İkinci Şans

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Experto tarafından 11 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Experto

Experto Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Teknisyen
    Yer:
    Ankara
    Öncelikle herkese merhabalar,
    Forumda yeniyim fakat küçük bir araştırmadan sonra kendime bu forumu uygun gördüm ve direk kayıt oldum.

Konuyu yeni başlayanlar kategorisine atmamın sebebi başlıkta da yazdığım gibi kendime ikinci bir şans vermek. Çünkü daha önceden bir spor salonunda 1 ay boyunca vücut geliştirme yapmayı denedim fakat iş yoğunluğu ve spor salonlarının bana çok uzak oluşu ana problemim oldu. Şimdi ise bu denememin üzerinden yaklaşık 3 ay geçmişken yeniden denemeye karar verdim. Fakat, bu sefer ev ortamında kendi imkanlarımla çalışma kararı aldım. Aslında foruma katılma konusunda ana fikrimde sizlerden yardım almaktı ki öyle ümit ediyorum.

Öncelikle evde ne gibi bir ekipman bulundurabileceğimi soracak olursanız toplamda 50 kiloluk bir dambıl seti ile bir Z bar. Birde AB Rocket diye afedersiniz saçma sapan bir ürünüm var. Bu ürün güya mekik çekmeye yarıyor ve eğilip kalktığınız sırada sırta masaj yapıyor ama benim aslında olan teredüttüm bu alet yaylı ve vücudumu kaldırırken sanki arkadan biraz destekliyor gibi. Bu yüzden işe yarayacağından şüpheliyim. Bunlara nazaran "evin içerisinde" kullanabileceğim uygun bütçeli ve olmazsa olmaz bir ekipman gerekiyorsa tedarik etmeye çalışırım.

Bunların haricinde yaşım 18, boyumu ve kilomu da soracak olursanız, boyum 1,78 kilom ise bu aralar 78-80 arasında seyrediyor. Fakat, vücut ölçülerimi bilmiyorum eğer başlangıç için çok gerekliyse bir şekilde öğrenirim. Fiziki olarak doğuştan yapılı bir vücudum var. Tabii normal olarak biraz yağda var. Daha önceden gittiğim spor salonundaki hocam yanlış hatırlamıyorsam "Bulk" gibi bir ismi olan beslenme metodunu önermişti. Fakat tam olarak ne olduğunu hatırlamıyorum.

Sizden istediğim yardım ise başlangıç olarak bir program ve eğer kullanılması şartsa veya kullanırsan iyi olur gibisinden dediğiniz bir diyet veya protein,aminoasit v.b.. gibi kullanılacak herhangi bir şeyler varsa onlara da uyabilirim. Kısa sürede cevap vermenizi ümit ediyorum. :)

2. alpaslanözden

alpaslanözden Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık memuru
    Yer:
    didim
    benim kendi evde uyguladığım sistemi yazayım. ben bunun en temel sistem olduğunu düşünüyorum. ve bu sistemle 6 ayda kendime geldiğimi düşünüyorum.
    1- leg aparatlı bench sehpası olmazsa olmaz ev için. 170-180tl civarında 140-150 kiloya dayanan sehpalar var. leg aparatı çok çok harika bişey olmada da işe yarıyor hareketleri baya çeşitlendiriyor. inçline olanların sırt desteği zayıf bana göre iyileride pahalı.
    2-1 adet en az 170cm barbell. çünkü boyun 1.78 kollarında uzundur. geniş tutuş yapamazsın daha kısa barbell alma sakın pişman olursun.
    3-2 adet kısa bar. ama dambıl setin zaten varmış....
    4-2 adet 15kg, 2 adet 10kg , 8 adet 5 kg , 4 adet 2.5kg , 4 adet 1kg , 4 adet 0.5 kg plaka al. döküm plaka al sakın vinly falan alma adam gibi demirden olsun. bunlarla toplamda 113kg bench basabilirsin(barbell 7-8kilo) yada 75kg bench basarken 19 kiloluk dambıllarla curl yapabilirsin plakalarla oynayıp zaman kaybetmeden. bana 6 aydır yetiyo artıyo bile.
    5-Z bar senin için bir nimet. onun değerini bil. ben 6 ay sonra almayı düşünmeye başladım sende şimdidenvar. ona iyi davran. :)
    6-protein ağırlığını artır besinlerinde. onun dışında bişey demiyeceğim vitaminli mineralli beslenmeye gayret et. özellikle çinko ve magnezyum içeren gıdalar al. kolların dirsekten sakatlanıp ağrıdığında bi doktora görün ağrı kesici-antieflamatuvar yazdır :). başkada bişey demiyorum.

Experto bunu beğendi.
  3. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Kolay, ama agirliklarini 100+ kilo al 50 yetmez. Ayarlanır bench tamamdir. 500 liraya hallolur gibi.

GT-S5360 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Experto bunu beğendi.
  4. Experto

Experto Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Teknisyen
    Yer:
    Ankara
    -Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

@alpaslanözden: ekstra olarak söylediğin ekipmanları tamamlamaya çalışıcam. Fakat, başlangıç olarak 50 kiloyla başlayıp normal bir programa göre sonradan 50 kiloluk bir set daha takviye etmem gerekirse kaç ay içinde almalıyım. Birde bahsettiğin dirsek ağrılarının oluşmaması için kreatin kullanırsam yararı olur mu? Çünkü benim bildiğim kreatin kasların performansını %30-%40 arttırıyor. Birde protein tozuyla beraber alsam herhangi bir zararı olur mu?

@2pacist: Tavsiyen için teşekkür ederim. İnş. fiyatları daha ucuza mal edebilirim :)

-Bunlar dışında birde, 4-6 kg (veya daha fazla ölçekte) uygun fiyatlı protein tozlarından hangi markayı önerirsiniz. Birde başlangıçta yani ilk 6 ay gibi bir süreçte sadece protein tozu ve vitaminli, mineral, çinko, magnezyum gibi gıdalar haricinde birde aminoasit tüketirsem yararı olur mu?

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

5. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Haa bak az önce gördüm 140 tl ayarlanir press destek demirli bench. Link almak aklima gelmedi maalesef. Artı olarak Protein tozlari farkli siteleri dolasarak kampanyali vs. bulabilirsin kolay gelsin.

Experto bunu beğendi.
  6. alpaslanözden

alpaslanözden Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık memuru
    Yer:
    didim
    hafif sakatlık durumlarında bahsettiğim ağrı kesici-antieflamatuvar ilaçlardan alırım. büyük ihtimalle önkol-dirsek ağrısı yaşayacaksınız bu aslında geliştiğinize işarettir. eklemleri doğal olmayan forumda zorlayan hareketlerden(enseye press, giyotin press, dirsekleri bükmeden yapılan dumbell fly gibi...) uak kalmaya çalışın. 6 ay bitti extra sadece magnezyum ve çinko aldım çünkü bi ara çok fazla kas ağrısı yaşadım. bunun dışında hiçbi suplement filan almadığımdan tavsiyede bulunamayacağım. bence bi 6 ay-1 yıl sadece iyi beslenme+uyku+düzenli VG ile gelişin. sonra zaten bazı şeyleri farketmeye eksikliklerinizi görmeye başlıyosunuz.

Experto bunu beğendi.
  7. Experto

Experto Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Teknisyen
    Yer:
    Ankara
    Tavsiyeleriniz için teşekkürler.
    @2pacist Dediğiniz ürünü şimdiden aramaya başladım. Bulursam direk alırım. Bilgi içinde saol. Buna göre sanırım kreatin şart değil. :)
    @alpaslanözden Tavsiyelerin için tekrar teşekkür ederim. Ağrı çekmekten başka bir şansım yok gibi ama o kadarınada dayanıcam artık. :)

Birde şu ürün bütün işimi görür mü ? http://goo.gl/1cfDKH

Son düzenleme: 12 Mart 2015
  8. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Bu urun benim dedigimden daha iyi ben begendim isini fazlasiyla gorur.

Experto bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş