1 Saat Kardioyla ne kadar yağ yakılır.?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve GK_86 tarafından 11 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. GK_86

GK_86 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben foruma yeni üye oldum.Bir kaç gündür forumdan yararlanıyorum sayenizde fakat kafama bir soru takıldı.Cevabını da bulamadım.Bu yağ yakımı konusunda şu kadar çalışırsan şu kadar yağ yakarsın diye birşey söz konusu mu.? Tabiki tam olarak bilinemez belki ama aşağı yukarı bir tahmin yapmak mümkün mü.?

Saygılar.:)

2. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    yaşa kiloya çalışma yoğunluğuna ve şekline göre değişsede 90kg bir yetişkin 10 dakikada ortaiam86kalori yakar ama dediğim gibi bu kesin bir durum değil aşagı yukarı

kilonu boyunu ant çeşidini yoğunluğunu süresini yazarsan daha yaklaşık sonuçlar verilebilir

GK_86 bunu beğendi.
  3. yolcu02

yolcu02 Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    buna cevap vermek zor yaptığın kardiyonun şiddetine çalıştığın aletlere ve dayanıklılığına bağlı olarak değişir

GK_86 bunu beğendi.
  4. GK_86

GK_86 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Boy 1.84 - Kilo 68 Aslında vucudumda yağ yok gibi birşey sadece spor yapmadığım dönemden kalan göbeğim var.Amacım bunu eritmek zaten.30 dakika koşu bandı - 30 dakika bisiklet çalışıyorum.Nabız 150-160 arası.5 dakika da bir 1 dakika depar atıyorum.Sonrasında düzenli ve bol bol mekik yapıyorum.

Şimdi siz 10 dakikada 86 kalori yakar demişsiniz.Bu durumda 1gr yağ 9 kalori olduğuna göre yaklaşık 10 gram yağ mı yakmış oluyorum.:) Yeni ve öğrenme döneminde olduğum için belki saçma sorular soruyor olabiliyorum.Lütfen kusura bakmayın :)

Edit : Yaş 23

5. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    184cm boyu olan biri için yagsız denilebilecek bir vücut ağırlığın var. göbek eritmek için veya vücudu şekle sokmak için en ideal yöntem (bende o boydayım ve tecrübe ettim işe gerçekten yarıyor kısa zamanda çok büyük farklar oluyor)

50 60 dakika vg 20 30 dakika arası interval kardiyo bazı günler sabit kardiyo ant öncesi ve sonrası proteinden yoğun bir beslenmeyle istediğn vücuda erişebilirsin.

detaylara forumu araştırarak ulaşabilirsin veya istersen yardımcıda olabilirim

birde kalori yağ demek değil 1kg yağ yakmak için 7000kalori yakmalısın artık buradan hesabını yap

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Ekim 2009
    GK_86 bunu beğendi.
  6. GK_86

GK_86 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Almak istediğim cevabı aldım.Çok teşekkür ederim .Tavsiyelerinizi dikkate alıcam.Bu konuda daha detaylı araştırma yaparım.Eğer yine bir bilgi eksikliği olursa size danışırım.Tekrar teşekkürler:)

ilbilge_11 bunu beğendi.
  7. mfatih1980

mfatih1980 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Almak istediğin cevap şudur :

Yağ yakmada önemli olan nabız aralığıdır.Doğru nabızda minumum 25 dk aerobic çalışma yapmak lazım.Aerobik çalışma derken oksijenli çalışmayı kastediyorum bunların en ideali eliptik veya yürüyüş bandı olabilir.Doğru nabız aralığı maksimal nabzının %70-%85 arası değeri olur yağ yakmak için örneğin ben 30 yaşındayım benim yağ yakma aralığım 123 - 153 bunun yukarsı veya aşağısı sadece karbonhidrat ağırlıklı kalori kaybına neden olur buda kasların ufalması demek.Aynı zaman da bunları bilen çok az kişi olduğu için koşma kas yapamazsın der aslında doğru doğru aralıkta olmak için tempolu yürüyüş yetiyo.Ben 6.5 hız ve 7 inc da bu nabzı yakalıyorum .
    Şimdi bi saat boyunca çok hızlıysan yani daha çok karbonhidrat yaktıysan yanlış bir metod.
    Şimdi 1 gr yağ 9kcal tam yağ yakma aralığında gittiğin zaman istediğin hedefe ulaşırsın.
    Doğru nabız aralığını ise genelde yürüyüş bandlarının üzerindeki tablodan bulabilirsin.Yalnız önemli bir nokta nabız aralığını ölçerken koşu bandının üstündekine güvenme saat al nabız saati kendin bak.
    Maksimal nabzın 220-senin yaşın olarak bulunur .ve bunu % 70- % 85 aralığında takip etmen koruman gereken bir cardio programı gereklidir.

Murat Fatih Ataç
    Body building and fitness expert trainer

Saygılarımla

fatiko15 ve GK_86 bunu beğendi.
  8. GK_86

GK_86 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    mfatih1980 @ Hocam teşekkürler değerli yorumunuz için.

15 gündür kardiyo yapıyorum.15 gündür önceden yediğim yemeğin çeyreğini yememe rağmen ve düzenli mekik yapmama rağmen belim ancak 1 cm inceldi.Ne kadar zor bişeymiş bu yahu.Alırken kolay verirken zor :)

9. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    matematiksel bir hesapla şöyle bir cevap vereyim. Ben her gün15dk bisiklet 15dk eliptical 30dk hızlı yürüme ve tempolu koşu yapıyorum. Makinada yazan değerlere göre her gün yaktığım toplam kalori 600 civarlarında oluyor. Günlük almanız gereken proteini alırsanız bu demektir ki günlük 600 kalorilik yağ kaybedeceksiniz. 1gram yağ 9 kalori verdiğine göre bu çalışma yaklaşık bana 60 gram yağ yaktıracaktır.

Eğer ki günlük almam gereken kalori kadar yemek yemişsem. Biraz da yediğim yazı azaltırsam bazal metabolizmadan ötürü 100grama kadar çıkabilir. Bu tabii ki kesin bişey değil. Haftada 500 gram yağ yakmanın normal olduğu söyleniyor. Bu belirttiğim rakam olursa haftalık 420 gram yağ aylık 2 kg yağ yakmış olursunuz. Tabii yağsız yer ve günlük ihtiyacınız olan kalorinin üstüne çıkmazsanız.

Bu belirttiğim rakamlar antreman şekline, spor yapan kişinin özelliklerine ve beslenmeye göre değişiklik gösterecektir. 186 boyunda 82 kilo birisi olarak benim bu yaptığım sporu 100 kilo olan birisi yaparsa 600 kalori yerine 1200 kalori de verebilir.

10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle bu işin matematiksel hesaplarla olamayacağını hepimizin bilmesi gerekir. Elbette ortalama ihtiyaca göre ortalama beslenme programı çikacaktir.
    Ancak bu deneyim ve çeşitli kontroller ister.

Öncelikle Yağ atılımı kişiden kişiye göre değişmektedir.

Nasil oluyor örneklendirecez.

Öncelikle iki tane aynı yaşta insan dusunun.

ikiside 90 kg

Ancak birisi yağlı ve kas kütlesi zayıf oldukça kondüsyonsuz

Diğer ikincisi ise kas kütlesi yüksek vücudu çok az yağlı ama kondüsyonu oldukça üst seviyede ve uzun zamandır antremanlarina devam ediyor ediyor.

Peki ikisinede aynı diyetimi vermeliyiz? İkisinede aynı programlarimi sunacaz?

ikisi arasındaki fark dunyalar kadardir.

O yuzden bu matematiksel hesapları bir kenara bırakalım ve gerçeklere dönelim.

Ayrıca konulardan biride insan sağlığı + lezzetli beslenme. Bir çok insanın kesinlikle belli bir dönem yağ yakıp tekrar eski formuna dönmesindeki esas sorunda budur zaten.

Aşırı kalori eksiltmeli ve kısa zamanı hedefleyen bir beslenme programı kişinin ruhunda tarifi olmayan yaralar açabilir.

Dikkatli olmakta yarar vardır arkadaşlar.

Kesinlikle yağ yakmak için aceleci olmamak gerekiyor.

Bu konuda beden sağlıgından önce gelen bir sey varsa ruh sağlığıdır.

Önce sağlık.

Hepsini bizzat yaşayarak öğrendim.

120 cm belden 85 e kadar geriledim 2 yılda.

2 yıl sürmesinde yanlış diyetlerinde rolu oldukça büyük ama en sonunda gerçeği öğrendim :)

deathlifter bunu beğendi.
  11. globalraver

globalraver Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yağ yakımından önce yağ depolanmasının önüne de geçmemiz gerek bence.proteinlerle karbonhidratları aynı anda tüketmek kilo kaybı açısından çok dezavantaj. . .

12. SoyLu61

SoyLu61 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    bnm de boy 1.81 kilo 85 spor salonuna sırf kardiyo yapmak için gidiyorum ilk 1 ay ağırlığa girmeyecem hocayla konuştuk 1 ay geçtikten sonra hem ağırlık hem kardiyo şu an haftada 4 gün 45 dk kardiyo yapıyorum 20 dk eliptik 25 dk koşu bandında 7-7.5 km hızla yokuş yukarı olarak tempolu yürüyüş yapıyorum çok iyi ter atıyorum ama ramazanda olduğumuz için iftarda malesef yemek seçme şansım olmuyor ne yapılırsa onu yiyorum o yüzden ramazan bitene kadar beslenmem biraz dengesiz bakalım inşallah bende istediğime ulaşırım

13. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    coyote - 2 yıl sürmesinde yanlış diyetlerinde rolu oldukça büyük ama en sonunda gerçeği öğrendim :) - demissin bende ugrasıyorum peki bu konuyu biraz acarmısın lütfen yag yakarken nerelerde yanlıs yapılıyor ve aslı ne olmalıdır?

ozpirik bunu beğendi.
  14. MustafaDEMİR

MustafaDEMİR Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Dostum ben boy 193 kılo 87 ve bel 94 cm benımde karın kısmındakı yaglarla basım belada.10 dk bısıklet 10 dk uzay yuruyusu ve 10 dk kosu bandını kullanıyorm gunde 300 e yakın mekık cekıyorum 2 haftada 92 den 87 kıloya dustum ama yag mı yaktım baska bısey mı bılmıyorm (=

15. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    300-600 kalori arasında yakarsın (çok formda bir atlet 900 kaloriye kadar çıkabilir). Ne kadar yağ yakacağın günün sonunda ne kadar kalori açığı vereceğine ve ne kadar yağlı olduğuna bağlı. Ortalama olarak 7000 kalori 1 kg yağdır.

Sayfayı Paylaş