1 ayda max. gelişme için...

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Kosovalı tarafından 23 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 26 üye.
  1. Kosovalı

Kosovalı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yaklaşık 1 ay sonra harp okullarının mülakatlarına gireceğim.
    Fakat bazı yönden eksiklerim var.
    Beden eğitimi yönünden yaklaşık 15 puan veriyorlar ve bu puanda benim harp okuluna girebilmem için yeterli bir puan.

Size bazı sorularım olacak.

Barfiks şu an 3 tane çekebiliyorum.bu 13 e çıkabilir mi?bu konu hakkındaki tavsiyeleriniz...

Basketbol topunu daha ileriye fırlatmak için (28 metre) önerileriniz...

Ve zıplama... Şu an yaklaşık 190 zıplayabiliyorum ama benim istediğim 236. Bu mümkün mü? ve tabi bu konu hakkındaki tavsiyeleriniz.

Şimdiden çok teşekkür ederim...

2. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Mümkün olmayacak hiçbirşey yoktur.
    1 ayda dediğn kapasiteye ulaşabilirsin .
    Sen dediğin hareketleri sık tekrar yap yeter.

desperados ve Kosovalı bunu beğendi.
  3. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Kolay şeyler değil istediklerin.Başarabilirsin ama çok sıkı çalışman gerekiyor.1 ayda dediklerini yapabilmen için fazlalalıklarından olabildiğince kurtulabilmelisin yoksa 1 ayda barfiksi 3ten 13e çıkartabilmek bana pek de mümkün gözükmüyor fazla kilo olup da vermedikçe.
    Zıplamaya gelirsek bunu yapman mümkün değil bence çünkü zıplama daha çok doğuştan gelen yetenek işidir.Özel idmanlarla bunu artırabilirsin ama bir seviyeye kadar yapabilirsin.Zıplamada karın kaslarının çok önemli olduğunu söylemişti bir futbolcu abimiz.

Kosovalı bunu beğendi.
  4. Kosovalı

Kosovalı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tamam sıkı çalışırım. biraz rahatımızdan oluveririz o sorun değil ama bana ne yapmam gerektiğini ve ne yapmamam gerektiğini söylerseniz sevinirim.
    Nasıl bir çalışma içerisine girmeliyim?

5. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Zıplama için eğer futbolcu arkadaşın söylediği doğruysa karın kasları için koşmak en iyisi o kadar ki mekiğin esamesi bile okunmaz yanında diyebilirim kendi tecrübelerime dayanarak.Zıplamayı öğrenmelisin yani bacaklarını yay gibi kullanabilmeyi yapacağın pratiklerle öğrenebilrisin zamanla.Bacak kaslarını doğru kullanabilmenin önemi çok büyük.
    Basket topunu daha ileri fırlatabilmek için gücün yanında atış teknikleri çok önemli.Bunları internetten olimpiyat sporcularının çalışma programlarıyla ilgili araştırmalar yaparak bulabilirsin.Barfiks için çok özel bir çalışma önerebilecek kadar bilgim yok malesef ama direnç artırıcı ve güç artırıcı idmanlarla bunu başarabilirsin.Bununla ilgili bilgiye sahip arkadaşlar var bu sitede yazını gördüklerinde sana yardımcı olacaklardır.

Latrell bunu beğendi.
  6. buraq_20

buraq_20 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşım sana 4 er gün ara ile max. 6 tekrar yapabileceğin ağırlıkla squat yapmanı tavsiye ederim. zıplamanı geliştirir.

7. SunwooD

SunwooD Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çengelköy
    Hepsini halletsen de barfiksi 3 ten 13 e çıkarman zor gibi duruyor.

Boş park bul paso basket topunu fırlat en iyi açıyı yakalarsın bir süre sonra.

Ama barfiksi nizami olarak nasıl 13 e çıkartıcaksın bilemiyorum.

İnşallah geçersin mülakatı kolay gelsin.

8. tigi

tigi Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    -fitness salonlarında barfiks çekme aletleri var.ayarladğın ağırlık kadar seni hafifletiyor.böylece kolların ağırlığın yerine kilondan daha az yük çekiyor.bu alet sayesinde barfiks çekmende ilgili kas grubunu hazırla önce bence.böylece ayrı ayrı omuz,göğüs çalışmana gerek kalmaz.direk gerekli kas grubunu tahrik edersin ki vakit senin için önemli..barfiks çekerken git gide ağırlığı düşürerek kendi kilonda çekerin.en son ise ayağına yük bağlayıp daha ağır kiloda çekip gücünü max. seviyeye ulaştırabilirsin.

-basketbol topu fırlatmada açı,pozisyon gibi şeyleri çalışmadan önce gücünü yeterli seviyeye getir bence.çünkü güçlendikten sonra pozisyonun,açın vs. gibi şeyler değişecektir.barfiks çalıştığın için zaten güçleneceksin ama bence basketbol topundan daha ağır şeyleri fırlatma egzersizleride yap.böylece ilgili kasları daha iyi harekete geçirirsin.

-zıplama için ise ayağına yük torbaları takıp zıplama çalışmaları yapabilirsin baya işine yarayacaktır.

-son olarak; 1 ay gibi sürede büyük mesafe katedmek istiyosan direk ilgili kaslara yüklenmen lazım.bunun içinde yapman gereken hareketleri daha fazla ağırlıkla yapıp ilgili kasları güçlendirmen lazım.body de nasıl kilo arttırıyorsak bundada aynısını yaparsan bence başarırsın.thums:

9. gogogokhan

gogogokhan Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Finans
    Yer:
    İstanbul
    barfiksi 3 den 13 e çıkarmak çok zor ama şöyle bir şey var bel vurarak barfiks çekmek... Askerde bel vurarak barfiks çekmek nizamiydi sende askeri okulun mülakatlarına gireceğin için nizami sayılma olasılığı çok yüksek. Ben askerde 2 tane barfiksi zor çekerdim bel vurarak barfiks çekmeyi öğrendim ilk seferde 7-8 rahat çektim. Hergün çalışmayla bunu daha yukarıya çıkartabilirsin. Yanlız bel vurarak nizami sayılırmı orda orası soru işareti ama sen genede tekniğini öğren

10. GallienoFerri

GallienoFerri Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Gördüğüm kadarıyla cevap yazan arkadaşların bir çoğu sana destek olmak için, iyi niyetle olumlu yanıtlar vermişler. Elbette, destek olmak bazen insana yarar sağlar, kişiyi motive eder ama benim sana söyleyeceğim bir iki ufak ve olumsuz eleştiri ağırlıklı sözüm var.
    Birincisi, madem bu sınav senin için önem taşıyor, neden 1 ay kala çalışmak aklına geldi. Diyelim daha önce hazırlığa başladın ve bu hazırlık yaklaşık olarak 6 ay sürdü -ki anladığım kadarıyla ilk kez 1 ay kala çalışmaya başlayacaksın-. 6 ayda yapamadığını, yani barfiks sayını artırmayı 1 ayda nasıl yapacaksın.
    1 ayda 3'ten 13'e çıkmak nedir, arkadaşlar? Bunu başarmış kaç kişi vardır? On binde bir ya da iki en iyimser tahminle..Arkadaşın birisi her gün yavaş yavaş arttır gibi bir ifade kullanmış. Kanat gibi gelişmesi bir çok kas grubuna göre daha zor olan -en azından bende böyle, diğer arkadaşların yerine konuşmak olmasın- bir kas grubunun 1 ayda güç kazanarak 13 barfiks çekebilmeye yardımcı olması ne derece mümkün? En azından 2-3 gün dinleneceksin ki kanatlar kuvvetlensin, böylece barfiks sayısını artırabilesin. Sadece bu da değil, arkadaş topu uzağa fırlatmaktan ve daha iyi zıplamaktan söz ediyor. 190'dan 236'ya..Madem bu kadar önemliydi, o zaman 6 ay kala çalışmaya başlasaydın, ya da çalışmaya başladığını farzedelim, eksiğini tamamlamak için sınava 1 ay kalmasını beklemeseydin. Bu konuda iyi niyetle cevap vermiş olan herkese teşekkürler, ama biraz yapıcı eleştiri yapılmalı, insanlar doğru şekilde teşvik edilmeli.

Sadece bu arkadaş için söylemiyorum düşüncelerimi. Sitede okuduklarımdan ya da aynı konunun yüz kere açılmaya çalışıldığından hareketle önerim şudur:
    Hedefinizi yerine getirmek için biraz çaba gösterin, araştırma yapın. Karın kası yapmak hakkında en az yirmi tane başlık varsa, yirmi birinciyi açmayın, var olanı okuyup bilgi edinin ya da arkadaş gibi 1 ayda şu seviyeye ulaşır mıyım diye öneri istemeyin -imkansıza yakın bir hedef olmasa sorun değil ama bence imkansız-, bizzat kendiniz belirli doğrulardan hareket ederek başarıya ulaşmaya çalışın. Şüphesiz, 1 ayda maksimum gelişme hedeflenmelir ama hedefler tembellik ya da benzeri sebepler yüzünden ertelenmiş ve akıl başa sonradan gelmişse, daha doğrusu kafaya dank etmişse artık geç kalınmıştır. Her zaman böyle mi olur, yani benim söylediklerimi geçersiz kılacak örnekler var mıdır? Elbette, vardır. Ama bu arkadaşın o sınavda başarı göstermesinin şu saatte pek mümkün olmadığını düşünüyorum, ama yine de başarılar; umarım ben haksız çıkarım.
    Muhtemelen bu cevaba tepkiler olacak ya da kimse okumayacak bu mesajımı, çünkü ne yazık ki bir yazıyı okumaya başladığımızda, çevremden gördüğüm kadarıyla çok sıkılıp sonuna kadar okumamak bile adetten olmuş. Ama tamamını okuyan arkadaşlar, sert çıkıştığım için kusuruma bakmayın, birileri bunu söylemeli yoksa "Büyük Türk Halkı" tembelliği ve zamanında çalışmayı öğrenemeyecek.
    Saygılar.

Son düzenleme: 27 Haziran 2008
    danger35, samsunlee, helof ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. bullarika

bullarika Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci(gemi makineleri)
    Yer:
    istanbul
    cok haklısın ama keske bunları arkadaş sınava girdikten sonra söleseydin şimdi bu sözlerden sonra ice boşvercek.bak arkadaşım yukarıda arkadaşlar sana bilgi vermişler ki kanımca bunlar senı 1 ay içerisinde istediğin düzeye gelemesen bile en iyi çalıştıracak tevsiyelerdir.bide affınıza sığınarak söylüorum bu barfik olayının abartılması neden ben dar tutuş avuc yuze bakacak şekilde barfix i 40 tekrar yapıyorum bu arkadastan sınavda istenen barfix geniş tutuş mu acaba?

12. Optimus_Prime

Optimus_Prime Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşım herşeyden önce mrb sana söliyeceğim şey sayesinde harp okuluna giren cok fazla kişi tanıyorum
    eğer imkanın varsa koşuların çoğunda ayak bilek ağırlığı kullan bunu hemen hemen tüm spor marketlerde bulabirsin kısa zamanda bacak liflerini ve kaslarını kuvvetlendirerek uzun mesa koşu zıpla gibi aktivitelerde cok işine yarıyacaktır fakat sakatlanmamaya dikkat et diğer tabiki bu idmanlar sırasında düzenli beslen kötü alışkanlıkların varsa alkol sıgara gibi içme bu sana kesin tavsiyemdir herşeyden önce nefes egzersizleri yap koşularında agresif ol aslında tüm yapacağın idmanlarda agresif ol bu işi yapabileceğine inan hiç birşey seni etkilemesin haftada bir gün uzun mesefa koşulara cık düzenli bir şekilde sıvı takviyesi al esneme hareketlerini düzenli yap ne kadar esnek olursan uzun atlamada bir o kadar iyi olursun barfiks içinde daha önünde zaman var askeriyede barfikslerde bel vurarak çekmeye herhangi bir şey denmiyor çekersin sakın karamsarlığa kapılma yolun acık olsun sana iyi çalışmalar... thums:

13. jayjay

jayjay Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    zıplama konusuyla ilgili bir önerim olabilir..Amerikada daha çok basketbolcuların kullandığı Air Alert diye bir program var, zıplamayı geliştirmeye yönelik bir takım hareketleri içeriyor..Ben bunu 5-6 yıl önce internetten siparişle getirmiştim türkiyeye, kitap ve kaset..

Temel olarak 5 tane hareketin, haftada 5 gün yapılması üzerine kurulu..Tamamı 12 hafta ama 1 ay sonunda da gelişmene yardımcı olur..hedefine ulaştırabilir seni..

duyduğuma göre programın geliştirilmiş hali şu anda internette düşmüş, araştırıp download edebilirsen yardımcı olur bence sana.

baykan bunu beğendi.
  14. 6ImmorTaL9

6ImmorTaL9 Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    air alert ayak kaslarını gelıstırmeye yonelıkdir bu yuzdende zıplamanın gelısmesı demektır...programı google yazınca direk resimli anlatımlar cıkıor ilgilenen bakabılır tşk.

baykan bunu beğendi.
  15. Calendil

Calendil Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Mühendis
    Zıplamanızı geliştirmek için ayağınıza ayak bileği ağırlıklarından bağlayıp bolca basket oynamanızı ve iyi beslenmenizi öneririm. Ben bu şekilde istediğim sonuca ulaşmıştım zamanında.

16. beyazzenci

beyazzenci Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben 3 çekiodum 6. aya girdim çalışalı şimdi 13 çekebiliyorum:)

17. unmobooser

unmobooser Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Canim Kardeşim

ben yzb. bülent. sana sorunla ilgili cevabı seçmeyi düşündüğün mesleğin hayli içinden biri olarak verecğim. birincisi barfiks sayısı. 3 ten 13'e 1 ay içinde çıkman üzgünüm ama sihirli değnekle ancak mümkün.ki zaten bu tekrara ihtiyacın yok çünkü mühim olan barajı geçmendir o da sanırım ya 7 ya da 8 (değişmediyse). benim zamanımda harpokulu son sınıf barajı 9 du. hadi diyelim ki 1nci sınıfın da 7 olsun. basket topu fırlatmak nerden çıktı bilmiyorum ama bunu yapabilmen için çok sportmen bi adam olman gerektiğini düşünmüyorum. zıplamayla ilgili olarak; bizim zamanımızda asıl belirleyici branş koşuydu. sen koşudan bahsetmemişsin. yok mu yoksa iyisin de ondan mı bahsetmedin? eğer iyisen zıplamada da barajı geçeceğini düşünüyorum. umarım hayatının bu kısmından öncesinde bir spor alışkanlığın vardır yoksa ciddiyim 1 ayda bu standartlara ulaşman seni hakikaten zorlar. son söz olarak eğer elinde bir broşür varsa standartları bir daha gözden geçir. yüksek barajlar sadece canını sıkar ve seni mucize beklemeye iter. umarım başarılı olursun. sevgiler.

18. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    barfikste 3 tane çekebiliyorsan bir ayda çok rahat 13 e çıkarırsın. Her zaman bir adım ötesini hedefliyerek çalış. Kendini olabildiğince zorla.
    zıplama için elimde bir program var eğer lazım olursa upload edip linkini sana özelden atarım.

19. berliner06

berliner06 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ...başarılar şimdiden

20. Jevric

Jevric Yeni Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    0
    galionegferri hakllı,
    barfiks kesinlikle o kadar artamaz. Artırmak istiyorsan 3-4 günde 1 çalışmalısın. Hergün çalışman gerilemene bile neden olabilir.
    Basket topunu tek el ile atıcaksan kanat-mouz güçlü olmalı, iki el ile atıcaksan kol arkası ve kanat...
    yükseğe zıplaman için grekli programlar bulunduğunu söylemişler zaten.
    Başarılar

Sayfayı Paylaş