İnternational Air Mail hakkında

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve ALPOGAN tarafından 19 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 36 üye.
  1. engins

engins Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ağırlık ve kilo ile direk alakası var küçük maliyet ve küçük hacim küçük ağırlık
    olunca senin başına gelen Dr rapor milli sporcu prosedürüne takılma ihtimalin çok düşüyor. Genel kanı bu yorumları oku...

2. topsecret24

topsecret24 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    bılgınıze

T.C.
    BAŞBAKANLIK
    Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü
    Sayı : B.02.1.GÜM.0.06.10.00.153.16-114
    Konu : Gıda takviyeleri

Sn. İlgili,​

İlgi: Bila tarihli dilekçeniz/bilgi edinme başvurunuz.

Bilindiği üzere; 07.10.2009 tarihli 27369 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar"ın "Posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya" başlıklı 45 inci maddesi uyarınca Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir gerçek kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen, ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınmaktadır.

Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, kıymeti önemli değeri olmayan eşya limitini (150 Avro'yu) aşan, ancak 1500 Avro'yu aşmayan eşyanın ise ticari miktar ve mahiyet arzetmeyerek kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması koşuluyla Kararın 62 nci maddesi kapsamında değerlendirilerek, Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda % 18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda % 20 oranında ve kıymeti üzerinden tek ve maktu bir vergi tahsil edilerek serbest dolaşıma sokulması mümkün bulunmaktadır.

Diğer taraftan, 19.04.2011 tarihli 2011/23 sayılı "Posta Yolcu İşlemleri" başlıklı Genelgenin "Sınırlamalar" başlıklı bölümünün 3 üncü maddesinde; 13.06.2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının 65 nolu alt bendinde tanımlanan "takviye edici gıdalar" ile 06.12.2003 tarihli ve 25308 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi 2003/42 nolu Sporcu Gıdaları Tebliği'nin 4 üncü maddesinde tanımlanan "sporcu gıdaları"nın posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesinin mümkün bulunmadığı hükme bağlanmıştır. Ancak, bu kapsamdaki ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin, hastalıklarına dair resmi hastaneden alınmış bir raporu ve doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi, milli sporcuların ise "Milli Sporcu Belgesi"ni ilgili gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde söz konusu ürünleri posta ve hızlı kargo yoluyla getirmelerine izin verilecektir.

Bahsi geçen eşyanın, söz konusu genelgenin yürürlük tarihi olan 19.04.2011 tarihi öncesinde gümrük idaresine gelmiş olması veya sipariş edilip ödemesinin yapılmış olduğunun tevsik edilmesi halinde eşyanın sahibine teslim edilmesi mümkün bulunmaktadır.

Bilgilerini rica ederim.

Hülya ERBAY
    Müsteşar a.
    Daire Başkanı ​

küçük kemik bunu beğendi.
  3. engins

engins Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0

Son söz bu olsa gerek!!!!

4. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Evet geçen gün takılan airmail ile gelen pakedi tıpış tıpış geri gönderttim.

Artık bavul ticaretine kaldık.

Bu arada Müsteşarlığın " Milli Sporcu " yerine " Lisanslı sporcu " koymamış olması bu konudaki kötü niyetini de göstermektedir. PTT gümrüğündeki personelin tavrı da zaten direkt bu yönde.

5. Taurus

Taurus Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    12
    Merhaba arkadaşlar,

Belki bilenleriniz vardır. Bu yasaklara karşı facebook'ta Alışveriş özgürlüğümü geri ver adlı grupta arkadaşlar bu konuda çalışmalar yapıyorlar. Bende o arkadaşlardan öncüyüm. Sizler de bu yasaktan en çok etkilenen insanlar arasındasınız. Herkesin desteğine ihtiyacımız var. O yüzden hemen son gelişmeleri aktarayım sizlere.

Bu bela başımıza tekir acar ve birkaç firmanın birleşip strawberry'e karşı güçbirliği yapıp yargı yoluna gitmesiyle, başımızdaki büyüklerin de bunlara peşkeş çekip tüm parfüm sektörünü bu firmalara nemalamasından dolayı çıktı. Tabii çıkan genelgeyle bundan sadece kozmetik ve gıda ürünleri değil, tüm yurtdışı alışverişi etkilendi. Senede 5 alışverişle sınırlandırma yapıldı. Rezalet resmen...

Bu belanın devletimizin çıkardığı saçma genelgenin iptal edilmesi için uğraşıyor facebookdaki gruptaki arkadaşlar. Dava açılabilmesi için bir takım masraflar var. Açılan banka hesabı ve paypal hesabına insanlar katkı payında bulunuyorlar. Avukata verilecek vekillik için İstanbul'dan ve Ankara'dan vekaletleri topladılar. 6 gün oldu. Şu anda 1800 TL gibi bir para toplanmış. 7450 TL toplanması gerekiyormuş. 3 hafta daha süre var. Davanın açılabilmesi için yasal zaman 19 Haziran'da sona ericek. O zamana kadar dava açıldı açıldı, açılamazsa koyun gibi Tekin Acar ve bilimum firmalar tarafından güdülmeye devam edeceğiz. Arkadaşlar uğraşıyor , inş. hayırlı bir sonuç olur dava açılabilir. Destek vermeliyiz.

Yasak değilse facebook'daki grubun linkini de paylaşırım.

Pluchart bunu beğendi.
  6. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Valla arkadaşım ben uğraşmam hiç, ne kimlik kontrolü var ne birşey veririm anne-baba-arkadaş ismi, çakarım aynı adresi gözlerine soka soka istediğimi alırım. Onlar tutsun çeteresini, ne kadar gereksiz bir bilgi kirliliği bu, senede 5 defa 2 ayda 1 defa tutacaksın isimleri tarihleri vs. Daha bugün geliyorum PTT gümrük'ten millete bebeği için süt tozunu bile vermiyorlar, VEREMİYORLAR. Memurları çok mutlu sanan varsa gitsin baksın, adamlar da nefret ediyor yeni mevzuattan.
    Gıda- Kozmetik bitmiştir yurtdışından benim için. Ben spor ayakkabımdan tshirtüme- kitabıma kadar yurtdışı alan biriyim. 150 euro ve 5 kg yi aşmadan tüm SÜLALEMİ yaza yaza her istediğimi gene çatır çatır alırım.

Bireyler kötü niyetli olduğu için bu mevzuat çıkmış olabilir ama devletin kötü niyetle böyle birşey yapmaya hakkı yoktur olamaz da. Kolaya kaçıp herkese acı çektiren bir durum bu. Benim gene kritik değil durumum ama ben bile bu kadar tiksiniyorsam gerçekten yurtdışı medikal ihtiyacı olanlara yazık !

Adamın bebeğine özel bir besin desteği alabilmesi için MİLLİ SPORCU olma zorunluluğu kadar saçma birşey olabilir mi. Bir mevzuat bu kadar mı insanları aciz duruma düşürebilir, bu kadar mı ezebilir ?

Bazı arkadaşlar mevzuat çıksın çıksın diye yırtınıyorlardı fedex-ups-dhl express geçmediği zamanlar. AHA ALIN ÇIKTI !

7. engins

engins Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Supplement konusunda 5kg 150€ olayı sökmüyo öyle görünüyo yani.

8. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Evet sökmüyor :), sökmeyeli de bayağı oluyor.

9. engins

engins Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yılbaşından beri!!

10. Taurus

Taurus Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    12
    Arkadaşlar genelge kalkarsa durum böyle olmayacak.
    Eski şeklinde gümrük sınırı 150 euro iken gıda ürününde aldığınız kiloyu abartmadığınızda ve aynı üründen 3 tane birden almadığınızda gene sorun çıkıyor muydu ? Yanlış anlamayın, bilmediğimden dolayı soruyorum.

11. osmanaga

osmanaga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    En azından çoğunluğu geçiyordu şimdi hiç alamıyoruz eski haline ben razıyım

engins bunu beğendi.
  12. engins

engins Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Kesinlik olmamakla birlikte genelde sorun çıkmıyordu ama her daim bi belirsizlik vardı benim 150€ altında iki adet siparişim sorun çıkarmıştı ama ağırlıktan yada biraz fazla idi( 2kg,5kg ) ben ona yordum ama gittim aldım (PTT den) birada getirme dediler çok bi dert yoktu.

13. camkinoz_61

camkinoz_61 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar şu 20 gün içinde iherb den airmail usulü sipariş veripte eline ulaşmayan var mı acaba?

14. YagizD

YagizD Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Netritiondan siparis verdim 13 gun oldu hala daha gelmedi siparisim urunler
    Gaspari bcaa 6000
    Optimum opti-men
    Universal glutamine
    Toplam kargo dahil 62 dolar tuttu gelmeme olasiligi dusuk diye dusunuyorum sizce ne kadar sureye gelir ?

Sayfayı Paylaş