07.00'dan 14.00'a kadar birşey yememek

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve skllmyh tarafından 12 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    konu basligi pek bi özel gibi oldu ama genel olarak sorayim :)
    okula gitmeden sabah zar zor bi dilim ekmek,peynir yiyebiliyorum. yanında 1 bardak nesquikli süt.

saat 9 gibi 1ölcekwhey iciyorum okulda.
    ve eve gelince 14.00'da 2-3 yumurta yiyorum. sonra gene 1ölcekwhey ile antremana gidiyorum.
    sizce sabahları sadece 1ölcekwhey yeterli olurmu? kaslardan kaybedermiyiz

wolf13 bunu beğendi.
  2. bruce123

bruce123 Yeni Üye

Beğenileri:
    169
    Ödül Puanları:
    0
    karbonhidrat yok kas olmazda olan kas korunmazda böle..

3. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    okulda yenilebilecek bi tost ve simit var. evden de sabah sabah pilav götürmek istemiyorum.
    ne önerirsiniz?

4. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    7 saat doğru düzgün birşey yemiyorsan gelişmede sorun yaşarsın.sabahları 1 ölçek protein tozu kullanman elbette iyi olur.kasların ihtiyacı olan proteini karşılarsın.okula gitmeden öncede en azından 2 yumurta yanında peynir ve bi iki dilim ekmek yemen gerekir. protein tozu sadece bi takviyedir.okuldan geldikten sonra yine protein ve karbonhidrat ihtiyacını karşılar antrenmana gidersin...

5. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Vücuduna bukadar saat sana enerji vermesi için besinler vermezsen,vücudun içtiğin whey proteinleri vücuduna kas yapımı için kullanamaz,enerji olarak yakar gider :) kas yapımı için protein kadar karbonhidratta çok önemlidir,sadece alınacak karbonhidratların kalitesine dikkat etmek gerekiyor. Pilav,makarna,bakliyat kaliteli karbonhidratlar içerir ve kas yapımı için önemli rol oynar. Ayrıca ihtiyaç halinde vücut,enerjisini karbonhidratlardan alır. Yani vücudundan karbonhidratları eksik etme ki, vücudun kas yapmak için içtiğin whey proteinleri kullanabilsin. Ayrıca vücudunu uzun süre aç bırakmak,daha sonra aldığın besinlerin vücudunda yağ olarak depolanmasına sebep olur. Vücut derki, 'kaç saat aç kaldık sonunda besin geldi,bunların birazınıda yağ olarak depolayımda tekrar aç kalırsam bunlardan yakarım.' Yani aç kalmak değil zayıflamak, yağlanmaya bile sebep olabilir. Beslenmen bence biraz yetersiz, beslenmeni biraz daha düzene sokarsan hedeflerine daha kararlı yürüyebilirsin :) kolay gelsin..

6. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    okulda karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için muz yiyebilirsin.

7. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    evet makarna,pilav vb. kaliteli karbonhidrat kaynağı fakat okulda bunları yeme imkanim yok yani.

Sabah = 2dilim kepek ekmeği arasına lor peynir koyuyorum.
    Okulda 1elma(veya muz) ile 1ölcekwhey götürsem genemi yetersiz kalir?

işin içine okul girdimi bazen böyle aksaklıklar oluyor okul bitene kadar böyle olacak sanirim.

8. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Anlıyorum seni ve hak veriyorum. Öğrenci olmaktan zor ne var bu ülkede.. Okulunun yakınlarında lokanta tarzı yerler yokmu? kuru üstü pilav tarzı gibi veya piyaz fln ucuz öğrenciye yönelik yerler.

9. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    sabah protein ve karbonhidrat almalısın 2 dilim kepek ekmegi ile lor peynir çok zayıf bi beslenme olur.okuldaysa muz yemen hem uzun süreli enerji saglar hemde karbonhidrat açısından iyi olur.okulda muz+1 ölçek whey. okula gitmeden önce 2 yumurta, kepek ekmegi,peynir.

10. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    cok yakın olmasada var. okuldayken alabilme şansım yok tabi.
    1.5 senedir bu sporu yapmama ragmen 1 tane bile baklava cikmamasi cok aci birsey :(
    6.30 da kalktığım için migden hiçbirşeyi almıyor.
    2 dilim kepek ekmeği,lor,muz,whey ile idare edicez. =)

11. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Ama böyle işin zor gibi.. Yemeden nasıl büyüyebilesin ki? Profosyonel vücut geliştirmecilerin çoğu ilk önce ağır çalışırlar çok yerler ve çok kilo alırlar buna 'bulk' dönem deniyor.Amaç alınan kaloriyi arttırarak kasları çok beslemek ve büyütmek,tabi bunu yaparken vücutları kirleniyor biraz. Örneğin şu linkteki vücut geliştiriciye bak bir,yarışma öncesi ve yarışmaya katılacağı zamanki fotoğrafı. http://1.bp.blogspot.com/_ZCTUdgek5Ok/SUm67xtGK5I/AAAAAAAAAFs/yrbCD6f6ZHk/s400/lee_priest_bulkup.jpg Ben tabiki sana böyle duba gibi olup sonra zayıfla demiyorum ama beslenmenin kas yapmak için nekadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Yeteri kadar besin almazsak,kasları beslemessek nasıl büyüsünler? bence 2 dilim kepek ekmeği,lor,muz,whey protein zayıf bir beslenme :/ sefer tası olayına girsen? hem iyi beslenirsin,hem maddi olarak tasarruf edersin :)

skllmyh bunu beğendi.
  12. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    beslenmenin önemini tabii ki biliyorum.
    sadece okul zamanında yeterli olurmu diye sormustum. okuldan sonra zaten tabiri caizse hayvan gibi yiyorum =)

okula ekmek arasi tonbaligi götürmeyi düsünüyorum. saat 9'da biraz ağır gelicek ama :)

13. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Öyleyse bir sorun yoktur ya :) ben o yediğinle bütün günü geçirip sonra spora gidiyorsun sandım. Mesajını eksik okumuşum biraz '2-3 yumurta yiyorum. sonra gene 1ölcekwhey ile antremana gidiyorum' kısmı aklımdan çıkmış :) spordan önce pilav veya makarnada iyi enerji verir,özellikle makarnayı sporcular enerji gerektiren aktivitelerden önce yiyorlar çabuk enerji vermesi ve sindirilmesi özelliğiyle aklında bulunsun. spordan sonrada protein yemeni öneririm tavuk göğsü veya yağsız tonbalığı tarzı. kolay gelsin :)

14. skllmyh

skllmyh Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    tesekkür ettim.
    salondan bugün beslenme programi istedim.
    5öğünlü güzel bi programi uygulamaya basliycam.

15. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    büyüme hormonu dusuk insülin seviyesinde calısıyor Testesteronda oyle Siz her ogun karbonhidrat tuketerek nasıl bu hormonları calıstırabiliyorsunuz ?

16. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    heldic

şahsen kendim için diyorum, gayet iyi çalışıyor... kompleks carb. yüksek prot.

forumda mevcut üye resimleri böllümünde örnekleri var.
    yakında bende bir başlık açarım..

17. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Protein kadar karbonhidratlarada ihtiyaç vardır enerji,kas büyümesi ve alınması gereken besin öğelerinin temini için. Alınacak karbonhidratların kalitesi önemli, kompleks kaliteli karbonhidrat olmalı. Ayrıca türk halkı karbonhidrat ağırlıklı beslenen bir millet (hem ekmeği, makarnayı, pilavı çok severiz, hemde ekonomik durumlardan ötürü zorunlu olarak :) ) karbonhidrat alımı testosteron seviyesinde çok önemli düşüş yaşatsaydı, cinsel gücüyle ovünen türk erkeği ağzına lokma karbonhidrat koymazdı ve türk halkının 3'te 2 sinde testosteron problemi görülürdü :) ayrıca iyi bir diet programı kişinin protein/karbonhidrat/yağ ihtiyacına göre belirlenir. Değil karbonhidratları, kilolardan kurtulacam,kas yapacam diye yağ almayı sıfıra indirirseniz bile vücudun dengesi bozulur. Yağlarında vücutta çok önemli fonksiyonları vardır, sadece tüketilecek miktar önemlidir. (karbohidratlar içinde geçerli)

18. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    ben su sekilde besleniyorum

yuzde 50 60 yag
    yuzde 30 protein
    yuzde 10 20 arası yesil sebze.

Yapılan calısmalarda karbonhidrat tuketmeyen sporcularda ilk baslarda performans dusuklugu yasanmasına ragmen ilerleyen zamanlarda performansı olmadık sekilde yukseliyor.

1968 Meksiko Olimpiyatlarında yarışan Etopya’lı köylü efsanevi Mamo Wolde aklıma geldi. Bu atlet maratonda altın madalya aldı, hem de 36 gibi atletizm için geç bir yaşta, üstelik de çok iyi bir derece ile. Dahası o yarışmada ondan daha fazla antrenman yapan ve uzman yardımı alan birçok atlet olmasına rağmen, üstelik onların bir bölümü de Wolde gibi siyahiydi. Olimpiyat tarihinde Wolde’den daha yaşlı olup da maraton kazanan başka bir atlet yok. Bazı uzmanlar Mamo’nun başarısını köyündeki yağdan ve proteinden zengin, karbonhidrattan fakir doğal beslenme şekline bağladılar. Bu beslenme şekli bizim taş devri diyetine ilkesel olarak çok benziyor.

Bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar yok mu?
    Var tabii mesela Muoio ve arkadaşları üç grup atlete aşağıdaki farklı diyetleri uygulayıp performanslarına bakmışlar (6).
    1. Düşük yağlı yüksek karbonhidratlı diyet
    2. Düşük şekerli yüksek yağlı diyet (ketojenik diyet)
    3. Karışık diyet
    Karışık diyetle karşılaştırıldığında yüksek şekerli diyet grubunda performans %10 artarken, ketojenik diyet grubunda bu oran %33 imiş.

Neyse esas konumuza dönelim. Bir gün Friel ile yaptığı bir sohbette Prof. Dr. Loren Cordain birçok sporcuya uygulanan yüksek miktarda hızlı emilen şekerli diyetin (ekmek, pasta, börek, gevrekler, makarna, pilav, spor içecekleri vb) zararlı olduğunu, buna karşılık taş devri diyetinin ise sporcuların performansını çok artırabileceğini söylüyor (8). Friel ‘olmaz böyle şey’ diyerek arkadaşına karşı çıkıyor. 1995 yılında iddiaya giriyorlar (Friel o zaman 51 yaşında). İddia 1 ay sürmek zorunda.
    Friel şekerli gıdaları kesiyor ve taş devri diyetine başlıyor. Fakat ilk iki hafta kendini oldukça bitkin hissediyor. Ağır antrenmanlardan sonra kendini eskisi kadar kolay toparlayamıyor. İddiayı kazanacağından emin olarak diyete devam ediyor. Fakat üçüncü hafta bir anda her şey birden değişmeye başlıyor. Friel kendini çok iyi hissediyor ve ağır egzersiz ya da müsabakalardan sonra çok hızlı yorgunluğunu atıyor.
    Friel on yıldan beri haftada 12 saatten daha fazla antrenman yapamazmış. Bu süre uzarsa hastalanır ve çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirmiş. Diyete başladığının 4. haftasında haftalık çalışma süresi 12 saatten 16 saate çıkarmış, hem de hiç enfeksiyon geçirmeden. 16 saatlik antrenmanı ancak 15 yıl önce yapabiliyormuş. Diyete başladığı o yıl Amerika şampiyonluğunda 3. olmuş; son yılların en iyi (kendi) derecesini yapmış.
    2000 yılının başından itibaren Friel antrenörlüğünü yaptığı atletlere taş devri diyetini uygulatıyormuş. Bu atletlerin arasında ülke ve olimpiyat şampiyonları da mevcutmuş.

http://beslenmebulteni.com/besin/in...65:sporcu-beslenmesi&catid=96:spor&Itemid=480

19. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Ben karbonhidratların tamamen kesildiği bir diet türüne asla katılmıyorum. Kaliteli karbonhidratlardan makarna,pilav,bakliyat gibi türlerinin verdiği enerji,kas büyümesine yardım ve besin değeri olarak insan vücudundaki fonksiyonları sebebiyle bunlar sporcu yiyeceği olarak anılmaktadır. (özellikle yoğun efor sarfettiren aktivitelerden önce sporcuların yediği makarna) Bende sizle dünyaca ünlü erkek ve spor dergisi men's health dergisinden bir makale paylaşayım; ''Sporcularda karbonhidrat tüketiminin önemi;
    Egzersiz sırasında enerjinin temel kaynağı karbonhidratlardır. Vücudumuz egzersiz sırasında ihtiyacı olan karbonhidratı karaciğer ve kas dokularındaki glikojenden sağlar. Enerji dayanıklılık ve yüksek yoğunluklu egzersizler için güç verir. Yiyecekler vasıtası ile alınan karbonhidratlar, karaciğer ve kaslarda glikojen olarak depolanır. Kaslarda 300-400 gram, karaciğerde 75-100 gram kadar glikojen deposu bulunmaktadır. Sporcular, yüksek karbonhidratlı beslenme ile glikojen depolarını yaklaşık 1.5-2 kat kadar artırabilirler.

Vücudumuz egzersiz esnasında yeterli derecede karbonhidratı sağlayamazsa; (örneğin egzersizin başında kas glikojeninin yeterli olmaması, karbonhidrat alınmaksızın yapılan bir saatten uzun süreli yoğun bir egzersiz, sürekli tekrarlanan yoğun egzersizler gibi durumlarda) enerji için yağ ve proteini kullanır. Fakat bu durum, performansın düşmesine neden olur. Sporcuların glikojen depoları ne kadar fazlaysa, performansları da o kadar yüksek olur. Sporcuların, azalan veya boşalan karbonhidrat depoları ile antrenmana devam etmeye çalışmaları, sakatlanma ve yaralanma risklerini artırır. Bu nedenle sporcular ve spor yapan bireyler, enerji seviyelerini kontrol etmek ve verimliliklerini artırmak için karbonhidratı uygun şekilde kullanmalı, egzersiz öncesi karbonhidrat alarak, glikojen depolarını doldurmalıdır.

Diğer taraftan sporcularda kilo kontrolünün sağlanması oldukça önemlidir. Sporcu için bu kadar önemli olan karbonhidratların aşırı tüketilmesi de performansın etkilenmesine neden olabilir. Fazla tüketilen karbonhidrat, karaciğer ve kaslarda depolanabilen miktarı da aşacak olursa, o zaman karaciğer kendine ulaşan glikozu daha kalıcı bir enerji deposu olan vücut yağına dönüştürür. Çünkü karaciğer sadece yarım günlük glikojeni depo edebilecek kapasiteye sahipken; yağ hücreleri, yağı sınırsız olarak depolayabilir. Bu nedenle her 2-3 saatte bir, az miktarda karbonhidrat alınırsa, depolanmadan yavaş yavaş harcanacak ve fazla birikmeden glikoza dönüştürülüp, enerji olarak kullanılacaktır.

Sporcularda karbonhidrat gereksinimi egzersizin türüne, şiddetine ve süresine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Spor yapmayan kişilere, enerjinin karbonhidrattan gelen oranının %50-55 civarında olması önerilirken; sporcularda bu değerler %60-65’e, çok yoğun antrenmanlarda ve dayanıklılık gerektiren sporcularında ise %70’e kadar çıkmaktadır. Sporcuların karbonhidrat gereksinimleri vücut ağırlığına göre de hesaplanmakta, egzersiz şiddeti ve süresine göre günlük 5-10 gram/kg karbonhidrat alımı önerilmektedir. Doğru oranların belirlenebilmesi için hem yüzde, hem de vücut ağırlığı başına önerilen miktarlar bir arada değerlendirilmelidir.'' Ayrıca sözü geçen Friel isimli sporcunun hangi spor dalıyla uğraştığına yer vermemişsiniz. Bir maraton koşucusunun,yüzücünün,futbolcunun ve amacın kasları zorlayıp,daha sonra besleyerek büyütmeye dayanan vücut geliştirme sporuyla uğraşan bir kişinin beslenme tarzı farklı olabilir.

20. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Karbonhidratla tanışma insanlık için bir felakettir!
    Felaket, insanların karbonhidratlarla tanıştığı dönemde başladı. Vücut insülin hormonu salgılayama başladı. Karbonhidrat alımı ortaya insülin çıkmasına neden oldu. İnsülin vücutta serbest olarak dolaşmaya başladı. İnsülin reseptörleri bloke olmaya ve sürekli insülin salgılanmaya başladığı için damar sertliği sorunu oluştu. İnsanların kendi içinde üretilen bir hormon aynı adrenalin gibi vücuda özellikle de kalp damarlarına zarar vermeye başladı. Heyecan ve kişilik yapısı yavaşlatılarak adrenalin kontrol altına alınabilir. İnsülinin ise kontrol altına alabilmenin yolu karbonhidratları ve şekeri sıfıra indirmektir. Vücuttaki kolesterolü yükselten bunlar değildir. kolesterolü yükselten, karbonhidratlar ve şekerdir. Çünkü karbonhidrat direkt tligriserid olarak depoya gitmektedir. Ayrıca bunlar sayesinde salgılanan insülin de damar sertliğine neden olmaktadır.

Tıp bunu soyluyor. Tabi saglık 2.planda dersek yaptıklarınız da haklısınız. Eger yuksek yag alınan bir diyet uygluyorsanız Kan sekeri dusuk oldugu icin vucud yagı depolamaya gidemez. Cunku insülin yag depolama hormonudur.

Su yazıyı tamamen okumanızı oneririm Cerrahpasa Universitesi Beslenme Bilim Dalı Uzmanın yazısı

http://beslenmebulteni.com/besin/in...65:sporcu-beslenmesi&catid=96:spor&Itemid=480

Sayfayı Paylaş