1-2 basit sorum var?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve berk1905 tarafından 25 Eylül 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    başlığı nasıl açarım bilemedim buradan açıklamaya giricem.
    galiba yanılmıyorsam 2 yıl önce fitness yapıyordum 6-7 ay düzenli yaptım. pazartesi, çarşamba, cuma, cumartesi olarak.
    pazar açık olsa salon cumartesi değil pazar yapardım. gün aşırı yaparak dinlenirim hesabındaydım. dinlenmek önemli malum.
    ama bu spor hakkında kendimde az da değil çok da değil ama bilgiliydim çok araştırırdım şuan maalesef çoğunu unuttum. tekrar başladım geçen hafta 1. haftamı doldurdum.
    ama hafta sonum dolu olduğundan pazartesi, salı, perşembe, cuma olarak yaptım ve öyle düşünüyorum. dinlenemeden art arda oluyor maalesef. bu kötü etkiler mi? yoksa sıkıntı yok mu?

bir de en çok merak ettiğim 2. soruma gelirsek.
    boy 1.76
    kilo 83
    yağlı ve göbekliyim.
    acaba diyorum. yukarıda bahsettiğim haftaiçi 4 gün sporumu yapsam. hafta sonuda evde bisiklet var. cumartesi pazar bisiklet kardiyo yapsam sıkıntı olur mu? dinlenme günlerimi kardiyo yaparak riske atmış olur muyum yani ilerlemek yerine gerilemek istemem.
    çünkü haftaiçi sadece ısınma olarak 5dk bisiklet yazmış bana hoca.
    ve haftasonu evde bisiklete evet derseniz kaç dakika yapmalıyım?

baya uzun oldu inşallah üşenmeyip okuyan ve cevaplayan çıkar.
    pek sanmıyorum ama bakalım.

2. Kardanadam88

Kardanadam88 Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yönetici
    Yer:
    Istanbul
    Isınmayı bisiklet yerine salonda varsa kürek ...vb haraketlerle yapman daha güzel olur. Ben yalnızca bacak çalışacağım günler bisiklet ile ısınıyorum. Programını yazmamışsın , o yüzden günler konusunda birşey söylemek de pek mümkün değil. Ben 1.gün göğüs-sırt 2.gün bacak-omuz 3.gün Biceps -Triceps -Karın çalışıyorum. Bu şekilde tekrar göğüs çalışmasına geçene kadar 2 gün süre geçmiş oluyor. Göbek de sorunun varsa kardiyo ve beslenme çok önemli. Haftasonları 1 er saat yapabilirsin evde seni kötü etkilemez.

3. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    bölüm bölüm çalışmaya 2. ay geçeriz herhalde. 1. ay programı genel bir program.
    yana açış
    bench press
    deltoid
    ayak çalışması (adını maalesef hatırlamıyorum)
    barbell
    neyse daha var ama adları hatırlamıyorum kısaca genel tüm vücut için 1 aylık ısınma programı.
    ayrı yerleri çalıştırdığım için dinlenmem gerekiyor herhalde.

hafta sonu 1 saat bisiklet olayı kafama yattı. teşekkür ediyorum cevapladığın için

4. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    699
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Ben sana kilit bir tavsiye vereyim mi?

Daha fazla plan yapma ve spor salonuna git, bir şeyler yap. Ne kadarın sana fazla olacağını, ne kadarın sana az olacağını denemeden sen de bilemezsin, biz de bilemeyiz. Potansiyelini deneyip görmelisin.

ArdaFit bunu beğendi.
  5. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    yorumun için teşekkür ediyorum :) aynen öyle. bakalım deneyip görcez

6. zenginuyak

zenginuyak Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Antrenman mantığın sert split bir program olmadığı sürece aynı bölgeyi en az 2 defa çalıştırman kas gelişimi açısından gerekli ki yeni başlayan birisi için bence split programlar verimsiz. Vakit problemin yoksa kardiyo çalışmasını ağırlık çalışmasının hemen arkasından yapmayı sakın ihmal etme. Şahsen bu konuda biraz şanssızım. Daha öncesinde zayıflamaya kalktığım dönemlerde güzel bir antrenman programım olmamasına rağmen 2 ayda yaklaşık 7 kilo civarında zayıflamıştım. Diyet konusu ise tahmin edebileceğin gibi :) Şu sıralar ise kardiyo çalışmasına pek vaktim kalmadığı için ve spor dışında hareketsiz bir yaşam şeklim olduğu için kilo vermede bazı problemler yaşamaktayım. Kardiyoyu hafta sonu yapmanın ne gibi bir etkisi olur onu tam bilemem, şahsen henüz o kadar deneyimim yok. Seni yanlış yönlendirmek istemem.

7. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    yorumun için öncelikle teşekkür ediyorum.
    spor sonrası kardiyoyu deneyebilirim ama anca 10 dakika koşmak olur. o da sayılır mı? sayılmaz.
    akşam 9 veya 9dan sonra yaptığımdan dolayı sporu bitirdiğim ana denk geliyor ve haftaiçi erken kalkma olayım var zor gibi.
    hafta sonunu denicem ama kısmetse bakalım.
    2 yıl önce sporu bıraktığım döneme denk gelmişti galiba haziran gibi 78 kiloydum sadece ekmeği keserek sadece sabah 1 dilim yiyordum. temmuzda tam 1 ay sonra 70 kiloydum. istemeyerek verdim yani o kiloyu.
    hayatımda hiç cılız halim olmamıştı o zamana kadar.
    neyse geçen hafta kilom 83tü
    şuanki kilom boş mide 81.6 az önce ölçtüm.
    ekmeği kesince çok hızlı kilo veriyorum. sabah 1 dilim daha ekmek yok. kesinlikle önerilir.
    ve 2 yıl önce aburcubur olarak kesemiyordum. kessem herhalde hızlı kilo veriminde ölecektim. :)

8. zenginuyak

zenginuyak Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    10 dakka düz koşu veya bisiklet yerine 20 dakka HIIT yapmayı dene kardiyoyu. Ben bahsettiğim kilo verdiğim dönemde HIIT yapıyordum. 10 dakika daha da artırabilirsin herhalde. Erken kalkma derdini de çok iyi bilirim, az çok aynı dertten muzdaribiz :) Hızlı kilo verme durumu ile de ilgili şöyle bir durum var, genellikle ilk 2 ayda vücut fazla suyu atıyor, daha sonra kilo verme süreci yavaşlamaya başlıyor. Bazı yerlerde kilo veriminin iyiden iyiye azalıp, durma noktasına yaklaştığı da söyleniyordu. Bu gibi durumlarda diyette bir değişiklik yapmayı öneriyorlardı. Yani hızlı kilo veriminden muhtemelen ölmeyecektin :) Ayrıca kardiyolarımı da bisiklet ile yapıyordum, bacaklarım giderek sertleşiyordu ve kilo da verdiriyordu. Şimdiki salonumda ise hocam bisiklet ile yapacağım kardiyo çalışmasının bacakta belli kasları yoracağı için bacak idmanı gibi olacağını ve bacaklarımın kalınlaşacağını söyledi. Ben de halihazırda kalın bacaklı birisi olduğum için bisikletten uzak durdum. Burası da benim sorum olsun madem :) Cidden böyle bir durum olabilir mi ? HIIT kardiyo şeklinde kullanılan bisiklet bacakları kalınlaştırır mı ?

9. berk1905

berk1905 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    ilk ayların kolay sonrasının zor olmasını ve sebebini bilmiyordum teşekkür ederim.
    hııt olayını araştırıcam biraz baktım güzele benziyor. hafta sonları deneyebilirim bisiklette.
    senin soruna da cevap gelir umarım bilen kişilerden:)

Sayfayı Paylaş