103 kg - 75 kg değişim sonrası gelişme

Konusu 'Öncesi-Sonrası (Before-After) Bölümü' forumundadır ve YEAHBUDDY tarafından 19 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Öncelikle herkese merhaba, hatanın neresinden dönersek kardır diyerek yaklaşık 2.5 yıl önce 103 kilodan 75 kiloya düştüm fakat hızlı kilo verme, yetersiz beslenme vs. gibi nedenlerden dolayı vücudumun özellikle karın bölgesinde sarkmalar meydana geldi. Bunun sporla geçip geçemeyeceğini merak ediyorum çünkü bu sporu çok seviyorum ve sağlıklı bir şekilde devam etmek istiyorum fakat hak verirsiniz ki insan yaptığı sporun karşılığını da görmek istiyor. Abdominaplasti için doktora gittiğimde yüksek meblalardan bahsettiler bu yüzden biraz karamsarlığa düştüm sanırım. Yinede antrenmanlarıma istekle devam ediyorum. Fotolar Ocak 2015te düzenli olarak spora başladığım dönemden bu yana olan fotolar. Şuan kilom 85 vücut yağ oranım %9dan %13e çıktığı için hafif bir definasyon vari beslenme ve antrenman programına başladım. Birde vücut yapım tam olarak ne oluyor acaba ? Yorumlarınız için teşekkürler. Yaş: 24 Boy: 1.74 Kilo: 85 Yağ oranı: %13

Ekli Dosyalar:

• 1.JPG
      1.JPG
      Dosya Boyutu:
      149,8 KB
      Görüntüleme:
      757
    • 2.JPG
      2.JPG
      Dosya Boyutu:
      84,2 KB
      Görüntüleme:
      742
    • 3.JPG
      3.JPG
      Dosya Boyutu:
      110,1 KB
      Görüntüleme:
      760
    • 4.JPG
      4.JPG
      Dosya Boyutu:
      31,9 KB
      Görüntüleme:
      682
    • 6.jpg
      6.jpg
      Dosya Boyutu:
      43,4 KB
      Görüntüleme:
      757
  2. Yenerrr

Yenerrr Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    sporla tabii ki de geçecektir insanlar bu yüzden spor yapıyor. fakat daha hızlı geçmesi için birileri önerilerde bulunursa ben de nasiplenmek istiyorum.

3. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Ben karın bölgesinin sporla geçiceğine malesef inanamıyorum zaten şevkim kırıldığı içinde karın antrenmalarını hep aksatıyorum. Doktorlarada pek güvenemiyorum çünkü sporun yapabildiklerinden uzaklar. Doktora ben sporu seviyorum amatör olarak bodybuilding ile uğraşmak istiyorum dediğimde - napıcaksın sonra kıyafet bulamazsın giymek için vs diye yorumlaması bu konuda doktorlara danışmama gerek olmadığını öğretti. Benim öğrenmek istediğim bu karın sporla toparlanır mı ? yoksa abdominaplasti yaptırmak zorundamıyım ? Gerisinin zamanla düzeliceğine eminim 3-4 ayda bu kadar oluyorsa 2-3 yıl çalıştıktan sonra neden düzelmesin zaten sporu amatör olarak hayatımın sonuna kadar devam ettirmek istiyorum çünkü mental anlamda da beni rahatlatıyor.

4. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Güncel

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

5. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Yardımcı olabilicek kimse yok mu ?

6. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Güncel

7. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Kimsenin yorum yapmama nedenini anlayamadım, yardım edebilicek kimse yok mu karın konusunda acaba ?

8. Orkun2

Orkun2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba kol kası spor salonunda,karın kası mutfakta yapılır.Besnlenme herşeydir bende bodye başlıyacağım ancak önce göbeği ve bel kısmındaki
    o kötü yağ toplamış yerleri eritmem gerek,siz bu konuda zaten yapmanız gerekeni yapıyorsunuz.Vücüt yağlarını tek bir noktadan eritilmez,komple yağ yakımı gerekirki o bölgedeki yağlar erisin.

Göbeği bir çukur gibi düşünün yağlar oraya toplanıyor işte ve bel bölgesine tabi ki,ancak doğru diyet ve sporla vücüt enerjisini yağ depolarından karşılamaya başlar o zaman yağ yıkımı başlar.103'ten 75'e ciddi bir değişim hakkını vermek gerekir.Abdominaplasti konusunda daha uzman arkadaşlardan yorum almanızda fayda var.
    --- Mesaj birleştirildi, 1 Haziran 2015 ---
    Merhaba kol kası spor salonunda,karın kası mutfakta yapılır.Besnlenme herşeydir bende bodye başlıyacağım ancak önce göbeği ve bel kısmındaki
    o kötü yağ toplamış yerleri eritmem gerek,siz bu konuda zaten yapmanız gerekeni yapıyorsunuz.Vücüt yağlarını tek bir noktadan eritilmez,komple yağ yakımı gerekirki o bölgedeki yağlar erisin.

Göbeği bir çukur gibi düşünün yağlar oraya toplanıyor işte ve bel bölgesine tabi ki,ancak doğru diyet ve sporla vücüt enerjisini yağ depolarından karşılamaya başlar o zaman yağ yıkımı başlar.103'ten 75'e ciddi bir değişim hakkını vermek gerekir.Abdominaplasti konusunda daha uzman arkadaşlardan yorum almanızda fayda var.

9. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Merhaba benim aslında merak attiğim fark ettiyseniz fazla bir deri var karın bölgesinde, bu sporla toplanıcak düzeyde mi onu merak ediyorum açıkcası

10. vveedi41

vveedi41 Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    esnaf
    Yer:
    ankara
    yağ ölçümlerini nereye yaptırdın? orda bi terslik olabilir.85 kilo %13 yağ oranı böyle gözükmemen lazım

11. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Macfite gidiyorum onun yağ ölçüm cihazı fakat bundan önce baska bir salona gidiyordum orda da bu civarda çıkıyordu size garip gelen ne onu anlamadım

12. vveedi41

vveedi41 Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    esnaf
    Yer:
    ankara
    valla ben kendimden yola çıkıp söyledim çokta bildiğimden değil. 5-6 ay önce ölçtürmüştüm 13.8 9 civarı çıkmıştı.fotoyuda buldum.ama ben 64 kiloydum boy 1.73. dediğin gibi çok kilo vermişsin onla alakalıdır büyük ihtimal.

Ekli Dosyalar:

13. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Evet bende öyle düşünüyorum malesef spor yapma isteğimi baltalıyo bu durum

14. vveedi41

vveedi41 Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    esnaf
    Yer:
    ankara
    ama sen mekiği boşluyorum diyosun güzel bi mekik çalışmayla çok rahat toparlarsın dostum.doktorluk bi durum kesinlikle yok bence.bendede göğüs zayıf mesela orayı toplamaya çalışıyorum şimdi..bi tarafa odaklandınmı illaki bi taraf zayıf kalıyo daha çok çalışıp kapatacaz arayı.aynı bende senin gibi stres atmak için yapıyorum sporu bi süre sonra alıştınmı hoşunada gider karın kaslarının yanması.moral bozacak hiçbişey yok.

Son düzenleme: 1 Haziran 2015
  15. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Çok teşekkür ederim motive etti gerçekten :) Siz temiz beslenip spora devam ettiğiniz sürece çok iyi sonuçlar alırsınız gibi ama benimki malesef farklı işte gördüğünüz gibi %13 yağ oranıyla bile böyle duruyo vücut genel anlamda cildim şuan sıkı değil sanırım ama en çok sırıtan bölge göbek işte. Onuda çalışıcam artık olduğu kadar.

16. paramedic35

paramedic35 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    acil tıp
    Yer:
    izmir
    Biraz geç olucak ama açıklayayım
    30 kilo ve fazlası verilen kiloları vücut derisi tolere edemiyor ama senin karın toparlanmaz gibide durmuyor.
    ben 55 kilo verdim ordan iyi anlıyorum seni

17. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Yorum için teşekkürler, malesef bana zor toparlanır gibi geliyor spora gidiyorum ama eski hevesim kalmadı diyebilirim. Karın çalışmıyorum zaten yaptığım 3 set 15 tekrar abdominal crunch o kadar onuda herhün yapmıyorum zaten. Konuyu açtığım zamandan bu zamana 3 kilo verdim kreatin kullanıyordum onun su etkiside vardır tabi biraz daha define oldu vücut kollar özellikle ama karın aynı işte malesef. 400 kg leg press yapıyorum squat vs çalışıyorum ama bacakta onun karşılığını göremiyorsun mesela yada az olarak görüyorsun derinin esnekliği estetik görüntüyü bozuyor buda moral bozucu tabiki.

18. poirot

poirot Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba,

Karın için 3*15'lik crunch'dan çok daha fazlasına ihtiyaç var. Karın bölgesini her yönden vurman gerekecek. Abdominal kaslarımız tonik kaslar olduğu için onları patlayıcı güç gerektiren hareketler yerine daha yavaş yaptığımız ve süreli gerilim gerektiren egzersizlerle yormalıyız. Klasik olan oturup 50-60 tane mekik çekmektir ama ben bunu doğru bulmuyorum. Ağırlıksız yapılan, atıyorum, 20 tekrarlık hareketlerden sonra yavaş yavaş ağırlık yükleyerek, bu 20 tekrarı ağırlıkla yapmaya başlamak olmalı. Tabii ki sadece crunch'dan bahsetmiyorum. Karın kasları 4 tabaka halinde: rectus abdominis, external oblik, internal oblik ve transversus abdominis. Bu kaslardan rectus ve external oblik kaslar fazik aktivitesi yüksek kaslar yani patlayıcı güç oluşturan ve hızlı yorulan kaslar, diğer ikisi ise tonik aktivitesi yüksek kaslar yani uzun süre kasılı kalabilen ve daha geç yorulan kaslar. Karın bölgesi çalışılırken önce bu tonik kaslar aktive edilip daha sonra fazik kaslara geçilmeli. Aksi takdirde siz tonik kaslarınızı ,avam bir ifadeyle, engellemiş olursunuz. Bu da bel ve sırt sağlığınız açısından ileri dönemlerde sıkıntı yaratır. Unutmayın öncelikli olan sağlığınızdır, görüntü zaten daha sonrasında kendiliğinden gelir. Karın çalışırken aynı zamanda sırt bölgesine de, özellikle alt sırt bölgesine de odaklanıp kuvvet dengesizliği oluşmasını da önlememiz gerekir. Karın kasları sırt kaslarından daha kuvvetli olursa bu sefer bel bölgesinde sakatlanma riski yükselir.

Sizin durumunuza gelince, karın bölgesinde acayip bir deri sarkıklığı ya da onun gibi bir şey göremedim. Bence karın bölgesine odaklanılarak hazırlanacak bir program sorununuzu büyük ölçüde halledecektir. Ama dediğim gibi transversus abdominis ve internal oblik kaslara daha çok önem vermemiz gerek. Bu kaslar, siz bir egzersizi yaparken egzersiz boyunca kasılan ve gövdenizi bir kuşak gibi saran kaslar bu yüzden bunların güçlenmesi, istediğiniz sıkı görüntüyü yakalamada yardımcı olacaktır. Tavsiyem, sadece karın çalışırken değil başka bölgeleri çalışırken de aktif bir biçimde karnınızı stabilize etmeye çalışmanız. Triceps push down yaparken mesela karın kaslarının gerilimi hissedilir, bu hareketin son setinde hareketi oldukça yavaş yaparak karın bölgesinin statik kasılımını artırabilirsiniz, transversus abdominisin aktivitesini artıracaktır ki bu da zaten istediğimiz bir şey.

Ayrıca https://www.youtube.com/FitnessBlender adresine şöyle bir bakabilirsiniz, özellikle functional exercises ve tone exercises kısımlarında oldukça güzel, çeşitli ve etkili egzersizler var. Benim önerebileceğim bir iki tane egzersiz de şunlar:

Bu, nispeten kolay ve güzel bir program. Özellikle bahsettiğim tonik kas aktivasyonunu içeriyor.
    Bu ise daha zor, hem tonik hem fazik kasları karışık vuran bir program. Üsttekinde bir iki ay ilerleme kaydettikten sonra yapılmasını tavsiye ediyorum.

Söyleyeceklerim bunlar. Normalde foruma bir şeyler yazmam, sadece okumak için kullanıyorum. Ama Ramazan günü böyle bir bilgimi paylaşmak içimden geldi, umarım işine yarar.

Bu arada ben bir fizyoterapistim, ancak forum ortamında bunu kanıtlama imkanım yok tabii :) Yukarıda yazdıklarım da benim profesyonel fikirlerimi ve tavsiyelerimi oluşturuyor. Uygulayıp uygulamamak da sana kalmış. Başarılar dilerim.

İyi günler

19. YEAHBUDDY

YEAHBUDDY Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim, ben aslında hatamın farkındayım karın bölgesi en çok üstünde durmam gereken nokta iken en az üstünde durduğum bölge durumunda nedenide malum. Sizden böyle şeyler duymak açıkcası beni umutlandırdı diğer bölge antrenmanlarımı biraz daha hafifletip karına ağırlık vermeyi düşünüyorum aradaki farkı kapatmak için. Daha doğrusu karın bölgesi sıkı antrenmanda ne gibi tepki vericek bunu merak ediyorum ufacıkta olsa gelişiceğine düzeleceğine inansam zaten gerisi önemli degil spordan kaçmam. Paylaştığınız hareketleri programıma eklemeye çalışacağım. Tekrardan çok teşekkür ederim

20. UfkKcn

UfkKcn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Bana sorarsanız bu yaz bitiminde yani eylül ekim gibi 6-8 aylık bir clean yarı bulk'a girin temiz ve güçlü beslenme ile biraz kilo almaya ve yağ oranınızı % 15 civarına çıkarın bu süreçte bol egzersiz yapmaya devam edin yaza 2 aya kala definasyona girersiniz yaza önümüzdeki yaza çatır çatır çıkar her yer :)
    Motivasyonunuzu düşürmeyin bende 110 kilodan 74 e düştüm 1 yıldır devam ediyorum hala göğüs ve göbek tam olarak düzelmedi ama olsun vücut benim bugün olmazsa yarın olacak bu iş sabır işi abim.. Çok güzel gelişim göstermişsiniz ben size inanıyorum buraya kadar getirebilmişsiniz bundan sonrasıda olur:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sayfayı Paylaş