130-140 kalp hızıyla koşu bandı için hız ne olmalıdır?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jimraynor tarafından 23 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Forumda yağ yakma ile ilgili birçok kardiyo konusunu okudum fakat tam istediğim bilgiyi alamadım. Örn. https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-yak-m-y-r-t4935.html

Benim sorum 186 boyunda 80 kilo biri olarak dk'da130 kalp atışıyla koşu bandında spor yapmak için hız ne olmalıdır. Hocam 9.0-10.0 ile tempolu koşarsan olacaktır kanaatinde.

Koşu bandına bağlı kalp ölçme tutacağı kalp hızımı sürekli 70 gösteriyor. Bazı spor salonlarındaki kaliteli koşu bantlarında doğru sonuçlar çıkıyormuş. Benim boyum ve kilomda olan ve kalp hızını ölçen bir arkadaş va rmı?

Bazen koşuyu bıraktıktan sonra kendim 10 sn içindeki kalp atışımı sayıyorum. 10 sn'de 21 yani dakikada 126 falan oluyor. Tabi bu amatörce yapılmış bir şey.

2. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    amatörce değil son derec doğru. salonda nabız alabilmek için bileğinden veya şah damarından daha iyisi yok. en doğru sonuç koşam biter bitmez bir dakika boyunca saymaktır. ama en az 15 sn kadar sayıp 4 lede çarpılabilir. 15 sn altında çok uygun değerler alamazsın.
    koştukça tecrüben artacak. ben koşarken kendi nabzımı sayabiliyorum. bitmesini beklemene gerek yok. hem de intervallerde kendini değerlendirirsin.

jimraynor bunu beğendi.
  3. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    valla koşarken tak tuk içerden ses geliyor ama sayma olayını yapamıyorum. Bu bahsettiğim kalp atışı yalnız. Nabız olarak hiç bakmadım. İkisi aynı sonucu vermez mi nabız mı bakmak doğru?

10 saniye yerine 15 deneyim bir de öyle bakalım. Eliptik bisiklet ve koşu hepsini dener yazarım.

4. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    jimraynor dedim ya biraz tecrübe. normal zamanda da nabzını bulmaya ve ölçmeye çalış. elin alışsın. alini atınca hemen nabzını bulacak gibi olunca koşarken de alabilecek duruma gelirsin. boyunda şah damarı bulması ve alması kolay ama hızlı koşuda dengeyi bozmaya yatkın bir yer. kol ise daha zor bulunup daha zor sayılır ancak hızlı koşuda dengeni pek etkilemez.

5. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Her ne kadar kişiden kişiye küçük farklar olsa da 9-10 gibi bir hızla hocan nasıl 130 nabız tutturursun dedi anlamadım. Bu hızda 150'den aşağı düşeni görmedim. Yine de bir kaç farklı deneme yapmak lazım.

6. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Şu anda oturduğum yerden nabzımı saydım 15 saniyede 16 kez attı yani dakikada 64 ediyor. Bu normal değer mi yoksa yanlış mı saydım acaba?

7. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    genç, sağlıklı, özelliklede sporla uğraşan bireylarin istirahat nabızlarının 70 in altında olması normaldir. 50 küsürlere bile inebilir. kişinin atletik performansına bağlıdır.

8. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Beklediğim an geldi bugün ve koşu sırasında koldan ölçmeye çalıştım yapamadım çok zor oluyor. Boyun kısmından bakmaya çalıştım zorda olsa sayıyorum. Koşarken alamıyorum yanlız sadece hızlı yürümede alabiliyorum.

Makina çalıştıktan 5 dk sonra 10 hızıyla 2 dk koştuktan sonra hızı tekrar 7'ye aldım ve hemen saydım. Yanlış hesaplamadıysam 15saniyede 35 kez attı yani 140 oldu kalp hızım.

Peki interval cardioda antremanı 2 dakika 8.0 iki dakika 12.0 ile yapıyorum. Sürekli böyle oluyor. Hangisi daha fazla yağ yakıyordur acaba?

Not: İstirahat esnasında yine saydım 64 çıktı. Aklımda bir soru daha oluştu.

İstirahat esnasında kalp hızı 70 olan birisi kalp hızı 60 olandan metabolizması daha mı hızlıdır?

Son düzenleme: 24 Aralık 2009

Sayfayı Paylaş