İnsülin direnci sorunu olan bireyde kilo verimi hakkında yardım

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve WebCODER tarafından 15 Haziran 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. WebCODER

WebCODER Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba,

Ben aranıza yeni katıldım. 1,70 boyunda 97 kiloyum. Kilo sadece göbek çevresindedir. Hafta da 2 gün akşamları 1' er saat yüzmeye gidiyorum. Hastalıklarım aşağıdaki gibidir. Evimde manyetik kondisyon bisikletim ve ağırlık (dambıl) setim var. İstanbul Anadolu Yakasında ikamet ediyorum. Fakat iş yerim Avrupa Yakasında. Servis ile gidip geliyoruz. Gün boyu oturarak çalışıyoruz. Yani fazla bir hareket yok hayatımda. Evli 2 çocuk babasıyım. Zamanın da bana vurmuş oldukları kortizon iğneler yüzünden kilo aldım ve şuan veremiyorum. Doktorum insülün direncinden dolayı diyet listesi verdi. Diyete uymama rağmen maalesef kilo veremiyorum. Yüzme kursundada bacaklarımın ön kısımları çabucak yoruluyor. Hangi hareketleri hangi yağ yakıcı ürünleri kullanabilirim? Ban bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

1- Ankilozan spondilit (eklem romatizması, Enbrel 50mg hafta 1 gün iğne kullanıyorum.)
    2- İnsilün Direncib (Glifor 1000mg sabah ve akşam kullanyıorum)
    3- Astım (Sabah ve Akşam 2 fısfıs Foster + Günde 4 kez Ventolin 1 fısfıs)

Saygılarımla.

2. UfkKcn

UfkKcn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Mümkünse diyet listenizi ve makrolarını yazabilirmisiniz.
    Haraketliliği arttırmak için servis şoförünüz ile konuşun eve biraz daha uzak yani yürüme ile 20 dakikalık bir mesafeden binip inin bu zamanla dahada uzun mesafelere çıkacaktır eminim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. WebCODER

WebCODER Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Diyet listem aşağıdaki gibidir. Servis beni aldıktan sonra direkt olarak otobana bağlanıyor. Bu sebepten dolayı 20 dk lık bir yol maalesef yok. Makro derken bu kısmı anlamadım. Ama spor için set vs. soruyorsanız yüzmenin dışında başka bir spor yapmıyorum.

GÜNDE 2 LT SU İÇİLECEK.

KAHVALTI:
    2 dilim tam buğday yada çavdar ekmeği.
    1 adet yumurta
    Zeytin + Peynir
    Yeşillik + Domates + Salatalık

ARA ÖĞÜN:
    1 Porsiyn Meyva ( 1 adet veya 1 su bardağı)

ÖĞLE YEMEĞİ:
    1 Kase çorba
    Sebze yada et yemeği – Yada Makarna veya bulgur plavı
    Salata

ARA ÖĞÜN (2 SAAT SONRA):

AKŞAM YEMEĞİ:
    Seçenek = 1

1 tabak sebze yemeği
    1 tabak et yemeği
    Muhakkak salata yenilecek
    1 kase yoğurt

Seçenek = 2
    1 kase çorba
    1 tabak bulgur plavı yada makarna
    Muhakkak salata yenilecek
    1 kase yoğurt

ARA ÖĞÜN (2 SAAT SONRA):

4. UfkKcn

UfkKcn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Makro tükettiğiniz gıdaların protein,yağ,karbonhidrat değerleridir.
    İnsülin direnciniz kaç çıkıyor acaba?

5. WebCODER

WebCODER Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    O kadar tecrübeli değilim iş yerinde çıkan yemekler evde yaptığımız kahvaltı ve akşam yemeği belirttiğim gibi. makro değerlerini bilmiyorum hocam.
    Şuan sabah ve akşam ilaç kullanıyorum insülin direnci için, kontrol altına alındı. Normal değerler aşağıdaki gibidir. önceden Trigliserid - 360, İnsulin ise daha yüksekti ama şuan hatırlayamadım.
    Trigliserid - 100
    İnsülin 24.63

6. feritferitxd

feritferitxd Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    İnsülin direnciniz var ise ketojenik diyet denemenize tavsiye ederim, biraz araştırın isterseniz.

7. UfkKcn

UfkKcn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Yazmış olduğunuz diyet listesinde karbonhidrat fazla gibi az az ve sık sık yiyorsunuz her öğün arasında meyve var.
    Bu durumda vücut asla yağ yakımına başlayamaz. Kilo vermek ne yediğinizden çok hormonal bir durumdur. Akşam yemeğinde makarna veya bulgur pilavı olmasın derim. Ve eğer mümkünse akşam yemeğinden sonraki meyva öğününüzü bir avuç kadar kuruyemişle değiştirin 1 hafta böyle devam edin eğer insülin ile ilgili sizi tehlikeye sokacak bir değişiklik olmazda böyle devam etmeniz uygun olacaktır.
    Akşamları boş mide ile yada yemekten iki saat sonra koşu bandında yapacağınız 12 dakikadan fazla olan her yürüyüş yağ yakımınıza katkı sağlayacaktır (ilk 12 dakika yağ değil günlük yediğiniz besinleri yakarsınız) yani insülin direnciniz olduğundan dolayı doktorun önerdiği beslenmenin dışına çıkmak mümkün olmayacağından sizin yaktığınız kaloriyi arttırmanız gerekli. Ya sabah uykunuzdan yarım saat feragat edip yürüyüş yapıp öyle kahvaltı edip işe gideceksiniz. Yada akşam yorgunluğu üstüne biraz yürüyüş ekleyeceksiniz..

8. WebCODER

WebCODER Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam diyet listesini değiştirsek ne olur. Birde ZeroShot (3000 mg Karnitin) vardı. Vucut yorgunlugunda kullanımda enerji veriyor deniliyor. Bu sizce dogrumu kullanabilirmiyim. Birde ramazan ayına girdik oruç tutacağım allah nasip ederse. Ramazan ayında nasıl bir diyet ve egzersiz yaparsam sizce daha uygun olur.

9. UfkKcn

UfkKcn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Karnitini egzersizlerinizden hemen önce kullanabilirsiniz hiçbir yan etkisi yok. Yağ yakımına nispeten yardımcı olur ve biraz enerji verir ama mucizevi birşey değil tabi.
    Allah orucunuzu kabul eylesin.
    Ramazan ayında diyet yapmaktan ziyade işin ucunu kaçırmamaya dikkat etseniz daha iyi olacaktır. Malum günler uzun çok fazla acıkacaksınız, mümkün oldukça protein, sağlıklı yağ ve glisemik inseksi düşük karbonhidratlar(esmer pirinç,bulgur,kepekli makarna gibi) tüketmeye çalışın. Bol su tüketin ve iftara biraz süre kala boş mide ile fazla yülenmeden egzersiz yapmaya bakın.

WebCODER bunu beğendi.
  10. WebCODER

WebCODER Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Önerileriniz için teşekkür ederim. Hardline Thermo L-Karnitin Sıvı ile ZeroShot (3000 mg Karnitin) arasında ne gibi fark var sizce hangisi daha iyidir. Spordan 30 dk önce deniyor normal gün içinde spor yapmazken de kullanılabilir mi?

11. UfkKcn

UfkKcn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Spor yapmadan kullanımda vücut karnitinin fazlasını direkt olarak kullanmadan dışarı atıyor. Yani çok minimal etki olur ve gereksiz masraf olur. hardline biraz daha bilindik bir marka ve içinde kafein de var bildiğim kadarıyla ancak aralarında çok ciddi fark olduğunu düşünmüyorum sonuçta etken madde aynı.

12. WebCODER

WebCODER Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    hardline' den sipariş verdim. kafamı karıştıran bir konu daha var hocam, anlaşılan siz bu konuda bir hayli tecrübelisiniz. kastan yemiyelim vs. diye yazıyor forumlarda ben sırf göbek bölgesindeki yağları eritmem ve kilo verebilmem için ne gibi diyet ve spor yapmam lazım.

13. UfkKcn

UfkKcn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Bölgesel zayıflama diye bir şey maalesef yok. Bu sadece bir şehir efsanesinden öteye geçmez. Vücut kilo almaya başladığında önce göbek ve bel çevresinden alır sonradan kalça bacaklar ve kollar olarak devam eder kilo verirken de tam tersi en son göbek ve bel çevresindeki yağlar gider.
    Kas kaybetmeme meselesine gelirsek bunun için yapmanız gereken ağırlık antrenmanları yapmak (bunu sadece vücut geliştirme olarak algılamayın) ve günlük aldığınız protein miktarını kilo başına en az 2gr kadar çıkarmak örneğin 90 kilo iseniz günde 180gr kadar protein alıyor olmalısınız. Ayrıca şeker ve yağ alımına da ekstra dikkat etmelisiniz.
    Ben 110kilodan 11 ayda 74 kiloya düştüm ve bunun sadece 3 kilosunu kastan kaybettim yani öyle çok bu işin duayeni değilim ama son diyetimden önce pek çok saçma sapan internet diyeti yaptığım için ve her diyet bozduğumda daha çok kilo aldığım için artık işin bilimsel tarafını anlama eğilimindeyim. Zaten kurtuluşumda bu oldu yoksa 140-150 olurdum o hızla :)

14. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Oooow ankilozan spondilit varsa bu konu bence bu forumdaki bir çok kişiyi aşar.. Benim babamda yaklaşık 20 yıldır bu hastalığın pençesinde,ben 16 yaşındayım kendimi bildim bileli babam hasta tedaviside yokmuş.. çok zor bir hastalıkmış yani dışarıdan öyle görünüyor çok sıkıntılı birşey sürekli ağrılar kramplar kötü hastalık.. siz kaç yıldır hastasınız? bu tanı ne zaman konuldu size? Ayrıca bu hastalık varsa vücut geliştirme yapılmamalı, zaten eklemlerin arasındaki sıvılar azalıyor, ve buda boy kısalmasına neden oluyorken ağırlıkların baskısı ile eklemler daha çok birbirine yaklaşarak boy dahada kısalıyor.. sizinle bu konuda daha çok konuşmak isterim, ama sorum şu ki bu enbrel dedğiniz şey nedir? nasıl bi ilaç vücuda nasıl bi etkisi var? Ona göre bende babama söyleyeceğim bi araştırıp bakar..

15. WebCODER

WebCODER Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    hardline' den sipariş verdim. kafamı karıştıran bir konu daha var hocam, anlaşılan siz bu konuda bir hayli tecrübelisiniz. kastan yemiyelim vs. diye yazıyor forumlarda ben sırf göbek bölgesindeki yağları eritmem ve kilo verebilmem için ne gibi diyet y
    :) ok vermiş olduğunuz teşekkür ederim.
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Haziran 2015 ---
    Merhaba,
    2000 yılından bu yana bu hastalıkla mücadele ediyorum. Kullandığım Enbrel iğnenin etken maddesi etanercept' tir. Sadece Romotolog yazabiliyor ve Göğüs hastalıkları doktorunun onayından sonra ilaçlarını alabiliyorsun. Hastalığın şekline göre kullanım miktarları değişiyor. Hafta da 1 ayda 1 gibi. Bu iğneyi vurulmazsam yürüyemiyorum.

16. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Tedavisi hala bulunamamış sanırım.. Peki bunu vurunca ağrılarınız gidiyormu, veya vücuttaki yamulmalarda düzelme, dikleşme gibi şeyler oluyor mu? Bu ilaç asıl olarak ne yapıyor, vücutta nasıl bi etkisi oluyor yani neyi ne yapıyormuşta sizi yürüyemez iken yürütür yapıyormuş? Eklem sıvısını mı yenilemeye yardımcı oluyor napıyor..?

17. WebCODER

WebCODER Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    İyi bir ilaç değil yan etkisi çok. Hiç bir sekilde tedavi edici bir özelliği yok. Öyle yamulmalari falan düzeltmiyor. Sadece hastalığı uyutuyor o kadar. Ağrıların olmuyor bu yüzden de rahat yuruyebiliyorsun. O olmadan yuruyemuyorum. En fazla 3 hafta dayanıyorum sonra ağrılar sızılar tekrar dayanılmaz oluyor. Daha detaylı ilaç bilgisi burada' dır.

SoldiersOfGod bunu beğendi.
  18. UfkKcn

UfkKcn Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Çok geçmiş olsun ben o kısmı anlamamıştım sadece insülin direnci diye düşündüm

19. WebCODER

WebCODER Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Sağol hocam ben zamanında kick box + body yaptığım için beni fazla bukemedi. Bu hastalıkta bol bol spor yapmak lazım. Bu yüzden yüzme dersine gidiyorum. Hocam bu arada cla dan da sparis verdim. 15 - 20 kg versem süper olacak.

20. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Babamda hastalığa yakalandığı zamanda yanlış hatırlamıyorsam 17-18 yaşlarındayken diyodu, taekwondo salonu varmış ve aynı zamanda vücut geliştirme falanda yapıyomuş hareketli bi hayatıda varmış önceden.. şimdi bu kadar hareketli birinin hastalıktan dolayı evde oturması çok ağırına gidiyor babamın.. bu ilaç ne kadar süre gidiyor size yani ağrıları dindiriyor dediniz kaç hafta veya kaç gün ağrılarınızı gideriyor sanırım pahalı bişi yani parasına değiyor mu?

Sayfayı Paylaş