Şalgam Suyunun Sırrı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve constant tarafından 29 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. constant

constant Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Şalgam suyu Turpgiller (Brassicaceae) familyasına ait bir bitki olan Şalgam bitkisinden (Brassica rape) yapılan Çukurova'ya özgü bir içecektir. Kırmızı renkli, bulanık görünüşlü ve ekşimsidir. Acılı ve acısız çeşitleri mevcuttur.

Şalgam suyu genellikle kebap çeşitleri ile birlikte tüketilir.

Yapımı
    Şalgam suyu yapımında şalgam, kırmızı havuç, bulgur unu, tuz, maya ve su kullanılır. Şalgam suyunun fermantasyonu iki aşamada gerçekleşir.

Birinci aşama; ekşi maya, tuz ve su ile karıştırılarak bulgurun hamur haline getirilmesidir.

İkinci aşama; bulgurun su ile ekstaraksiyonu sonucu elde edilen sıvının dilimlenmiş şalgam ve kırmızı havuç ile fermantasyonudur.

Şalgam Suyunun Faydaları

İnsan sağlığı için pek çok faydaları vardır.

Laktik asit içerir, sindirimi kolaylaştırır.
    B grubu vitaminleri içerir, sinirleri yatıştırır.
    Mide ve karaciğere faydalıdır,
    Kalsiyum, potasyum ve demir içerir, kemik ve dişleri kuvvetlendirir.
    Afrodizyak özelliği vardır.
    100 gramında 20 kalori olan şalgam, A#8211;B#8211;C vitamini içerir.Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır

2. KaRaBaSH

KaRaBaSH Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    çok seviyorum kendisini ama tuzlu da gelmiyor değil. bu meretin tuzsuzu yok mudur?

3. kadir_meric

kadir_meric Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    kilo almama yardımcı olan yegane şey şalgamdır .Acılı şalgam yemeğin yanında iştah açmak için çok iyi bir içecek tavsiye ederim herkese mutlaka için
    Not: Yazın sıcak havalardan dolayı pek içilmiyo ayrıca tatıdnda da bi değişiklik oluyor kışın tüketilmesi daha iyi olurthums:

4. Turquase

Turquase Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Konu çok eski ama , bu yaz aylarında insan bişey içmeden duramıyor. Spor sebebiyle kola v.s de bıraktığımız için bikaç zamandır şalgama sardım. kalorisi düşük gözüküyor ama içindeki tuz miktarıda rahatsız etmiyor değil.

Acaba şalgam suyu konusunda tecrubeleriniz var mı. Kullanımında kas-diyet açısından sakınca oluşur mu ?

selamlar..

5. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    sevgili Turquase ;

Şalgam suyunu bende sıklıkla öğünlerim de tercih ediyorum .

Vegan olduğum için ben genelde ızgara sebze yaptığımda içiyorum .

Et ile de yakışacağını düşünmekteyim ama .

İçeriğinde sanırım yanlış hatırlamıyorsam 300ml de 1gr kadar tuz vardı .

Bence içilebilir fakat bol su da içilmesini öneririm , diyet döneminde eğer su atmaya çalışıyorsanız tercih edilmemelidir , fakat diğer dönemlerde abartmamak koşulu ile alınabilir .

Saygılarımla , Danny Boy ...

Turquase, Azi, rockybalboa7 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    yanlıs anlasılmasın ama rakıyla harika giden şeydir. onun dısında tuz olayı gercekten fazla. ama bir bardaktanda zarar gelmeyeceği düsüncesindeyim.

7. Turquase

Turquase Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Yine heryerde imdada yetişiyorsun Danny boy :) Diyet yapmıyorum ancak evimde hiç tuz kullanmam. Yıllardır engelleyemediğim çeşitli içecek isteğim var ve bunu hep şekerlilerle gerçekleştirdim. Seninle de yakın zamanda supplementlerm üzerine konusmustuk hatırlarsan. O tarihten itibaren basit şekeri tamamen kestim bu sebeple içecek isteğim hat safhada olduğu için bi ara markette gözüme takıldı ve değerleri de hoşuma gidince aldım. Şalgam suyu yanısıra başka önerisi olan arkadaşlarım da varsa dikkatle dinlerim.
    Hatta kefir mayası aldım onu da denemeyi düşünüyorum.

Selamlar..

Not: Bilgi olarak 1,78 boy ve 74 kg yim. Yağ sorunum yok ancak çok define de değilim.

Son düzenleme: 23 Haziran 2012
    Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş