İyi Bir Boksör Olmak için Neler Yapmalıyım?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Nicomedia41 tarafından 4 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. Nicomedia41

Nicomedia41 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kocaeli
    Arkadaşlar boksör olmak istiyorum ve bunu bir meslek olarak proffesionel anlamda yapmak istiyorum.

Spor geçmişi oalrak 2 Senelik fitness geçmişim var, gücüme ve kondisyonuma çok güvenirim.
    Övünmek gibi olmasın ama Genetik olarakta doğuştan çok güçlüyüm, sigara alkol vs. kullanmıyorum.

İyi bir boksör olmak için neler yapmalıyım? Ne tarz antremanlar yapmalıyım?
    not: çok hırslı ve sabırlı biriyimdir.

Ayrıca kondisyon, güç ve teknik. Bu üçünü önem sırasına göre sıralıyıcak olsak nasıl bir sıralama olur ?

2. discovery

discovery Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Burdan yapilacak olan antreman tavsiyeleri muhtemelen havada kalacaktir. Bir boks subesine, kulubune katilman daha dogru olur diye dusunuyorum. Kondusyon, guc ve teknigi komple iyi olan boksorler zaten basarili oluyor. Hepsi bir butun olmali. Ama bence en onemlisi kondusyon. Yoruldugun andan itibaren ne gucun ne hizin ne de teknigin bir faydasi olmaz. Hiz ve kondusyon icin simdiden ip atlamaya baslayabilirsin. Bol sans.

Nicomedia41 bunu beğendi.
  3. Nicomedia41

Nicomedia41 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kocaeli
  4. discovery

discovery Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Uzun boylu olmanin avantaji tabi ki var. Kollar uzun oldugu icin rakibi yanina yaklastirmadan uzak boks yaparlar. Ama kisa olupta cok kariyerli boksorlerde var. Daha hizli ve dengeli olabiliyorlar. Onemli olan istemek azim ve calismak.

5. TrPasha

TrPasha Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kayseri
    Kardeşim Boks Yaparken fitness'a Devam Etmen Gerekir En Azından Boş Günlerinde Evde Vücut Ağırlıgınla Vs. Çalışman Lazım Mesela 1kg Lik Dambbıll Larla Gölge Boxu Yapmak Gibi Birde Yumruk İçin Patlayıcı Güç Antrenmanları Çalışman Lazım Mesala Bu Çok Önemli Bir Antrenman
    clip_image002.jpg
    10 X SQUAT-THRUST PRESS-UP
    Şınav pozisyonunda bacaklarınızı kollarınıza doğru çekin ve sonra başlangıç pozisyonuna geri gönderin. Ardından bir adet şınav çekin. Yumruk durduran karın kası.(1 dk boyunca x3)
    Boks Kariyerinde Başarılar.

Nicomedia41 ve neverbackdown. bunu beğendi.
  6. 3mr3

3mr3 Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    neden hep çok güçlüsün , atletiksin , kondisyonlusun konuşulurken boks zekasından bahsedilmez.
    pro boks yapan biri bize bunu aydınlatabilir mi?
    senelerdir boks yapan 2 arkadaşımın antreman dövüşünü istedim de zekice 1 hareket yakayalamadım hatta izlerken sıkıldım. Sizce de iyi bir boksörde olması gereken özellik değil midir "zeka"?

KassızAdam, discovery ve mertcarki bunu beğendi.
  7. mertcarki

mertcarki Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    emre kardeşim boks seninde dediğin gibi güç hız ve zekanın birleştiği bir spordur boksör hızlı refleksi ve düşünmesi ile önem kazanır hatta maç almayada böyle başlar kurnaz boksör çoğu zaman kazanır örn:floyd mayweather

8. discovery

discovery Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Evet 3mr3 zekayi es gecmemek lazim. Muhammad ali herkesin bildigi uzere en iyisiydi. Belgeselinde rakipleri onu anlatirken yumruklarinin cokta guclu olmadigini soyluyorlar. Hizi ve zekasini on plana cikartiyorlar. Bircok macini aciz duruma dusmus rolu yaparak rakibini yorduktan sonra kazanmistir. Buna en iyi ornek george foreman i yendigi mactir. "Neden iplerde bekleyip ona sana vurmasi icin sans verdin" diye sorduklarinda " beni indirecek gucu yoktu. En dogru zamani bekleyip isini bitirdim " demistir.

taygunuzunay, neverbackdown. ve 3mr3 bunu beğendi.
  9. bigbaby

bigbaby Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Broker
    Yer:
    istanbul
    1.70 boy ile orta sıkletde olucaksan bile işin zor olabilir zira agır sıkletler 1.82 den kısa boylu yok neredeyse olanlarda faso fiso.

Sen profesyonel bir boks şubesine git hayatım olacak diyorsan.Tek başına antreman yapsan anca daha iyi yumruk atarsın,büyük birinin tecrübesinden faydalan

10. BisikletciMert

BisikletciMert Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Kulübe git hocanı dinle antrenmanları aksatma iyi beslen teknik taktik çalış ip atla refleks çalış zıpla sek

11. xbress70

xbress70 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Fitness da tecrübeli değilim fakat boksta tecrubeliyim şunları soylememde yarar var boyum 170 demişsin boksta benim fikriMCE kısa olan beli esnekse boşa sağlam alabiliyorsa uzun olanı oynaya oynaya rezil ederek döver mike tayson 180 boyunda roy jones 180 boyunda bu adamlar 2 metrelik adamları rezil ederek dövdü ler. Uzun olanda muhammet ali gibi 191 mesela yetenekli ise bu sefer uzun olan oynayarak döver yani sonuç olarak boks yetenege bakıyor birazda. profesyonel olmak istiyorum demişsin zor ama imkansız değil yaş 18 ise gecmisse biraz daha zor ama 18 yaşında boksa başlayıp ta şampiyon boksör ler var önemli olan azim tabiki en önemlisi de sponsordur biraz para yer başlarda ama sonrada parayi koyacak yer bulamazsın bir boksör olarak sana tavsiyem idealleri olan azimli ciddi disiplinli bir hoca bulman geçmişine bakarak katıldığı maçlarda ki basarilarinada bakmandan fayda var sonra 170 boyunda sin düşük kilolarda kalıp maç yaparak tecrübe kazanman .şunu unutma amatör bile olsan boksta zaten sampiyonsundur çünkü boks herkes yapamaz karagteri sağlam kişiler yapar 1.gün salona gelip 2.gün kacanlari görüyoruz sonra boks kötü boks spor değil diye konuşurlar boks bir kültür seviyesidir ilk başta dövüşüp maç sonu rakibine sarılıp tebrik ediyorsan boks sana bir şey kazandirmistir.
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Şubat 2015 ---
    Kesinlikle katılıyorum boksta zeka önemlidir zekasıni kullanan her zaman iyidir. Şöyle bir yorum yapmak istiyorum mike tayson a baktığımızda güçlü çat pat yere seren bir boksör dur fakat zekası ni kullanan bir boksör değil taktiği çok basit ilk 4 raund da rakibinin işini bitirdi bitirdi bitirmedimi yerde çünkü güçte bir yere kadar ama bakın muhammet ali ye tamamen zeka makinesi bir final maçında 8 raund ayak hareketleriyle rakibini sersemletiyor oynuyor yoruyor 8 raunt ta 4 5 yumrukla yere seriyor şimdi önemli yere geliyim yıllardır sorulan soru mike ts vs muhammet ali maç sonucu ne olurdu soyleyim herkes mike tyson diyor ama her şey göründüğü gibi değildir boks zekası ayrıdır kesinlikle muhammet ali yenerdi.

Son düzenleme: 13 Şubat 2015
    Harnos bunu beğendi.
  12. bigbaby

bigbaby Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Broker
    Yer:
    istanbul
    mike tyson da boks zekası yok demek biraz garip değil mi adamın yaptığı eskiv boks dünyasında iz bıraktı daha yapan yok...

13. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Hocam o daha çok genetik bir olay denilebilir. Yapi itibari ile beyaz kas lifleri fazla ve refleksleri çok hızlı. Eğer boks zekası olsa 4 5 rounddan sonra kullanacak enerji bırakır kendine maçlarda.

14. xbress70

xbress70 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım biz mike tyson in zekası geri demedim zaten ama zekasıni kullanmıyor adam para kute dalıyor 5.raund dan sonra fos ama burakin boks içindeyiz sürekli hangi boksör un nasıl olduğunu yorumlayabiliyoruz

15. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Valla tyson güçlü , hızlı , sağlam ama boks zekası var diyemiyeceğim.Gördünüz maç uzadıkça çıldırmaya başlıyor ne yaptığını kaybediyor hatta çoğu maçı bu sinirli hali ve aşırı hırsı yüzünden kaybetti.Lennox Lewis e maçtan önce o kadar hakaret ve maç içinde o hırsı yüzünden gözü patladı nakavt oldu.Böyle örnekleride var yani ondaki o güce , hıza bir şey demiyorum zaten çok yetenekliydi ama zekasını kullandığını düşünmüyorum.

Muhammed Ali zaten her yönüyle efsanedir o ayak oyunları , eskivleri , direkleri , kondisyonu gerçekten boks zekasının vücut bulmuş halidir boşuna '' greatest '' denmemiş kendisine..Bir çok insanıda müslüman yapmıştır boksör kimliği yanı sıra ki Tyson da bunlardan biridir..

16. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Sugar Ray Robinson olsun Ali olsun bunlar zekasını kullanan kondisyon durumuna göre dövüşen adamlar. Tyson in olayı farklı. Kondisyon açısından geride olduğu için ilk roundlarda k.o. peşinde koşuyor. Bunu da elde edemeyince delirmeyi tercih ediyor kendisi :D

17. joerock

joerock Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul, Turkey
    İyi bir boksör olmak için önce boks öğrenebileceğin bir salon bulacaksın antrenmanlarını aksatmadan oraya gideceksin, antrenmanda öğrendiğin her şeyi uyurken dahi düşünüp tekrar edeceksin, boks videoları izleyeceksin, her ayna gördüğünde gard alıp bir kaç dakika yada saniye gölge boksu yapacaksın ve en önemlisi hocana güveneceksin onun yüzünü kara çıkartmayacaksın.

18. Emin Bostancı

Emin Bostancı Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    1
    kardeşim 7 senedir boks yapıyordum lakin bazı sebeplerden ötürü bıraktım...neyse,sana şunu söyliyebilirim nerdeyse bütün dövüş sporlarını yaptım,boks beni gerçekten büyüledi diyebilirim ve sonrada boks hayatım olmuştu...iyi bir boksör olmak istiyorsan zeka,reflex,relaxlık,ruhsal ve bedensel dayanıklılık,kondiksyon,güç,kuvvet,patlayıcı güç,esneklik,zariflik vb..hepsini tek vücutta toplayabilirsen işte ozman şiir gibi bir boks yaparsın ve inanılmaz bir boksör olursun..o saydığım özelliklerin hepsinin slonlarda hocalar eşliğinde çalışmaları yapabilirsiniz...

BOKS SPORUNA BAŞLIYACAKLAR İÇİN ÖNEMLİİ!!
    lakin size şunu söyliyebilirimki bir boks slonuna gidecekseniz kar gütmeyen,hayatı boks olmuş kişilerden boks öğrenin yoksa zamanınızı boşa harcamış olursunuz...

Nicomedia41 bunu beğendi.
  19. H1ZLI

H1ZLI Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle kendine çok iyi bir hoca bulmanı öneririm . Sıralama ise şu şekilde olur TEKNİK-KONDİSYON-GÜÇ

20. erenay

erenay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bir şey sormak istiyorum 16 yaşındayım 1.78 boyum var 65 kiloyum boks yapmak istiyorum ailem karşı çıkyor ne yapmalıyım. ama gerçekten bu sporu yapmak istiyoruym

Sayfayı Paylaş