"Şok Diyetler Öldürüyor" Uyarısı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve saydam tarafından 16 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    ANKARA (İHA) - Sağlık Bakanlığı, kişilik özellikleri dikkate alınmadan hazırlanan, gazete ve dergilerde yayınlanan "sağlıksız diyet programları" konusunda vatandaşları uyardı. Diyetisyenler dışındaki kişilerin önerdiği zayıflama programlarına itibar edilmemesini isteyen Bakanlık, bilinçsiz davranışların ölümle sonuçlanabileceği uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı Gıda Güvenliği Daire Başkanlığı'nca hazırlanan, "Beslenme Konusunda Sık Sorulan Sorular" başlıklı raporda, şok veya sihirli diyet programları adı altında kilo vermenin sakıncaları ele alındı. Özellikle gazete ve dergi yayınları hatırlatılarak, kişiye özgü olmayan diyetler konusunda çarpıcı bilgiler verilen raporda, kısa sürede hızlı kilo kaybı vaad edilen "sihirli-şok" diyetlere dikkati çekildi. Raporda, bu tür diyetlerle, ağırlık kaybı kısa sürede sağlanabilse bile hızlı ağırlık kaybı nedeniyle ağırlığın korunmasının mümkün olmadığı kaydedilerek, "Tek besine dayalı diyetler kısa sürede etkili olmasına rağmen, ağırlık kaybı kalıcı olmamaktadır. Besin öğeleri yetersiz ve dengesizdir. Zayıflattığı öne sürülen ve pek çok yan etkisi bulunan ilaçlarla beraber önerilen diyetler da zararlıdır. Gerçek kilo kaybı yerine, sadece su kaybına neden olan diüretik ilaçlar veya saunalardan da kaçınılmalıdır. Diyetisyenlerin dışındaki kişilerin önerdiği tüm diyetler hatalı zayıflama programları arasındadır" denildi.

Şişmanlığın, "depo yağlarının yağsız vücut kitlesine oranla artması ve normal kabul edilen değerlerin üzerine çıkması" olarak tarif edilen raporda, şu uyarı ve önerilere yer verildi:

"Şişmanlık, hiperlipidemi, diyabet gibi hastalıklara zemin hazırladığından tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak, tedavide başarılı olabilmek için, diyet, egzersiz, davranış tedavisi gibi üçlü bir yöntem izlenmelidir. Uygulanacak diyet hastaya en fazla haftada 0.5-1 kg verdirecek kadar planlanmalıdır, aksi halde vücut yağsız kitlesinde de kayıplar olur ve bu durum kişinin sağlığını şişmanlığından daha fazla tehlikeye sokar. Çok düşük enerjili diyetlerin, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi, saç incelmesi, uyuşukluk, soğuğa karşı tahammülsüzlük, idrarda protein görülmesi, mineral ve elektrolit dengesinde bozukluk, bazal metabolizma hızında azalma gibi sağlığı etkileyen yan etkileri olduğu unutulmamalıdır. Ağırlık kaybı, haftada 0.5-1 kg geçmemeli, diğer bir deyişle kişi yavaş ve uzun bir sürede zayıflamalıdır. Öncelikle, boya uygun ağırlık saptanmalı, uygun ağırlık durumunda, kilo almaktan kaçınılmalıdır. Kilolu ve şişmanlık durumunda ise önce daha fazla ağırlık artışı önlenmeli, daha sonra ağırlık kaybı hedeflenmelidir. Aşırı ve hızlı ağırlık kaybından mutlaka sakınılmalıdır. Ağırlık kaybı için bireyin cinsiyetine, yaşına, boyuna, fiziksel aktivitesine, beslenme alışkanlıklarına uygun bir beslenme programı uygulanmalıdır. Yani zayıflama diyetleri bireye özgü olmalıdır. Bunun için diyet tedavisi, mutlaka bir diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır. Çocukluk çağı şişmanlıklarının kalıcı olabileceği göz önünde tutularak ağırlık denetimi çocukluktan itibaren başlamalıdır. Öncelikle çocukluk çağından itibaren verilecek yeterli ve dengeli beslenme önerileriyle şişmanlığın oluşumu önlenmeli ve sürekli yapılacak eğitim programlarıyla yanlış olan beslenme alışkanlıklarında kalıcı değişiklikler oluşturulmalıdır. Düzenli fiziksel aktivite yapılmalı, bu bir yaşam şekli haline getirilmelidir. Vücut ağırlığının korunmasında davranışların önemli olduğu unutulmamalı, sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanılmalıdır. Bunun için gerektiğinde uzmanlardan davranış değiştirme tedavisi desteği sağlanmalıdır."

2. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Çok önemli ve doğru uyarılar bunlar; ki bizzat bu sorunları tecrübe eden benim...

Yaklaşık 2 yıl kadar önce 1 yıla yayılmış şok diyetlerle(bilgisizce,kendi kafamdan) yaklaşık 20 kilo verdim ve 102 kilodan 82 kiloya düştüm...duh

Emin olunuz ki, bu benim yaşam şeklimi ve yaşama bakış açımı değiştirmiş en önemli olaydır...Çünkü bu berbat diyet yüzünden saçlarım inceldi, dökülerek azaldı, aylar boyu halsizlik ve soğuğa karşı duyarlılık baş gösterdi, göz etrafım eskisinden daha mor oldu ve beni en çok üzen durum ise vücudumun yağ dokusunun esneklik özelliğini ve kaslarımı fazladan suyla da beraber kaybetmem oldu...Bu da fiziksel görünüm itibariyle(özellikle plajlarda) kendime güvenimi yok etti ve psikolojik sorunlara sebep oldu...

Bunun ne denli kötü bir durum olduğunu sanırım hayal edebilmiş ve gözünüzde canlandırabilmişsinizdir...:(

Çok şükür ki, 1 senedir sağlıklı yaşam konusunda gerek internet, gerekse dergi ve gazete yazıları sayesinde, kendi çabamla ve irademle hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendimi çok toparladım...Kaslarım adeta yeniden canlandı, özgücenim yerine geldi ve emin olunuz ki hem ruhsal hem de fiziksel anlamda eskisinden çok daha güçlü hissediyorum...Gerçi hala plajda rahat rahat görünmek istemiyor olsam da(çünkü deri ve derialtı çok yumuşak ve esneklikten yoksun görünüyor ve sarkık)...

Sonuçta 2 yıl öncesindeki bu ders, vücut geliştirme ve fitness sporunu bir yaşam şekli ve felsefe olarak özümsememde büyük rol oynuyor...

Lütfen bilimsel verilerden yoksun olarak kendi kafanızdan sağlığınızı tehlikeye atmayınız...

Saygılarımla...Bol sağlıklı ve mutlu günler...;)

Sayfayı Paylaş