1200 kcal altı zararlı mı???

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve cagrierdogan tarafından 28 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. cagrierdogan

cagrierdogan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    merhaba,herkes farklı bişi yazmış kafam çorba oldu?1 aydır günde 1 saat cardio yapmama rağmen hiç incelemedim.Acaba beslenme programım mı yanlış?(50kg civarı bayanım,ona göre bakarsınız menüme)

Sabah:2 dilim kepek ekmeği,yarım yağlı b.peynir,bikaç zeytin,bol yeşillik
    Ara :5-6 badem,2 kuru kayısı
    Öğlen :1 dilim k.ekmek,100gr light yoğurt,1 kase az yağlı sebze çorbası,1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği
    Ara :yarım paket etiform
    Ara :(spordan 30 dk önce 1 bardak light süt,1 küçük elma)
    Akşam:1 dilim k.ekmek 100 gr light yoğurt,200 gr tavuk,az yağlı salata
    Ara :1 kase light puding ya da 1 light çikolata

haftada 2 baklagil,1 bulgur tüketiyorum(az yağlı),haftada 2-3 yumurta .günde ortalama 1200 kcal oluyo,daha azı zararlı diye biliyorum...

2. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    50 kilosunuz ve zayıflamak mı istiyorsunuz?

3. cagrierdogan

cagrierdogan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    zayıflamak değil de yağ oranımı düşürmek diyelimthums:

4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.281
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    birincisi spordan en az 1,5 saat öncesinde yemek olayını bitirmiş olmalısın. ayrıca sütten vazgeç, elma yeterli.
    ikincisi 1 saat kardiyo ama nasıl bir kardiyo. ben salonlarda görüyorum. almış 5 km/s hıza, aheste aheste yürüyor. benim 20dk içinde yaktığımı 1 saatte yakıyor. kardiyo dediğin, ter attırmalı. kardiyo bitince yorulmuş olmalısın.
    üçüncüsü light-might farketmez o son ara, hiç olmasın. ya da 100gr kahvaltılık lor peyniri olsun
    dördüncüsü ve belki de en önemlisi, 50 kilo ile hala kilo vermek istiyorsan (hadi senin deyiminle yağ yakmak olsun) bence sorunu biraz kafa yapında aramalısın.

draft ve ZeusS_ bunu beğendi.
  5. heldic

heldic Yeni Üye

Beğenileri:
    1.113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    cagrierdogan bunu beğendi.
  6. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Savaş arkadaşımızın yazdıklarına baştan sona katılıyorum, çok iyi tavsiyeler vermiş ;)

Heldic de aynı şekilde; herkesten bir cümle bir şey dinlemek yerine çeşitli diyetleri uygulayan arkadaşları takip etmeniz daha sağlıklı olacaktır, günlüklerde zaten yaptıkları uyguladıkları şeylerden tutunda ölçü ve kilolarının değişimini vb. hepsini toptan bulabilirsiniz :)

7. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    515
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    yaşın boyun spor gecmisin neler yaptıgın hakkında bilgi vermelisin hergün cardio yapılmaz kasların dinlenmeye ihtiyacı vardır bundan dolayıda kilo veremiyor olabilirisn eger acık bilgiler verirsen bizde ona göre yardımcı oluruz

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.331
    Ödül Puanları:
    123
    bu saydıklarınız 1200 kcal üsrtü gibi...) tabi ki miktarları tam "gr" ile verirseniz ...)

ayrıca 1.200 kcal , bazal metobolizma için ancak gereken bir konu...yani, elzem hayat emareleri için..

50 kgs ve boy?!:::)

burası önemli, zira 50 kgs bayağı düşük bir rakam ...(

9. cagrierdogan

cagrierdogan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    teşekkürler verdiğin bilgiler işime yarayacak eminim.
    cardioyu tabiki de mağaza gezer gibi değil:) , yorulacak şekilde yapıyorum,vücudumun çalıştığını hissediyorum yani sorun yok.
    bir de sorum olacaktı,bu elmayı spordan 1,5 sa. önce mi yemeliyim yani?30 dk önce muz vb yiyenler var?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:39 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:28 ----------

yaş 29,159 boy, masabaşı işim var yani tümgün 0 hareket!belki de o yüzden vücudum hareket etmeye ihtiyaç duyuyor!haftada 6 gün 1 saat cardio,bunun 4 günü +30dk mekik vs yapıyorum, pazar günü off. 1 gün yetmez mi dinlenmeye?

10. heldic

heldic Yeni Üye

Beğenileri:
    1.113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    cagrierdogan

o diyeti bastan sona degistirmelisin muz ile meyve ile olcak seyler degil 1 kere tatlandırıcıları aklından cıkarmalısın neden mi ?

agzına tatlı birsey girdikten sonra bu glukoz fruktoz aspartam steva gibi tatlandırıcılar da olabilir beyin alısageldigi icin hemen insülin salgılatır ve kan sekerin otomatik olarak düser eger bu yedigin tatlandırıcılı bir sey se vucud seker sandigi icin enerjide bulamaz ve daha cabuk acıkırsın ve daha cok yersin yersin acıkırsın böyle devam eder gider.

1 ögün gelmeden evvel acıkıyorsan eger mesela öglen 1 de yiyeceksin sabah 8 de kahvaltı yaptın ve 11 de acıkmaya basladıysan sabah 8 de yedigin yemekte bir sorun var demektir. öyle yiyecekler yemelisin ki senin kan sekerinde oynmaya yapmayacak ve seni acıktırmayacak

Kepek ekmegi tamamen bos birsey kan sekeri üzerinde kepekli yada kepeksizin bir etkisi yok beyaz ekmek gibi seni daha cabuk acıktırcaktır.

süt zararlı hele light olanları daha da zararlı süt ten uzak dur sütü fermante olarak tüket örnek ev yogurdu kefir lor cökelek peynir v.s bu sekilde süt ürünlerini tüketmek yararlı

ara ögün yapma ara ögün yaparsan vucudun insülin salgılayacak ve gene acıkacaksın hemde daha erken

sana bir menü vereyim 1 hafta kadar dene ve herseyin degistigini kendin gör daha az uyuyacaksın daha dinc kalkacaksın aclık krizlerin olmayacak yag depolarını vucudun enerji olarak kullanacak ben olsaydım

sabah tam yaglı peynir zeytin badem ceviz yesillik ve cay ( miktarları sana kalmıs )

öglen bir sebze yemegi icinde et de olabilir senin zevkine kalmıs yada öglen bir et yemegi de olabilir canın nasıl isterse yanında yesillik dilersen yemekten sonra gene badem ceviz fındık tuketebilirsin tatlı niyetine

aksam gene et yada sebze yemegi yanında kefir ve yesillik

sebzeler zeytinyaglı et ler tereyagı yada hayvansal yaglarla olsun.

şeker ürünleri tatlandırıcılar v.s agzına sürmemelisin tatlandırıcılar şeker den daha berbat cunku beyin şeker geldigini düsünüp insulin salgılatıyor ve şeker olmadıgı icin tam bir krize giriyor

cagrierdogan bunu beğendi.
  11. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.281
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bu topicte hiç birşey aklında kalmazsa da şu kalsın: kardiyo sırasında miden boş olmalı.

hatta bana kalırsa 2-2,5 saat öncesinden yemeyi kesmelisin (ki o 2-2,5 saat önce yediklerinin de hafif şeyler olması gerektiğini biliyorsun diye tahmin ediyorum)

12. cagrierdogan

cagrierdogan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    heldic e
    ama bu beslenme düzenimde çok büyük bir devrim demek:confused: her insanın psikolojik sınırı vardır, onu nasıl aşacağım? yani örneğin( yediğim 1 dilim kepek ekmeği de olsa) ekmeksiz bir kahvaltı düşünemiyorum! ya da çikolata tarzı tatlıları çok seviyorum!! ve taş devrinde:) bunların hiçbiri yok.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:12 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:59 ----------

evet ben de 1200, yaşamak için gereken min.kcal diye biliyorum.o yüzden merak ediyorum daha az kcal alanlar için tehlike yaratmıyor mu?(boy 159)

Son düzenleme: 29 Kasım 2011
  13. heldic

heldic Yeni Üye

Beğenileri:
    1.113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    o cok sevdiginiz cikolata turu tatlilar yaglanmaniza ve diger hastaliklara sebeb yerine su an icin kuruyemis ilerleyen zamanlarda ise meyve koyabilirsiniz

Tabi secim sizin

14. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.924
    Ödül Puanları:
    0
    Aşamıyacaksın zaten inatçı ve sinirli bir şey olup çıkacaksın :D

15. heldic

heldic Yeni Üye

Beğenileri:
    1.113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    bir bagımlılıktan kurtulan insan tabi ki basta zorlanır bagımlılıklar iyi birsey degildir özellikle şeker bagımlılıgı

British Medical Journal’da yeni yayınlanan bir makalede “Şeker tütün kadar tehlikeli, zarar verici ve bağımlılık yapıcı olduğu için uyuşturucu sınıfına sokulmalıdır” diyor

Diş çürümesi başta olmak üzere, obezite, diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, böbrek taşları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesine neden oluyor.
    Kan dolaşımıyla vücudun her tarafına taşınan şeker özellikle de göbek, kalçalar, göğüsler ve bacağın üst kısmında toplanıyor. Bu bölgeler de dolduğunda, yağ asitleri kalp ve böbrek gibi aktif organlara dağılıyor. Bu organlar gittikçe yavaşlıyor ve sonuçta dokuları bozularak yağa dönüşüyor.

bu bagımlılıgı nasıl savunabiliyorsunuz merak ediyorum ?

16. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.666
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    cagrierdogan, bu spora başlamadan önce bir oturuşta mc donalds ta 6 burger yiyen, 2 tam ekmekle sucuklu tost yapan, harçlığımın tamamını çikolataya yatıran biriydim. Aklımın ucundan bile o zamanlar geçmiyordu kilo verip mükemmel bir vücut yapabileceğim. Ama ne oldu azmettim, tatlı krizlerine dur dedim, beyaz ekmeği en son 3 yıl önce yedim. Çikolata dersen %90 kakao olanları alıyorum işimi görüyor, tuzu şekeri tamamen kestim, aldığım her üründe içinde glikoz şurubu, maltodekstrin var mı diye bakar oldum, ama ne oldu? Resmen metamorfoz geçirdim. Halimden de gayet memnunum. Yapacaksan herşey kafada başlıyor. Yok ben çikolatasız yapamam, ekmeksiz yemek mi olurmuş dersen baştan kaybettin. Vaktini sadece boşa harcamış olursun. Bir hedefin varsa o yolda gözünü karartacaksın, yoksa başarıya ulaşmak imkansız.

cagrierdogan ve heldic bunu beğendi.
  17. heldic

heldic Yeni Üye

Beğenileri:
    1.113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir

Şeker ve diger bagımlılıkların insan beynine ve vucuduna olan etkilerini gösteren güzel bir grafik

SAVAŞ74 ve draft bunu beğendi.
  18. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.281
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kendi adıma konuşayım, Heldic, şeker konusunda tüm söylediklerine ve argümanlarına sonuna kadar katılıyorum.
    Şeker savunulacak bir şey değil. Un'dan çok çok daha tehlikeli.

Ama sorun şu ki, ben burda şekeri savunan birilerini ya da şekeri savunan bir yazıyı hiç görmedim ki :D

ZeusS_ bunu beğendi.
  19. heldic

heldic Yeni Üye

Beğenileri:
    1.113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    sinirli inatci olunmasi mesela :) bagimliliktan kurtulunca :)

20. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.331
    Ödül Puanları:
    123
    50 kgs lik birisinin uzun süreli 1.200 kcal hesaplayarak "diet yapması" son derece riskli olabilir...gerçi "bazal metabolizmanınz kaç kcal" bu farklı olabilir ancak , uzun süre bu hesapla gitmek doğru olmaz:

**1.200 kcal kalori hesaplamanız ,bunu 1.200 kcal olarak alacağınız anlamına gelmez...çeşitli nedenlerden bunu alamayabilirsiniz...((

**ayrıca 50 kgs bir kişinin ( pigme veya çocuk falan değilse ?) vücudundaki yağ depoları zaten minimumdur...bu nedenle , bu diet işi biraz itina gösterilmesi gereken konudur...

**dietinizi en fazla 1 ay kadar uygulamak bu durumda belki de en doğru şey...tabi "kcal "hesabını doğru yaparak...her kaybettiğiniz, yani "cari açık olacaka 7-8.000 kcal" aşağı yukarı 1 kgs vücut ağırlığı eksikliğne neden olacaktır...

**beslenmenizde özellikle "glikemi endeksine uygun" kompleks karbonhidratları "fasulye, nohut, mercimek , tam buğday ekmekı vb" ekleyerek yapmanız gerekiyor...

**besinlerin dağılımını aşağıdaki şekilde yapın.

" % 70 kompleks karbonhidrat (glikemi inedksi yavaş seyredenelr)
    % 20 protein
    % 10 yağ

bu arada , vücudun "co-enzym ,enzim ,metabolizma "mekanizmalarını çalıştırmak için "vitamin leri , mineralleri " de bolca tutmanız gerekir...

unutmayın ki "enerji yakımı oksidasyon " ile orantılıdır, yani "uzun süreli, düşük yoğunlukta idman" ...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:48 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:42 ----------

indiğiniz, ideal kilonuzu korumanın bir diğer ,alternatif yolu da:

" Zon Diyeti" dir (yanılmıyorsam böyle deniyor galiba ,şimdilerde...oysa ,bu çok eski bir olaydır !..)

yani, protein, yağ ve karboları ayrı öğünlerde tüketmek...

bu durumda kısaca :

-karbonhidratları , yani kompleks karbonhidratları "fasulya ,makarna, ekmek ,pirinç vb " ve yağları az miktarda), düşük kalorili (brokoli, lahana vb) bir öğünde

-proteinleri ,özellikle hayvansal proteinleri ,sebze (düşük enerili besinler,lahana, brokoli vb ) ile bir öğünde tüketmek...

bununla bayağı iyi sonuç, yani kilo muhafazaası temin edebilirsiniz...

Sayfayı Paylaş