İki Hareket Arası Dinlenme Süresi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve diez tarafından 27 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Setler arası 60-90 sn arası beklediğim kadar 2 farklı hareket arasında da 90 sn kadar hatta 120 sn kadar bekliyorum..
    Abesle mi iştigal ediyorum..?

sthammer bunu beğendi.
  2. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
  3. PacoRabanne

PacoRabanne Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu ektomof ile endomorfsan dediğin olay nedir? ben 3-4 dakka falan dinlniyorum setler arası yani mesela bi set 10-15 dakkaya falan bitiyo bu uzun bi süre mi?
    yani dinlenme nasıl olmalıdır lütfen bu konuda beni aydınlatırmısınız..?????

microcuts bunu beğendi.
  4. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sanırım set'ten kastın burda hareket.. zira setler arası değil hareketler arası dinlenme süresi arson arkadaşımızın cevap verdiği..
    setler arası 60-90 sn kadar dinlenmen yeterli olacaktır..

sthammer bunu beğendi.
  5. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sthammer, muho444 ve 1919 bunu beğendi.
  6. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    ektomorf zayıf ve kilo alması zor olan vücut tipidir endomorfsa tam tersi. senin setler arası dinlenmen makul ölçülerde ektomorfsan set arasını 2 dk ya kadar çıkarabilirsin ama endomorfsan kısaltırsan özellikle yağ kaybı için etkili olur. setler arasını o kadar abartma 3,4 dk da duruma göre soğuyabilirsin sakatanma riski artar. bölgeler arasıda 5 ile 10 dk arası dinlen ama bu sürenin %50 lik kısmını streecing yaparak geçir.

ERQW, Steve, muho444 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
  8. forever

forever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar ben ecto tipi vucuda sahibim. 3 aydır bu sporu yapıyorum. forumda okuduklarımdan cıkardıgım sonuc suydu. bi harekette setler arası yaklasık 2 dakıka dınlenme suresı olmalı ve hareketler arası dınlenme suresı ıse 10 dakıka olmalı(ecto tıp için). benım bı gunki programımdan ornek verecek olursam; göğüs ve biceps calıstıgım gun toplam 7 hareket,24 set var.
    24 set*2=48 dakıka setler arası dınlenme, 7 hareket*10= 70 dakika hareketler arası dinlenme, buna bi de ısınmaları falan katarsak 2,5 saatten önce idmanım bitmiyor. bu kadar uzun surmesıde yanlıs degılmı? bunu ogrenmek ıstıyorum. cevaplaarınız ıcın saolun....

9. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Forever ne yaptın sen, hareketler arasında 10 dakika dinlenilir mi?
    Hic bir sonuc alamazsın o sekilde, ben kesin konusmayi sevmem, hayatta her sey mumkundur ama senin yaptigin bu sporun doğasına aykırı.
    Simdi bir hareket yapıyorsun, göğüslerin 4 set boyunca kanla doluyor, ısınıyor, eklemlerin,liflerin çalışmaya hazır halde.
    Bir diğer göğüs hareketine geçerken 10 dakika dinlendiğinde zaten kasların,eklemlerin herşeyin kendini bırakmış olur!!!

Bırakmış derken, soğumuş, o şişkinliğini kaybetmiş anlamında.

Setler arasında, 1 dakika ila 2 dakika arası dinlenmen lazım, öyle daha ilk setten 2 dakika dinlenmenin hic bir anlamı yok.
    Ya da Bench Press'te 2 dakika dinlendin, ama dumbbell yana açışta, izolasyon hareketi cok daha kısa sürede toparlanırsın.
    orda 1 ila 1,5 dakika dinlenecen.

Şimdi bu dediklerimi yaptın, sıra kol idmanına geldi, ona geçerkende, 5 ila 7 dakika yeterde artar bile.
    Kol idmanında 45 saniye ila 2 dakika dinleniyorsun.
    1,5 dakikanın üzerine çıkmamaya çalış.

Ektormorfsun diye set aralarında gazete okuyacak, hatunlarla sohbete dalacak kadar zaman koyman gerekiyor diye birşey yok ;)

İyi çalışmalar

ERQW, muho444, salvadore_xp ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. forever

forever Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ok karasan teşekkürler.. ama bi dip not daha düşmek isterim. benim soyledıgım dınlenme aralıgı olursa senın dedıgıne gore daha fazla agırlık kaldırıyorum. yanı 3. ve 4. setlerde daha fazla kaldırıyorum. tabı bu daha ıyı oldugu anlamına gelmez.

11. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    bır kas grubuna aıt degısık hareketler arasında ekstra fazladan dınlenmenın hıc bır mantıgı yok, set arası ne kadar dınlenıyorsan yenı harekete gecerken de o kadar dınlenmelısın.Ha gogus bıter bıcepse gececeksın o zaman bı 5 - 10 dakka kendıne zaman tanıyabılırsın. Bır body antrenmanı maxımum 1 saatte bıtmelıdır, cunku daha sonra hormonlardan dolayı katabolık yanı kasların yıkım asaması hızlanır, ıkı ılerı bır gerı yapmıs olursun.

set arası dınlenmeyı hıc bır zaman 2 dakıkayı asmadan uygula, cok uzun dınlenerek gucunu toparlar ve toplam baz gucunu de arttırabılırsın ancak bu sana
    bodycı goruntusu oloarak negatıf etkı yapar. Aslında her zaman 1 dakıka cıvarında dınlenmeyı alıskanlık halıne getırmek bence en dogrusu, hatta yazın bu daha da kısalmalıdır, ama zayıf yapılı ısen ve cok zor kılo olcu alıyorsan 2 dakıka uygundur.

ERQW ve muho444 bunu beğendi.
  12. SMILADON

SMILADON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Setler arasinda 1 dakikaya kadar dinlenilmesi benin kanimca normaldir.2-3 dakika gibi abartmamak gerekir.
    Hareketler arasinda dinlenmede ise 5-7 dakika cok olur 1- 2 dakika yeterlidir.
    Ama cok zor bir deadlift calismasi ya da squat calismasi tamamlanip iyice yorulma yasandi ise 5 dakika dinlenmek normal olabilir.
    Evet 1 saati (hatta 45 dakika bile olabilir kimileri bu surenin son olmasi gerektigini soyluyor)asmak cok makul degildir.
    Yikici hormonlar etkilerini arttirirlar ve katabolik etki artar . Buda kasin toparlanmasina ,yeniden daha iyi onarilmasina engel olur.

13. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    1 Dakikadan fazla dinlenmemeli yanlış hatırlamıyorsam bu konuyu epey tartışmıştık insan vucudu gec ısınıp cabuk soguma özelliği var 20 dak ısınırken 3 dakikada soguyorsun o yuzden 1 dk gecmenin anlamı yok kanı biraz yukarıda tutalım :)

hsnsylk, Seo, Cattleya ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  14. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    flexor hocam benim hocam set araları en fazla 10 sn. hareket araları da 1dk. dinlenmelisin diyor.Bende bu konuyu yeni farkettim. sanırım siz de hareket araları 1 dk dinlenmeli diyorsunuz. Peki ya set araları için 10 sn az mı ?

15. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    bence yüklenme süresi kadar dinlenilmeli

16. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    yani 1 set süresince mi ? bazen çok zorluyorum 10 sn de dinlenmek az geliyor.
    ama kendimi soğutmamak için 10 sn kadar bekleyip setlere devam ediyorum

17. semto_lopez

semto_lopez Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    10 sn çok az bence heleki press hareketlerinde

iskeletor bunu beğendi.
  18. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    10 sn hem de press.lerde..inanılır gibi değil...

hareket aralarında ortalama 45sn-1dk dinlenilir..presslerin rekor denenen ya da çok ağır girilen son setleri var sa bu setten önce bu süre biraz daha artırılabilir..

zamanla tecrübe arttıkça saate bakmaya gerek kalmıyor dinlenme süresi ayarlanabiliyor vücudu dinleyerek ama yeni başlayanlar enaz 6ay bence saate bakarak çalışmalı ve tam süresi kadar dinlenmeliler..

son olarak ta set aralarında ağızdan nefes alma bitip burundan rahat nefes alınmaya başlandığı ana göre de dinlenme süresi bitirilebilir..
    tabi bu da tecrübe ile ayarlanmalı..soğumamaya özen göstermeli..

iskeletor bunu beğendi.
  19. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    10 sn çok saçma o kadarda değil 10 sn düşünecek olursak. bench press i örnek verelim, bench press ilk set e giriyorsun, set bitiyor, zaten bench sehpasından kalkmadan 10 saniye dolmuş oluyor. 4 den 8 tekrar yapdığını düşünürsek, barı bırakmadan harekete devam etmiş gibi birşey oluyorsun.bunun plaka değişdirme olayıda var hep aynı ağarlıkla girmiyorsundur herhalde zaten benchden kalkıp plaka takmak 15 saniye süpermanmisin nesin anlamadım. hareketten alacağın verim çok çok düşük diyorum.

ben press hareketlerinde 2 dakika kadar dinleniyorum. temel hareketler de dahil. yanlız izole hareketlerin bazılarında 1 dakika, bazılarında ise 30 saniye bekleyip de öyle giriyorum. örnek verecek olursak, bir bench press de 2 dakika, bir enseye çekişde 1 dakika ve bir lateral raise da 30 saniye kadar bekleyip öyle giriyorum. ama bu dinlenmede önemli olan vücudu yavaş yavaş tanımayı öğrenmek. kaçlı tekrarlarda, kaç dakika dinlendiğinizde vücudunuzun nasıl tepki verdiği önemli olandır. lateral raise da mesela 10 tekrardan eksiltmeli sistemde hem yükdek ağırlık hemde dinlenme süresinin azlığıyla beraber 10-10-9-8 tekrar aralığı en güzel etkiyi veriyor. tabiiki vücut alışdıkdan sonra değişdirmek set ve tekrarları şart ama dinlenme süresi nasıl verim alıyorsanız öyle götürmek ideali. bu kişinin hacim veya definasyon isteğine bağlı olarak değişir. konuyu fazla dağıttım off topic olmadan bu kadar yeter.

iskeletor bunu beğendi.
  20. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    ben bacak hariç 1 dkyı geçirmemeye çalışıyorum.

Bacak bence istisna. Hele squat gibi hareketlerde 1 dk gibi dinlenme süreleri sakat. Çünkü squat sadece bir bacak hareketi değil. Kaslar 1 dk içinde toparlansa bile sinir sistemi zaman istiyor ve konsantre olmadan girilen bir squat seti çok ciddi sakatlanmalara sebep olabilir.

muratturan ve iskeletor bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş