İdman Sonrasında Proteinli Öğün Şart Mı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Svastika tarafından 18 Aralık 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    Merhaba arkadaşlar. İdmandan hemen sonra 1 porsiyon tavuk pilav yiyorum. Yani bu öğünümde pek protein yok. Değiştirme imkanım da yok. Ancak sonraki 2+1 öğünümde bol protein tüketiyorum açığı kapatmak için.
    Kasların gelişimi için idmandan bir sonraki öğünüm mutlaka protein ağırlıklı mı olmalı? Daha sonraki öğünlerde açığı kapatmam işe yaramaz mı? Malum öğrenciyim herşeyi harfi harfine yapamıyorum.
    Kısacası idmandan sonraki öğün kötüyse diğer öğünlerin aşırı proteinli olması etkisiz mi? (idman saatim 16.00)

2. BisikletciMert

BisikletciMert Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Sadece protein değil yüksek karbonhidratlı yiyecekler yersin pilavı yediğin gibi bulgur olur makarna olur proteini yağsız almalısın yani idman sonrası bol karbonhidratlı proteinli şeyler yemelisin

Svastika bunu beğendi.
  3. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    Dostum son cümleyi de cevaplarmısın

4. BisikletciMert

BisikletciMert Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Antrenman sonrası protein alırsan kasın daha iyi gelişicektir ancak proteini ayarlayabilirsin

5. BeqirJordan

BeqirJordan Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Kas gelişimi uzun bir süreçtir. Yani sen antrenman yaptıktan 3 gün sonra bile kas onarımına devam edilir. Vücut neyi ne zaman yediğinle o kadar ilgilenmez.
    Ama ben tam verim almak istiyorum dersen antrenmandan önceki öğün bol proteinli olmalı. Çünkü antrenman bitimine kana karışması ve kasları onarması için. Antrenman sonrasında ise kana çabuk karışacak örneğin whey protein tozu kullanılabilinir.
    Karbonhidrat meselesine de gelirsek eğer antrenmanda daha enerjik olmak istiyorsan yüne antrenman öncesi öğünde komplex karbonhidratlar tüketilmelidir.
    Şöyle bir yanlış inanış var, antrenmandan sonra glikojen depolarım boşaldı hemen glisemik indeksi yüksek şeyler yiyeyim gibi bence bu saçma bir inanış. Çünkü vücut o kadar basit bir makine değil. Depolar tükenmez yani.
    Antrenmandan sonraki ana öğünde ise yine bol proteinli ve kompleks karbonhidratlardan oluşan bir öğün idealdir.
    Sonuç olarak vücut daha çok genel olarak ne ile beslendiğinize bakar yani şu saat şunu yiyeyim şunu şu saniye tüketeyim gibi düşünceler benim fikrimce yanlış.

elite35, atraksiyonlu, Silasyhp ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    İçime su serptin dostum.

7. servet dağlı

servet dağlı Üye

Beğenileri:
    926
    Ödül Puanları:
    103
    Vucut gelistirmede gun boyu beslenme onemlidir ama antreman oncesi ve ozellikle sonrasi daha fazla bir önem arzeder...
    Antremandan sonraki yaklasik 6 saat katabolik surecin oldugu son derece onemli zaman dilimidir,bu sure içerisinde protein ve kaliteli karbonhidrat kaynaklari ile vucudu beslemek son derece onemlidir.
    Kilona,kas kutlene,yag oranina göre uygun protein ve karbonhidrati gun icinde alirken antreman sonrasi bölümde de devamini getirmelisin
    Kolay gelsin

8. Svastika

Svastika Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İngilizce Öğretmeni
    Yer:
    Eskişehir
    6 saat içinde alıyorum gereken proteini ama sıkıntım antremandan hemen sonra alamıyorum. Bu bi sorun teşkil eder mi

9. BisikletciMert

BisikletciMert Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Antrenmandan sonra almalısın protein daha iyi kas yapar

10. BeqirJordan

BeqirJordan Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    38
    Bunu neye dayanarak söylüyorsun bilmiyorum ama antrenmandan hemen sonra tavuk 200gram tavuk göğsü yedin diyelim bunun sindirimi 3-4 saatten aşağı sürmez. Bunun için antrenmandan sonra kana hızlı karışacak proteinler tüketilirse bu söylediğin geçerli olur. O kadar hızlı karışabilecekte benim bildiğim ancak protein tozu olur. Eğer protein tozu kullanmıyorsak antrenmandan 2-3 saat önceki aldığın protein sorunu ortadan kaldıracaktır.

11. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    şahsi fikrim o kadar da önemli olmadığı yönünde. antrenmandan sonra yapılması gereken en önemli şey kan şekerini yükseltmek ( tabi bulk yaptığını farzedersek). bunu yaptıktan sonra proteini birkaç saat geç almanda sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. supplement şirketleri protein satabilmek için antrenmandan hemen sonra protein almak zorundasınız şeklinde bir baskı uyguluyor ben bunun o kadar da gerekli olduğunu düşünmüyorum.

atraksiyonlu bunu beğendi.
  12. condor79q

condor79q Üye

Beğenileri:
    359
    Ödül Puanları:
    73
    Bulktayim idman sonu sekerli sivi az miktarda ve 3 yumurta haslanmis yiyorum gayet iyi geliyor.1 saat sonrada ana yemek

HTC Desire 816 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. BisikletciMert

BisikletciMert Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    İdman öncesi ve sonrası beslenme önemlidir kaslar daha iyi gelişir

14. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    arkadaşın sorduğu soruyu mu cevaplıyorsun yazı olsun diye mi yazıyorsun kardeşim, kusura bakma ama hep aynı şeyleri yazıyorsun dikkatimi çekti;)

atraksiyonlu bunu beğendi.
  15. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Antrenmana açlık grevinden sonra gitmediğin sürece bir problem olmayacaktır.
    Sabah ettiğin kahvaltı bile o günkü antrenmanda kayıp vermemeni sağlar. Yediğin besinler vücutta çok hızlı sindirilip kana karışmıyor.
    Ki vücut çok akıllı bir mekanizma. Kasları korumak için elinden geleni yapacaktır. Sen uzun açlıklar yaşasan bile...
    Soruna özet cevap olarak da: Günlük alman gereken kalori ve protein miktarını tutturuyorsan kas geliştirirsin.

Son düzenleme: 19 Aralık 2015
    BeqirJordan ve stefan35 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş