İlk ay ölçüler hakkında sorun...

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve keremyilmaz tarafından 3 Kasım 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. keremyilmaz

keremyilmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar foruma yeni kayıt oldum 1 aydır forumunuzu gezmekteyim ve 3 haftadır flexor hocanın
    dumbell programını uyguluyorum...

1993 ağustos doğumluyum yani 15 yaşındayım...
    104 kiloyum
    1.82 cm boyundayım
    yağ oranım %18,7 hastanede ölçtürdüm.(adapazarı bilge hastanesinde...)

benim sorum şu ben bu dumbell programını daha ne kadar uygulayabilirim?

8 kg ile çalışıyorum 5 set*20 tekrar yapıyorum pek zorlanmıyorum...

ve bir kerede 20 tane şınav çekebiliyorum ama zorlanarak bazende 15 tane anca çekiyorum yorgunluğa göre değişiyor...

100 tanede mekik çekebiliyorum 60 tan sonra kasmaya başlıyor...

göbeğim falan yok yani dümdüz çıkan göbek yok yani:) göğüsler hafif yağlı bacaklar yağlı değil çok

ben önceden koşuyordum 7. sınıfta kilo vermek amacıyla 5 ay her haftanın 4 günü 3,5km koşuyordum ve yazları

babamın iş yerine bisikletle gidiyordum 6km yi 3 ay boyunca yüksek viteste bacak kaslarım bayağı sağlam ama göbeğin üstü
    pek iyi değil inşallah birkaç güne resimleri koyacağım....

10. sınıfta okuyorum serdivan lisesinin bilek güreşi birincisiyim.12. sınıflarda zorlanıyorum ama 6-7 sn. de indiriyorum
    bizim sınıftaki en zorlandığım çocuğu 2-3 sn de indiiryorum tek parmağımla yendiklerim bile oluyor... bu arada ölçülerim...

Ölçüler soğukken

bel:101
    kol:(sağ) 42 cm sıkınca demir gibi oluyor ama sol biraz zayıf (39cm) ön kol:33 cm elips şeklinde bi kas çıkıyor sıkınca...
    göğüs:115 cm
    omuz:129 cm
    bacak: üst bacak:60 cm kaslar görünüşte belli oluyor. alt bacak 49cm bacağımın ön kısmında da kas çıkıyor diz kapağının kemik üzerinde
    uzun bir kas...şişkin olarak belli oluyor....

bundan önce yaptığım spor 1 sene kadar sakarya sporda basketbol oynadım alt yapıda sonra bıraktım.Babamlar plastikçi olduğu
    için her yaz onun yanında çalışıyorum 4 seneden beri günde 15 ton mal geliyordu 40kg lil çuvallarla onları taşıyorum her yaz
    başka yaptığım bi spor yok...bide hafta sonları bizim burda serdivan spor stadında 4 bazen 5 tur koşuyorum 5. turda kesin
    kesiliyorum her tur 400m.

benim sorum şu ben bu dumbell programını daha ne kadar uygulayabilirim?

yoksa artık bölgesel çalışmaya geçmeli miyim?

Benim üst karın kaslarım var alt taraf boş bunun nedeni ne olabilir?

bazı kişiler yanlış mekik çektiğimi söylüyorlar...

bu arada sakallarım daha çıkmadı...

Beslenmeme de çok dikkat ediyorum..yağlı yememeye çalışıyorum...bench_O

Son düzenleme: 3 Kasım 2008
  2. keremyilmaz

keremyilmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Güncel bir yorum yazın lütfen anlıyorum hemen yorum gelmeyebilir daha 1 gün olmuş ama 30 tane bakan var!a32

3. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle sakin ol demekle başlayalım :) Gülen yüzlere kafa atmayalım sabırlı olalım :) Çektiğin mekiği nasıl çektiğine bağlı olarak alt karın kasların daha az çalışıyor olmalı. Bu yüzden üst karın kasların belirgin fakat alt karın kasların zayıf kalmıştır. Alt karna daha çok vuracak karın hareketlerine bakabilirsin egzersiz ansiklopedisinden. Bunun sebebi budur yani herhangi birşey değil.
    Bir salona gidiyormusun yoksa evdemi çalışıyorsun ? fotoğraf koyarsan daha iyi olur.

Ayrıca , bunun dışında kişisel olarak birşey söylemeliyim. Mesajlarında daha alçakgönüllü davranırsan daha fazla yorum alacağına inanıyorum. Burda birbirimize birşeyler ispatlamaya çalışan insanlar olarak değil bilgi paylaşmaya çalışan sporcular olarak bulunuyoruz.

"
    10. sınıfta okuyorum serdivan lisesinin bilek güreşi birincisiyim.12. sınıflarda zorlanıyorum ama 6-7 sn. de indiriyorum
    bizim sınıftaki en zorlandığım çocuğu 2-3 sn de indiiryorum tek parmağımla yendiklerim bile oluyor... bu arada ölçülerim..."

Bu tarz kendini övmeye , hava atmaya yada kasınmaya yönelik mesajlar sadece forumlarda değil hayatının her anında her yerde itici karşılanacaktır. Alçakgönüllülükse her zaman dikkat çeker ve takdire şayandır. Abartmayarak alçakgönüllü olmak insana hayatında pek çok kapıyı açar. Bunuda bir abi tavsiyesi olarak al. Sakın yanlış anlama.

4. keremyilmaz

keremyilmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu bir kasılma değildi yanlış anlamayın öncelikle onu belirtiyim sadece olan bir şeyi söledim ve abartmadım ne kadar güçlü insanlar var ben bunun bilincindeyim belki benden 2,3 kat güçlü insanlar vardır ben kimseye hava atmaya çalışmıyorum sadece ölçülerimi yazdım vücudumun durumunu yazdım ve bilgi istedim...yorumlarınız için teşekkür ederim..

5. keremyilmaz

keremyilmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Daha olumlu yorumlar gelirse sevinirim şuan 1,2 hafta sonra vücut resimlerimi koymayı planlıyorum ve koşuyu da biraz azalttım bayağı bir yorgunluk oluyor dumbellda da 10 kg. a geçtim solda 9 kg...yorumlarınızı bekliyorum...şınav sayımda 25,26 ya çıktı...

6. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Kardiyoyu azaltmak sana kalmış. Amacının ne olduğuna bağlı. bide ben çok fazla "farklı dumbell" kullanma taraftarı değilim. yani sağda 10 solda 9 taraftarı değilim. iki taraftada aynı ağırlık olmalı eğer solda 10'a çok zorlanıyorsan ikisindede 9 çalış. Neden dersen , şimdi sen ağırlık arttırdıkça sol 9 sağ 10 yapıyorsun şu an , sağın dahada güçlenecek gün gelecek sağ 15 sol 10 yapacaksın. bak kilo açığı giderek artıyor... sağ arayı açabilir. o yüzdende sağ kolunla sol kolun arasındaki fark belirginleşir bariz olur buda orantısızlık yaratır hoş durmaz. yerinde olsam solunu mümkün olduğu kadar sağla aynı şartlara uydurmaya çalışırım.

dipnot : eğer sol-sağ arasındaki güç farklılığı barizleşirse bu sana her alanda zorluk yaratır. benchte bile.

7. keremyilmaz

keremyilmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cevap için teşşekkür ederim öncelikle zaten sol ile sağ arasında bayağı fark var şınavda çekerken bile sol koldan pek fazla güç alamıyorum...

8. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    işte o yüzden zayıf koluna daha az ağırlık verme sakın. farkı iyice açacaksın. eşit ağırlık kullan.

9. keremyilmaz

keremyilmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Peki şuan şu şekilde bir şey yapabilir miyim?

sağ kol ile hiç çalışmasam full sol kol yüklensem kol çalışma günlerimde diğer bölgeleri çalıştırırken mecbur sağ kol kullanıcam ama çünkü çok fark ediliyor.Gören diyor sağ kolun soldan daha büyük diye ön kollar arasında bile 1,5-2cm fark var....:(
    ve alt karın kaslarım boş yani hiç bişey yok üst çok sert belli oluyor üst kaslarım 2 parça ama alttakiler çok zayıf görünmüyor bile ama göbeğimde yağ war ondan görünmüyor olabilir mi?üst taraf çok sağlam alt ise neden boş olabilir?

Son düzenleme: 22 Kasım 2008
  10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Siz zaten nizami çalışmak için ağırlıkları güçsüz ve küçük kolunuza göre belirleyeceğiniz için gelişmiş olan sağ kolunuza bu ağırlıklar hafif gelecektir.
    O nedenle sol kolunuz gelişirken sağ kolunuzun gelişimi yavaş olacaktır.

Sol kolunuz güçlenip geliştikçe ağırlık artıracaksınız ve bu sayede 2 kol da dengelenmeye başlayacaktır.

Tek kol çalışmak diye bir şey yoktur.
    Varsa da mantıksızdır.

11. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bu konu cok tartışıldı, ama hala netlik kazanmadı..

ben sana yapman gerekeni söyleyeyim..

şimdi, sağ-sol kol arasında dengesizlik varsa, bu cok kısa zamanda giderilebilir..peki nasıl?..

eger kollarında cok fazla eşitsizlik söz konsuu ise, barbell hareketlerinden kaçınacaksın belli bir süre..bunu sadece biceps-triceps olarak düşünmeyeceksin, vücudun tamamı olarak düşünmelisin..daha cok dumbell, cable ve makinlerde çalışmalısın belli bir süre ve tek kolla yapmaya özen gösterecek hareketleri secmelisin, mesela bicepste one arm dumbell curl, sırt çalışırken one arm dumbell rowing gibi hareketlere yer vermelisin..kısa sürede eşitlenmese bile ölçüler cok yakınlaşacak..sana bir örnek program yazıyorum düşücemin tamamını aktarmak için..

biceps;

one arm standing dumbell curl
    dumbell concentration curls
    oe arm hammer curl

triceps;

one arm cable push down
    one arm overhead triceps extension
    one dumbell lying extension

buliste uzar gider, ama özellikle kol için bu tarz programlar tercih edersen, sorunun kısa zamanda çözülür..

sürekli, aynada eksik olan kolunla poz ver, eksiklik genellikle tricepsten gelir, bu yüzden orayı oyarcasına baskı yap sürekli, sanki agırlıksız kicbacks yapar gibi
    set aralarında , eksik olan koluna işkence yapar gibi oraya baskı uygulamaya çalış ve sürekli o kolunla poz veripi ordaki kan akışını hızlandırmaya çalış..

tabi, hareketleri dengeli ve nizami yapmaya da özen göstermelisin..eger olmuyorsa, dediklerimi yapabilrisin belli bir süre..

Sayfayı Paylaş