İstediğim Ölçülere ulaştım Nasıl Bırakıcam

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve acemi Jojuk tarafından 19 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. acemi Jojuk

acemi Jojuk Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Rize
    sa arkadaşlar istediğim ölçülere ulaştım işim nedeniyle sporu bırakmam gerek ama ölçüleri kaybetmek istemiyorum ne yapmamı önerirsiniz???

Kg:98

2. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Ben de bunu çok merak ediyorum lütfen yazacak kişi açıkça yazsın ne biliyim genel konuşmasın bilmeyenler de öğrenir.

3. angel_f!re

angel_f!re Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    benm bildiğim öyle bişey yok sporu bırakınca küçülme illa ki oluyor

4. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaş onu demek istemiyor galiba mesela ben şunları merak ediyorum.

1-formunu korumak için daha önceki programının aynısını mı yapıcaksın ne yapman lazım işte onu soruyor o da

2-formunu korurken yapılan hareketlerden sonraki gün falan artık ağrı acı kasılma olmaz değil mi

5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    S- Anrenman yapmayı bırakınca kasların sarktığı doğru mu?
    C- https://www.bodyforumtr.com/vbforum/y...75.html?t=8675
    Nedense bu söylenti halk arasında çok yaygın.Aksine antrenman yapmayı bırakınca
    kaslar sarkmaz ,küçülür.Elbette kasların içinde hava veya su yok ki sarksın.Kaslar olağan zorlama ile karşılaşmayınca kas hacminde bir azalma-atrofi oluşur.Bu olayı en iyi uzun süre hareket edemeyen yatalak hastalarda veya kolu yada bir eklemi sakatlanmış kişilerde gözlemyebilirsiniz.Bu şahısların söz konusu adalelerinde gözle görülür derecede bir küçülme gerçekleşir,ama sarkma olmaz.Nitekim "kas hafızası" denen olaydan ötürü uzun süre baskı görmemiş kaslar eski formlarını çok kısa zamanda yakalamaktadırlar.Yalnız şunu da belirtmekte fayda var ki enerji tüketiminin azalmasından dolayı yağ dokusunda bir artma olabilir.

S- Çok fazla kas yapmak istemiyorum, ne yapmalıyım?
    C- Belirli bir dönem her vücut geliştirmecinin başladığı şekilde kas yapmak yani hacim yapmak için çalışmalı daha sonra şekil için az kilo çok tekrar, detay programlar , izole hareketler ve makinelerle çalışma yöntemlerini tercih edebilirsiniz
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/v-cut-geli-tirme-genel-t11373.html

forumda bunları bulabıldım sorunuza tam cevap olmasada bazı bılgıler umarım işinize yarar.

6. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    İşimize yaradı zaten sen olmasan dostum :) Ama bir sorum daha var mesela ben her gün 15 barfiks çekiyordum gittikçe arttırdım onu artık süper kaslarım var ve son haftaki programımı uyguluyorum artık bir yerim ağrımıyor dolayısıyla gelişme de olmayacak değil mi yani bir nevi forum koruma olur mu programın sabit kalması?

7. jeune_turc

jeune_turc Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    İstanbul
    Aynı seviyede kalırsan (ağırlık tekrar arttırmazsan ve progamını da değiştirmezsen) uzunca bir süre formunu korursun, ancak vücut yapısına göre belli bir zaman sora vücut adapte olduğundan, tepki vermemeye başlar ve uyarılar tepki eşiğinin çok çok altına düşer. Buna en güzel örnek yürümekle bacak kaslarının gelişmemesidir. Yürümek günlük bir aktivite olduğundan artık bacak kaslarını yoracak şiddet eşiğine sahip değildir. Ama verdiğiniz örnekte olduğu gibi yatalak bir hastanın iyileştiğini ve uzun bir aradan sonra yürüyüş yaptığını gözlemleyin, ertesi gün bacaklarında ağrı ve kaslarda büyüme olacaktır. Ancak bunu her gün yaptığında belli bir yerden sonra büyüme duracak ve sabit kalacaktır. Dolayısıyla ağırlık ve tekrar olarak artışa gidilmese bili, diriliği ve formu korumak bakımından programda değişikliklr yapılmalı, ancak belli bir kilo limitinin üstüne çıkılmamalıdır kanımca.

8. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Form derken dirilik dinç olmak anlamında değil kas görüntüsünü falan diyorum program değişmezse aynı şeyleri yaparsak ağrımamaya ve daha enerjik olmaya başlar değil mi insan zaten bu form korumaktır ve beslenme programı da aynı mı olmalı?

9. WStrongest

WStrongest Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul

bir süreden sonra kaslar illaki küçülcek ama belki L-glutamine kullanırsan bunu yavaşlatabilirsin tabi daha deneyimli birine danışmak lazım

10. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    ağrımaması gelişmemesı anlamına gelmez eger kg yı ayda tekrar sayısını artırıyorsan kas gelısmeye devam eder.

11. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    antreman yoğunluğunu ağırlığını azalt.

ama yinede ölçülerde +- 2-3 cm olabilir.

açıkçası merak ettim istedikleri değerlere ulaşanlar boy kilo ve vucut ölçülerini yazabilir mi?

12. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar hala net bir cevap yok .Biz fitness yapıyoruz belki vücutçu olmayacağız biraz saygı lütfen. Mesela ben istediğim ölçüye ulaştım kol,omuz falan işte nasıl küçülmemesini sağlayacağım? Aynı programla devam edersem ertesi gün halsiz yorgun mu kalkarım ağrır mı her yerim dinç mi kalkarım işte bunu soruyorum. Bir de eski programla devam edersem gelişme olmaz çok heralde ama kas kaybı hiç olmaz değil mi?

13. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    kesin birşey söylemek zor

gelişmeye açık vucut tipin vardır. hafif program bile yapsan vucudun gelişmeye devam eder.
    yada vucudunun zaten sınırlarına ulaşmışsındır. programını arttırsan bile vucudun gelişmeyebilir....

en iyi sen gözlemleyebilirsin. bir süre aynı programla devam et(biraz hafifletilebilir)
    ölçü kaybedersen ağırlaştırırsın. ölçülerin sabit durursa veya ölçü alırsan programı hafifletirsin.

hergün aynı şiddetteki antremana vucut alışır ve eskisi gibi kas ağrıları yaşamazsın (yaşarsın biraz elbette ama az olur)

ProteinCanavarı bunu beğendi.
  14. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Benim programım şöyle (son haftaki eğitim programım)

YÜZME PROGRAMI:
    Pazartesi:8000mt
    Salı: 96000 mt
    Perşembe: 9600 mt
    Cuma: 9600 mt
    Cumartesi: 6400 mt

Mesela ben son haftadan sonra ne yapıp koruyacağım bu kondüsyonu?
    20 set 25 tekrar mekik
    5 set 12 tekrar barfiks
    20 set 15 tekrar paralelde dips

Mesela ben son haftadan sonra bu kas ve dayanıklılığımı nasıl koruyacağım yine aynı hareketleri mi yapacağım her hafta?

YÜZME PROGRAMI:
    Pazartesi,Çarşamba,Cuma,Pazar
    75 dakika durmadan yüzme (serbest,kurbağa,yan)

Zaten kışın bu programı uygulayamayacağım ama bu programda bir sorum yok sadece iyi mi genel olarak?

15. ProteinCanavarı

ProteinCanavarı Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Kesin bişey söylemek zor celalcaner' in de söylediği gibi deneme yanılma yoluyla antremanın şiddetini sen belirlemelisin.
    Bana kalsa hergün yürüyüş yapman bile ölçülerini korumanda etkili olucaktır. Sadece ne derece etkili olucağını bilmiyoruz. Eğer yüzme imkanınız varsa işe yarıyacağını düşünmekle beraber yorum yapıp sizi yanlış etkilemektende korkuyorum. En iyisi siz kendiniz deneme yanılma yoluyla bulun.

Son düzenleme: 20 Mayıs 2011
  16. jeune_turc

jeune_turc Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    İstanbul
    20 set 25 tekrar mekik hadi neyse de 20 set 20 tekrar şınav ve 20 set 15 tekrar paralelde dips yapabiliyorsan hele hele 400 tane şınavın üstüne... Ne diim helal olsun...

17. finedd

finedd Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Flexor Hocam bir salona gitmeye baslayalı 3.haftam oldu genel kuvvetlendırme programını geçtiğimi söyledi oradaki hocam Ve bir program verdi 2 ayrı programdan olusan Haraketler Soyle

P1
    1 Bench press 4x 10 10 10 8
    2 Flat dum fly 3x 10 10 8
    3 Inclıne Dum Press 3x 10 10 8
    4 Butter Fly 3x10 10 8
    5 Lat pulldown 3x 12 10 10
    6 N.Grip pull downs 3x 12 10 10
    7 Standing barble curl 3x 10 10 8
    8 Concentration curl 3x 10 10 8
    9 Hummer Curl 3x 10 10 8

P2
    1 Dumblee press 4x 10 10 10 8
    2 Sıde leteral raıses 3x 12 10 10
    3 Front raises dum 3x 10 10 8
    4 Delt deck 3x 10 10 10
    5 Push downs 3x 10 10 10
    6 One Dum Triceps Extansion 3x10 10 8
    7 Kıck back 3x 10 10 8
    8 Leg extansion 3x 12 10 10
    9 Leg press 3x12 12 10
    10 LEg curl 3x 12 10 10

Boyum 1.69
    Yaşım 15
    Kilom 52.800

Benim için uygunmudur ve de boyumun uzamasını engellicek bir hareket varmıdır ? Ayrıca kilo almak istiyorum fakat amino asit kullanmak istemiyorum Protein olabilir Ama Ne önerirsiniz ?
    Cevabınız için teşekkürler :)

18. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim yapabiliyorum biraz daha azını daha o haftaya kadar gelmedim ama soruma cevap da alamadım lütfen sorumla ilgilenseniz :) Bu arada dinleniyorum heralde üst üste yapamam zaten kilom az o yüzden pek zorlanmıyorum hele dips ve mekik çok kolay barfiks de öyle sadece şınav çok zorluyor.

19. jeune_turc

jeune_turc Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    İstanbul
    Kanat egzersizleri çok az, 2 egzersiz daha eklemeni tavsiye ederim, barbell row ve one arm dumbell row olabilir.

20. melankolia_sago

melankolia_sago Yeni Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    lütfen sorumla ilgilenseniz :) Bu arada dinleniyorum heralde üst üste yapamam zaten kilom az o yüzden pek zorlanmıyorum hele dips ve mekik çok kolay barfiks de öyle sadece şınav çok zorluyor.

Sayfayı Paylaş