14 yaşında fitness

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve mami kmp tarafından 23 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. mami kmp

mami kmp Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Fitness a başlamayı düşünüyorum 14 yaşındayım 1.68 boyundayım 43 kiloyum. Fitness a başlamak için yaşım uygunmu forumu çok araştırdım ama herkez
    farklı bir şey söylüyor bu konuya bir açıklık getirelim lütfen kafa_

2. Destiny

Destiny Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    16 yaşına kadar evde yapabileceğin bir program çıkarıp çalışabilirsin.Daha sonra spor salonu ile devam edersin.

mami kmp bunu beğendi.
  3. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Öncelikle Fitness ile Body Building'i karıştırmamalı.Kısaca anlatırsak fitness ile vücudundaki kasları sıkılaştırırsın,Body building ile vücut inşa edersin.Şimdi seni düşünmeye davet ediyorum boyuna göre zaten zayıf gözüküyorsun vücut inşa ettin mi ki kaslarını sıkılaştırmaya çalışıyorsun?İlk önce vücut inşa et yani kas kütlesi çıkar sonra fitness yap onları yani onları sıkılaştır ki fit bir görünümün olsun.
    Kas kütlesi çıkarmanda birkaç yılını alır bu spor sabır sporudur derler yaptığın süreçte anlayabilirsin.Vücut inşa ederek başlamanı öneririm başlamak istiyorsan.
    Yaş konusuna gelince yaşın 14 biraz daha büyük olsan iyi olabilirdi senin bünyeni bilmiyorum ama eğer başlamayı düşünüyorsan supplement konusunu unut ilk önce 1-2 yıl sonra araştır onları o konuya girmek istemiyorum şimdi.Boyun 1.68 daha fazla uzamasını istiyorsan genetik faktörler de önemli tabi ama daha fazla uzamaya müsaitse genetiğin sana tavsiyem ağır kilolara girme bile sınırın ağıra yakın çalışmak olsun ancak gelişimini olumsuz etkilemesin.
    Aşırıya kaçmadıkça bilinçli yaptıkça ben senin için iyi olur görüşündeyim ama seni görmüşlüğüm yok tanımışlığım yok bünyeni de bilmiyorum bir deneme yap bence 1 aylığına yazıl takıl riskli hareketlere ağır kilolara girme salondaki büyüklerinden de bilgi edin ben spora 16 yaşında başladım bir sıkıntım olmadı yalnız bilinçsiz bir şekilde yaparsan sakatlık riskin var iyi bir salon iyi bir hoca bul 2si bir arada olmuyorsa iyi hoca kötü salon tercihin olsun bence.
    Bünyeni bilmediğim için başlaman uygun mu değil mi bir şey diyemiyorum pek sadece bu tavsiyeleri verebilirim.Çoğu kişiye göre değişir bu hem herkesin vücut anatomisi aynı değil ya belki seninki pek elverişlidir spora veya değildir biraz beklemen daha uygun oluyordur bilemem.

Son düzenleyen: Moderatör: 23 Ağustos 2013
  4. mami kmp

mami kmp Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Ayrıca futbolda oynuyorum uzun mesafe koşabiliyorum salona yazılıcam fakat hocanın iyi veya kötü olduğunu nasıl anlayabilirim.Göbeğim yok karın kaslarımda yok gibi isterseniz fotoğrafta atabilirim.

Son düzenleme: 24 Ağustos 2013
  5. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Genelde kalabalık olan salonlarda iyi olur görüşündeyim hocaları iyi olmasa o kadar kalabalık nasıl çıksın ortaya dediğim gibi 1 ay takıl sana olan ilgi ve alakasına bak mesela ben yeni salona geçtiğimde hocalar biliyor benim kaç senelik eleman olduğumu vücut yapımda ortada emin olmak için çalıştırıyorlar birkaç gün sonra da program yazıyorlar hareketlerde yardımcı oluyorlar püf noktalarını gösteriyorlar hatta neden şöyle böyle sebebini bile anlattıkları oluyor ki etkisi sende artıyor zaten mantığına da yatıyor haliyle.Benim hocam mesela ileride senle çalışırız beraber falan diyor benim vaktim olmadı yapamadık ama yaptıklarını görüyorum başkalarıyla beraber böyle hocan ilgilensin senle ilgili olduğunu bilmen lazım en azından bence programı yazıp kardeşim şu şöyle şu böyle diyip gidiyor ilgilenmiyorsa gitme bence o salona.Ben eski salonumda hocanın önemini pek bilmezdim de girdiğim şu yeni salonda hoca farkını gerçekten gördüm sana onu söyliyim.Benim bazen kaçacak yer aradığım bile oldu hani hareket yapıyorum hocanın gözü bende doğru mu yanlış mı ama iyi bir şey :)

6. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    bence 1- 1.5 yıl daha bekle ben 15.5 yaşında başladım.

ve boyum 4-5 cm uzadı o 1.5 yılda.

bu sporun boy uzamasına engel olacağını düşünümüyorum ama biraz daha beklemekle bişey kaybetmezsin

mami kmp bunu beğendi.
  7. mami kmp

mami kmp Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Bende arlikta 15 e gircem hem boyumunda 1.80 olmasini beklemiyorum babam 1.70 annemde benden kisa maksimum 1.73 falan olurum hem zaten yasima göre program vermezlerse başka bir salona yazilirim

Son düzenleme: 24 Ağustos 2013
  8. ipsofacto

ipsofacto Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    ben 19 yaşına kadar body building önermiyorum.

mami kmp bunu beğendi.
  9. mami kmp

mami kmp Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Barfiks boy uzatıyo diyolar doğru mu ?

10. muti5757

muti5757 Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenciyim
    Neden acaba? Diğer ülkelerde 13-14 yaşında başlıyor çocuklar boylarıda senden benden uzun bence her yaşta bu spora başlanabilir.Eğer elinde bilimsel bir kanıt varsa boy gelişimi engellediği yönünde bize sunarsan mutlu oluruz.19 yaşına kadar önermiyorum bitti birşey söylüyorsanız bunu destekleyecek şeyler sunmanızı tavsiye ediyorum.Body'e başladığımdan bu yana evde pc başında oturup cips yediğim günlere nazaran daha fazla uzadım.

rockybalboa7 ve mami kmp bunu beğendi.
  11. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Forumu okuyan pek yok sanırım bu yazı 2007de yazılmış üstelik bizde ne diyoruz fazla kasma ağıra girme zorlama

12. mami kmp

mami kmp Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
  13. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Son düzenleyen: Moderatör: 25 Ağustos 2013
  14. mami kmp

mami kmp Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Zaten sadece bir kişi protein tozunun zararlı olduğunu söylüyor kalanlar ise dozu aşıldığı ve spor yapılmadan alındığı takdirde zararlı olduğunu söylüyor.

15. Gkhan_D

Gkhan_D Guest

Ya zaten karşıt görüşleri tarafsız bir şekilde izlersen aşırılıktan ve amatör sporculardan bahsediyorlar daha çok ha karatay farklı şeylere değinmiş o başka bir şey sahtecilik konusunda bilgim yok benim çıkardığım sonuç gereksiz yere alınmaması,aşırılığa kaçılmaması,bilinçli kullanım,profesyonel düzeyde spor yapanlar için iyi.
    Bazılarının sağlık sorunları vardır bilmiyor olabilir onlar için de zararlı olabilir tabi türlü türlü şey var şimdi :)

16. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    boy uzaması genetiktir uzayacağı varsa uzar yani her süt içen basketbol oynayan,yüzen 1.90 boyunda olmayacaktır boyu 1-2cm uzun göstermeye yarayan hareketler var barfiks çekme ve dumbbell pullover gibi bu tür hareketler vücudu esnettiği ve dikleştirdiği için örneğin 1-78 boyundaysanız 1.80 boyunda olabilirsiniz 14 yaşında hardcore body building yapılırsa belki sakatlık çıkabilir birde boy durması olabilir ama fitness yapılırsa boya olumsuz yönde etki olmaz

Son düzenleme: 25 Ağustos 2013
    mami kmp ve (silinen üye bunu beğendi.
  17. mami kmp

mami kmp Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Çok doğru bence vücudun takviyesiz gittiği yere kadar gitmesine izin verilmeli .Bi tane salona gittim adam uğraşamam falan dedi yaşım yüzünden herhalde yarın başka bir yerdeki salona gidicem bir keresine içini görmüştüm çok modern bir yer sanırım orada sorun olmaz .

18. umiTurko

umiTurko Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    bende 14 yaşındayım boyum 187 kilom 70 basketbol oynuyorum, güç kazanmak ve sağlam basmak için başladım sizce evde mi salonda mı devam edeyim? (1 aydır salondayım)

19. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    salona gitme imkanınız varsa tabiki salonda devam etmelisiniz

mami kmp bunu beğendi.
  20. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    merhaba
    Fitness yaparak boyun uzamasını engeleyemezsin ama ama body bulding yaparak engellersin. Agır antraman yapılması için ben tavsiyem 19 yas civarıdır. Bu yasta vucut artık kemik olarak buyumesini tamamlamıs sayılıyor bildiğim kadarıyla.
    İmkan varsa fitness için salona gidin derim. Cok iyi grup dersleri de oluyor.

mami kmp bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş