10 kilo kas kütlesini ne kadar sürede yapabilirim(yardımınıza gerçekten sevinirim)

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve wrestler tarafından 14 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 31 üye.
  1. ugurumutcan

ugurumutcan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen katılıyorum, kişiden kişiye değişir :)

2. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Bugünlerde sormak istedigim bir soruydu bu. Kac kg kas kazanabiliriz belli bir sürede?

Bugün Dr. Jim Stoppani Facebook sayfasina bununla ilgili birsey yazmis. Fanlarindan birinin onun yazdigi program ile ilk ayinda 10 pound (yaklasik 5kg) kas kazandigini, ünlü müsterilerinden birinin 2 haftada 5 pound (yaklasik 2,5 kg) kas kazandigini ve müsterisinin (ismini aciklamiyor) yeni Star Trek filmindeki büyük rolü icin hazir oldugunu söylemis. Bu durumun cok nadir oldugunu da belirtmis. Dogru diyet, dogru supplementler ve pozitif düsünce ile bu isin basarilabilecegini söylemis.

Ben kendisini takip ediyorum, aciklamalari gercekten bilimsel ve mantikli oluyor.

3. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    ya beyler ne oluyor 10 kg diyor arkadaş birde cıkıp 3 ayda 2.9 kilo yazanlar var sacmalamayın kas öyle kolay olsa 2 senede mr olympia olursunuz...sorunun cevabına gelincede tahminimce 4 5 seneni alır saglam şekilde beslenme supplementle beraber cunku benim anladıgım yagsız kas

4. JuN1oR-BuilD3r

JuN1oR-BuilD3r Üye

Beğenileri:
    287
    Ödül Puanları:
    73
    Tamamı İle Bu durum kişiden kişiye - Beslenme tarzına -Vücud yapına (mezo - ekto -endo) Kullandığın veya kullanacağın takviyelere - Genetik yapına göre değişir. 10 kilo kas kazanmak zor olmakla birlikte imkansız değildir. düzgün antrenman beslenme ve doğru genetik yapısı ile 2 yıl içinde kolayca kazanılabilir. :)

kerem191 bunu beğendi.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    şöyle basit bir hesap yaparsak:

** 10 kgs kasın yaklaşık % 70 'i su ,yani 7 kgs su olarak alınacak...)

** kalan kuru kısmın 3 kgs Nin ,% 10 'u yağ ve % 90'ının protein vb olduğu bakışıyla , 2.70 kgs = 2700 gr'lık bir protein ve 0.30 kgs =300 gr yağ (katı) olduğu ortada...

**her öğünde yaklaşık 30-40 gr protein absorbe edildiği ve bunun ancak % 30'unun "hipertrofi "oluşumunda sentezlenebildiği bakışıyla bu da bir öğünde 10 -12 gr a tekabül ediyor...hipertrofinin tesir alanının maksimum 2 öğünle ilişkili olabileceğini göz önüne alarak : bu 20 gr / gün lük miktara tekabül eder

**2.700 gr / 20 gr = 135 gün gibi yaklaşık bi değere tekabül eder , ki ancak "yağların "yani 300 grlık yağın bünyeye girmesi bu gün sayısını daha da azaltacaktır, zira yağlar ayrıca proteinlerden çok daha hızlı bi şekilde bünyeye duhül olurlar...

***yani 100- 120 gün gibi bir sürede olabilir...yani 3.5-4 ay gibi süre...normal gözküyor...tabi ki beslenme , dinlenme uyumlu olduğu taktirde...

not: yukardaki hesap çok kaba olarak yapılmıştır!!...((

DeibLER, Azi, KemiK ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    bence burada bi anlam karmaşası oldu;

(bu başlıkta tekrar tekrar yazılmış ama bastırılamaz yorum yapma isteği duyan bazı arkadaşlar başlığın tamamını okumadan yorum yapmışlar, bir daha yazalım...)

10 kg kas ne kadar sürede alınır'ın cevabı;

bu spordaki seviye durumuna göre...

-yeni başlamış zayıf biri çok daha kısa bir sürede, orta seviye biri için uzun bir süre, phill heath için bu çok çok daha zor olacaktır. Çünkü adam dolmuş, bardak dolmuş almaz artık...(Tabiki gelişir ama bu seviyeden sonra phill heath in üstüne 10 kg kas alması çok daha zor olur diye düşünüyorum.)

vücut yapısına göre...

kısa tıknaz biri ile uzun zayıf biri 10 kg ı farklı sürelerde alır. Uzun ve zayıf olan kasa aç olduğu için ve kas boyutları uzun olduğu için alması daha kolay.

ve daha sayılabilecek bir çok faktör...

ercan gürgöze;

bir öğünde 30-40 gr protein sindirilebileceği konusu tartışmalı bir konu diye biliyorum. Bunun yanında sindirilen proteinin %30 u hipertrofiye katıldığı ve bundan yola çıkarak böyle bir hesaplamanın yapılması ne derece doğru olur, bilemiyorum. Öyleyse ilerleme sınırsız olmalı, protein yedikçe kas hücresi sentezi sürekli devam edecek ve insanoğlu sürekli gelişecek...

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu kabaca hesap ,zaten kabaca ve orta dereceli sporcular için kafada bi ışık tutma amaçlı ...)

zaten, tüm olaylar ,yapılan hipertrofi hesapları vb hepsi "labortauarlarda fareler veya denekler üzerinde "yapılan olaylar üzerinden yapılan varsayımlar,istatistiksel yönetmler, ampirik yaklaşımlardırdır...aritmetikteki gibi " 2 x 2 = 4 " gibi bir net formulasyon, sonuç beklenemez ...tabi ki herşeyin bir sınırı var, daha doğrusu 60 cm kolu olan birine ,61 cm yapmak ,orta dereceli bi sporcunıun 10 kgs almasından çok çok daha zordur...

ancak, 1.90 a yakın boy ve 80 küsur kgs olan gibi bi sporcu , optimum bir şekilde doğru ,idman ve takviye ile 10 kgs kütleyi 4 ayda alması zor bir olay değilidr ...hem de sterodisiz ...)

sadece , çok iyi dinlenme, çok iyi beslenme, b-kompleks vitaminleri, ve belki biraz da "antihistaminik " kullanımı ...bir de parazit testi tabi ki...)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:44 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:41 ----------

ayrıca, "çok protein yemekle ,yani ekses protein almakla " hipertrofinin bir ilgisi yok...hipertrofi için "protein "tabi ki gerekli ,ancak belli sınırlar üstü alınan proteinin fazla bir faydası yoktur, yağa dönüşme ve enerji olarak kullanılır...

kerem191 ve wrestler bunu beğendi.
  8. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul

Herkes aynı vücut yağ yüzdesinde benzer şekilde mi gözükür?
    Hayır, hiç de öyle değil. Vücut yağ yüzdesi sizin yağsız vücut kütlenizin bir göstergesi değildir. Vücudunuzda bulundurduğunuz kas miktarı vücudunuzun görünümünde oldukça önemli miktarda farklılık yaratmaktadır. Doğru görünüm hangisi? Bu kişisel tercih ve program tasarımına göre değişir. Bu yazı yargılamaktan ziyade iki vücut arasındaki hat farkıyla alakalıdır.

Aşağıdaki iki erkeği örnek olarak alalım. İkisi de kabaca %10 yağ oranına sahip. Görebildiğiniz gibi, görünümleri ve kas dağılımlarında dikkate değer bir farklılık var. Tekrar ediyorum, bu yargılamaktan ziyade dikkate değer bir fiziksel farklılığı göstermekle alakalı. Soldaki erkek, sağdaki erkeğe göre yaklaşık 7 kilo (15 pound) daha fazla kasa sahip.

Artık sen düşün 10 kg kas kütlesini kaç senede yaparsın :):):) Acaba yapabilir misin birde o kısmı var tabi :)

mma- bunu beğendi.
  9. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    ercan gürgöze;

antihistaminik kullanımından bahsetmişsiniz. bildiğim kadarıyla alerjilere karşı kullanılan bir madde.. konuyla alakası nedir?

azi;

bu iki kişinin boyları aynı ise kas kiloları arasındaki fark 7 kilodan çok daha fazladır.

aynı boyda olduklarını düşünelim... zayıf adam iyi bir programla (beslenme-idman-dinlenme...) diğeri kadar olmasa da aradaki farkı büyük ölçüde kapatacak kas kütlesini 1 senede yapabilir diye düşünüyorum. Çünkü o adamın kemikleri kasa aç. Belli bir seviyeye kadar yedikçe, çalıştıkça hızlı bir şekilde kas kazanır.

Ha bir de genetiği bu işe yatkınsa bence 1 senede zenci gibi olabilir.

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    antihistaminiklerin birçok türü , eğer iştahsızlık ve metabolik emilim sorunu mevcut ise kilo almada son derece etkin bir yöntemdir...vücut metabolizmasını yavaşlatarak iştah açıcı etkisi vardır...bayağı kütle kazandırır...hele "b-kompleks vitaminleri "ile birlikte alınması halinde...

vaktiyle, 2 ay kullanarak 67.5 kgs den 75 kgs ye çıkmıştım ( çıkmaz olaydım , orası da ayrı konu !...)))

wrestler bunu beğendi.
  11. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    yan etkisi yok mu? herhangi bir kişi kullanabilir mi? kullanmadan önce bir doktora görünmeye gerek var mı?

burada yazılanları gören, kilo almak isteyen ve kullanmayı düşünen arkadaşlar olabilir... Bilinçsizce hareket edilmesin..

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    forumlarda yazılan,tavsiye edilen riskli o kadar çok şey var ki ?!...(

bunlara gelene kadar iştahsızlık neticesinde antihsitaminiklerin 1 ay iştah açıcı olarak kullanımı devede kulaktır...ayrıca, bunlar zaten leblebi gibi günümüzde kullanılan "hapşırana bile tavsiye edilen, doktorların bolbol verdikleri ,reçete bile istenmeden alınabilen ilaçlar"...doktorlar ,bunları leblebi gibi verirken kiilerin alerjik potansieline dahi bakmadan kolayca verirler..

tabi ki sağlık yönünde zararı ,riskleri olabilir , her şeyde fazla olduğu gibi ..ayrıca, kişiden kişiye tehlikeli reaksiyon yapabilir ...

zaten, kimsenin direkt tavsiye falan ettiği de yok...) "belki biraz " ifadesine dikkat çekersek !...
    ayrıca, yöntem sorduğunuz için açıklama yapılmıştır...

ama, iştahsızlık ,kilo alamama yönünde verilen ,kullanılan bir yöntemdir ve sporcular,antrenörler bunu bilir ...

wrestler bunu beğendi.
  13. degale

degale Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Benim yağ oranım %13 kas 16 kilo çıktı..Bu 10 kilo kas hersene alınabilecek birşey değil her halde bir yerden sonra vücut yavaşlıyor.

14. onurettin

onurettin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    İstanbul
    31 yaşındayım. 1.71 boy, 76-77 kiloyum. 2 yıldan fazla bir süredir elime agırlık alıyorum. Son 1 yıldır nispeten bilinçliyim. Evde çalışıyorum. Hiç supplemet kullanmadım. Günde 100 gr kadar proteini besinlerden alıyorum. Kefir, tavuk, lor temel besinlerim. Karbonhidrat alımımı sınırlı tutuyorum. Son 4 ayda 400 gram kas kütlesi kazanmışım. Az gibi ama şartlarım bu kadar...
    Aynı sürede 2,4 kg da yağlanmışım. Kardiyo yapmıyorum, çok hareketsizim, ortalama 6-7 saat uyuyorum ve antrenmanları gece 12 gibi yapıp, besleniyorum. Sanırım yağ artışı bundan oldu. Yoğun çalışma hayatının dezavantajları...

15. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Kilo başına 2 gr protein önerilir. 50 gr protein eksik alıyorsunuz ki bu 50 gr almanız gerekenin %33'ü, büyük rakam yani.. Daha çok protein almalısınız.

Yatmadan önce yemek sakıncalı ama siz idman yapıp yatıyorsunuz. Bu süreçte vücut hala çok enerji harcar. Bu nedenle antrenman yapmayan kişiye göre mukayese etmek yanlış olur. İdmandan sonra da karbonhidrat almanız gerektiği için yemek yeyip yatmaktan başka çare kalmıyor. Burada miktarını ayarlamak önemli.

400 gr kas, 2.4 kg yağ aldığınızı nasıl hesapladınız?

16. onurettin

onurettin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    İstanbul
    Daha fazla protein almam gerektiği kesinlikle doğru. 4 öğün yiyorum. Öğün başına da asagi yukari 25 gram protein aliyorum. Anlaşılan öğün sayısını 6 ya çıkarmalıyım.

İşin ilginci, beslenmem ketojen diyetlere yakın, yine de yağlanıyorum. Şu an yağ yüzdem %24. Karbonhidrat sıfıra yakın alıyorum ama yine de yağlanma var. Hatta antrenman sonlarında bile çok küçük basit şeker alıyorum, kompleks karbonhidrat olarak ise sadece 1 dilim çavdar/çok tahıllı/vs ekmek.

400 gram kası da 2,4 kg yağı da eczanede Tanita tartı ile ölçtürdüm.

Galiba sıkı bir kardiyo sürecine ihtiyacım var ama klasik ikilemle karşı karşıyayım. Büyümek mi, kurumak mı...

17. CaglarYildiz

CaglarYildiz Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    hem hacimlenmek hemde yağ yakmak mümkün bunu başaran arkadaşlarım var sıkı bir beslenme programı ve iyi idmanlarla başardılar kardiyoyu kesmediler yemeğide kesmediler sıkı idman yaptılar şimdi hem hacimliler hemde kaslı

18. Oguzhan_04

Oguzhan_04 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Ankara
    Bi nostalji dha yapsana hacı sana zahmet! kilo aldın mı?

PeNa bunu beğendi.
  19. PeNa

PeNa Üye

Beğenileri:
    667
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Elektronik
    Yer:
    İstanbul
    Madem konu güncellenmiş bende bir yazıyım :)

Düzenli beslenme+Supplement+disiplinli spor+düzenli uyku yılda 1 kg saf kas kütlesi ideal .

20. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Başlığın başına bakmadım. O zamanlar kaç kiloydum hatırlamıyorum ama şu an 100 kg geliyorum. Yağ oranım aşağı yukarı aynıdır. Tabii o mesajı atalı 5-6 sene olmuştur. Bu süre zarfında defalarca kas olarak kilo aldım verdim. Ama uzun lafın kısası o mesajı yazdıktan sonra görüntü olarak çok farklıyım tabii ki. Daha iyisi olabilir miydi? Tabii ki. 6 sene düzenli çalışsaydım tabii ki bomba olurdu.

Sayfayı Paylaş