İki ayda 20 kg nasıl aldım.(65 kg'dan 85 kg'a giden yol)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve castorpollux tarafından 11 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 28 üye.
  1. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Biliyorum benim yaptığım Amerikayı yeniden keşfetmek gibi oldu hele ki forumda yeterince doyurucu bilgi varken, kilo almak için tavsiyede bulunmak absürd.

Aması var işin o yüzden başlık açtım.

ama ben burada birçok arkadaşın sorduğu soruya yanıt olsun diye kendi tecrübemden yola çıkarak cevaplamaya çalışıyor olmam ve birebir bir örnek teşkil etmem.
    Çünkü asla kilo alamayacağım korkusu taşıyordum daha iki ay öncesine kadar... hatta kilo almak için bırakın fazladan yemeyi, normal öğünlerime bile sırt çevirmiştim ve daha da zayıflamıştım.

iki ay önce;
    boy 1.80 kilo 65
    iki ay sonra
    boy 1.80 kilo 85

Kilo almamın aslında en önemli etkisi bu forumu bol bol okumam olmuştur. Aşağıda yazacaklarım aslında formun kilo almakla ilgili başlıklarının derlenmiş ve birebir uygulanıp sonuç alınmış şeklini yansıtmaktadır.

Bu yüzden bu bilgiler benim değil bu forumda bilgisi ve emeği geçen bütün arkadaşlarındır.
    hata varsada onların hatasıdır
    :D

Not:
    kilo alamamanızın nedeni bazı hastalıklardan dolayı ise (
    1. Hormonal dengesizlik sonucu oluşabilir. En belirgini tiroid hormonlarının fazla çalışmasına bağlı hipertroidi sorunu bazal metabolizma hızını arttırır ve kişide enerji harcamasının artmasına bağlı oluşabilir.
    2. Parazit, enfeksiyon vb… nedenlerle vücuda alınan besinin kullanımının engellenmesine bağlı olabilir.
    3. Sindirim sistemi hastalıkları, dolaşım bozukluğu sorunlarına bağlı besinin yeterli enerji için kullanılmamasını sağlayan hastalığın bulunması.)
    bu öneriler tam anlamıyla sizin için yeterli olmayacaktır.

Kilo almak için ilk şart iştahınızı açmaktır:
    (iştahım çok iyi ve çok yememe rağmen kilo alamıyordum ama daha çok yemem gerekirmiş)
    (okumak gerçektende çok önemli forumu bol bol okudum, hatta kilo vermek için açılan başlıklarda dahil olmak üzere.)

(ek bilgi;
    . Yemeklerinizi arkadaşlarınız ve ailenizle yemeyi deneyin ve yemeğin hazırlanması sırasında onlara yardımcı olun.
    . Peynir, kraker, puding, yağlı tohumlar gibi sağlıklı ve yanınızda bulundurmanız kolay atıştırmalar edinin.
    . Sık aralıklarla yemek yiyin (yaklaşık 2 saatte bir).
    . Çok fazla aç olmadığınız dönemlerde sevdiğiniz besinleri tüketin. İyi hissettiğinizde mümkün olduğu kadar çok yemeye çalışın. Genellikle sabahları daha enerjik olursunuz ve iştahınız da daha açık olur.
    . Hazır veya hazırlanması kolay olan yemeklerden yararlanın. Örneğin; dondurulmuş besinler, tavuk salatası, çorbalar, milkshake'ler, pudingler, peynirli makarna.
    . Her zamanki beslenme alışkanlıklarınızdan farklı bir şeyler tüketin. Örneğin sabah kahvaltısında sandviç deneyin, esnek olun.
    . Şişkinlik hissini erken hissetmemek için yemeklerden sonra bir şeyler için.
    . Kahve, su ve çay yerine çeşitli besin öğeleri ve kalori içeren süt, meyve suyu, milkshake için.
    . Yemeklerden önce çorba ve soda içmekten kaçının. Çünkü bunlar size doygunluk hissi verir, diğer besin öğelerinizi yemenizi önler.
    . Yemekten arta kalanları diğer öğün için dondurun)

aşağdakileri yemekten 15dk önce tüketmeniz tavsiyedir.

Doğal yollardan iştah açmak için;

1. Sigarayı bırakmıştım kesinlikle tavsiye ederim. En büyük etken sigarayı bırakmam söylenebilir. Gerçi sigarayı bırakmam kilo almak için özel çaba sarf etmemden yaklaşık 2 ay önce oldu. zaten vücud iki ayda ancak kendini toparladı ve tam sonucu bu özel beslenme ile 4 ayda net etkisini gösterdi diye tahmin ediyorum.

2. Herhangibir spora başlamak.

3. Baharatların iştah açma etkisi vardır. Özellikle acı olanların, midenin kazınmasına ve daha fazla yemeye yol açar. Örneğin kırmızı biberdir. Mesela zencefilinde iştah açma etkisi vardır. Aktarlarda bulubileceğiniz Kına Kınalı karışık bitkisel çayı mevcut. Çay olarak içimi zordur balla karıştırarak kullanmanızı öneririm. Mükemmel şekilde etkisi vardır.

Supplement desteği ile iştah açmak;

1. Brewer's Yeast 500, günde beş-sekiz adet yemekten önce.

2. Prakten, her eczanede bulabiliceğiniz bir şuruptur. Bebeklerin dahi iştahını açmak için kullanılan bir şuruptur.Yatmadan önce üç ölçek içilir. Çok uyku getiriyor olması yüzünden uykudan önce içiyorum.

İştah açma kısmını hallettikten sonra beslenmeye geldi sıra.

(ek bilgi;
    Zayıf bir gencin alması gereken minimum besinler listesi
    Besinler Günlük alınması gerekli miktar Et, kuru baklagil ve yumurtadan 1 yumurta, 1 küçük kase kuru baklagil yemeği 2-3 köfte kadar et Süt ve süt ürünleri 1 büyük su bardağı süt veya yoğurt 2 karper kadar peynir Sebze ve meyve 2 tabak sebze yemeği 1 tabak az yağlı salata 2 adet meyve Tahıl grubu 8 orta dilim ekmek 2 kase bulgur veya pirinç pilavı veya makarna Yağ grubu Yemekler bitkisel sıvı yağ ile hazırlanacak Günde 3 yemek kaşığı badem, ceviz, yer fıstığı Şeker grubu 1 dilim kepekli undan yapılmış meyveli kek)
    Kahvaltıya hiç önem vermezdim kahvaltının önemini geç kavradığım için belki geç kilo almaya başladım. Günün ilk öğünü en önemli öğünü bu bilinçle kahvaltıyı çok sıkı yapmak şart.
    En az üç adet haşlanmış yumurta ve 10-15 adet bebe bisküvisini bir kap süt içinde bir-iki kaşık balla eriterek mama kıvamına getirerek tükettim. hiç ekmek yemedim.
    Çikolata artık hangisinden hoşlanıyorsanız çokanat, milka, neyse...
    yumurtaya ek olarak bir ekmeğe fıstık ezmesini, çokokremi ve üstüne çilek reçelini çalarak çay ya da meyve suyu ile yedim.
    Fıstık ezmesi ve yumurta zamanla sivilceye yol açtığı için son 1 hafta kahvaltıdan çıkartmak zorunda kaldım. O yüzden dikkatli olmakta fayda var. Yumurtayı kızartarak değilde haşlayarak tüketmekte fayda var kollestrolü yükseltmemek adına.

her üç saatte bir yemeye dikkat edelim. zaten yukarda vermiş olduğum iştah açma yöçntemlerinin hepsini kullandığınızda iştahınız ne bulursa tüketme kıvamına gelecektir. ne bulursa olayınıda her öğüne pirinç pilavı ekledim mi şu öğünde bu bu öğünde şu tavsiuyesi yapmama da gerek kalmaz.
    yani olay şukadar basit
    kahvaltı dışında her öğünde pirinç pilavı ve tavuk yemek.
    bunun yanı sıra hergün bir iki adat haşlanmış patates tüketilirşse ne ala.
    Kahvaltıdan sonra en önemlisi ise uyumadan önce yenileceklerdir. O yüzden vücud akşam altıdan sonra hazmetme olayı yavaşladığı için bu saatteden sonra ne yerseniz fazladan okadar sizin için iyidir.
    Uyumadan önce karbonhidrat tozu-whey gainer hangi marka ise tavsiye edilen ölçüde mutlaka süğt ile karıştırılarak içilir. Mesela benim kullandığım marka üç ölçek 750ml süt tavsiye ediyor ben bir litre süte iki ölçek karıştırarak tükettim. Böylelikle toz daha uzun süre dayanmış oluyor ve sütü daha çok tüketmiş oluyorum.

Bir hatam varsa affola, umarım kilo almak isteyenlere faydalı olabilmişimdir.

EminTalha, sohbetseli, CooLBLooD ve diğer 23 kişi bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    vücut geliştirmeye bu sürecin başında mı başlamıştınız yoksa daha önce de yapıyor muydunuz?
    tecrübelerinizi paylaşmanız eminim kilo almak isteyenleri motive edici olacaktır..

merak ettiğim 2 ayda nekadarı kas nekarı yağdı?
    sanırım max. 2-3 kg kas, 17-18 kg yağ,su vb..oldu..

3. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    aynen bende bunu soracaktım:) ama olsun yinede başarmışsın kilo almayı...

ayrıca kilo alayımda nasıl alırsam alayım diyen arkadaşlara örnek teşkil etmekle beraber ben tasvip etmiyorum 2ayda 20 kg yi

4. fitnessist

fitnessist Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    uzmanlar zayıf bir insanın ayda iki kilo kazanmasını başarı olarak değerlendirirler, aynı zmanda ağırlık çalışması yapıyorsa sağlıklı olarak alınabilecek kilo miktarı maksimum dört kilodur..

üstüne basarak yazıyorum iki ayda yirmi kilo almak aklı selim bir insanın yapabileceği bir davranış değil!

kusura bakmayın ama bunu yazmak zorundayım "tabakaneye b.k mu yetiştiriyorsunuz brader?" ne bu acele?

bu sürecin en azından altı aya yaılması gerektiğini düşünüyorum.

Morphling ve castorpollux bunu beğendi.
  5. gregorsamsa

gregorsamsa Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    motivasyon, kararlılık ve disiplin açısından çok başarılısın bence.
    ama teknik ve uyguluma konusunda sanırım sıkıntılı bir süreç olmuş. iki ayda yirmi kilo artış hakikaten kulağa hoş gelmiyor. keşke biraz daha uzun bir süreye yaysaydın.
    eski ve yeni (mümkünse vücut da görünecek şekilde) fotoğraflarını ekleyebilirsen yağ/kas durumunu görmek bizim için de çok faydalı olacaktır.

castorpollux bunu beğendi.
  6. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Teşekkürler...
    Spora başlamamla beraber kilo alımı arttı desem daha doğru olur.
    Gerekli ölçümleri yaptırmadım. O yüzden net olarak söyliyemiyorum ama görünüm olarak çok hafif bir göbek (hafif göreceli bir kavram :D ) dışında göze batan bir yerim yok. Göbeği eriteceğim diye motive etmesi ayrıca işime gelmiyor da değil.

İLk başta şunu söylemem gerekir. Kilo almak için gözümü karartmıştım. Elimden geleni ardıma koymayacaktım o yüzden sitede iğneli kürleri araştırdım primabolan derken yok sustanon şu bu çok dallandı budaklandı ve açıkcası cesaret edemedim. O yüzden supplement+iştah açmak+bol yemek üçlüsüne başvurdum!
    Olay şuki ben yemek yemeyi severim bunun için çok çok yemek yedim ve çok keyif aldım. Katı disiplin uyguladığım iki nokta birincisi, gece uyumadan önce gainerımı bir litre sütle tüketmek oldu.
    ikincisi hiç kahvaltı alışkanlığım yokken normalde dört günde tükettiğim kahvaltıyı bir günde yedim ve içerik olarak daha yoğun olmasına özen gösterdim.

Şimdi sorsam sana bunları kilo kaygısıyla değilde yemek yemeyi sevdiğim için gerçekleşti desem ne derdin? Kaldıki yağlanıp yürüyemez, kımıldıyamaz halede gelmedim.
    Yemek yemek güzeldir!

Çok teşekkürler bardağın dolu kısmı ile ilgili olanlardansınız anlaşılan!
    Eski ve yeni resimleri kıyaslama fikri çok hoş olurdu ama bu işin başındayken nede olsa kilo alamayacağım diye hiç fotoğraf çekinme gereği duymadım ama şöyle birşey olabilir şuanki halimle fotoğraf çekinip sizin yorumlarınızı da ilgiyle okurum. En kısa zamanda fotoğrafımı ekleyeceğim.

7. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    bana iki ayda 20 kilo alman sağlık açısından pek iyi gelmedi. bu 20 kiloya vücudun nasıl adapte oldu anlamadım. yine de birkaç test yaptırsan iyi olur. Birde dikkat et 20 kiloyu nasıl bu kadar hızlı aldıysan aynı şekilde de verirsin. Korumak bir süre emek ve çaba gerektirecek. kolay gelsin...

bu kadar hızlı kilo almışsan vucutdaki çatlaklardan naber :)

8. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    haydaaaa vücuttaki çatlak derken :D
    varsada ben fark etmedim duh
    ama herhangibir anormallik yok, biraz sivilcelenme dışında!

9. Matt

Matt Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Zayıfın halinden zayıf anlar.Nasıl olursa alalım şu halden kurtulalım diyoruz.Başlığı açan arkadaşı tebrik ve teşekkür ediyorum.

NHFL, Burak867, redstar ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. fitnessist

fitnessist Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    "nasıl olursa olsun" diye bir mantık yok.. burası bir spor forumu sporda sumo güreşçiliği değil :D ki o dalda bile belirli beslenme kaideleri vardır. önlerine her geleni miğde fesatı geçirircesine yediklerini zannetmiyorum.

işin boyutunun daha iyi anlaşılması açısından rakamlara bakalım; elimizde 27 yaşında bir genç insan var, yaklaşık olarak ömrünün üçte birini zayıf bir insan olarak geride bırakmış ve 65 kilo ağırlığında, sonra bu genç insan pac-man gibi önüne ne gelirse yiyior ve aniden iki ay içerisinde kilosunun üçte biri kadar bir kilo alıyor ve 85 kilo oluyor ..

david copperfield gösterisi gibi oldu böyle anlatıncada :p

velhasıl kelam fitnessin ve bodybuildingin mantalitesine aykırı bir hareket.

kimse spongebob olmak için bu sporu icra etmiyor.

11. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    itiraf etmeliyim tarzın çok hoşuma gidiyor :D
    bencede arkadaş haklı benim yaptığım sağlıklı bir yöntem olduğunu iddia etmiyorum zaten...
    sadece kilo almak ve bu uğurda benim gibi iğneler-steroidler dünyasına çok az mesafesi kalıpta gözü kararmış arkadaşlara tavsiye olarak almalarını istiyorum.
    Nihayetinde bir uzman değilim ama kilo alma konusunda 2 ayda böyle bir mesafeyi almışsam bu konu hakkında söyleyeceklerim de var demek oluyor ve söylüyorum...
    Bu açıdan yani kötünün iyisini seçmek olarak pekala çok kötü bir durumda değil.
    Ha tamam bu başlığı açarken ''düşman çatlasın iki ayda yirmi kilo aldım'' içerik olarakta ''2 ay önce zayıfken 2 ay sonra öküz! gibi oldum pekala 6 ay sonra vg ile podyuma bile çıkarım'' tadında olsaydı o zaman eleştirme konusunda acımasız olmanızı anlardım...
    ama şuan için gerçektende dozunu kaçırıyorsunuz :D aslında bu durumdan çok rahatsız olduğumda söylenemez çünkü iyiniyetli bir yaklaşım...

Son düzenleme: 13 Haziran 2008
    GodLessTurtle ve fitnessist bunu beğendi.
  12. fitnessist

fitnessist Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    ben de itiraf etmeliyim ki; benimde senin tarzın çok hoşuıma gitti. eleştiri ancak bukadar güzel karşılanabilirdi..

iki ayda yirmi kilo alabildiğine göre gerçekten çok sağlam bir iraden olmalı, bu periyodu iki ay sürdürebildiğine göre disiplinli biri olduğun çıkarımıda yapılabilir, vg de bilmiyorum ama hayatta başarılı olacağın kesin :D

sağlıklı ve fit günler geçirmen dileğiyle..

13. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    amin diyorum :)
    uzun zamandır böyle güzel sözler duymamıştım hyper_
    bu güzel dileklerin aynısını sizin içinde istiyorum.
    Saygılar...

14. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    sirtin guzel duruyor dostum..

15. ömer küçüktepe

ömer küçüktepe Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    eskişehir
    2 ayda 20 kilo almak son derece sağlıksız bir hareket

bir vücutçu hacim döneminde bile olsa 2 ayda en fazla 5 kilo almalıdır ki 2 ayda en fazla yarım kilo kas kütlesi yapılabileceğini biliyorsak bu bile bir vücutçu için fazladır diyebiliriz

saygılar

16. gregorsamsa

gregorsamsa Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    forumda genelde üç tip insan var, bir ciddi anlamda vücut geliştirip belirgin kaslara sahip olmak, iki çirozluktan muzdarip ve kilo almak isteyen üç aşırı kilolu ve kilo vermek isteyen.
    sen de benim gibi çirozluktan muzdaripledensin ve amacın sadece kilo almak olmuş. o yüzden vücudunu vücutçu gözüyle değerlendirmek anlamsız olur.
    ama sen amacını belirlemişsin ve buna ulaşmışsın (daha önce bahsedilen hata ile de olsa)
    artık ağırlıklara girişip vücudu adam etme zamanı gelmiş ama :)

ayrıca evet gerçekten zayıfın halinden zayıf anlar. en azından kendim için, bir mağazadan tişört alırken elimin otomatik olarak s bedenlere gitmesi ve görevlinin uyarıp "o size olmaz m verelim" dediğini duymak bile göz yaşartıcı :D bu yüzden bir an önce yağ olarak da olsa kilo almalıyım mantığını anlayabiliyorum. yağ fikri ortalama vücuda sahip insanlara korkutucu gelebiliyor ama zayıfların yağ eksikleri de oluyor ve bunu kapatmak bile orta karar bir görüntüye sahip olmayı sağlıyor.

sonuçta vücut geliştirme kimileri için hayat tarzı iken kimileri için sadece istenen hedefe ulaşmak için kullanılan bir durak.

bir de sırtının gelişesi var gibi, bence seneye buraya koyacağın fotoğraflar çok güzel olacak:)
    kolay gelsin.

NHFL, ekremasi ve castorpollux bunu beğendi.
  17. hakonek

hakonek Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    bu kadar kasmaya gerek yokki birader sabah ogle aksam birer triple whooper menu (bol mayonezli) hemen ardındanda birer porsiyon saray dolması .. ara ogunlerdede fıstıklı,bademli,fındıklı cikolata veya biskuvi gofret vs .. he tabi saglıklı bi diyet olması acısından gece yatarkende bir elma yersin oldu bitti 40 ta alırsın amac kilo almaksa :D

18. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    birlikte hep daha iyiye hyper_
    çok güzel değerlendirmişsin tamamen katılıyorum...

ekremasi bunu beğendi.
  19. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Vallahi 20 kilo almak kalp damar, ve eklem sağlığı açısından çok sakıncalı ama resimlere baktığımda gerçekten güzel almışsın bu 20 kiloyu.
    Ancak hata boyutu şurada, o kadar hızlı kilo alımı bünyenin adapte olamayacağı bir değişim demek, kalbin 65 kiloda ki kan pompalaması ile şimdi üzerine binen yük çok farklı, 2 ayda bu değişim kalbine gereksiz bir yük.
    Diğeri eklemlerin, gene eklemlerin 65 kiloya alışıkken bir anda 85 kilo taşıyor oldular, günün yaklaşık 16 saati, ciddi bir yük.

Şurası kesin senin vücudunun hakkı zaten en baştan 65 değilmiş, çok kötü beslenme ve hamlıktan sanırım bu kadar zayıftın, vücut gelişime, iyi beslenmeye açmış, çok iyi cevap vermiş, ama keşke 2 ayda 8-10 kilo alsaydın, bu 20 kiloyu 5-6 aya yaysaydın, o küçücük göbek bile olmayacaktı eminim.

Bunu ayarlanamda kolay, gainer dozajını kilo alım hızına göre azaltıp arttırmak yeterli olacaktır.

Gayet iyi görünmene rağmen aldığın kiloların en az 8-10 kilosunun su ve yağ olduğunu düşünmek sanırım hata olmaz, iyi beslenmeye devam, gainerı bence kesinlikle artık bırak, idmanları ağırlaştırarak çok daha iyi noktalara geleceğine inanıyorum.
    Çatlak olmaması eğer gerçekten yoksa mucize ;)

20. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Teşekkürler yorumunuz için söyledikleriniz kulağıma küpe olacak, iş işten geçmiş olsada, en azından 100kg giden yolda mutlaka dikkate alacağım bilgiler.
    Bu çatlak olayını pek anlamadım nerede ve nasıl oluyor. Varda benim gözümden mi kaçtı gerçekten şüphelenmeye başladım.

Sayfayı Paylaş