119 kilodan 67 kiloya beslenme hikayesi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve umutn tarafından 15 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 39 üye.
  1. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    İlk mesajda son gün kilo ve boyunu 15 ocak olarak yanlış belirtmişim , resimdede yazdığı gibi 15 şubat 2010 tarihlidir değerler , saygılar ... Ayrıca haftalık ölçüm ve yediğim menüleri bu başlık altında yazmaya devam etme kararı aldım , sapıttığım zamanlarda aklımı başıma getirecek olması hemde ilerleme yada gerilemeyi sizlerle paylaşığ fikir alışverişinde bulunmayı düşünüyorum , şimdiden iyi dilekleriniz ve cevaplarınız için teşekkürler .

2. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    22 Şubat 2010 tarihli beslenme programım

Sabak kahvaltısı :

1 dilim light ekmek
    50 gr kadar salça
    1 adet havuç
    50 gr kadar lor peyniri
    3 adet yumurta beyazı
    1-2 çorba kaşığı kadar ıspanak
    1 bardak light süt

Ara Öğün

1 adet muz orta boy
    1 adet salatalık

Öğlen Yemeği

1 tabak orta yağlı makarna hafif yoğurtlu
    1 tabak sebze türlü yemeği

Ara öğün

50 gr hindi göğüs ızgara ile hazırlanmış 1 yumurta beyazlı 2 dilim light ekmekli sandviç
    1 salatalık

Akşam Yemeği

1 tabak haşlama bulgut
    1/2 tabak kadar havuçlu patatesli kereviz yemeği ( az zeytinyağlı )
    100-150 gr kadar tavuk göğsü haşlama
    1/2 tabak kadar haşlama karagöz böğrülce

Ara Öğün :

1 ölçek Whey protein light süt yada su ile

Akşamki ara öğünü daha yemedim ancak spordan sonra eğer ekstra birşeyler yersem onuda listeye eklerim ...

Son kilo tartılmamamdan bu yana 1 hafta geçti , hafta boyunca aldığım kararlardan biri cardio antremanları haftada 7 günden 4-5 güne ve süreleri azaltma kararı aldım , daha sonra fitness kısmında ağırlıklarla daha bir haşır neşir olmaya başladım , ilk defa whey protein kullanımına bugün antremandan sonra başlıyorum zamanla gelişmeleri aktarmayı bu başlıktan aktarmaya devam edicem ...

15 Şubat 2010 tarihli kilom : 67 kg
    22 Şubat 2010 tarihli kilom : 66.7 kg

Yaklaşık bir 300 gr'lık kayıp var onuda hata payı olarak yorumluyorum gelecek hafta görüşmek üzere , buarada destek eleştiri ve önerilerinize her zaman açığım , şimdiden teşekkürler , saygılar ...

3. siyahkuşak

siyahkuşak Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    bundan sonra daha dikkatli olmalısın...allah korusun tekrardan o kilolara geri dönmen senin bu azmini bir anda yok edebilir ve bir daha aynı özveriyi gösteremezsin..ayrıca sana gerekli olan tahlilleri yaptır..bu kadar kiloyu alıp tekrar tekrar vermen sağlık yönünden bir sıkıntı oluşturabilir....!!tebrikler...

4. moqqlass

moqqlass Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    bence 67 kilo senin olmak istedigin ve korumayı istedigin kilo olabilir ama cok ince ve zayıf duruyorsun
    1.5 2 yıl içerisinde kendine 5 6 kiloyu kas olarak alabilirsen cok ince ve cok kaslı bi görünüm hoş durur en azından
    .bi ortam içerisindede kendine guvenın saglamlaşır :) bodye başlaman dileginle başarılar..

5. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Kemiklerim ince olduğu için baya azayıf çıkıyorum bencede hatta acınacak halde gibiyim bodye yavaş yavaş başladım sayılır aslında beslenme düzenimide oturtmamla beraber gelişim süreci başlıyacaktır diye düşünüyorum ilk 6 ay kiloyu sabitleme , daha sonra dediğiniz gibi kas yapım önceliğini vericem kendim için .

6. srcndvc

srcndvc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    dostum süpersin

7. Hatred

Hatred Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Şişmanlık denilen illeti çekmeyen bilemez tebrikler dostum.Azmini ve inancını kaybetme ve kilonu 70-72 arasına sabitlersen daha iyi olur senin için birde yağ oranını %6-7 yaparsan tadından yenmez başarılar:)

8. seytantuyu

seytantuyu Özel Üye

Beğenileri:
    1.152
    Ödül Puanları:
    123
    Kolay birşey olmadığını biliyorum ama 67 kilonun üzerine 8 kg. kas kütlesi olarak alabilirsen senin için ideal olur.

Aslında 52 kilo verebilen birisi için bu hiç de zor değil. Herşey senin elinde.

9. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    biz 10-15 kilo verebilirmiyiz diye düşünürken bu konuyu görmek iyice azimlendiriyor bizi :)

10. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    1 Mart 2010 tarihli beslenme programım

Sabak kahvaltısı :

1 dilim light ekmek
    50 gr kadar salça
    1 Domates
    1 Kırmızı Biber
    2 kayısı kurusu
    75gr kadar lor peyniri
    3 adet yumurta beyazı
    1-2 çorba kaşığı kadar pırasa
    1 bardak light süt

Ara Öğün

1 adet muz orta boy
    2-3 fındık üzüm kurusu 4-5 tane

Öğlen Yemeği

1 tabak orta yağlı pilav
    1 tabak kurufasulye
    100 gr kadar tavuk göğsü

Ara öğün

200 gr yoğurt yarım yağlı
    1 salatalık
    1 elma

Akşam Yemeği

1 tabak haşlama kepekli makarna
    1/4 tabak kadar havuçlu patatesli kereviz yemeği ( az zeytinyağlı )
    100-150 gr kadar tavuk göğsü haşlama

Ara Öğün :

1 adet meyva

Daha akşam yemeğimi ve gece yatmadan önce yiyeceklerimi henüz yemedim ancak anneme göre menüde bunlar var gece ek olarak lor peyniri ve 1-2 salatalıkda menüye dahil edilebilir ...

Diyeti düzenli bir şekilde sürdürmeye devam ediyorum , tabi spor ve okulada zaman ayırıyorum , çok şükür fastfood kebap vb. tatlı yağlı tuzlu yiyeceklerden o kadar nefret etmişimki canımın çekmesi söz konusu olmuyor ...

1 Mart 2010 tarihli kilom 66.4 olarak gözüküyor tartıda bir miktar düşüş var ancak tuvalet su atma vb. durumları gözönünde bulundurarak bunun çok ciddi bir kilo kaybı olmadığını düşünüyorum , buarada belimde belirgin bir incelme hissediyorumki sanırsam bu yağ kütlesinden kilo verip bir miktar kas yapmaya başladığımın göstergesi olabilir , ortalama 1-2 ay daha sıkı bir şekilde bu işi sürdürürsem kilom oturcak gibi duruyor , herkese verdiği destekten dolayı sonsuz teşekkürler...

11. srcndvc

srcndvc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sarkma oldumu ya?

12. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Günde ortalama 2 saat spor yaptığım için vücutta herhangibir sarkma yada çatlak oluşmadı hocam ...

agirvasita bunu beğendi.
  13. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    8 Mart 2010 tarihli beslenme programım

Sabak kahvaltısı :

1 dilim light ekmek
    20 gr kadar salça
    1 Domates
    1 Yeşil Biber
    1 İncir kurusu
    75gr kadar lor peyniri
    2 adet yumurta beyazı
    Bol yeşillik marul maydanoz dere otu
    1 bardak light süt

Ara Öğün

1 adet armut orta boy
    2-3 fındık üzüm kurusu 4-5 tane
    1 tane ayran 200 ml yağsız

Öğlen Yemeği

1 tabak orta yağlı bulgur
    120-140 gr arası tavuk göğsü haşlama
    Bol salata yeşillik ve havuç ağırlıklı
    1 tabak brokoli haşlama çok z.yağlı ve limonluü

Ara öğün

1 adet büyük boy muz ( 2'ye bölüp 1'er saat ara ile yedim )

Akşam Yemeği

1 tabak haşlama böğrülce ( kurubakliyat )
    1/4 tabak kadar yer elması yemeği ( az zeytinyağlı )
    100-120 gr kadar levrek ızgara ( 300'grlıkların yarısını ben yarısını babam )
    Bol yeşillikli salata
    Mantar haşlama 200-300 gr kadar

Ara Öğün :

75 gr kadar lor peyniri

Akşam yemeğimi yedim daha sonraki ara öğünde hemen hemen kafamda planlandığı gibi olacak...

8 Mart 2010 tarihli kilom : 66.2 kg

Kilo kaybım hafifte olsa devam etmekte hava değişimi ve okul koşuşturması bunun sebebi olabilir yada metabolizmamda yavaş yavaş hızlanıyorda olabilir ikisini dengelemek için yemeklerde bir miktar arttırıma gidiyorum , spor yapmaya devam ediyorum ve kaldırdığım ağırlıklarda belirgin bir artış yaşamaya başladım , beslenme düzene girdikçe cardio dışında fitness içinde yavaş yavaş kendime güvenim gelmeye başladı , haftalık bilgilendirme döneminden sonra 15 günlük periyotlara geçmeyi planlıyordum sanırsam 15 Mart'tan sonra bu tür iletiler yazmaya devam edicem , umarım azim ve kararlılığım hiç eksilmeden işleri yolunda devam ettiririm , öneri ve sorularınıza herzaman açığım , esenlikler ...

Not : 2 mesaj üstüste atmış gibi gözüküyorum , amacım konuyu up yapmak değil sadece bilgilendirme amaçlı ileti yollamaktı ... Yönetici arkadaşlar 2 mesajı alakasızda olsa birleştirirlerse forum kirliliği yaşanmamış olur , saygılar ...

14. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    tebrikler iyi kilo vermişsin

15. agirvasita

agirvasita Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    bende çatlak vardı baya belirgin ama spordan sonra belirginlikleri azaldı

bende haftanın 6 günü 1 saat kardiyo yarım saat üst çalışıyorum umarım bendede sarkma olmaz :(

varmı sarkmayı önleyen belirgin hareketler?

16. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    valla ne diyeceğim bilemedim.. inanılmaz... ama o nasıl bir vücuttur ki 52 kg verip çatlak sarkma yapmaz?? günde 2 saat spor yaptığım için olmadı demişsin ama bunlada alakası yok günde 10 saatte olsan o kadar esneyen bir cildin çatlamaması mücize özellikle bel bölgesinde olmaması... ben, bende hiç çatlak olmamasını cildimin esnekliğine bağlıyordum sen lastik adam olmalısın :) 1 ayı geçti bende bisiklet yürüyüş fıtness yapıyorum ve sirkeli su, metformin, carnitin alıyorum ama 1 kg bile veremedim hatta aldım.. hayatımda diyetle hiç kg verememiş bir insan olarak çok imrendim madem böle özel bir iraden ve özelliğin var bu iradeyi baştan kullan ve birdaha kg alma 70-75 arası kg lerin sende güzel ve sağlıklı olacağını düşünüyorum.. 52 kg şaka gibi gerçekten :):)

17. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    Öncelikle arkadaşlar iyi niyetleriniz için çok sağolun ...
    Çatlakları önlemenin bir numaralı yolu şu oluyor sanırsam uzanarak yani vücudu gerdirerek yapılan sporlar , bunların başında ne geliyor derseniz , tabiki yüzme sporu ... İlk yazıdada belirttiğim gibi 5 yaşında başlayıp 15 yaşına kadar aktif bir şekilde milli takım seviyesine kadar profesyonel olarak yüzme sporuyla ilgilendim , bu yüzden form tutmam ve devam ettirmem çok sürmedi ... Şuan dönüp baktığımda nasıl dayandığıma nasıl yaptığıma bende inanamadım ... Bazı püf noktalardan bahsetmek gerekirse ... Beslenme alışkanlıklarınızı tamamen değiştirmek gerekir ...

Beslenmemden Çıkardıklarım

1- Kızartmalar ( Her türlü yemeğin kızartmasını hayatımdan çıkarttım )
    2- Tereyağı , içyağ, mısırözü yağı vb. gereksiz yağlar
    3- Gazlı içecekler ( Cola ve türevleri )
    4- Akşam 7'den sonra karbonhidrat ve yağ alımı
    5- Kebap , lahmacun , pide ve lezzetli olan ama kilo aldıran her türlü kebap et ve hamur işleri
    6- Beyaz Ekmek
    7- Yağlı beyaz peynir
    8- Yağlı süt ve süt ürünleri
    9- Beyaz pirinç pilavı
    10- Unlu mamuller
    11- Her türlü sütlü tatlı
    12- Her türlü şuruplu tatlı
    13- Sakatat , kavurma , kokoreç ve türevleri
    14- Gece 9'dan sonra meyve tüketimi
    15- Yapay meyve suları
    16- Tuz ve tuzlu yiyecekler
    17- Çikolata , şeker , tatlandırıcı , kahve , nescafe , 3'ü 1 aradalar ve türevleri
    18-Aklınıza gelebilcek her türlü hazır gıda ve Fastfood
    19- Alkol ve türevleri
    20- Krema ve türevleri
    21- Ketçap
    22- Mayonez
    Beslenmeme Eklediklerim

1- Haşlama ve ızgara tavuk eti
    2- Haşlama makarna , bulgur , kuru fasulye
    3- Kepekli ve tam tahıllı gıdalar
    4- Süt ve süt ürünlerinin az yağlı olanları
    5- Beyaz peynir yerine lor peyniri
    6- Bol sebze , yeşillik
    7- Turfanda sebze meyveler ve konserveler yerine mevsimlilk sebze ve meyveler
    8- Domates yerine kış ayları için salça
    9- Lifli gıdalar
    10 - Yumurta Beyazı

Beslenme bu işin temelinde yatan temel sorunları çözen işlerin başında geliyor , beslenmeyle beraber antreman performansı ve şevkide artıyor . Zamanla çevredeki sağlıksız beslenen insanları gördükçe ve ilerleme sürdülçe moral olarakta azminiz hiç eksilmiyor , spor salonunda sadece cardio yapmak beslenme ile sarkmaları ve çatlakları engelleyecek tek spor dalı değil , her sabah uyandığında büyüklerin kültür fizik diye tabir ettiği 10-15 dakikalık hafif tempolu kol bel boyun egzersizleri , her ne kadar overtraining riski yüksek oslada şınav ve mekik egzersizleri sarkmaları engellemede en önemli yollardan biri ... Ayrıca cardioyu antreman sonunda yapmak verimi çok daha arttıran etmenlerden biri , önce gereki ağırlık çalışması çok tekrarlı bir şekilde yağ yakım moduna vücudunuzu sokar daha sonra elde edilen ritimle koşu bandında yada spinningde yada bisiklette yada havuzda yada kürek çekerek kalorileri çatir çatır yakmaya devam edebilirsiniz ... Cardio çalışmalarında HITT uygulamasıda muazzam işe yarayan bir antreman vücudu şaşırtmak için haftada 1-2 gün yapmanız ama belli bir aerobik kapasiteye ulaştıktan sonra tabiki , gelişiminizin devam etmesine yarar sağlar ... Aklıma geldikçe tecrübelerimi paylaşmaya devam edicem , sorularınız olursa almaya ve içtenlikle yanıtlamaya hazırım , yapılan iş çok kolay değil fazlasıyla özveri ve fedakarlık istiyor , insanın piskolojisi allak bullak oluyor , ama getirileride var tabi ,ben genede pozitif yönden bakmaya çalışıyorum , hiç olmadıysa bütün kötü beslenme alışkanlıklarım artık benimle değiller , ve ben onlarsız gerçekten mutluyum ...

jimraynor, batgun, agirvasita ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    tebrik ederim umut. benim de sana cok benzer bir gecmisim oldu ama daha yuksek kilolarla

3 sene once 160 kiloydum. su anda 107 kiloyum. boyum 187.
    gecen sene 135ten 117ye inip 6 ayda tekrar 135 oldum. gecen eylulden beri 135ten 107ye indim.

eylul 2009dan bugune, 3 ay hipertrofi yuksek agırlık az tekrar, 3 ay az agırlık cok tekrar, ve son 3 aydırda kilo vermeye yonelik superset uyguluyorum. hepsinin icinde gunde 40 dakika kardio da vardı tabi. ama amacım hangi antremana vicudumun ne tepki verdiğini gormekti ve gordum, cok tecrube kazandım, simdi ne zaman ne yapacagimi kafamda planlayabiliyorum. uzun surecteki planım 80 civarına dusup sonra define bir vicut icin calismak. ben iri bir insanım ve olmak istedigim kilo 80-85 arası define-bulk bir vicut. yani dışardan bakıldığında vg ile ilgilenen biri oldugum anlaşılacak kadar bir vicut.

yemek konusundaki iraden super ben de hemen hemen aynı şeyleri yapıyorum, bugune kadar 3-4 ay şuursuzca diyetten sonra şuursuzca yeme sorunum oluyordu, artık onun olmamasını sağlamaya calışacağım senin de yaptığın gibi. zamanla yemeklere karşı değişik psikolojiler geliştirdim, mesela dunyada tatlı diye bir olgunun olmadığını kendime inandırdım ve hayatımdan sildim. bunlar biraz extreme şeyler ama insan 160 kiloyu gorunce gercekten dibi goruyor.

umarım ben de senin gibi amacıma ulasirim.

basarilar

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:29 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:19 ----------

bu arada bilgi paylaşımı olarak antremanım ve diyetim asagidaki gibidir.

2 cesit idmanım var, haftanın hergunu yapıyorum:
    1.gun
    10 dakika bisiklet (ısınma)
    20 dakika kosu
    2 dakika dinlenme sonra superset:

incline bench20 tekrar+hammercurls15 tekrar (6 set)
    barbellcurls12 tekrar+frenchpress12 tekrar (6set)
    latpulldown20 tekrar+cablepushdown(triceps) 15 tekrar(6set)
    declinebenchpress 15 tekrar+lateral(omuz) 15 tekrar (6set)

bir supersetteki hareketler arası 5 saniye dinlenme, supersetler arası 30 saniye dinlenme.

supersetten 2 dakika sonra

15 dakika bisiklet
    10 dakika yuruyus(soguma)

2.gun

15 dakika bisiklet
    30 dakika kürek
    30 dakika koşu

20x3 mekik, genelde ust karın, orta karın, altkarın ayrı yapıyorum.
    20X3 yan karın
    20x3 bel

15 dakika bisiklet
    10 dakika yuruyus

yemek:

8:00: 3 buyuk domates 100-150gr. mantar, 1 kucuk yeşil elma, yarım portakal, 1 dilim kepek ekmegi.

10:30: 100 kalorilik 1,1gr yagli, meyveli yogurt

12:00 yeşil salata, 3 tane haşlanmış yumurta
    veya, haslanmis tavuklu salata

15:00: 100 kalorilik 1,1gr yagli, meyveli yogurt

18:00da antremana gidiyorum. donunce ya 1 tane meyveli yogurt yada hicbirsey yemiyorum

agirvasita bunu beğendi.
  19. umutn

umutn Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    @rodenward

Sizin azminiz banada umut vermiş durumda dediğim gibi tatlı diye birşey bu hayatta benim için yok , belki başka bir dünyada , şuana kadar olan kısım işin daha başıydı , kilom epey düştü ama sinirlerim bir miktar bozuldu yan etki olarak ama olumlu getirileride çok tabi , boğaz olayını bir şekilde yavaş yavaş sindire sindire vücudu alıştıra alıştıra dengeleyeceğim , bu aralar sizinde belirttiğiniz gibi az çok vücut hangi antremana nasıl tepki veriyor onu bulmaya çalışıyorum bende , daha işin başındayız ama bu işi başaracağımıza inanıyorum ... Bu arada sizinde kilo verme serüveninizi okudum ve başlığınızı takip etmekteyim gerçekten sizide tebrik ederim , umarım sabır ve iradenizle ulaşmak istediğiniz hedefe varırsınız , saygılar ...

rodenward bunu beğendi.
  20. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    İradenizi tebrik ediyorum, bu iradeyle her türlü işinde altından kalkabileceğinizi daha bir iyi görmüşsünüzdür. En büyük getirisi bu olsa gerek...

Böylesi irade ortaya koymuş birisini eleştirmek de çok ahlaki değil belki ama demeden geçemeyeceğim: Çok hızlı kilo verilmiş ve şansız o ki demenize göre bir sarkma durumu yokmuş. Bu kısmı beni düşündürse de aynı hızda kilo da alabilirsiniz, aman diyim, bir süre kiloyu sabit tutup devamında üstüne az yağlı biraz kas kütlesi koyma aşamasına geçilmesinin doğru bir tercih olacağı kanısındayım. 180 cm'lik boyda bir adama 80 ile 85 kg iyi durur diye düşünüyorum. Tekrardan tebrikler, iyi çalışmalar...

Sayfayı Paylaş