10 Beslenme Hatası

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve BiLL tarafından 7 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. BiLL

BiLL Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    10 BESLENME HATASI
    1-DİYETİ 365 GÜN HİÇ BOZMAMAYA ÇALIŞMAK

Çoğu insan, kas yapmak veya kilo vermek için yenilenlere her gün dikkat edilmesi gerektiğini düşünür. Bu çalışmamın ilk yılında benim de yaptığım bir hataydı. Bana tek getirisi, arada sırada dayanamayarak 2 dakikada 6 kalıp çikolata yiyip diyeti bozmam oldu.

Bu yıl, her hafta Pazar günü olmak üzere “hile günü” belirledim. Bu günde hafta boyunca hayalini kurduğum çikolataları ve Danimarka pastalarını yiyebiliyorum. Genelde yeme işini sabahları yapıyorum ki, yediklerim gün boyunca yakılabilsin. Geri kalan beslenme şeklimi değiştirmedim. Sadece tadından nefret ettiğim brokoli ve ton balığını yemiyorum ve normalde yaptığım kalori protein hesabını da rafa kaldırıyorum.

2-HAFTADA 3 KİLO ALMANIN 1 KİLO ALMAKTAN DAHA İYİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK

Fazla karbonhidrat almak yağ yapar . Çoğu sporcu bunu bilmesine rağmen antrenmanda daha çok enerji vereceği bahanesiyle karbonhidrat alımını sınırlamıyor. Bunlar, Lee priest kilo alıp belini 120 cm ye çıkarıp, daha sonra yarışmaya girebiliyorsa, biz de onun izinden gitmeliyiz diye düşünüyorlar.

Haftada 0.5-1 kilodan fazla alıyorsanız, bu aldıklarınız genelde kiloyu artıran ancak görüntüyü de bozan su ve yağdır. Yarışmaya katılmak için definisyona girme ya da plajda gösterme gibi bir amacınız varsa, kilonuza dikkat etmelisiniz. Aksi halde ya diyeti yarıda kesersiniz, ya diyet sırasında kaybettiğiniz kilonun bir bölümü kas olur.

3-HAREKET ETMEYEN HERŞEYİ YEMEK

Bazı insanlar, kas yapmak için buldukları herşeyi yemeleri gerektiğini düşünür. Vücutçuların çok yemesi gerektiği gerçeğinin yanında, özellikle metabolizması yavaş olanların aşırı yemesi durumunda, bunu yağ olarak depo edeceğini unutmamak lazım. Yağ hacmini artırmadan kas yapmak için, günlük gerekli kalori alım miktarına 250 kalori eklemek yeterlidir.

4-YETERSİZ BESLENME

Aşırı yemek gibi yetersiz beslenme de kas gelişimini yavaşlatır. Yağ birikmesini engellemek için, normal kalori ihtiyacından yaklaşık 250 kalori fazla alınmalıdır. Az yemek, vücudu “ kas yıkım modu” na geçirir ve enerji ihtiyacı için kaslar da yakılmaya başlar. Bunun her gün olması kesinlikle hayra alamet değildir, ancak yarışma öncesi sıkı diyetlerde olmasına izin verilebilir.

5-DERGİLERDEKİ DİYETLERİ AYNEN UYGULAMAK

Ben de dergilerdeki diyetleri uyguladım, daha sonra farkına vardım ki, sadece ana hatları veren diyetlermiş. Mesela 70 kiloluk biri için diyet örneği verdiklerinde, hızlı metabolizmaya sahip olanları ya da steroid kullananları(bunlarındaha fazla kalori alması gerekir) dikkate almazlar.işte bu yüzdeN, FLEX dergisi gibi dergilerin verdiği diyet planları sadece ana plan olmalıdır.Aynen uygulanması yanlış olur.

6-YAĞIN EN BÜYÜK DÜŞMAN OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK

Ceviz, fındık, balık gibi besinlerde bulunan vücut için yararlı yağları herkes almalıdır. Ancak özellikle zayıflama döneminde gereksiz doymuş yağlardan uzak durmak gerekir. Bilindiği üzere 1 gr yağda, 1 gr karbonhidrat ya da proteinde olduğunun iki katından fazla kalori vardır ve bu ne kan şekerine ne kas yapımına etki eder.

7-SADECE ANTRENMANLAR HEDEFLERİNE ULAŞABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEK

Salondaki bazı kişiler, antrenmanlarını çok iyi formda yaparlar, set arasında konuşmazlar. Bu kişilerin çoğu, antrenman sonrası beslenmelerine çok dikkat ederler ve sorsanız, vg nin %80 inin beslenme olduğunu söyleyeceklerdir. Bu nedenle, yediklerinize dikkat etmek çalışma düzeninizden daha önemlidir.

8-DİYETTE YETERSİZ BESLENMEK

Ben bunu kilo vermeye çalışırken yaptım ve çok büyük kas kütlesi kaybı yaşadım. Bir yarışma için, diyeti abartmak mantıklı değil. diyete başlarken, ilk adım olarak sadece 250-300 kaloriyi azaltın. Bir anda 4000 den 3000 e inmek, vücudunuzun kasları enerji için kullanmasına neden olur.

Normal alım 3000 se, direkt 1000 kalori düşürmek, kaybettiğiniz kilonun yarısının yağ değil, kas olmasına neden olacaktır. Böyle yapıldığı takdirde, kas kaybının yanında, antrenmana %100 konsantre olamayarak durumu daha da vahimleştirirsiniz.

9-BAŞKASINDA İŞE YARADIĞI İÇİN, BESLENME PROGRAMINI KOPYALAMAK

Son yarışma için diyet yaparken ben de bu hatayı yaptım. Doğal ingiliz şampiyonunun uyguladığı beslenme programını direkt kopyaladım. O ne yaptığını, kendisinde neyin işe yarayacağını bildiğinden ve aynı hacimde olmamamızdan dolayı bende işe yaramaması bana bunun ne kadar yanlış olduğunu öğretti. Başka bir diyeti uygularken, protein ve kalori miktarını aynen uygulamayın. Çünkü program büyük olasılıkla ya bir profesyonel, ya da kilo vermek isteyenler için yazılmıştır. Sadece temelini örnek alarak kendi programınızı üretin.

10- DÜZGÜN BESLENME PROGRAMI YERİNE EK BESİNLER KULLANMAK

Bu da sık yapılan hatalardan biri; düzgün bir ek besin bulanların bazıları beslenmeyi tamamen ek besinler üstüne kurarlar. Bu kişiler, ne kadar en iyi ek besinleri kullansalarda, doğal yiyecek tüketmedikleri için hiçbir zaman tam potansiyellerini kullanamazlar. Beslenmenizin temeli doğal ve işlenmemiş besinlere dayanmalıdır.

Yazan: John Lemare
    Çeviren:BiLL

AmericanHistoryX, afk_ ve kekeme14 bunu beğendi.
  2. kekeme14

kekeme14 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    4 Dünü yapıyormuşum :)

3. AmericanHistoryX

AmericanHistoryX Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci.
    İlk maddede bahsettiği haftalık kaçamak biraz fazla olmaz mı ?

Düşününce olmaz sanırım :) Orada da yazdığı gibi kaçamağı güne yaymayıp, sabah özlem duyduklarımızı tüketirsek, sorun olmaz heralde.

Son düzenleme: 24 Mayıs 2010
  4. CooLBLooD

CooLBLooD Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmiT
    ''Ben bunu kilo vermeye çalışırken yaptım ve çok büyük kas kütlesi kaybı yaşadım. Bir yarışma için, diyeti abartmak mantıklı değil. diyete başlarken, ilk adım olarak sadece 250-300 kaloriyi azaltın. Bir anda 4000 den 3000 e inmek, vücudunuzun kasları enerji için kullanmasına neden olur.

Normal alım 3000 se, direkt 1000 kalori düşürmek, kaybettiğiniz kilonun yarısının yağ değil, kas olmasına neden olacaktır. Böyle yapıldığı takdirde, kas kaybının yanında, antrenmana %100 konsantre olamayarak durumu daha da vahimleştirirsiniz.''

Vücutta protein enerji olarak en son sindirime uğramaz mı ? Karbonhidrat , yağ ve sonra protein...Vücütta yağ varsa neden kasları enerji için kullansınki ? ....saygılar...

kartel bunu beğendi.
  5. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    ilk maddeyi bana buluştugumuzda jarhead'de söylemişti 1gün diyet'i bozmak kilo vermeye yardımcı oluyormuş bende öyle yapıyorum ama abartmadan orda denildigi gibi çikolata diyarına dalmıyorum yani:)...

6. ProteinCanavarı

ProteinCanavarı Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    söylediklerine aynen katılıyorum..

Sayfayı Paylaş