İNTERVAL CARDİO HAKKINDA SORULARIM LÜTFEN SADECE BİLGİLİ İNSANLAR CEVAPLASIN

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Vaga tarafından 14 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Vaga

Vaga Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle herkese iyi günler diliyorum.vücudumda 12 kilogram fazlalık var normal hesaba göre.Ama bana tamamen kaslarla beraber kilo vermek değil de yağ yakımı önerildi ben de araştırdım ve interval cardio hoşuma gitti.Vücudun metabolizmasını 24-48 saat arası faal tutuyormuş.Ancak benim bazı sorularım var çünkü sizden başka soracak pek kimsem yok salona henüz yazılmadım ama yazılacağım.He bu arada amacım haziran - temmuz arasına kadar çok kaslı olmasa da iyi bir vücuda sahip olmak istiyorum.İnterval cardio + ağırlık yapmalıymışım ki kaslarımdan değil yağlarımdan gitsin giden.Ve proteinli beslenmeliymişim. Sorulara geçelim ;

1.) Ben interval cardio yapınca ve ağırlık çalışınca yağ yakacağım tamam.Ama kilo vermeden karın kası nasıl çıkartacağım?
    2.)Bu iş yani interval + ağırlık sizce de yağ yakımında etkili midir ? Ve karın ve göğüslerimdeki yağlar uzun vadede eriyip yaptığım ağırlık çalışmaları sonucu kas inşa edebilir miyim ? (uzun vade 9-10 ay)
    3.)İnterval cardio'nun yanında nasıl bir ağırlık çalışması lazım max kilo min tekrar maks tekrar gibi bana bu program konusunda yardım edebilecek biri varsa beni çok memnun eder.
    Herkese çok teşekkür eder,saygılarımı sunarım

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    1-Kilo vermeden karın kası çıkartamazsın.
    2-Evet ama asıl önemli olan boğazından girenlerin toplamı ve günlük kalori harcama arasındaki fark. Harcadığından çok yersen ne yaparsan yap yağ yakamazsın. Harcadığından az yersen bütün gün kanepede yatsan da yağ yakarsın.
    3-Yağ yakarken önemli olan kas kütlesini korumak ve yüksek ağırlık-düşük tekrar kas korumada daha etkili. Ancak bunu sakatlanmadan yapmak için hareketlerin temel hareketlerin formlarını bilmen lazım.Büyük ihtimalle yazıolacağın salonun hocası bunları kendisi de doğru dürüst bilmiyor olacağı için sana verecekleri bir başlangıç programına uyman daha iyi olacaktır. Haftada 3 gün fullbody başlangıç için her zaman iyidir.

Bir uyarı, interval kardiyoya geçmeden önce 15-20 dakika kadar sabit hızda orta sertlikte kardiyo yapabileceğinden emin olursan daha güvenli olur. Eğer kondisyonun bu aşamada değilse öncelikle düşük-orta şiddette kardioyla kondisyonunu arttırman daha iyi olur.

Created By Loss ve columbu bunu beğendi.
  3. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    spor yapmak isteyen bir insan, eğer 40 kilo ise, işi çok kolay, bol bol ağırlık çalışır, bol bol yer amacına ulaşır.
    spor yapmak isteyen biri, eğer 150 kilo ise, onun da işi kolay, bol hareket, yemekten de kıstı mı, tamamdır. her iki durumun da çözümü tek.
    ama eğer insan hem kas yapıp, hem de yağ yakmak istiyorsa, sen ve benim gibi, işte bilim buna bir çare bulmuş değil henüz. ama deneye deneye gideceğiz :)
    haftada 3 gün ağırlık çalışması, 3 gün kardiyoya başladım. aklımca, hem yağ yakıp, hem kas yapacağım, tutar mı bilmem, deneyeceğim. sen de dene.
    intetval kardiyo dediği şeyi, eliptik bisiklette yapıyorum. daha önceleri 45 dakika duraksız kullanırdım. hız "20" de olacak şekilde, şimdi bunu 20 dakikaya düşürdüm, şöyle; 5 dakika hız "20" de, sonra 1 dakika 30 da, 2 dakika 20 de, 1 dakika 30 da... olacak şekilde. 6ıncu dakikadan itibaren hayvan gibi terlemeye başlıyorum. 20 dakikayı tamamladığımda, 45 dakikadan daha fazla terlemiş oluyorum.
    tek problem şu ki, kalbim çok hızlı çarpmaya başlıyor, Allah muhafaza kriz falan geçirmeyiz inşallah.

4. Vaga

Vaga Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    yorumun için teşekkürler,bana önerilen program ise şu (haftada 4 gün)
    salı - ağırlık + 30 dk interval (bantta)
    cuma - ağırlık + 30 dk interval(bantta)
    cumartesi - 50 dk interval (20 dk bant 15 dk eliptik 15 dk bisiklet)
    pazar - ağırlık + 30 dk interval(bantta)
    sorunum şu ki nasıl ağırlık çalışması yapacağımı bilmiyorum o yüzden buradaki arkadaşlardan yardım almak istedim.

5. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Bu programı kim önerdi size?

6. Vaga

Vaga Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    isim vermeyeyim anadolu yakasında çok ünlü bir spor salonunun master'ı diye nitebilendirilebilecek bir hoca.sizin görüşünüze göre bir yanlışlık mı var ?

7. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Yanlış okumuyorsam 50 dk interval kardiyo yazıyor, acaba düşük - orta yoğunluklu kardiyo olabilir mi?

8. Vaga

Vaga Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Hayır,yanlış okumuyorsunuz ancak belki ben yanlış anladım.bana söyleyenen ''salı cuma pazar ağırlık ve 30 dakika bantta interval ve cumartesi günü ağırlık olmadan yalnızca 50 dk interval''

9. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Konu başlığını irdelemedim çok özür diliyorum interval kardiyoymuş. Hocanıza saygım sonsuz olmakla beraber, 50 dk interval kardiyo spora yeni başlamış pek çok insan için kalp krizi sebebi olabilir diye düşünüyorum, aynı zamanda interval kardiyonun tercih edilmesinin en önemli sebebi, uzun süreli kardiyo gibi kas kaybı yaşatmamasıdır, ki bu özelliği de 'kısa' ve sert olmasından kaynaklanır.

Created By Loss ve doxux bunu beğendi.
  10. Vaga

Vaga Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    ukalalık ettiğim sayılmasın,haşa.fakat alt yapım var.benim öğrenmek daha doğrusu en çok öğrenmeyi istediğim şey şudur lütfen buna cevap verirseniz memnun olurum ;
    interval + ağırlık çalışarak yukarıdaki gibi.yağlarımdan kurtulup karın,kası göğüs kası dahil olmak üzere kaslı bir vücuda sahip olabilir miyim?

11. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Doğru beslenileceğini, yeterli dinlenileceğini ve verimli antrenmanlar yapılacağını varsayarsak, elbette kaslı ve yağsız bir vücuda sahip olursunuz, lakin bunun ne kadar zaman içerisinde gerçekleşeceğini genetiğiniz, hormon profiliniz belirleyecektir. Yağ yakımı ve kas kazanımı aynı anda olabilir elbet, ancak uzun süreli kardiyo egzersizlerinin gelişimin daha yavaş olmasına sebep olduğu da bir gerçek.

12. Vaga

Vaga Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merak ettiğim birçok sorunun cevabını verdiğiniz için teşekkür ederim

columbu bunu beğendi.
  13. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    ben de columbu'nun tavsiyesi üzerine uzun kardiyodan vazgeçip, sert kardiyoya başladım, diğerinden daha etkili olduğunu söyleyebilirim. daha çok terletiyor ve yoruyor.
    fakat yaşımdan mıdır nedir, ağırlık çalışmasının arkasına ekleyemedim, 1.5 saat ağırlık çalışmasından sonra zor geliyor. ben de ayrı günlerde yapıyorum.

14. Vaga

Vaga Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Yaver bey dikkatli olmak lazım

15. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Interval sistemde çalışmadan evvel genel kondisyonun arttırılması gerekiyor, uzun süreli kardiyo yapmak istemiyorsanız intervaldeki noktalarinizi biraz aşağı çekebilirsiniz, örneğin bir turu 3-5-8 aşamalarında tamamliyorsaniz, 2-4-7 olarak bir müddet devam edin, solunum-dolaşım sisteminizin zorlanmamaya başladığını hissettiginizde tekrar yukseltebilirsiniz. Interval kardiyoda ki sır vücudun değişen yoğunluk sebebiyle adapte olmakta zorlanması, nabzın yükselmesi ve arkasından metabolizmanin hatırı sayılır bir süre hızlı seyretmesi, kısacası yormaya kiyasla sasirtmak on planda oldugundan, yorana dek sasirtmayi deneyin.

Eresbos bunu beğendi.
  16. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    hemen arkasından da karın çalışıyorum, crunch mekik falan... mide boş olunca daha iyi oluyor sanki...

Sayfayı Paylaş