 1-1.5 ayda bir programı değiştirmelisin.
    pazartesi
    göğüs sırt (kanat)

çarşamba
    ön + arka kol

cuma
    omuz ve bacakları çalıştırabilirsin.

9. Shikamaru

Shikamaru Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    flexor hocanın konusunda vardı 14 yaşından önce karb. Rezervleri yeterince gelişmediğinden büyüme zor olur

10. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    O zaman bodybuilding yapmayı aklımdan çıkarayım öylemi? Çok seviyorum ama yapmayacağım.Hem büyümeyi zorlaştırıyor hemde boya etkisi varmış :( Ben bunların tam tersini düşünüyordum aksine büyüme hormonu salgılandığını ve boyuda uzattığını zannediyordum.O zaman ikinci favori olan sporum boksu yapıcam.Hem boksuda body kadar seviyorum.Önerileriniz nelerdir bodye devam etsemmi ne yapsam acaba bilemiyorum

11. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    https://www.youtube.com/watch?v=V75BLWW1JLo&feature=fvwrel
    amerikada 12 yaşında başlayan hatta supplement kullananlar var.
    Linkteki çocuk kaç yaşında ama biz bile yapamayız o hareketleri.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:23 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:21 ----------

Büyüme çağındasın nasıl etkileyebilirki evdede yapmaman lazım o zaman oda antrenman sonuçta ondada kasların çalışacak öbüründede bence başla senin yaşlarında bu spordan haberim olsaydı hiç vakit kaybetmeden yazılırdım.

12. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Boksamı başlayayım vücut geliştirmeye mi? Haa buarada siz benim salonda antrenman yaptığımı zannetiniz galiba evde yapıyorum ben idmanı.Programın tamamını okuyun anlarsınız boks çalışmalarıda yapıyorum ayrıca ağırlık antrenmanında sonra.

13. halil98

halil98 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Eco saçmalama ben bu konu hakkında çok araştırdım ben diyorumki
    gelişen kaslar bağlı olduğu kemiği sertleştirir dedim kemik erimesi olur demedim nerenden anlıyorsun

14. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    sen hiç kalsiyum alma bakalım kemik erimesi oluyor mu olmuyor mu kemik erimesi antrenmana bağlamadım eğil kalk yerden ağırlık kaldır bunlar kısaltabilir ama hergün yoğurt süt peynir gibi ürünleri tüketirsen barfix demirinde asılı dur boyun uzar üstüne 1 hafa 4 kez antrenmana gittim her antrenman sonu yaptım 4-5 cm aldım bugün gidicem salona açıksa antrenman sonunda yapıcam.
    Bu arada boks'tada hemen hemen aynı egzersizleri yapıcan tek farkı setler uzun olcak ondada yerden ağırlık kaldırcan öbüründede ona bakarsan boks'ta yapmasın.

Son düzenleme: 9 Kasım 2011
  15. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Onu yapma bunu yapma yahu ben istediğim sporu yapamayacakmıyım 13 14 yaşında boksa başlayan pro ları biliyorum boyları en az 190 hepsinin.Ama vg nin böyle olduğuna emin değilim vg gerçekten uzamayı durdurur gibime geliyor.şimdi vg boy uzamasını durdururmu durdurmazmı??? Buarada ben kalsiyum yeterince alıyorum ayrıca antrenman günlerinde karbonhidrat ve protein almayada dikkat ediyorum okul biraz işi bozuyor ama programlı düzenli olmaya çalışıyorum.Benim boyum ileride 185 olsa bana yeter.

16. ayberk123

ayberk123 Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    forumda gercekten oldukca bılgısız ınsanlar var flexor un soru cevaplı bı konusu vardı orda okumustum body boy uzamasını durdurur. Barfıks hareketı uzamaya katkısı olur sen havadayken yer cekımınden dolayı lıflerın asagıya dogru ceker 17 yasında basladım ben aralıklıda olsa yapıyorum boyum basladıktan sonra hıc uzamadı kı sen daha 14 yasındasın body yapmak ıcın onunde uzun zamanlar varken 17 18 ı bekle derım ben yanı profesyonel sporcu olmak ıstıyorum gıbı bı nıyetın varsa olay benı asar tabıkıde sen kendı agırlıgınla calıs sınav barfıks fılan yanı suan gerek onunde vucut yapmak ıcın bolca vakıt olıcak

17. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Tamam teşekkürler galiba boks benim için daha uygun.

18. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    ağırlık çalışabilirsin ama belirli bir çerçeve içinde kalmak şartı ile. programının temelini vücut ağırlığıyla yapılan hareketler oluşturursa elbette ağırlık çalışabilirsin. benim kafamdaki program şudur ;

ip atlama 5-10 dk
    şınav 2*max
    amutta şınav 2*max ya da dumbbell press 2*12
    dumbbell french (tek kolla extension) 2*12
    barfiks 2*max
    one arm dumbbell rowing 2*12
    alternating dumbbell curl 2*12
    çapraz mekik 2*max
    ters mekik 2*max
    jump squat 2*max

setler arasında 60-90 sn dinlenmek yeterli olacaktır, hareketler arası 2 dk dinlenmen yetecektir. bu arada bu bir tüm vücut egzersizidir, haftada 2-3 gün yapmak yetecektir. mesela pazartesi boks idmanı, salı ağırlık idmanı, çarşamba dinlenme şeklinde bir tur yapabilirsin. aynı şekilde bu programı boksunun olduğu günlerde de uygulayabilirsin ama o zaman one arm dumbbell rowing, jump squat, alternating dumbbell curl ve dumbbell french hareketlerini çıkarmanı öneririm. aynı şekilde bu program sana biraz uzun ve yorucu gelirse setleri 2*8 ya da 2*10'a düşürebilirsin (12 tekrarda kalmanı öneririm yine de). ip atlamayı kesinlikle yapmalısın çünkü bir boksörün sağlam kalflara ihtiyacı vardır.

bu hareketlere ek olarak haftada 2-3 gün şu iki hareketi yap
    barbell ya da dumbbell wrist curl 3*10
    barbell ya da dumbbell reverse wrist curl 3*10

yukarıdaki iki hareketi dinlenme günlerinde ya da boks günlerinde yapabilirsin. ağırlık idmanına da ekleyebilirsin ama çalışma uzadıkça verimlilik azalabilir.

iyi çalışmalar...

19. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Abi çok teşekkürler emek vermişsin ama ben ya boks yapıcam yada vg ikisinden birine karar vermem gerekiyor bende senin dediğin gibi düşündüm ikisini birarada ama olmaz çünkü okulumda var çok ağır oluyor.Bokstada ağırlık çalışacam gerçi ne farkedecek ama body de dövüşmüyorsun :( ya çok kararsızım yardımcı olun iki sporunda hem avantajları var hemde dezavantajları var.

20. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Cevap bekliyorum

Sayfayı Paylaş