14 şubat sevgililer günü

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve doggetman tarafından 14 Şubat 2008 başlatılmıştır.

14 şubat sevgililer gününü nasıl geçirdiniz ?

Anketin kapanma tarihi 17 Şubat 2008.
  1. sevgilimle

50,0%
  2. yalnız

50,0%
  3. sevgilimle ama mutsuz

oy sayısı 0
    0,0%
  4. sevgili arayarak

oy sayısı 0
    0,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Sevgililer gününü nasıl geçirdik.
    veya nasıl geçiricez.

2. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    sevgilimle (;

3. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

:D HEDİYE ALMAYI unutmayın

zhu.zhq bunu beğendi.
  4. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    ee yokmu başka hediye alan anlatın beyler

5. FREELEO

FREELEO Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    ozgur
    Yer:
    BALIKESİR/BURHANİYE
    bu sefer yalnız girdim 14 şubata :) ilk defa ekonomik olarak rahat bi dönem geçiriorum bu işin iyi yanıydı kötü yanı internet yada tv farketmez heryerde gördükce biraz sarsılmamdı sanırım.:( bugün yatmanın ve dinlenmenin vermiş olduğu enerji artı beni aldatan kız arkadaşıma olan öfkemle çok güzel antreman yaptım... şimdi sanırım yine bunaldım ve yemeye başladım body hakkaten güçlü bir kalp istior en başta her açıdan :)

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Crespo bu billboard resimi istanbuldan mı? yani gerçek değil mi ? :)

hergün sevgililer günü , bir güne sığdırmamak lazım demeyeceğim..ama birileri bir gün icat etti diyede sahiplenemiyorum..bu konuda markus rühl bile benden daha romantik sanırım :)

Son düzenleme: 15 Şubat 2008
  7. Crespo

Crespo Yeni Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci

:Da32kafa_ benden de daha romantik hajı , :D , duh , kız bana senin kalbin le tricepslerin arasında fark yok dedi, :mad: , ne olmuş hediye olrak l - carnitin aldıysam , weider dı üstelik :mad: , ascık incelirdi :confused:

bu tabelalar istanbulda var tabi markus yok , onu ben yaptım thums:

8. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Diez'e katılıyorum.
    -Anneler günü,sevgililer günü vs vs...
    -Bunlar bana sorarsanız piyasaların canlanması,alış-verişin artırılması için düzenlenmiş,duyguları sömüren günler..
    -Birçoğumuz zaten, adları bu özel günlerde geçen kişileri sadece birgün anmakla yetinmiyor,onları hergün,heran mutlu etmeye çalışıyoruz,böyle günler olmasa da durum değişmeyecek...

9. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    ben sevgilimi daha doğrusu benim leylamı sevgililer gününden 2 gün önce buldum yani 12 şubatta aslında bende bu tipgünlere karşıyım ama iyi olacağını düşündüğüm için işyerine bir kutu gül gönderdim

10. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    ahhh bu sevgililer günü, kim çıkardı bilmem ama hediye almaktan sıkıldım artık bundan sonra almayacağım.

Despo bunu beğendi.
  11. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer

baya bi hediye aldın bu güne kadar bu kadar sıkıldığına göre.... insallah hediyeler hep bir kişiye gidiyodur :D

12. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Elbette bir tek kişye gidiyor hediyeler.

13. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    bana da nedense 14 şubat hep çok saçma gelmiştir. biz eşimle bu günü özellikle kutlamayıp geri kalan 364 günü sevgililer günü olarak kutluyoruz:)

14. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    alınabilecek bütün hediyleri aldım ne alıcam kız arkadaşıma lütfen yardım edin

15. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    eski romada savasci askerlerin nikahla evlenmesi yasakmis. aile , es , cocukalri icin savastan kacan askerlerin onune gecmek icin. aziz valentine de gizlice romali askerlerin nikahlarini kiyiyormus. bu olay gun yuzune cikinca 14 subat da aziz valentin oldurulmus. bu sebepden dolayi 14 subat sevgililer gunu olmus. sizde takdir edersiniz ki cok sacma

H-u-n-t-e-r bunu beğendi.
  16. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    14 Şubat Sevgililer Günü 'nün tarihçesi

Bir zamanlar Roma Katolik Kilisesinin kutladığı bir gün olan 14 Şubat, zaman içinde dinsel özelliğini yitirmiş ve sevgililer günü olarak kutlanmaya başlamıştır

14 Şubat, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (St.Valentine's Day) olarak bilinir. Romantik aşk ile bağlantısı Orta Çağ'ın sonlarına doğru, o zamanki akımlardan kaynaklı oluşmuş ve zamanla dinsel özelliğini yitirmiştir. 1969 yılında dini takvimden de çıkarılarak dini anlamda kutlanması sona ermiştir.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır. Valentine kelimesi batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kulllanılır.

Tarihçe

Şubat ayı bereket festivalleri
    Sevgililer Günü kartı
    1712 yılına ait İsveç almanağında 14 Şubat Valentine olarak belirtilmişŞubat ayı ortasının aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanmaktadır. Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Gamelyon ayı olarak adlandırılmıştı ve Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğine adanmıştı.

Antik Roma'da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Bu günde, Lupercus'un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus'u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.

Valentine [değiştir]Katolik Ansiklopedisi'ne göre(1908) eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş 3 tane Aziz Valentine geçmektedir:

Roma'da 3. yüzyıl'ın ikinci yarısında öldürülmüş ve Via Flaminia gömülmüş bir rahip.
    Aynı zamanlara denk gelen ve Interamna (modern Terni) piskoposu. O da Via Flaminia'ya gömülmüş fakat rahipten farklı bir mezara.
    Afrika'da hakkında çok az bilgi olan bir kişi.
    Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı eski tarihte hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine'nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir.

1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.

Orta Çağ [değiştir]Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı ilk olarak 14. yüzyıla ait kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba göre, Fransa'da ve İngiltere'da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler.

Hristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine ile romantik aşk arasındaki ilişkiyi anlatan efsanelerin 14. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu efsanelerde geçen başlıcaları şöyledir:

Valentine, öldüreleceği günden bir gün önce gardiyanın kız kardeşine "Valentine'ninden" imzalı bir aşk notu vermişti.
    Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde; gizlice evlenmelerine yardım etmişti.

Günümüzde Sevgililer Günü

Sevgililer Günü çikolatalarıZamanla 14 Şubat sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı bir gün haline gelmiştir. 1800 yıllardan sonra Amerika'da Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok gelişti. Neredeyse herkes her yıl 14 Şubat'ta sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler veriyor. Bu hediyelerin başında çiçekler geliyor. Çikolata ve bir kart ile de aşklarını anlatıyorlar.

Not: Yukarda yer alan bilgiler wikipedia'dan derlenmiştir

17. katina77

katina77 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bursa
    ben aldım bıle anahtarlıga takılıo kalp bır parscası onda bı parcası bende olucak 14 subatta verıcem....

18. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Gereksiz,ticari amaçlara yönelik bir gün..

19. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgilimle geçireceğim bu arada bencede ticari olmakla beraber sonuçta genede bu günleri güzel geçirirseniz unutulmaz bir anı olarak kalır...Tabi ki her gün sevgililer günü zaten ama işte daha aözel bir gün gibi ne yaparsın doğumgünleri, yıldönümleri,yılbaşları vb ben seviyorum..:)

20. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    kız arkadaşımla geçirecegim.

Ne diyeyim, çok masraflı bu kız olayları. Hediyeler al, güzel yerlere götür, bir sürü mekana gir vs..Sadece bunla yetinseler bile çok şükür diyecegim, ama ilgi delisi bu kız milletini anlamak cok zor. Her dakika ilgi, her gün ayrı bir yorgunluk oluyor üzerimde bu ilgi gösterme çabamdan dolayı.

Yalnız yaşamak bence cok daha iyi, kim ne derse desin. Kapris çekme derdi yok, ilgi gösterme sıkıntın yok, paran her daim cebinde kalıyor vs gibi bir sürü avantajları var. Yapacagın her yatırım kendi üzerinde oluyor. Vallahi, oturup bir sürü yiyecek birşeyler alıp, bilgisayarımın başına geçip, aldıklarımı atıştırarak rahatça film izlemeyi özledim şu günlerde. Bekarlık evlenmeyen adama sultanlık, ama evlenmiş adama kadınsız yaşamak haram gibi birşey.

Berkthagar ve zhu.zhq bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş