İştahı kesmenin püf noktaları?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve jannissary tarafından 7 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 154 üye.
  1. Doguncay

Doguncay Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Doktor
    Yer:
    Aydın
    Sorununuz "diyet" algısında.
    Kendinizi strese sokuyorsunuz. Zihninizde bir şeyleri yasaklayınca onlar daha çekici geliyor.
    Kısa vadede birden kilo kaybetmektense uzun vadede yavaş yavaş ve sağlıklı kilo vermeyi hedefleyin.
    Amacınız "zayıflamak" değil "sağlıklı ve dengeli beslenmek" olsun ve bunu yaşam tarzına dönüştürmeye çalışın.
    Çok sıkı diyetler çabuk bıktırıyor; tecrübeyle sabittir.

Loweb bunu beğendi.
  2. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    Kesmek istesiğiniz iştahın derecesi nedir ben neler gördüm su içmek lifli ve kaliteli yağlarla beslenmenin yanında kendini oyalamak birşeylerle uğraşmak çok etkilidir bütün gün yemeyi düşünüm bu düşünceyle mücadele etmek kendini boşa zorlamaktır basit karbonhidratın çabuk acıktıdığı artık herkesce malum. 3 beyazdan uzak duruyoruz şeker. tuz. buzdolabı.

Son 4-5 kilo en zorudur sık beslenme orada işe yaramaz ve radikal bişiler denemek gerekir. asla şok diyet değil inter itted fasting ya da bizim kültürümüzde oruç veya ketojenik diyet gibi

Yeterince protein alınan her diyet protein diyeti sanılmakta çünki protein pahalı ve az yenmeye vaşlandı. günde yarım kilo protein lüks görünür. bize verdiği 100 gram bile değildir. bahsettiğim yarım kilo yumurta peynir tavuk balığın toplamı olabilir.

Eleştrilerin aksine jetojenik ve benzeeleri karatay gibi prutein diyetine çok uzaktır. aşırı protein glikoza dönüşür ve o diyetlerin amacını bozar. beyni glikozdan keton yakan moda çeviremeden yeterince yağ almadan karbonhidrat kısmak da kas yıkımına yol açar kaslar eksik gkikojeni tamamlamak için kullanılır ketojenik diyek yanlış yapma lüksü olmayan bir diyettir o yüzden aleyhindeki eleştriler zaten yanlış uygulamaların sonuçlarına yapılan eleştridir.

3. Ali Çelik Denizli

Ali Çelik Denizli Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    4 yıl sonra cevap veriyorum. Ben 520 gramlık bir paket yulafı tek seferde yiyorum. Tadı çok güzel kendime engel olamıyorum. Boş kaldığım her an bir şeyler yiyorum. Yulaf beni malesef tok tutamıyor. Bir tepsi ıslak kek ve bir koca kase çukolata topunu yemek harici akşama kadar bitiriyorum. Bazen bilgisayar başında otururken midem bulanıyor gidip kusuyorum sonra dişlerimi fırçalayıp tekrar kek ve çukulota topunu yiyorum. İnanılmaz bir iştahım var ailem tedirgin oluyor. Fakat fazla kilo problemim yok. 1.78 boy ( aç karna 82 tok karna 84 kğ civarı ) 83 kiloyum

4. chokebomb

chokebomb Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    İntermittent fasting deneyebilirsin. Oruç zamanında bir şey yememen gerektiğini bildiğin için sık sık bir şeyler yeme ihtiyacı hissetmeyeceksin ve yeme zamanın az olacağı için büyük öğünler yemiş olacaksın bu da senin iştahını köreltecektir.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. fitmd

fitmd Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba Ali.
    Bilmiyorum daha önce duydun mu ama sanırım bulimia nervozasın.Genelde çok zayıflamaya çalışan kızlarda görülür bunlar tıkanırcasına çok yerler ama yedikten sonra pişman olup bir şekilde bu yediklerini çıkarma ihtiyacı duyarlar laksatif kullanma ya da parmaklarıyla yemek borusunu uyarıp kusmaya çalışma gibi. Bu psikolojik bir bozukluktur biz her ne kadar anoreksiyayı daha çok duysak da bulimia da anoreksiyanın kardeşidir ve tedavi edilmesi gereklidir. Uzun süre kusma ataklarından dolayı mide sıvısının geri gelmesiyle yemek borusunun mide asidine fazla maruz kalması sonucu yemek borusu tahrişi ve özofajit gelişebilir. Yine aynı şekilde mide öz sıvısıyla devamlı kaybedilen asit neticesinde sonuçta vücudun elektrolit dengesi bozulmasına bağlı hipokalemik alkaloz gelişme riski vardır. Bir hekime görunmenizi tavsiye ederim. Sevgiler

6. fitmd

fitmd Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Hortlatıyorum ama sence de bu yazı fazla bilimsel olmamış mı Konso? Bilim oturup köşede ağlamış...

Hafiy, pastnova ve chokebomb bunu beğendi.
  7. chokebomb

chokebomb Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. AliGurgan

AliGurgan Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Yulaf yenir mi dedim?
    babam biz onu köyde inege veriyorduk dedi nabcan onu diyor

9. Hafiy

Hafiy Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    geziniyodum akşam akşam iyi güldüm valla :) sanki bilim adamıymış gibi bilimsel olarak şöyle söyleyebilirim diyo bide ya :) :)

10. Ftr_ve_fitness

Ftr_ve_fitness Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Yer:
    Van-istanbul
    Tatlı krizlerinde diş fırcalayıp uzerine su içmek etkili...
    1-diş macunundaki tatlandırıcı tatmin ediyor
    2-su midenin beyine sinyal gondermesini sağlıyor
    3-dişlerin kirlenmesin diye yemiyosun

Kaynak youtube doktor ismail can çiftçi.

11. Nozama

Nozama Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bunun önüne geçmek için sabah uyandığımda kahvaltı öncesi %80 ve fazla kakao içeren bitter çikolatan 3 parça yiyorum , evde geziyorum dolaşıyorum oyalanıyorum öyle güne başlıyorum baya etkili oldu :)

12. Cyborg

Cyborg Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Tatlı krizlerini bilemem ama aç hissettiğinizde brokolinin üstüne az bir miktar limon sıkın yiyin 15-20 dk sonra açlık bastırılmış oluyor.

13. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    bu konuda birkaç püf noktası paylaşabilirim.püf nokta da demeyeyim de doğru bakış açılarını teorik olarak anlatmaya calısacagım.bunu nasıl uyguladıgınız size kalmış.

1-normal şartlarda beslenmede glisemiks indeksi önem açısından ilk sıraya koyma düşüncesine karşıyım.böyle düşünerek çok daha önemli şeylere daha az önem veriyoruz,GI gibi daha az önemli bir şeye ise çok odaklanıyoruz.nedir bu daha önemli şeyler,ilk sırada toplam kalori alımınız,sonra makro/mikro dağılımınız vs.fakat iştah problemleri yaşayan bir bireyseniz glisemiks indexe dikkat etmek sizin için faydalı olacaktır.düşük glisemiks indeksi olan karbonhidratlar kan şekerini hızlı yükseltip azaltacağı için daha önce de duymuş olabileceğiniz "roller coaster" etkisini yaşamanıza sebep olur.bu da daha çabuk acıkmanız demek.yani nedir eğer iştah problemleri yaşayıp istemsiz atıştıran biriyseniz glisemiks indeksi düşük besinlere odaklanmakta fayda var.bunu "glisemiks indeksi yüksek besinler tek başına kilo aldırdığı" mitinden yola çıkarak söylemiyorum,daha çabuk acıkacağınız için muhtemelen daha çok kalori tüketeceksiniz ve kilo almanıza bu sebep olacak.bu açıdan GI'ye önem veriyorum.

2-tükettiğiniz besinlerin "hacimi".kalori olarak daha az yoğun fakat hacim olarak daha yüksek besinlere odaklanmak iştah konusunda yardımcı olacaktır.çabuk sindirilen besinler değil yani,sindirimi daha uzun süren midenizi daha çok dolu tutan besinlerden bahsediyorum.bu konuya lif olarak zengin besinleri de dahil edebiliriz.su içmek,çay/kahve içmeyi bile bu klasmana kısmen dahil edebiliriz.

bu genel 2 mantığın doğru uygulandığı zaman iştah sorunu olan kişilere yardımcı olacağını düşünüyorum.

sergen turaman ve Cyborg bunu beğendi.
  14. Gokkker86

Gokkker86 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
  15. anil1098

anil1098 Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Glisemiks indeksi düşük ve lif oranı yüksek gıdalarla, yeterli ve düzenli beslenmek. Bol su içmek, egzersiz, yürüyüş yapmak.
    Sebze tüketimine önem göstermek.

Gibi..

16. narses

narses Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Antalya
    güzel

17. ftck

ftck Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Tamamen psikolojik olduğu kanaatindeyim.

18. Sarper45

Sarper45 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yulaf ezmesini biraz sütle karıştırıp içine yarım muz ezebilirsin.Hem biraz tatlanmış olur hemde lif bakımından çok zengin olduğu için uzun süre tokluk hissi verecektir.

19. ftck

ftck Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yulafı hazırlayıp 10dk bekletirseniz yumuşuyor.

20. narses

narses Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Antalya
    aynen kahve

Sayfayı Paylaş