özgüven eksikliği delirtecek beni

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve ineedpower tarafından 10 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    ya arkadaşlar kendine hiç güvenen birisi değilim şuan halamlardayız ailecek 2-3 gündür kalıyorum resmen 10-15 kelime anca konuştum ailede bile böyle sorunum var dışarıda siz düşünün bu konuda acilen kendimi geliştirmem lazım yardımı dokunabilecek arkadaşlar lütfen birkaç cümle yazsın

2. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    308
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    Benim abimde böyle malesef.. yıllardır düzeltemedik :D

3. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum toplumun senden istek ve beklentilerini (iyi bir okul oku, terbiyeli-seviyeli ol, iyi bir meslek edin, bir an önce aman yarışta geri kalma ekmeğini eline al hatun bul evini kur, aile içinde atılgan konuşkan ol beğeni topla...vb saymakla bitmez) karşılaman senin öz güvenli olduğunu kanıtlamaz ki, bunları yerine getirmemen seni öz güvensiz yapsın.

Niye gereksiz bir şekilde aile içi bir ortamda her lafa seninde bir lafın açılımın olduğu beğeni toplayan biri olasın, bu senin isteğin mi yoksa onların beklentisi mi?

Toplumu boşver sen kendin odaklı ol, kendine göre hedeflerin amaçların olsun.
    Bunları başarmakta eksik kalıyorsan, ben bu hedefi koydum ama başarabilirmiyim diye kaygıların oluyorsa işte gerçek öz güven eksikliği o dur!

Bazen toplumun bizden istekleri o kadar empoze edilir ve içimize işler ki, sanki bunları kendi hedeflerimiz, kendi olmak zorunda olduğumuz şey olarak algılarız.

O ayrımı iyi yapmaya dikkat, görüş açın değişecek ;)

rockybalboa7, muc10, sporcu. ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  4. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Sende bariz sosyalfobi var. Psikiyatriye gitmeni öneririm.

ineedpower bunu beğendi.
  5. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    ya aile içinde beğeni toplamayla alakası yok konuşkan olsam kendi fikirlerimi belirtsem iyi olacak böyle olunca millet beni hiçbir görüşü yok gibi hissediyo öyle bir izlenim yaratıyo içimdeki fırtınaları bir bilseler :D

6. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Çok bilmeli, az konuşmalı, her soruya cevap vermemelidir[​IMG] Martine Luther

eludem, rockybalboa7 ve Azi bunu beğendi.
  7. defenator

defenator Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    13
    internette bulabileceğin bu konuyla alakalı bir yazı var.
    sihirli hikaye diye arattırırsan bulabilirsin. okuyup bitirdikten sonra farkı göreceksin. (başından sonuna okumalısın)

Defactors bunu beğendi.
  8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum düzeltilmesi gereken bozuk bir makine değilsin!
    Psikiyatri...vb saçmalık.
    Sen doğduğun andan itibaren çevre-şartların şekillendirdiği üzere bu şekilde bir adamsın.

Eğer böyle olmanda, kendinin şahsi olarak hayat kaliteni düşürdüğünü inandığın özelliklerin varsa bunları değiştirmeye gidersin.

Millet beni hiç görüşü yok zannediyor demişsin, bu onların problemi, senin değil.
    Onlar bu durumdan rahatsız diye sen niye düzeltme?!ye gidiyorsun.

Eğer sende gerçekten bazı özelliklerini olumsuz buluyorsan o zaman değişikliğe gitmeyi düşünürsün ;)

rockybalboa7, Azi, muc10 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. SlipKnoT16

SlipKnoT16 Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa- Ankara(okuyor)
    Dostum bence böyle bi sorunun varsa bunu burada degilde . Dışarda arkadaşlarının biri ile konuşarak düzelt ondan yardım al :)

10. Zindan

Zindan Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    perakende satış
    Yer:
    istanbul
    Şunu sakın unutma kimse senden üstün değil sende onlardan eşitsin.Zamanla aşıcağına eminim bende iş yerinde kalabalık içinde kalkıp sunum yaparken elim ayağım birbirine giriyodu ama zamanla alıştım hatta kalkıp sunuma başlayınca 2 dk dan sonra tüm heyecan gidiyor. İşim gereği saha da belirli şirketlere gidiyorum tanıamdığım insanlarla iletişim kuruyorum sonuç da karşımdaki de insan olduğunu hiç unutmuyorum bence başarırsın yapabilirsin kendini motive et sürekli kelime hazneni olabildiğince çoğaltmaya bak bol bol kitap okuyabilirsin yaparsın üniversiteye gitmediysen üniversitede açılırsın zaten yada işe girdiğin zaman bir yere açılırsın merak etme:)Unutma karşındakiler de senin gibi birer insan senden üstün değil hiç biri:)

ineedpower bunu beğendi.
  11. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    hepinize çok teşekkür ediyorum

12. Defactors

Defactors Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    ANKARA
    Bende çok konuşmaktan şikayetciyim napcam :D
    @defenator o hikayeyi merak ettim tam ismini yazabilir misin ? Veyahutta link atabilir misin ? :D

13. Gye Baek

Gye Baek Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba sevgili dostum,

Bu bahsettiğin özgüven eksikliği büyük ihtimalle psikolojide anksiyete bozukluğu olarak tanımlanan bir durum. Ben de yıllar yılıdır aynı sıkıntı ile baş ettim, halen de ediyorum. Aile içinde bile tek kelime edemez, yemek yerken sofrada ellerim titrerdi o kadar kötü bir haldeydim. Evden dışarıysa asla çıkamazdım. Ama şu an az önce postaneden gelebilecek kadar iyiyim :).

Şubat ayında ileme konuyu açtım, açma olayım da çok sancılı olmuştu fakat kendi iyiliiğim için bunu kafaya koymuştum bir kere. Sağolsunlar çok araştırıp çok iyi bir psikiyatr buldular. Her psikoloğa veya psikiyatra güvenmek çok zordur. Çünkü çyle bir sektör ki dolandırıcısı bol. Benim şansıma çok temiz yürekli bir doktor çıktı. Sana diyeceğim kesinlikle bir psikiyatr ile 2-3 aylık bir sürece başlaman. Etkisini kesinlikle göreceksin.

ineedpower bunu beğendi.
  14. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    dostum çok sağol bende görünmeyi düşünüyorum.

Gye Baek bunu beğendi.
  15. Scorsing

Scorsing Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya bendede var bu sorun :SSSkafa_kafa_kafa_kafa_

16. antititan

antititan Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Eskiden sosyal fobiyi yaşayan biri olarak seni en iyi ben anlarım şuan.

Öncelikle dediklerin sanki saçma gelicek gibi hissedersin gerçek potansiyelin asla ortaya çıkmak o kadar nalet bir hastalıktır resmen zincirlenirsin. ama şunu bilmen gerekir ki dışardaki insanlar o kadarda karışık değil ki :)

Rahat olmaya çalış. misal şunu çok yapıyorsun biriyle konuşmadan önce kafanda diyaloğu kuruyorsun. işte bu çok kötü birşey bunu engellemeye çalış. çünkü bu hiç oluışmaz olmaz. ayrıca şöyle düşün. sen sosyal hayat dersinden 1 alan bir öğrencisin bunun için ödevlerin girişken olmak atak olmak. emin ol bir yerden sonra sosyal fobin bitmiş gibi gelicek ama yeniden hortlayacak. yılma. bu sanki bir kısır döngü gibi gelecek hayırr öyle değil utana kızara yada rezil ola ola alışacaksın bunlara. hap psikiyatri vs çok gerekli değil. tek yapman gereken girişken olmak. düşüncelerini düzgünce söyleyebilmek. insanlar senden çok komplike birşey istemiyor. sen özel bir insansın. onlarda özel. hepimiz aynıyız. dünyaya bir kere geldin ve keyfini çıkar.
    ha unutmadan ben bu zincirleri atalı çok oldu ama sancılı bir süreç olduğunu söylemeliyim . sosyal anksiyete deniyo buna. birşeyler yapmak zorundasın. korkunun üzerine gitmediğin sürece hiçbirşey olmaz.

iyi hayatlar diliyorm.

Body06, Azi, ineedpower ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  17. xinplysz

xinplysz Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    bence biraz daha sosyal olman lazim yani kendini o konuya odaklamayi birakip kendine guvenini arttirmak senin elinde eee nasil olcak bu soyle anlatayim ilk baska kendin ile barisik olman lazim kendini sevmen lazim kendini begenmen lazim o oz guvensizlik ile ilgili dusunculerini bir kenara birakip hayattan zevk almaya calismak hayatina yeni aktiveler eklemek cunku ne kadar cok insanlar ile ic ice oldukca kendine o kadar ozguvenin artacaktir ben durumu soyle degerlendiriyorum insanlar kendi beynini yoneltecek durumda yani demek istedigim su an ki aliskanliklarini bi kenara birakip hayatini biraz daha renkledirip devam etmen zaten hayatinda yapacagin bir degislikligi 1 ay boyunca tekrarladiktan sonra beynin otamatik olarak ona yoneltecektir seni ve kendini daha iyi hissetmeni saglayacaktir ama tabiki bu surec icin never give up caba gostermen lazim bende buna kisilik disiplini diyorum yani hedefleri olan insanin kendine ozguveni daha cok olur umarim yararli olur psikolojiye basvurmaktan ise kendi kisiligini harekete gecirip oz guvenini kazan hayatinda basarilar.

18. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    valla kardeşim aynen dediğin gibi mesela geçen antalyadaydım ömrümde kızla konuşmadım ben antalyanın kızlarıda biraz girişken :D bakkala bakan kız var bizim mahallede 3-4 senedir görüyorum bu hafta gittiğimde kızla konuştuk güzel muhabbet ettik filan geçen gidiyorum markete hoşgeldin diyo güler yüzlü filan harbiden utanan insandan diğer insanlarda çekiniyormuş.sanırım yavaş yavaş düzeliyorum şu 2 haftadır daha girişken atak hissediyorum kendimi

19. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Onlar sana uysun...

Neden çok konuşuyosunuz diye garipse onları.

20. cAnber

cAnber Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Bende de vardı sosyal fobi..konuşma problemini geç dışarıda yemek yiyemiyordum..yersem de restaurant'ın en sote yerine geçiyordum..kimse görmesin diye sanki herkes bana bakıyormuş gibi geliyordu..okulda tahtaya kalkamazdım..cevaplarını bildiğim sorulara parmak kaldırmazdım .)belki o dönemlerde kilolu olmamadan kaynaklıydı bu yemek yiyememe veya konuşamama durumu(aile içinde değil tabi ki sosyal hayatta) zayıflayınca tamamen gitti diyemem ama hatırı sayılır ilerleme oldu...Bundan sonrası için de umutla bakıyorum .) son olarak sosyal fobi ile ilgili şöyle bir söz vardı;

"Yoğun utanma duygusunun altında güçlü bir saklanma hissi vardır."

Sayfayı Paylaş