öss'de hüsran:(

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve little_huge tarafından 23 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

1. volkan450

volkan450 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    little huge;

kım ne derse desin oss sınavı hayatta bir yol ayrımı ,ya acıkoğretim okursun( kaç yıllık olursa olsun ) hayatın boyunca ara eleman olarak calısırsın ya da 4 yıllık bi fakulte bitirirsin yukselme imkanın olur, kendini geliştirmenle istediğin mevkiye gelirsin. Her ne kadar diploma verselerde acıkoğretim universite muamelesi gormuyor turkıye de, yani ben universite mezunuyum diye dolasamassın, yok ben askerliği kısa yapcam onun için diosan bunlar kucuk hesaplar askerlik gelir gecer,yine 3 kurus maasla ortada kalırsın.
    Bana sorarsan sonuna kadar azim yap 2. defa gir, ben 2. girisimde kazandım lisede 3 den yukarı notum yoktu doğru durust ama oyle bi asıldım ki derslere sınavda mat:41 turkce:44 sos:39 yaptım ea 'dan tum cevrem sasmıstı, ama son yıl evden ve dersaneden cıkmadım nerdeyse.

Altearnetif olarak ,astsubay meslek yuksek okullarınıda dusunebilirsin puanları fazla yuksek değil, 2 yıl okuyosun direk en az 700 ytl maasla baslarsın, imkanlarıda cabası.

Seni ilgisiz gordum biraz ek kontejyan hakkında bile bilgin yok, bu senin geleceğin, karar da senin ama unutma bu yıllar hayatına yon verecek....

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    volkan dediğin kısmen dogru.açıkogretımı yuksek okuldan saymayabilirler ama bu senın kendi kendini geliştirmenlede alakalı bır durum.ornek olarak verdıgın astsubay maaşının hemen hemen 2 katını alıyorum ben bir açık öğretim mezunu olarak.belki mezun oldugum okula bakarak beni bu bölüme almadılar ama işyerındeki pozısyon oynamalarında en buyuk faktor oluyor.iş hayatına tam olarak atılmadan kesin sonuçlara varmamanı onerırım.

3. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Arkadaslar,

Ister acıkogretım bıtırın ıster 4 yıllık fakulte ıs hayatına gırınce yaklasık 2 senelık bır somurulme donemı gecıreceksınız, okulunuda okusanız pratık tecrube edınecegınız ve maasınzı begenmeyecegınız ve statunuzunde ısyerınde pek matah olmadıgı bır donem olacak bu.

Daha sonra ıse bıraz tecrube edınmıs ve ıse hakım olarak 3-4 sene pıyasa sartlarına gore ıyı dıyebılecegınız bır maasınız olacak, ama hala yonetıcı olamayacaksınız. Ister unı mezunu olun ıster acıkogretım yonetıcı olabılmenız bu 5-6 senelık surecte gozunuzu dort acmanıza, ısın her ayrıntısını ogrenmenıze ve ıs yaparken ınsanları calıstırmayı ogrenmenıze baglı.

Yaklasık 6-7 sene sonra butun cabalarınızın meyvelerını toplamaya baslayabılırsınız, daha az calısıp daha cok kazanırsınız, o zamana kadar egıtımınız ne olursa olsun bunun tersı olacaktır.

Turkıyede egıtım ıse alınırken sorulur, ondan sonra ıs hayatı ıcındekı butun ılerlemelerınız sızın kendınızı gostermenızle ılgılıdır, unı mezunu olana davranıs belkı bıraz daha sevıyelı olabılır ama oda esas usttekılerın egıtımlerıne baglıdır.

Kafanızda kalıplar olusturmayın, unı mezunu zor durumda ınsanlar oldugu gıbı acıkogretım mezunu ıyı pozısyonda ınsanlarda var .

4. volkan450

volkan450 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    Yazdıklarım acıkoğretim hiç bir işlevi yok anlamına gelmıyor, diğerleri lise mezunuysa tabiiki seni bir adım one cıkarır. Ben ege uni iktisadi idari bilimlerdeyim fakat bende acıkoğretim bitirdim neden diğer 4 yıllık mezunlardan 1 adım one cıkmak için. Staj yaptığım yerlerde ve sohbet ettiğim yoneticilerden sunu gozlemledim ki diploma sadece bir etiket(tabi tıp veya muhendislik okumuyorsan) yani calısma hayatında okuduğun derslerin alakası olsada oğrendiğin seyleri kullanmıyorsun, yani iş işte oğreniliyor ,master ın iş hayatı hakkında yazdıklarına da tamamen katılıyorum.

Gunumuzde etiket bu kadar onemliyken little huge ın onunde firsatta varken daha iyisi için calısmalı hedefini boyle koymalı, o yuzden bir fakulte oneriyorum ama acıkoğretimin liselilere gore farkı da yok değil( tabi teknik lise mezunları duz liseye gore brans iş alımlarındaa daha avantajlı)

5. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    ok.katılıyorum.1sene kendine güvenen biri için bence çokda uzun bır sure degıl.kendini tamamen bu olaya adapte ederse hayata daha garantili bir noktadan baslamış olur.lafın kısası etiket markalı olur :)

6. yiit

yiit Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    master ın son yazdığına katılıyorum
    ayrıca arkadaşlar aöf işletme ile atıyorum deu ingilizce işletmeyi nasıl bir tutabilirsiniz
    üniversite mezunları iş bulamıyor diyorlar ama yetkin bir mühendis her zaman iş bulur
    tabi ziraat , maden gibi Türkiye de gözde olması gerekn fakat yanlış hükümetler tarafından bitirilmiş sektörlerin mühendisleri deiller..
    ha bide babamın yanında çalışan bayanın kardeşi meslek lisesi bilgisayar bölümünden 2 yıllığa geçiş yaptı
    sonra orda kastı 4 yıllığı bitirdi
    sonra kendini geliştirdi şimdi 3500 ytl maaşla işe girmiş izmir piyasasında
    elbette kendini geliştirmek önemli fakat üniversite bunun temeli
    temeli sağlam alırsan üstüne koyduğun yapı kolay yıkılmaz..

7. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Bende bu sene aynı kasışlardayım..

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Mükemmel anlatmışsın Masteer, benimde içimden geçtiğim bir süreci daha net görmemi sağlıyorsun, bu dediklerini tamamlayacak birşey ise, yıllar önce gelisim yayınlarından bir ansiklopedide okudugum çok güzel bir tespitti, oradada, insanın 30 yaşına kadar belirli bir yatırım yaptığı,kendini geliştirdiği, bunları doğru olarak yerine getirenlerin en doyumlu yıllarını 30 yaşından sonra yaşamaya başladıklarının araştırmalarda ortaya çıktığı yazıyordu.
    30 yaş kilit bir yaş, zira masteer'İn dediği tanıma çok uygun 5-8 senelik işe adaptasyon ve pişme döneminin bitip yöneticiliğe adım atıllan seneler.
    Dilerim hepimiz bu ilk seneleri iyi değerlendirip ileride cok daha doyumlu yılların tadını sağlıkla beraber süreriz.

9. yiit

yiit Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    inşallah sende başarılı olursun..

10. heatcliff

heatcliff Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İSTANBUL
    Açıköğretime gitme sakın yaa millet boş yere hazırlanmıo o kdar sen 1 sene daha çalış benim gibi : )

11. reddevil87

reddevil87 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Kardeşim ben de Meslek yüksek okulunda okuyorum bu sene son ve bende tekrar hazırlanıyorum iyi de puan alıyorum denemelerden...
    Bence hemen pes etme...

Sayfayı Paylaş